הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 באוקטובר, 2005 5 תגובות

לאחר הנסיגה מ"גוש קטיף", לאחר נאומו בעצרת האומות המאוחדות, החלו להישמע זרם של הערכות חיוביות לאריק שרון. האם באמת השתנה ונהפך לשוחר שלום? נסתפק בהתייחסות לברכות שהוא מקבל בכלי התקשורת בישראל. בעיתון "הארץ" שואל וקובע העיתונאי דורון רוזנבלום "איך זה קרה? … השתנית וליתר דיוק שינית את דעותיך" (3/10/05). וממשיך העיתונאי נחום ברנע בשיר הלל ארוך ל"שוחר השלום" אריק שרון. אמנם הוא מודה כי "האמריקאים לחצו עליו … והוא רכש את אמונו של ממשל בוש …", אך "בשביל שרון … זה היה הישג שלא יסולא בפז", ("ידיעות אחרונות", 3/10/05). והחשוב, בהתחרות עם נתניהו הוא ניצח ומעמדו גבר.

אולם מה האמת? הנסיגה מרצועת עזה לא בוצעה תוך מו"מ והסדר עם הרשות הפלסטינית. הביצוע נעשה על מנת להפגין שהשליטים הם הישראלים ומכאן גם המסקנות. אזור עזה סגור וכלוא בידי ישראל. שליטי ישראל קובעים מי יצא ומי יכנס. קובעים מה להרשות להכניס לקיום ופיתוח האזור ומה לא להרשות. למרות דיכוי אכזרי במשך שנים לא מדובר פה על מתן עזרה ולו המינימלית לאפשר לעובדים מהרצועה לעבוד בישראל. אמנם יש תוספת מכובדת, הצהרות ותביעות להפסקת הטרור, אולם למעשה באזור עזה נרצחים עשרות ביניהם ילדים והכל לפי פקודת שליטי ישראל. כך מקדמים את השלום? כך מקדמים חופש ועצמאות לעם הפלסטיני המדוכא?
 
ואריק שרון לא שוכח להזכיר כי נסיגה כזו כמו "גוש קטיף" לא תבוצע בגדה המערבית פרט לכמה יישובים באזור השומרון שיפורקו. יש אמנם סכסוך שטחי עם ביבי ועוזי לנדאו. אך אריק שרון מחפש דרך לדבר עם הקיצוניים כיצד להשלים איתם, ובל נתפלא אם נשמע "בשורות" בשטח זה. אחרי הכל, ישנם הבדלים וחילוקי דעות בימין. ישנם חוגים קיצוניים בעלי השפעה מסוגו של השר לשעבר אביגדור ליברמן, של אנשי "גוש אמונים", התובעים טרנספר של הפלסטינים אזרחי ישראל. ישנם הרבנים, שבשם האלוהים הבטיחו שלא תהיה נסיגה מ"גוש קטיף" ואלוהים לא שמע בקולם. מאומה לא השתנה. יחסם הוא שנאה עיוורת וגזענית לערבים ושוחרי השלום בישראל.
 
למרות כישלונם בהצבעה במרכז הליכוד הם לא ויתרו על מזימותיהם הגזעניות. הם מהווים את החלק הקיצוני הפאשיסטי במחנה הימין, והם מתכוונים להשתלט על ישראל.
 
שוחרי השלום ומתנגדי הכיבוש יהודים כערבים, נקראים יחד להתלכד נגד סכנת הפאשיזם. נכון נקטו חברי "גוש שלום" בהודעתם מ-1/10 שקראו להגברת שיתוף הפעולה בין כל שוחרי השלום. ואדגיש, יש ערך ויש חשיבות למאבק משותף.
 
מסקנות ממאבק משותף
 
עובדה היא ששליטי ישראל ועסקני המשפט נאלצו להיכנע למאבק הסוער והצודק לביטול המסקנות המחפירות בקשר לשוטרים רוצחי 13 הערבים באוקטובר 2000. המאבק הגדול הערבי והיהודי הכריח אותם לשנות, לסגת, לחזור בהם מהסילופים. זה מוכיח כי למאבק מלוכד יש תוצאות.
 
ולכן איכזב אותי ח"כ עזמי בשארה שמזלזל בהישג זה. כמובן שאין להסתפק בכך. צודקת בהחלט תביעת ועדת המעקב שהחקירה תנוהל על ידי אנשים בלתי תלויים ובשום אופן לא על ידי שוטרים ושותפיהם.
 
אולם ערך וחשיבות יש להישג שתוך ימים ספורים נאלצים להתקפל "אנשי היושר" של השוטרים. זה הישג ובמאבק לשוויון זכויות ולכיבוד הדדי יש להמשיך. יש להמשיך מול זיופי אריק שרון, מול התעוררות והשתוללות הימין הקיצוני הפאשיסטי, למאבק עקבי לחיסול הכיבוש, פירוק כל ההתנחלויות, שחרור האסירים הפלסטינים, הקמת מדינה פלסטינית עצמאית – זה משותף לכל שוחרי השלום, ולזה יש להיאבק במשותף וביחד.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. שואל הגיב:

  לפני כשבוע פורסם פה מאמר שבו גינה הכותב את ישראל כי היא נותנת לפלשתינאים לעבוד בישראל וקרא לזה ניצול. עכשיו בורשטין מתגולל על ישראל כי היא לא נותנת לעזתים לעבוד בשטחה. אז מה ישראל צריכה לעשות או שישראל אשמה ולא חשוב מה תעשה. מלבד זאת יש לעוזי טענות על שיש לישראל יומרות לספח את הגדה או משהו דומה. נוווווו? ואת דוברי אל אקצה החמס וןשאר רוצחי המונים כבר שמענו מודיעים בשפל רוח שהם מתנצלים על חטאי העבר ומעכשיו יתמכו בחזון א"י השלמה?

 2. עופר יהלום הגיב:

  יש סתירה מסויימת במאמר, מכיוון שבאותו מקרה שבו בג"ץ החליט על שינוי תוואי הגדר זה נעשה עקב עתירה של "עסקני המשפט" משמאל דווקא. בכל מקרה, הם השיגו לא פחות מן העסקנים הפוליטיים האחרים.

 3. רמי הגיב:

  זה שנרצחו 13 אזרחים ערבים, זה עוד לא מספיק להעמדה לדין והרשעה. הראיות טושטשו בימים הראשונים. יש הרוגים אבל אין הורגים. אין ראיות נגד מישהו ספציפי. המסקנה היא שמדינת ישראל גם רצחה את אזרחיה וגם העלימה את הראיות לבל יתאפשר לבוא עמה חשבון. ניקוי השוטרים משמעו הרשעת רשויות אכיפת החוק, החל במשטרה ועד ליועץ המשפטי לממשלה. גם וועדת החקירה, עם כל הכבוד, אינה נקייה. חובה היה עליה מיד עם כינוסה להבטיח שנערכת חקירה מסודרת של כל אירוע-מוות בנפרד, ולא לסחוב את הדיונים זמן ממושך כשבינתיים מוקפאת החקירה הפלילית. אכן, אין כאן כל חידוש. גם בפרשת הטבח בכפר קאסם לא נעשה משפט (אמנם השופט טבע את הדיבר "פקודה בלתי חוקית בעליל" אך בפועל הסתפק בעונשים מגוחכים) וגם באינספור המקרים לפני ואחרי הרוגי אוקטובר 2000 שבהם נרצחו ערבים ואיש לא נתן את הדין. הגיע זמן שארגון ערבי כלשהו ירכז את הנתונים ויפרסם ספר שחור. ניתן היה לקוות שהאגודה לזכויות האזרח תטרח בנדון, אבל הם כמדומני עסוקים בייצוג פדרמן בעניין המעצרים המנהליים שלו.

 4. אד גורדון הגיב:

  ואכן מה האמת? את זה כנראה שלא נדע לעולם וזאת משתי סיבות: האחת מוכרת וחביבה: לכל אחד האמת שלו וגם אם בדרך אל אותה אמת עוברת המציאות תהפוכות ושינוים עד שנכחדת לה כמעט כל זיקה בינה לבין מה שאכן התרחש, עדין זו היא אמת לאמיתה ועליה נאבק עד טיפת דמם האחרונה של אלו שעדין מוכנים למות מוות אווילי וחסר טעם. הסיבה השניה היא שאף אחד לא ממש מעונין, כולל האצולה המוסרית של השמאל, באותה שטות חסרת שידרה המכונה אמת. היא רק מפריעה ומזיקה הפושעת החמקנית. הורסת ומחריבה סיפורים יפים ומרגשים. גם למאמר הנוכחי חוטאת האמת ומשבשת את רצף הענינים כפי שרוצה הכותב להבהיר. בתחילה בהתייחסות לדורון רוזנבלום שדבריו מובאים באופן מסורס – ואני בטוח שהכותב המוכשר קרא את המאמר עד הסוף והגיע למסקנה היפה של מר רוזנבלום שבא הוא טוען שמי שהשתנה זה אנחנו, הציבור הישראלי. מה שנראה היה כשרץ לפני עשור – היום הוא מעדן כשר למהדרין.
  ובקשר ל 13 ההרוגים במהומות אוקטובר: אין לי ספק שהשוטרים ואיתם כל המערכת שיקרו וסילפו בכישרון רב. זה עדין לא הופך את האמת של ערבי ישראל לנכונה. מי שהשתולל זה הם. וזו לא הייתה רק השתוללות זה היה שיתוף פעולה עם האויב בזמן מלחמה ולכן לדעתי על ערביי ישראל לברך על כך שהם חיים במדינה נפלאה כמדינת ישראל ורק 13 מבניהם נהרגו ולא מאות ואלפים כי שקורה במדינות בהן התודעה המוסרית איננה גבוהה ביותר, כמו שלנו.

 5. eytan lerner הגיב:

  לאד גורדון
  כתבת :
  ובקשר ל 13 ההרוגים במהומות אוקטובר: אין לי ספק שהשוטרים ואיתם כל המערכת שיקרו וסילפו בכישרון רב. זה עדין לא הופך את האמת של ערבי ישראל לנכונה. מי שהשתולל זה הם. וזו לא הייתה רק השתוללות זה היה שיתוף פעולה עם האויב בזמן מלחמה ולכן לדעתי על ערביי ישראל לברך על כך שהם חיים במדינה נפלאה כמדינת ישראל ורק 13 מבניהם נהרגו ולא מאות ואלפים כי שקורה במדינות בהן התודעה המוסרית איננה גבוהה ביותר, כמו שלנו.
  אני שואל האם אתה מאלו המציגים את עצמם כשמאל ישראלי ? הפיסקה הזו לא רק מכשירה רצח ופאשיזם ברמות גבוהות ביותר בעיקר בגלל הלשון הצחה והמתיימרת לאזן ולהודות בשקרי המשטרה , אלא גם מטהרת ומציגה את ישראל כמדינה מוסרית . באמת הערבים צריכים לברך שהם אינם נרצחים כאן כל הזמן ללא דוח מצד השלטון.
  בנוסף , האם הפגנות בהן אנשים חוסמים כבישים ומבעירים צמיגים , שובתים ודברים מסוג זה – הפגנה לכל דבר , מצדיקה ירי חי על אזרחים . ממתי נהפכו הפגנות אלו לבגידה ולהצטרפות לאוייב נוכח מלחמה ? הטרמינולוגיה הזו של אנטי ישראליות ובגידה מקומה יכירנה ברמות הגרועות ביותר של משטרים טוטליטריים , גם אם מראית העין היא של דמוקרטיה .
  לו המפגינים היו יהודים , אדוני הארץ , תמהני אם הית אז קורא להם בוגדים וחמור מכך , מצדיק רצח בידי המשטרה והשלטון

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים