הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באפריל, 2006 46 תגובות

פרשנים, בעלי טורים, פוליטיקאים מהמרכז ושמאלה, (רבים, לא כולם), הריעו בקריאות הידד ופצחו בזמירות צהלה לנוכח תוצאות הבחירות. המתנחלים הובסו, הליכוד רוסק, כך הם גורסים, ויש "רוב ברור" לנסיגה, להתכנסות, להסכם שלום. באחת, נגמר עידן הימין והמתנחלים. אני פחות אופטימי והתמונה רחוקה מלהיות כה מעודדת. נכון שהליכוד עם נתניהו בראשו הוכה, וזו בהחלט סיבה למסיבה, אבל צנועה. אם סופרים את גוש המחנה הימני גזעני, לא זו בלבד שלא הוכה, אלא הוא מהווה קרוב למחצית הכנסת, והמחמירים יגדילו אותו לרוב מוחלט, כלומר, 50% +1.

המחנה הגזעני ימני הגלוי: ישראל ביתנו, איחוד לאומי, ש"ס, אגודת ישראל והליכוד מונה 50 חברי כנסת. אם תוסיפו אליו את חברי קדימה, כמו המתנחל עתניאל שנלר או סגנית השר רוחמה אברהם, נגיע בקלות ל-60 פלוס.
 
המתנחלים לצערי טרם הובסו. בכנסת ה-16 הגיע מספר חברי הכנסת של האיחוד הלאומי, ישראל ביתנו והמפד"ל ל-12. בכנסת החדשה, ה-17, גדלו שלושת המרכיבים האלה ל-20 חברי כנסת, כמעט פי שניים.
 
אחד המאפיינים לגזענות הגואה, גם בכנסת החדשה, הוא השימוש בתיבה הגזענית הדוחה "רוב יהודי". עיתונאים מהזרם המרכזי של התקשורת הישראלית, הכתובה והאלקטרונית, מדברים על הצורך ב"רוב יהודי" לתוכנית שכרוכה בנסיגה מהשטחים כדבר מובן מאליו. הם פשוט לא סופרים את חברי הכנסת הערבים.
 
בשעת כתיבת שורות אלו לא ברור איזו קואליציה תוקם. אהוד אולמרט, המועמד להרכבת הממשלה, מנהל מגעים "עם כל היהודים". ליברמן לא פסול, ש"ס לא פסולה, ושני אלה ממילא יטילו וטו על כל נסיגה חד צדדית מהשטחים. גם הסכם שלום לא יהיה, שהרי המפלגות מהעבודה וימינה לא מוכנות לסגת לגבולות הקו הירוק.
 
קדימה, שזכתה במספר מנדטים הגדול ביותר, אבל רחוק מניצחון מוחץ לו קיוותה ואותו ניבאו הסקרים, תלך ותתפרק לגורמיה. החזית האחידה שהוצגה טרם בחירות לא תוכל להסתיר לאורך ימים את הסדקים בתוכה.
 
לאור המריבות והמתיחויות שניתן לצפות להן בתוך הקואליציה העתידית, אינני בטוח שנסיגה חד צדדית נוספת תתבצע, אבל אם כן (ואף אחד ממתנגדי הכיבוש לא יתנגד לה), היא לא תביא שלום, גם לא גבול קבע, אלא תיצור גבול זמני חדש שממנו יימשך המאבק נגד הכיבוש. נסיגה מעוד דונם ועוד דונם, עד שתושלם. הרבה דם עוד יישפך.
 
סיסמת ה"אג’נדה החברתית" משמשת היום מפלגות שונות, אולם לא כולן רואות בה תכנים דומים.
 
מפלגת הגימלאים, הפתעת הבחירות, היא מפלגת נישה, שלא מבקשת מהפכה חברתית. היא מורכבת מראש הרשימה, רפי איתן, גימלאי ומיליונר, ועוד שישה גימלאים הנימנים עם "הגימלאון העליון", יוצאי חברת החשמל וכדומה, מקומות עבודה מסודרים שיש בהם ועדי עובדים חזקים שדאגו יפה לפורשים לגימלאות. זהו המצב הרצוי אבל לצערי מדובר במיעוט מקרב הגימלאים.
 
מפלגת הגימלאים תהיה כנראה חלק מכל קואליציה עתידית. לאיש אין תשובה אם שבעת המופלאים האלה יסתנוורו מאורות השלטון וישכחו מאין באו, או ינצלו את עמדות השררה לשיפור מצבם העגום של רוב הגימלאים הנתונים במצוקה שמדרדרת לעתים לקיום בתנאי דלות ובריאות מנוונים.
 
גם האג’נדה החברתית של ש"ס אינה עשויה מזן המביא לשידוד מערכות חברתי. המאבק של ש"ס לחידוש הקצבאות שנתניהו קיצץ, הוא חשוב, אבל מוגבל בהיבט של מבנה החברה בישראל. ש"ס, שראשיה מחוברים ללא מעט בעלי הון, פועלת לפי שיטת הגמ"ח, ואת התלות ששיטה זו יוצרת בין הנזקקים למפלגה היא רוצה לשמר, שהרי זה אחד ממקורות עוצמתה. כל מי שבודק מה קרה שעה שש"ס השתתפה בממשלה יראה כי בשנות ישיבתה בממשלה גדלו הפערים בין עניים לעשירים.
 
היומרה הסוציאל דמוקרטית שיש למפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ, היא עדיין בבחינת נעלם. האם מפלגת העבודה תהיה שילוב של ש"ס והגימלאים, כלומר תיקונים מינוריים בחלוקת הקצבאות ושיפורים בתקציב התרופות, או שמא תפתיע למהפך חברתי של ממש, לחלוקת הכנסות חדשה שתקטין דרסטית את הפערים הבלתי נסבלים בחברה הישראלית? מאחר שפרץ כבר הודיע כי לא יוטלו מיסים חדשים על בעלי ההכנסות המטורפות, אני מפקפק במהפך שיתרחש.
 
הלוואי ואני טועה.
 
חד"ש היא המפלגה היחידה שחרתה על דגלה חברה סוציאליסטית שוחרת שלום ושוויון. אחד מתפקידיה להציב בפני הציבור וחברי הכנסת את עקרונות החברה הסוציאליסטית הדמוקרטית, להאיר את יתרונותיה לעומת הג’ונגל הקפיטליסטי שרומס את האדם כאמצעי להפקת רווחים.
 
משעה שהחלטתי ללכת להצביע, התלבטתי עד לרגע האחרון באשר לפתק ההצבעה.
 
משקל חשוב בהכרעתי היה הפרק במצע חד"ש נגד נשק השמדה המוני והדרישה מישראל להתפרק מנשקה הגרעיני. ההצבעה שלי היתה במידה רבה "הצבעה אטומית", באותו מובן שאני מצפה מחברי הסיעה, ובעיקר מדב חנין איש האידיאולוגיה והאקולוגיה, לשתף פעולה עם הנאבקים החוץ פרלמנטרים נגד נשק גרעיני ולהקים בכנסת לובי אנטי גרעיני שלא ירפה מהנושא, עד שישראל תפתח את הכור בדימונה לפיקוח בינלאומי ותתפרק מנשקה הגרעיני, הכימי והביולוגי.
 
אני מקווה שסיעות חד"ש ובל"ד ישתפו פעולה בנושאים אלה ואחרים ובין השאר יעלו על סדר היום את התביעה להסיר את המגבלות שהוטלו על מרדכי ואנונו, מי שהיה 18 אסיר מצפון, כדי שיוכל לצאת מישראל.
 
לפוצץ את הבנקים (מטאפורה)
 
הבנקים הציגו את רווחיהם לשנת 2005. רווחים אסטרונומיים. חמשת הבנקים הגדולים הרוויחו 6.5 מיליארד שקל. מזה בנק הפועלים לבד קטף כמעט חצי – 3 מיליארד שקל.
 
משכורות המנהלים מבטאת השתוללות חסרת רסן של בעלי המניות. עולה על כולם בנק הפועלים. משכורתו של המנכ"ל צבי זיו 33.5 מיליון שקל, כלומר, 165 אלף שקל ליום. יו"ר הבנק שלמה נחמה קיבל 23.2 מיליון שקל וסגנו דני דנקנר 15.1 מיליון שקל.
 
ליד מנכ"ל בנק הפועלים נראים האחרים כמקבצי נדבות. מנכ"לית בנק לאומי, גליה מאור, קיבלה שכר של 5.6 מיליון שקל. אני משתתף בצערה. דוד גרנות, מנכ"ל הבנק הבינלאומי, צריך לאכול בבתי תמחוי עם שכר שנתי של 2.2 מיליון שקל.
 
שכר השחיתות הזה אינו פרס על יצירתיות כלשהי. אין לנו עניין עם המצאת תורת יחסות חדשה שבגינה ראוי להעטיר פרסים על הגאון.
 
מנכ"ל בנק הפועלים הגיע לשכרו המטורף משום שעשה את רצון הבעלים וסחט את הלקוחות עד תום. דוגמא: הכנסות הבנק מהפער בין הריבית הקמצנית שמשלמים לבעלי הפקדונות לבין ריבית הנשך שלקוחות משלמים על הלוואות ואשראי הגיע ל-20 מיליארד שקלים.
 
שוד לאור היום.
 
מי מגן עלינו? המפקח על הבנקים בבנק ישראל? מה פתאום. גם גליה מאור היתה פעם מפקחת על הבנקים וידעה כי אם ברצונה להגיע למיליונים מוטב שתשרת את הבנקים ולא את האזרחים.
 
נגיד בנק ישראל? הוא בא מאותו הכפר. בעצמו הרוויח מיליונים בתפקידים בכירים בבנקים וחברות אשראי בחו"ל. גם מרבית חברי הכנסת הם עבדי השיטה הקפיטליסטית של "שוק חופשי".
 
מרביתם לא מבינים כי לא מדובר בשוק חופשי, אלא בשוק נבזי, נוגס ונושך את האזרח הקטן עד זוב דם.
 
כאשר אזרח מן השורה לוקח משכנתא לדירה ונתקל בקשיים ולא יכול להחזיר, הוא ייזרק מהדירה על ידי הבנק ויפסיד את הדירה. כאשר בעל הון לוקח הלוואה במאות מיליונים ומסיבה כלשהי לא מחזיר, הוא לא מפסיד את רכושו הפרטי, ביתו, מכוניתו ושאר פריטים ששוויים מיליונים, כמו ציורים יקרים. לכל היותר הבנק רושם זאת כחוב אבוד. מי משלם את החובות האבודים של המיליונרים? גם כן אנחנו, משקי הבית הנסחטים, מהעמלות מן הגורן ומן היקב שקיימים רק בישראל.
 
פרשנים כלכליים כמו נחמיה שטרסלר, שנותן שירותי פרשנות ל"הארץ" ולערוץ השני, לוחם בשצף קצף נגד ועדי עובדים שהצליחו לדאוג לשכר הוגן לעובדיהם. מפריע לו שעובד חברת חשמל מקבל 10,000 או 15 אלף שקל לחודש, אבל 33 מיליון שקל למנכ"ל בנק הפועלים לא מעלים לו את הסעיף, ולא מביאים אותו להרהור מחודש, שמא משהו בשיטה הזו רקוב עד היסוד.
 
שיטה שמאפשרת שוד כזה בחסות החוק, יש להרוס ולקעקע. עוולות כאלה עמדו ביסוד תנועות רדיקליות כמו הבריגדות האדומות באיטליה או חבורת באדר מיינהוף בגרמניה.
 
הכעס והרוגז שמתעוררים לנוכח גניבה חוקית זו, שרובנו קורבנותיה, גורמים לעתים למחשבות מאוד מהפכניות. אלא שניסיון החיים לימד אותי שאלימות נוסח הבריגדות האדומות או באדר מיינהוף, אינה המתכון הנכון לשינוי, שהרי רצח מיליונרים ופוליטיקאים הנהנים מהגנת כל סוכני האלימות הממוסדת, לא זו בלבד שלא מביאים שינוי, אלא יוצרים תגובות נגד שמגבירות את הדיכוי הממסדי.
 
אין מנוס משינוי שיבוא באמצעות התקוממות עממית בדרכים דמוקרטיות לא אלימות, שאינן כרוכות באבדן חיי אדם (כחבר אמנסטי אני מתנגד לעונש מוות לא רק לפושעים פליליים, גם לבנקאים).
 
אני מקווה שבישראל יכון מרד צרכנים נגד בנק הפועלים – עזיבה המונית של בעלי פקדונות. יש מקום לפנות גם למוסדות ציבור, כמו ההסתדרות, אוניברסיטאות וממשלה, שלא יפקידו כספים בבנק שעושה שימוש מופקר ברווחיו. התרופה הטובה ביותר היא הלאמת הבנקים, אולם עד שזה יקרה, יש להיאבק להורדת רמת הרווחיות של הבנקים לרמה סבירה באמצעות העלאת הריבית לפיקדונות והורדת הריבית להלוואות, ומיסוי הרבה יותר גבוה של הרווחים והמשכורות.
 
מי שמקבל שכר בסך 33 מיליון שקל, יישאר לאחר מס עם 50 אלף שקל לחודש, וגם זה הרבה מעבר לשכר הממוצע. ואילו הגברת אריסון, שירשה את הבנק, לא תוכל להכניס לכיסה מיליארדים כי המיסוי יחזיר לציבור את מה שבעצם שייך לו. וכך למרבה הצער, לא תוכל הגברת אריסון להזמין בהולנד יאכטה חדשה ב-50 מיליון דולר, כיוון שהנוכחית, ששווייה 30 מיליון כבר לא עונה על הצרכים.
 
פסיכולוג בגרוש
 
תנועת ההתנגדות הפלסטינית לכיבוש הצליחה השבוע לבצע פיגוע בהתנחלות קדומים שכוון נגד המתנחלים הפולשים לארץ לא להם. למרבה הצער בנק הדם גבה קורבנות נוספים. רב היישוב דניאל שילה הגיב כי "המבנה הנפשי של הערבים שבחרו חמאס לא מאפשר להם לנהוג אחרת".
 
אינני יודע אם הרב מבין בהלכה, אבל הוא בוודאי לא מבין דבר במבנה הנפשי של הפלסטינים שבחרו חמאס.
 
אילו ניחן הרב שילה במעט תבונה, ואם לא היה ספוג כשיכור בלאומנות וקנאות דתית יהודית, היה מבין כי הבחירה בחמאס אינה עניין נפשי אלא הכרעה פוליטית שנובעת בין השאר גם מנוכחותו של שילה וחבריו המתנחלים בשטחים הכבושים.
 
יש לחזור ולהזכיר כי הרב שילה והמתנחלים הינם חבורת שודדים אלימים שהקימה על גבם של הפלסטינים שלטון אפרטהייד בחסות צבא כיבוש.
 
פינויים של המתנחלים, לא זו בלבד שיציל חיי אדם, ישראלים ופלסטינים, אלא יצית תקווה אצל שני העמים, מבלי שיזדקקו לעזרת אלוהים.
 
לערוק
 
בעיתון הארץ (29 במרס 2006) פורסמה ידיעה לפיה מאות חיילים מצבא ארה"ב ערקו לקנדה וביקשו מקלט פוליטי. החיילים ביקשו בדרך זו להימנע מהשתתפות בפשעי המלחמה שצבא הפלישה האמריקאי מבצע בעיראק.
 
ריאן ג’ונסון מקליפורניה היה אמור להגיע עם יחידתו לעיראק בינואר 2005, אבל ג’ונסון ערק וביוני חצה את הגבול לקנדה ועתה הוא מבקש מקלט פוליטי. "דיברתי עם חיילים רבים שחזרו מעיראק והם סיפרו לי על הריגת אזרחים חפים מפשע ועל הפצצת שכונות מגורים", אמר. כעת ג’ונסון לא יכול לחזור יותר לארה"ב. "אין לי בעיה עם עובדה זו. אני בקנדה וזהו".
 
זה מזכיר את תקופת ויטנאם, בה ערקו עשרות אלפי צעירים מהשירות הצבאי ועברו את הגבול לקנדה ולמדינות אחרות באירופה, בעיקר לשבדיה.
 
ידיעה זו רלבנטית גם לישראל. לא כל חייל שאינו רוצה לשרת בשטחים בנוי למאבק בנוסח סרבני הכיבוש שמוכנים להיעצר ולהיכלא.
 
אני מנסה כבר זמן רב לשכנע חיילים אותם אני פוגש בהזדמנויות שונות, כולל טרמפיסטים שאני מסיע לעיתים, כי ישקלו את העריקה כאחת האופציות לא לשרת בשטחים הכבושים. "אם אתה לא חש בנוח בשירות בשטחים הכבושים, ואתה שוקל לסרב, אבל לא רוצה לשבת בכלא, יש פתרון" אני אומר לכל אחד מהם. "קח דרכון, עזוב את הארץ וסע לאחת הארצות בהן קיים סיכוי טוב כי תקבל מקלט פוליטי. אם תערוק מהצבא לחו"ל, גם תציל את חייך, גם לא תסתכן בביצוע פשעי מלחמה וגם תינצל מידה האלימה של היחידה ללוכדי עריקים. הטיעון כי סירבת להיות פושע מלחמה במסגרת צבא הכיבוש הישראלי, כי לא היית מוכן לירות על ילדים ונשים, לקחת חלק בהריסת בתים ולהתעלל באוכלוסייה אזרחית של עם כבוש, יעורר אהדה במדינות רבות. יהיו לא מעט ארגונים שיסייעו לך לקבל מקלט פוליטי. אם תחליט ותרצה עצה למי לפנות, אני עומד לרשותך".
 
מספר חיילים התקשרו וביקשו פרטים נוספים. שכר מצווה, מצווה.
 
באמת למה?
 
סופרת הילדים דבורה עומר תקבל ביום העצמאות הקרוב את פרס ישראל למפעל חיים. ועדת הפרס ראתה אותה כזכאית בגלל שהלעיטה (מלה שלי, לא של ועדת הפרס) את הילדים והנערים באתוס הציוני. מה שקרוי ספרות מגויסת.
 
דבורה עומר כמובן הביעה סיפוק מהענקת הפרס, ותגובתה כללה את המשפט: "צריך לשאול פסיכיאטר מדוע המלה ציונות הפכה למלת גנאי" ("ידיעות אחרונות", 31.3.2006).
 
דבורה עומר כבר לא ילדה. בת 73. נולדה בארץ. היא לא חיה בישראל? לא קוראת עיתונים? לא רואה טלוויזיה? אין לה מכרים וחברים? היא לא שמעה על זוועות הכיבוש שישראל מעוללת למיליוני פלסטינים מזה כמעט 40 שנה?
 
לא צריך פסיכיאטר. צריך ראש, עיניים ואוזניים. וגם קצת חוש צדק ומינימום של רמה מוסרית. סופרת שאין לה את אלה, האם היא ראויה בכלל לפרס? אולי לפרס האטימות והעיוורון.
 
עוד פושע מלחמה מצטרף לצבא הכיבוש
 
הרמטכ"ל דן חלוץ ושר הביטחון שאול מופז בחרו ברב אבי רזניצקי מהתנחלות איתמר לתפקיד הרב הצבאי הראשי. ראש הממשלה אהוד אולמרט אישר. יש מקום לדיון, מדוע הצבא צריך בכלל רב ראשי.
 
אבל אין מקום להפתעה שצבא הכיבוש בחר לרב ראשי ברבכיבוש.
 
תקשורת והון
 
ביום שישי האחרון, פירסם כוכב "ידיעות אחרונות", העיתונאי נחום ברנע, את טורו האחרון לחודשים הקרובים. בסוף הטור נכתב כי ברנע יוצא לחופשה וכי החל מאפריל ועד יולי הוא יהיה עמית מחקר במרכז סבן לחקר המזרח התיכון בארה"ב.
 
סבן, להזכירכם, הוא האיש שקנה לאחרונה את חברת בזק. הוא גם תורם לכל מיני פוליטיקאים, בישראל ובארה"ב.
 
עכשיו תגידו לי, האם ברנע, כאשר יחזור מארה"ב ויחדש את טורו, לא יהיה בכלל מחויב לסבן בעל האינטרסים הכלכליים? ברנע השתלב באופנה האחרונה וכתב משהו נגד הון ושלטון. אבל מה עם הון ותקשורת?
 
השחיתות מתחילה בבית.

תגובות
נושאים: מאמרים

46 תגובות

 1. דרומי הגיב:

  אני לא מאמין שזה יוצא מהמקלדת שלי, אבל מילה טובה על שטרסלר – בגלי צה"ל הוא יצא נגד משכורות בכירי בנק הפועלים. כמובן שלדעתו מה שחסר זה ‘תחרות משוכללת’, אבל הוא יצא נגד.

 2. וייטנאמית הגיב:

  אין להשוות בין עריקי וייטנם לעריקי עירק. במקרה הראשון היה גיוס חובה, ובמקרה של עירק מדובר בחיילים מקצועיים שמחוייבותם לצבא היא מכוח חוזה (בעל משמעות כלכלית בדרך כלל).

  לעריקים הישראלים, מאחלת הצלחה בקבלת מקלט מדיני, רק מציעה מאד להזהר משליחי מדינת ישראל שאינם בוחלים ב*אמצעים אלימים* כדי להציל את משרד החוץ ממבוכות. כמו כן, ברוב המקרים הממשלה המארחת נכנעת לבסוף לאיומי ממשלת ישראל ואם לא ברע אז בטוב, לקצת שוחד, ומציעה פשרה שאינה מקנה סיפוק עקרוני לעריק המצפון. מאידך גיסא, עכשיו כאשר הבית הלבן בעד נסיגה, הסיכוי להצליח גדל והולך.

 3. לא החלטתי הגיב:

  לגבי בנקים: אפשר לעבור לבנק הדואר, אין בו עמלות. מי שנשאר בבנק שלו: חובה, חובה, חובה להתמקח על העמלות, יש להם במגרות טבלאות למי שיודע להתווכח, וברגע שהלקוח מתחיל לנשוך, הטבלאות האלה נשלפות, ופתאום אפשר להוריד עמלות שונות ומשונות ולקבל תנאים טובים יותר. וחובה להתיש את הפקיד בשאלות, ולא לעזוב לפני שמבינים כל דבר על בוריו. תגלו שאפילו הפקידים לא מבינים את העמלות, ואל תסכימו לשלם מה שאתם לא מבינים עד הסוף. ורצוי לפני שאתם הולכים לבנק שלכם, לקפוץ לביקור בבנק אחר ולבקש את העמלות הטובות ביותר שמוכנים לתת לכם אם תעברו אליו. החסכון מסתכם בעשרות אלפי שקלים במהלך כל החיים.

 4. ע.ג הגיב:

  אדון ספירו הוא כנראה פסימיסט מיקצועי. כששרון הודיע שיסוג מעזה ספירו אמר שזה לא יקרה וכשזה קרה במקום להתנצל החל להסביר למה זה לא רציני שלא לומר אסון (לפלשתינים כמובן. את מי מענינים הישראלים) להזכירך ספירו קדימה (שלא הצבעתי עבורה) הלכה לבחירות עם מצע של נסיגה. כנ"ל העבודה. הגמלאים מאותו זן וש"ס תצביע בעד אם רק תקבל מספיק כסף. יש רוב לנסיגה מרוב שטחי רשע. זה לא הכי טוב שרצוי אבל כנראה הכי טוב שאפשר והרבה יותר טוב מכלום. הפלשתינים יכולים להצטרף לענין או כרגיל להחמיץ שוב ושוב ושוב הזדמנות להקים מדינה משלהם. הם לא יקבלו כל מה שהם חושבים שמגיע להם? גם ישראל לא. ועוד הערה קטנה. חד"ש היא מפלגה שוחרת שלום ושיוויון? לא נכון. זו מפלגה שהענין היחיד שלה הוא הענין הפלשתיני. לא נשאר בה ולו שמץ של ענין ישראלי וחבל.

 5. גדעון ספירו הגיב:

  לדרומי,
  יכול להיות ששטרסלר מלמל משהו בענין משכורת העתק של מנכ"ל בנק הפועלים, בבחינת מצוות אנשים מלומדה.

 6. יורם בר-חיים הגיב:

  לצאת נגד שכר הבכירים זה די נהוג, זה גם תרגיל הסחה נהדר, יוצאים נגדו ולא נגד רווחי הבעלים שלגביהם עומד הכלל הקדוש שמותר לבעל ההון לנהוג בהונו ולגרף ממנו רווחים נוספים כרצונו…

  למשכורות הבכירים יכולה להיות השפעה חיובית או שלילית על שכרם של רוב העובדים, תלוי בנסיבות, אבל הן תמיד היעד הנוח ביותר להתקפה של כלכלנים, כך גם מתעטפים בטלית ה"רגישות החברתית" וגם מחדדים את החלוקה בין בעל המניות שהרווח שלו הוא "צמיחה" לבין שכיר שהאחריות מחייבת לקצץ בשכרו. אין ספק ששאלת שכרו של מנהל הבנק שונה משאלת שכרו של הפקיד, אבל אם מדברים על שוד הלקוחות, אז הבעיה היא הכנסות הבנק ולא איזה חלק מההכנסות האלו משולם כשכר למנהלים ואיזה חלק מוזרם ישירות לכיסו של הבעלים… אבל כאמור, לבעלי ההון ונציגיהם תמיד נוח יותר לחתוך את החלק העליון של סולם השכר מאשר להרים את כולו ו\או לצםצם את רווחיהם על חשבונו, וכל עוד מותר לבעל ההון לגרוף רווח כרצונו אז ימשיך להיות מותר לו לשלם שכר כרצונו.

 7. מכלוף הגיב:

  לא צריך
  לערוק ולבקש מקלט פוליטי.
  אפשר גם לתכמן,להגיע לקריה,או לשירות שלא ידרוש התעמרות בנשים , וילדים פלשתינאים.
  וכן….בהחלט אסור להוריד את וענונו מסדר היום הישראלי.
  יש להמשיך במאבק שיאפשר לגיבור ישראל מרדכי וענונו לצאת לחופשי

 8. עופר יהלום הגיב:

  לוייטנאמית – אמנם המאפיינים של המלחמה בעיראק לא זהים לאלה של וייטנאם, אבל הם גם לא שונים כל-כך. נניח לרגע שעובד רגיל באמת חותם על חוזה עבודה לזמן קצוב מרצונו החופשי – הרי יש לו את האפשרות להתפטר בכל עת. לעומת זאת, איש הצבא המקצועי במערב כיום לא יכול להפר את החוזה באמצע, ולא מספיק שאסור לו לעבור למקום עבודה אחר אלא שהוא צפוי למאסר.

  ליורם – יש מנהלים בכירים בבנקים שמרוויחים כמו בעלי הון בינוניים במקומות אחרים.וכפי שפורסם היום בעיתון ‘הארץ’, חלק ממנהלי הבנקים הם בעצמם "בעלי שליטה", כלומר בעלי 10אחוז מהמניות שאף אחד לא יכול להתנגד להם, כיוון שכל השאר מפוזר בין אלפי אנשים.

  עצות לעבודה עם בנקים, ששמעתי בהרצאה של רו"ח:
  1. לעבוד עם 2 בנקים לפחות – הם מנהלים מאגר מידע ויודעים גם שבלי שנאמר להם.
  2. בפתיחת חשבון, להגיע למנהל, ולדבר על עצמך 7 דקות בלבד.
  3. בעיקרון, אשראי בכרטיס אשראי הוא הכי זול
  4. זהירות – יש לבצע בדיקת חשבונות תקופתית. הם "טועים" בעיקר לטובתם.
  5. אם נגיד שבמקום אחר יציעו לנו מחיר יותר טוב, אז מהר מאוד יחסו של הבנק ישתפר. כפי שנאמר פה, יש לו 2 מחירונים.
  6. זהירות מדברים כמו "עמלת עריכת מסמכים" וכן הלאה, כל מיני תרגילי "עוקץ" של הבנקים ללקוחות.
  7. לא חייבים לחתום במקום על שום דבר, אפשר לקחת לרו"ח מטעמנו.

 9. ממש לא חברה של שטרסלר אבל… הגיב:

  למען ההגינות תקראו לפחות את מאמרו היום
  — קישור —

 10. גדעון ספירו הגיב:

  יפה שקמו לשטרסלר מגינים באתר השמאל הישראלי.
  אני האחרון שאגנה את העורכים על הפתיחות, שהרי, כפי שקוראי בוודאי יודעים, אני תומך נלהב בחופש הביטוי בכלל, ובשמאל בפרט.
  בהתבסס על חופש הביטוי יורשה לי לא להתלהב משטרסלר הכלכלי (להבדיל משטרסלר המתנגד לכיבוש). גם אם הוא לא רווה נחת מהמשכורות המטורפות של מנהלי הבנקים, הוא תומך נלהב בשיטה שמאפשרת את הטירוף הזה, וזה מה שחשוב.
  שטרסלר מנהל שנים "מלחמת קודש" נגד ההסדרות (לא מהכיוון שלנו) ונגד "הוועדים החזקים". הוא תומך נלהב בהפרטת כל מה שזז, ומכאן גם בהפרטתם ופיצולם של חברת החשמל או הנמלים. הוא מצליף שוב ושוב "במשכורות העתק" של עובדי חברת החשמל, שהממוצע שלהם לא עולה על 15 אלף ש"ח (הגבוה ביותר הוא 50 אלף) אבל אם התרופה שלו תתקבל והחברה תופרט יתרחש מה שקרה בקלפורניה: במקום להשקיע את הרווחים בשיפור המערכת, העלו את משכורות המנכ"ל ובכירים אחרים לרמות חסרות כל הגיון כלכלי והכספים שבעלי המניות לקחו לכיסיהם נסקו אל על, והתוצאה היתה – קריסת המערכת והפסקות חשמל שהכניסו את כל קליפורניה לעלטה.

  הגישה השמאלית של יורם בר חיים מרקיעה לעתים לאבסורדים, והנה עוד אחד: מנכ"ל בנק הפועלים לא אשם שהוא מקבל מבעלי המניות שכר בסך 33 מיליון ש"ח לשנה. אם בעל הבית השתגע, המנכ"ל צריך להתנגד? בסופו של דבר מדובר בשכיר שיש לגלות עימו סולידריות (כמו עם עובדי הבנק שנשלחים על ידי חברות כוח אדם כדי לא לקבל קביעות ושאר זכויות סוציאליות?), ואולי אפילו יש לשכרו של המנכ"ל "השפעה חיובית".
  על פי הגיון זה ראוי לגלות סולידריות עם הרמטכ"ל שאינו אלא שכיר שמקבל הוראות מבעלי המניות. הצבא זה העסק של האמא שלו? המדינה, בעלת המיות, אומרת לו מה לעשות, והוא, מה הוא אשם?
  כשאתה נכנס לקצה השמאלי, אתה נפגש בסופו של דבר עם הקצה הימני.

 11. גיא ספירו הגיב:

  חיילי צה"ל גם אלו בעלי דרכון תקף יתקשו לערוק למדינה שלישית בגלל שסביר להניח שלא יוכלו לצאת את הארץ. ולגבי הבנקים – זה מאוד לא פרקטי לעזוב סניף בנק ויהיה הנבזי ביותר שקיים. ולגבי העצות על מיקוח על עמלות עם כל מיני גופים פיננסים ונותני שרותים דומני שזו קלישאה של כל מיני יועצים בתוכנית של אודטה שנותנים טיפים לחסוך כמה שקלים בחודש. אצלי לפחות העולם לא מתנהל ככה ואין לי כוח מיקוח מול הגופים הללו ואני לא קונה את המיתוס של התמקחות מול בנקים וחברות סלולר.

 12. בעניין דבורה עומר הגיב:

  דרך "שרה גיבורת ניל"י" אני למדתי שהתורכים ערכו בארמנים טבח במהלך מלח"ע 1.
  כבר על זה מגיע לה קרדיט.

 13. נכון הגיב:

  לא כל אחד בנוי למאבקים, כלא ומשפטים.
  אבל האם כל אחד בנוי לשנים של ריחוק ממשפחתו וחבריו, מכל מה שגדל איתו, מסביבתו המוכרת ומשפתו?

  מסופקני.

 14. חיים הגיב:

  בנוגע לקליפורניה
  אני לא יודע מאיפה מביא ספירו נתונים, אבל המקרה של קליפורניה הוא מקרה קלאסי של "השפעה ירוקה".
  בקליפורניה אי אפשר לבנות תחנות כח, שום עיר לא מוכנה לתחנת כח בסביבתה והס מלהזכיר כורים גרעיניים, נסיונות משעשעים כמו תחנות רוח, או שדות סולריים מפיקים שברירי אחוזים מהצריכה וקליפורניה תלויה בחשמל מבחוץ(כלומר בזיהום במדינות אחרות, NIMBY למופת וצביעות "ירוקה" טיפוסית). אי לכך מחיר החשמל בקליפורניה מגוחך, חברות מסחריות מנצלות את האבסורד המתואר לעיל כדי להפיק רווחי עתק מתושבי קליפורניה שתלויים בחשמל מבחוץ וכמובן שהפסקות חשמל הן עניין שבשגרה.

  כמובן שתומך נלהב באג’נדה הירוקה כמו ספירו לא יבקר את האוולת הקליפורנית המשוועת, אבל להאשים את השכר של הבכירים? זה גובל באי אמירת אמת או בבורות(שאינה מאפיינת את ספירו). הרי השקעות בתשתית נמדדות בעשרות מיליארדים לאורך שנים ועשרות שנים, לעומת ההשקעות הללו שכר הבכירים הוא שולי במקרה הטוב וזניח במקרה היותר טוב.

  האמת בנושא הזה צריכה להאמר, האג’נדה הירוקה השאירה את קליפורניה ללא אנרגיה ועלתה לאזרח בכסף רב מאד(על חשבון אוכל, מים(סיפור בפני עצמו), חינוך לילדים, טיפול רפואי) מי שסובל בעיקר הן משפחות עניות שהוצאותיהן על אנרגיה עלו בעשרות ומאות אחוזים תוך עשור. כמובן שאף ירוק לא לוקח אחריות.

 15. יואב הגיב:

  למר גדעון ספירו – ההמלצה שלך לבקש מקלט מדיני מטעה ומסוכנת!

  למרבה הצער, רוב מדינות אירופה המערבית נוקטות במדיניות נוקשה (אם לא אכזרית) בכל הנוגע למבקשי מקלט מדיני. בעשור האחרון אירופה הוצפה במבקשי מקלט מדיני מארצות העולם השלישי. חלק מהם הם פשוט מהגרים כלכליים שמנסים להכנס בדרך זו, מאחר שברור להם שכאלו שבורחים לא מרדיפות על רקע פוליטי אלא "סתם" בורחים מעוני ומחפשים עתיד טוב יותר בארץ אחרת – יישלחו חזרה.

  הגירה זה נושא רגיש מאד ברוב הארצות העשירות. בלחץ דעת קהל ומפלגות ימין פופוליסטי, שעשו הון פוליטי משנאת זרים שלמרבה הצער רווחת באירופה ("מפלגת העם הדני", לה-פן בצרפת, פים פורטאון בהולנד או "מפלגת החירות" באוסטריה) הממשלות מקשות מאד על מבקשי מקלט מדיני – אמיתי או מדומה.

  מי שמבקש מקלט מדיני, יישלח למחנה מעצר והשהות בו, עד שיגיעו לדון בבקשה שלו, עלולה להיות ארוכה מאד. זה למעשה בית סוהר לכל דבר. אסור למבקשי המקלט המדיני לנוע, אסור להם לעבוד – והם נידונים לחיי ניוון שיכולים להמשך שנים.

  רוב הסיכויים במקרה של אזרח ישראלי – שבקשתו תידחה ושהוא יגורש לישראל

  בבקשה, אל תייעץ לפונים אליך על מהלך שעלול לסכן את חירותם. מקווה שתגלה אחריות בנושא!

  מה שכן, לישראלים לא מעטים יש אפשרות לבקש את האזרחות של מדינת המוצא של הוריהם, הורי הוריהם או אפילו דור או שניים אחורה. זה במיוחד נכון במקרה של גרמניה או צרפת (אני עשיתי זאת בהצלחה ויש לי דרכון אירופאי).

  לבעלי מזל אלו יש תמיד את האפשרות לגור באופן חופשי בארץ אירופאית. הם יכולים לנצל פריווילגיה זאת כדי להמנע משירות צבאי בצה"ל. הם אמנם יוכרזו כעריקים ואם ינסו לשוב לישראל – ייאסרו. אבל הם יוכלו לחיות לעבוד או ללמוד באירופה באין מפריע.

  לגבי כל היתר שאין באפשרותם להוציא דרכון זר – בבקשה אל תייעץ להם למהלך מסוכן זה שיפגע בחירותם ובעתידם!

 16. ליואב הגיב:

  איפה בדיוק אתה ממליץ לבעלי דרכון אירופי להתגורר, בדכאו או באשויץ?

 17. יורם בר-חיים הגיב:

  ציפיתי לאי-הבנות אבל עד כדי כך ?
  אני טענתי שמנהל הבנק לא אשם שהוא מקבל שכר מוגזם ? הוא אשם כמו כל השכבה השלטת, זה ברור.

  הטענה שלי היא שיש סיבות שבגללן נוח לכלכלנים לצאת נגד שכר הבכירים, שהסיבות האלו הן פרו-קפיטליסטיות ואנטי-מעמד-העובדים ולא להיפך, ושמי שמקבל את ה"זכות" של בעל ההון למקסם רווחים ולשלשלם לכיסו תומך למעשה גם ב"זכות" שלו לשלם שכר מפלצתי למנהלים.

  ועכשיו, אם כדי לנהל ויכוח תאולוגי חייבים לךהישבע קודם על התנ"ך אז בסדר : שכר מהנהלים בבנקים הוא שערוריה, הוא כל-כך הרבה מעל לסולם השכר שבו נמצאים כמעט כל השכירים עד שהוא לגמרי חלק מעושק הציבור על-ידי שכבה שלטת קטנה, בעלי ההון הישירים ושרתיהם המנהלים.
  עכשיו בסדר ?

  גדעון בחייך, אני יודע שאתה לא אוהב אותי אבל קצתץ יושר בקריאה לא מזיק.

 18. משמאל חופשי לחיים הגיב:

  לחיים היקר,
  קלפורניה וארה"ב בכלל היא מעצמת זיהום סביבתי וביזבוז משאבי הטבע. בין אם מדובר בתחום המים ששיטות השקיה לחקלאות שפיתחו בישראל הם לא שמעו עליהם כי מה יותר נוח מהלציף שדות ולבזבז כמות ניכרת של מים על חשבון השכן העני ממכיסיקו.
  ובין אם מדובר באם כל הצרות הסביבתיות של ארה"ב הפרברזציה, הרצון של כל אזרח לבית פרטי ומכונית שפוגע בשטחים בפתוחים, ודורש יותר חשמל ומגביר את זיהום האוויר. בסן פרנסיסקו עוד יש איכשהוא מרכז עירוני אך לוס-אנג’לס בנויה כולה מפרברים.
  אז לפני שאתה מתקיף את הירוקים כדי שתבדוק טוב טוב את הנתונים.

 19. מ.ו. הגיב:

  האג’נדה החברתית היא, לכשתעיינו בדבר, אג’נדה מדינית. לא, לא מפני שהיא מחלקת אחרת את משאבי הציבור ומפנה מבטחון (= כיבוש, קלגסות) לחינוך ובריאות וכו’, אלא מפני שהיא מעלה את ערכו של האדם, הפרט, וכך את מודעות האזרחים למצבם של שכניהם הפלסטינים. בטווח ארוך תלך ותגבר הדרישה להקמת חברה ומדינה אחת שבה יחלוש עקרון השוויון והיא תכלול את כלל האוכלוסיה בישראל ובשטחים. אם כך, במקום להשקיע אנרגיה במאבק חסר סיכוי נגד ההתנחלויות, עדיף לפעול למען צדק חלוקתי ויתר שוויון בהכנסות ומתוך כך תוגשם גם המטרה המדינית של מדינה דמוקרטית חילונית וסוציאליסטית.

 20. חיים לחופשי משמאל הגיב:

  הכל נכון ואני יכול להוסיף עד כמה גורמי זיהום משמעותיים. רק שאלו לא גרמו למשבר באנרגיה בקליפורניה, גם לא שכר הבכירים, התנועה הירוקה גרמה לכך.

  אנשים צריכים חשמל, הפקת חשמל(אפקטיבית) מזהמת את האויר אלא אם כן משתמשים בכורים גרעיניים(כמו בצרפת) או תחנות הידרואלקטריות(לא רלוונטי לקליפורניה). אי אפשר לצמצם צריכת חשמל באופן מעשי לכן צריך להחליט על פתרונות. בקליפורניה מתוך לחץ פוליטי ירוק החליטו לא להחליט, התוצאות לא אחרו להגיע. חכמים ממני אמרו משהו על אותו מקום שאליו מובילות הכוונות הטובות. משבר האנרגיה בקליפורניה הוא דוגמה טובה לכך.

 21. Henry Lowi הגיב:

  People denounce me on Hagada Hasmalit when I write, in the English language, knowledgeably, about the struggle for democratic relations between Israelis and Palestinians.

  But somehow, it is considered OK, when people write in Hebrew, ignorantly, about prison camps for asylum claimants, and other nonsense.

  Everyone knows that everyone in Israel is an expert on everything, and no one, especially those who live elsewhere and write in anything but Hebrew, should express a contrary opinion about anything

  Hagada Hasmalit does a disservice by permitting people to write anonymously, and this hurts the credibility of Hagada Hasmalit as a whole.

  The American war resisters who have come to Canada recently are very well-received by the peace movement, and by the Palestine solidarity movement, and are not in prison camps. I assume that they are homesick. I am certain that they are concerned about the outcome of their asylum claims, that could take years to be determined finally. Meanwhile, they are safe, and their consciences are clean.

  I don’t know if Gideon Spiro is giving good advice or bad advice to the IDF soldiers to whom he offers a ride in his car. I do know that, while not everyone succeeds in their asylum claims,
  there are cases in which Israeli citizens, Arabs and Jews, have been successful in obtaining asylum in Canada.

  Many many Israeli citizens apply successfully for immigration to Canada, without claiming asylum .

  I would bet that more Israelis apply for immigration to Canada than Canadians apply for immigration to Israel.

  Why might that be? Anti-semitism? Could it be that more Canadians regard Israel as a prison camp than vice versa
  ?

  The volume of Canadian immigration chat on YNET, and the numbers of Israelis who register with Canadian immigration lawyers and immigration consultants, are evidence of the fact that Israelis who care do not seek advice in these matters on Hagada Hasmalit.

 22. קליפורנאי הגיב:

  לחיים – אין לך מושג קלוש על מה שאתה דן בו. סיסמאות ותו לא.

  מחירי האנרגיה בקליפורניה היו והינם דומים לאלו שבשאר ארה"ב ואין שום הפסקות חשמל.

  האפיזודה החולפת של מחירי עושק ומחסור בחשמל נבעה כולה ממניפולציה שביצעו יצרני וסוחרי האנרגיה תחת מעטה הדרגולציה. בין השאר, מסמכים שנחשפו עם התרסקותה של אנרון תיארו בפרוטרוט את שיטות ההונאה.

  כל הדיבורים על "מחירה של איכות הסביבה" אינם אלא חלק ממסכת השקרים של חברות האנרגיה שנועדה להצדיק את העושק.

 23. עופר לגיא ספירו הגיב:

  לידיעתך, מעולם לא ראיתי את התכנית של אודטה, ואני לא מאמין לשום עצה של מומחה מהטלוויזיה. וגם לעצה של מומחה שמקבלים באופן אישי צריך להתייחס בזהירות, למרות שלא רצוי להתעלם רק בגלל שהוא מומחה.

  לידיעתך, את המיליארדים שלהם הבנקים עשו בעיקר מלקוחות קטנים-יחסית, לא מאנשים כמו יצחק תשובה שמקבל ריביות נמוכות ומוחקים לו חובות על ימין ועל שמאל. גם נראה לי שהשוואת מחירים לפני רכישה גדולה, כמו לקיחת אשראי,שווה בהחלט את הטרחה והזמן שצריך להקדיש לזה.

  והנה לך עצה ממני: אם מישהו מוכרח לקחת אשראי מבנק, עדיף לקחת הלוואה ולא מסגרת אשראי.לא לחינם הבנק מעדיף את האפשרות השנייה מכיוון שימשיך לקבל את הריבית, ויוכל לתבוע את כל הכסף מתי שירצה, כלומר דווקא כשמצבו של הלקוח מתדרדר.אני אישית נתקלתי באנשים שחייהם נהרסו בגלל דברים כאלה.

 24. גדעון ספירו הגיב:

  ליואב,
  הקשיים שאתה מעלה בסוגיית המקלט המדיני, תופשת בעיקר לאלה הבאים מארצות מוסלמיות ומדינות אפריקה השחורות.ישראלי פטור מדרך הייסורים של מעצר וכו’, משום שבחלוקה הגזענית של "הם מול אנחנו" הישראלי נתפש עדיין כחלק "מהאנחנו האירופאים" ועדות לכך שהוא יכול להיכנס כתייר ללא אשרה עם דרכון ישראלי, לשהות באופן חוקי שלושה חודשים ובתקופה זו להתקשר לארגוני תמיכה ולהתחיל בהליכי הבקשה למקלט מדיני – פריבלגיה שאין למרבית יוצאי מדינות ערב ואפריקה. אם שלושה חודשים לא מספיקים, הוא יוצא ליום או יומיים למדינה שכנה, חוזר ושוב יש לו שלושה חודשים.
  להערכתי, עצתי (והרי מדובר רק בעצה, ההכרעה היא תמיד של האיש עצמו) לא רק שלא מסכנת את האיש אלא יש בה משום הצלת נפשות, שהרי אם הוא ימשיך את שירותו הצבאי בשטחים, הסכנה לחייו היא ממשית, גדולה לאין ערוך מכל סכנה שכרוכה בעצה שלי.

  לגיא,
  היום אין בעיה לחייל לצאת את הארץ עם דרכון. התקופה בה צריך היה להציג בביקורת הגבולות אישור יציאה מהצבא הסתיימה זה מכבר. חיילים רבים בשירות חובה יוצאים לחו"ל לחופשות בתקופת שירותם הצבאי.

  לחיים,
  אני מקווה למצוא חומר בנושא החשמל בקליפורניה שיזים את הערותיך.

  ליורם בר חיים,
  יש לי מעת לעת מחלוקות איתך, ויש גם הסכמות בינינו. אין לזה קשר לאהבה או אי אהבה. המעורבות והאכפתיות שלך עדיפה בעיניי עשרת מונים על מי שמגלה חוסר עניין במתרחש אצלנו, או מי שנישאב לתוך הקונסנסוס.

 25. יואב הגיב:

  לגדעון ספירו –

  אני מצטער אם אני נשמע קטנוני בנושא זה- אבל אני חוזר ואומר שהמהלך עליו אתה ממליץ הוא מסוכן.

  קשה לי מאד לתאר שמדינה אירופאית (שלא לדבר על ארה"ב) תהיה מוכנה לתת מקלט מדיני לישראלי שערק משירות צבאי. זה יראה כהכרזה מדינית. ונקיטת עמדה נגד מדיניות ממשלת ישראל ולא בטוח שמדינה באירופה תהיה מוכנה לעשות זאת. מנגד תעמוד מכונה משומנת של שתדלנות ישראלית.

  הרבה יותר פשוט יהיה לדחות מיידית בקשה שכזאת ולגרש את האזרח הישראלי חזרה לישראל – למעצר, משפט ובית סוהר- שללא ספק יהיו צפויים!

  המדיניות נגד מבקשי מקלט מדיני – או סתם פליטים לא מרדיפות פוליטיות (בהגדרה הצרה של המילה) אלא מעוני, דיכוי כלכלי ועושק במדינות עניות ומושחתות – היא גורפת! זה נכון שישראלי יכול לשהות באירופה בלי ויזה לתקופה של שלושה חודשים כתייר אבל הארכת השהות (למי שאין ביכולתו להוכיח זיקה לאזרחות של מדינה באירופה) היא קשה ביותר. יציאה למדינה שכנה זה לא פתרון. באיחוד אירופה קיים "מרחב שנגן" והתקופה של שלושת החודשים האלו חלה לא על מדינה בודדת באיחוד אלא על כל הגוש.

  יש דרכים לצאת נגד עוולות הכיבוש. אבל נסיון לערוק ולבקש מקלט מדיני בארץ אחרת הוא מסוכן, נידון לכשלון – ויהיה עם השלכות חמורות על מי שינסה זאת.

 26. חיים הגיב:

  לקליפורנאי עלום השם.
  מלבד לאמר "סיסמאות", "אנרון", "מסכת שקרים" לא אמרת שום דבר מהותי שסותר את הערותי. מגוריך(לכאורה) שם זה לא ממש טיעון.

  בכל מקרה, העובדה שאנרון(טקסס) ז"ל יכלה לעשוק את תושבי קליפורניה רק מלמדת על המצב העגום ומחזקת את טענותי. אם אתה מכחיש\לא מודע\לא מקבל שקליפורניה נמצאת במצב של תת-יצור מתוך החלטה מודעת הנובעת משיקולים סביבתיים, אם אתה לא מודע לחיבור שנעשה בין משק הגז למשק החשמל בקליפורניה(מאותם שיקולים) שהביא בסוף הסיפור לקריסת Pacific Gas & Electric אז באמת אין לך מושג ירוק בנושא.

  להאשים את אנרון(הרשע המיתולוגי) זה קל ונמוך מצח. שאל את עצמך מדוע משק החשמל בשום מדינה אחרת לא הגיע למצב בו המושל מכריז על מצב חרום לאומי? מה ההבדל? שיהיו לך תשובות(לא ססמאות) נמשיך בדיון.

 27. שרטוטה הגיב:

  הנרי לאווי מתיחס למצב שהיה אולי נכון פעם. מאז היה פיגוע התאומים וקנדה הצטרפה ל"מלחמה נגד הטרור". היה מקרה מאהר עראר החמור, היו המקרים של הכורדים שהגיעו עד הפרלמנט וחקירות נמרצות וגם הפליטים הפלשתינאים ברוב המקרים נדחו, ואפילו רוסים נוצרים מישראל שביקשו על יסוד אפליה דתית, מתחילים לקבל דחיות עקב לחץ של משרד החוץ. מה שהיה הוא לא בדיוק מה שיהיה. הבקשה לעצור את בוגי יעלון נדחתה על הסף על ידי מערכת המשפט הקנדית, ויש ראש ממשלה חדש שקוראים לו הארפר והוא חבר של בוש.
  ללא תמיכה מסיבית של ארגונים ישראלים ויהודים מתוך קנדה, אין לעריק שום סיכוי לקבל מקלט מדיני על יסוד סרבנות מצפון בלבד.
  פוש קם טו שב, ובימי סילבן המאפיונר, היו מנטרלים לפליט האומלל את הבלמים במכונית ולא חסר צ’חצ’חים בטורונטו, כפי שהנרי ודאי יודע, הן מהסוג של מרכז הליכוד והן מהסוג האשכנזי של המוסד.

  לדעתי, רק בגרמניה. להתקיל אותם בנושא, עם עדויות על מעשים נאצים של צה"ל ולהמתין לסקנדל.

 28. Henry Lowi הגיב:

  Gideon writes:

  הוא יכול להיכנס כתייר ללא אשרה עם דרכון ישראלי, לשהות באופן חוקי שלושה חודשים ובתקופה זו להתקשר לארגוני תמיכה ולהתחיל בהליכי הבקשה למקלט מדיני – פריבלגיה שאין למרבית יוצאי מדינות ערב ואפריקה. אם שלושה חודשים לא מספיקים, הוא יוצא ליום או יומיים למדינה שכנה, חוזר ושוב יש לו שלושה חודשים.

  In Canada, the claim for asylum (as a "Convention Refugeee" ) must be made at the very first opportunity. i.e.. The claim must be made to the first immigration officer encountered at the airport. If you come in as a visitor, hang around 3 months, etc. etc. your claim for asylum will not succeed.

  Also, if you can go to a
  מדינה שכנה
  your claim for asylum will fail.

  There has to be a subjective fear of persecution, and that fear of persecution has to have an objective ("reasonable") basis, and the claim has to be made at the very first opportunity.

  Again, those who are serious about this will not rely on anything they read on Hagada Hasmalit.

 29. נועה הגיב:

  לגדעון ספירו,
  ישראלים יכולים להכנס כתיירים לארצות אירופה ללא אשרה, משום שמדינות אירופה חוששות פחות שישראלים יכנסו אליהן כתיירים במסווה של עובדים זרים. בארה"ב המצב שונה, והא ראיה – לארה"ב נדרשת ויזה מישראלים, דבר שלא נדרש מאזרחי האיחוד, למשל.
  אין פה שום תפיסה של ישראלים כחלק מה"אנחנו האירופאי".

  נכון שהיום כבר אפשר לצאת לחו"ל במהלך חופשה, אך אם חיילים יתחילו לנצל את זה על מנת לערוק לחו"ל, מהר מאוד האפשרות הזו תבוטל. האפשרות הזו קיימת משום שבצה"ל הגיעו למסקנה שהידיעה שלא תוכל לחזור לארץ היא סנקציה מספיק חזקה.
  על רוב האנשים, לפחות.

 30. שרי הגיב:

  Henry כותב:

  Again, those who are serious about this will not rely on anything they read on Hagada Hasmalit

  האם אין בדברים אלו משום קידום מכירות אגרסיבית? שכן Henry הינו עורך דין Canada בנושאי הגירה ו-divorce

  What about חובת הגילוי הנאות?

  ומה עושה Henry בנושא הרצח הברברי של ה-Sea Lions בקנדה?

 31. גדעון ספירו הגיב:

  אני רואה שענין העריקה והמקלט המדיני העלה את מפלס הפטריוטיזם לכמה אנשים.
  על כן אני מבקש להשלים.
  לא מצאתי לנכון להביא טקסטים מלאים של שיחותי עם אותם חיילים. אינני נותן תפריט חוקי לכל מדינה ומדינה. בשבדיה, למשל, יש לחייל כזה סיכוי יותר טוב מאשר בארה"ב.
  הרעיון אותו אני מסה להעביר לחיילים, הוא לסרב לשרת בשטחים. העריקה היא אחת האופציות למי שלא רוצה לשבת במעצר בכלא צבאי. מקלט מדיני גם הוא רק אופציה. חייל ישראלי כזה יכול להגיע להרבה מדינות כתייר ללא אשרה, להתחיל לעבוד (אוסטרליה למשל,נותנת כיום לתיירים אפשרות עבודה), להתקבל ללימודים ויש עוד ערוצים רבים.
  כמובן שמי שעורק, לוקח בחשבון שהוא מתנתק מישראל.
  בשבדיה פגשתי אמריקנים רבים שבאו כעריקים בתקופת ויטנאם, נכנסו כתיירים, ורק לאחר מכן החלו בתהליכי בקשה למקלט, נישאו לבת המקום וחיים שם עשרות שנים ולא מתחרטים על המעשה. בשבדיה גם פגשתי עריק ישראלי שהשתלב במקום תוך בחירה בערוץ שלא קשור למקלט מדיני. הוא שמח בחלקו וגם אם היה מותר לו, לא היה חוזר לישראל. משפחתו וחברים מבקרים אותו שם.
  גם החיילים האמריקנים שערקו לקנדה, לא הודיעו לפקיד ההגירה כי באו לבקש מקלט מדיני. קודם כל נכנסו כתיירים ורק לאחר מכן החלו בהליכי בקשה למקלט מדיני.
  יחד עם זאת, הנרי צודק כאשר הוא כותב שהגדה השמאלית אינה מדריך למצב החוקי במדינות השונות באשר למקלט מדיני. כל מי שמתכנן צעד כזה צריך לשאול ולברר, אבל יש מספיק ארגונים בארצות שונות שישמחו לסייע לחייל ישראלי שעורק בגלל סירובו לקחת חלק בפשעי מלחמה. במדינות רבות הוא יזכה ליחס אוהד ומחבק מארגוני זכויות אדם שיסייעו לו לעבור את המכשלות החוקיות.

 32. צ’חצ’ח מהאסילום הגיב:

  הקשקושים של שרטוטה באמת משעשעים, זה נחמד שכל כמה חודשים מופיעה שרטוטה, אירית או פסבדונים אחר ומאשים את ממשלת ישראל בחטיפות ו\או התנקשויות באזרחים ישראלים בחו"ל ומצד שני בסגירת שערי המדינה ליציאת אזרחים הרוצים בכך.
  כאשר מבקשים פרטים של איזשהוא מנוח ישראלי שרצח המוסד בחו"ל או על איזשהוא אזרח שמעוניין לצאת ולא מאושר ההתפתלויות מצחיקות יותר מהטענות המקוריות.

  אבל התקווה שהפעם נגלה משהו חדש חזקה ממני, אז בבקשה שרטוטה, דוגמה אחת של אזרח ישראלי שנחטף בחו"ל והובא לארץ מבלי שדווח לתקשורת או לחילופין אזרח ישראלי אחד שנרצח בחו"ל על ידי המוסד או לחילופין אזרח ישראלי אחד שמבקש לצאת ולא נותנים לו מסיבות פוליטיות. רק דוגמה אחת לאחד משלושת המקרים עליהם את כותבת לנו. אחת, קטנה, בבקשה.

 33. עופר יהלום הגיב:

  לגבי אפשרות ההגירה של חיילים לארצות המערב, צריך להבדיל בין חיילים בסדיר (חובה וקבע) לבין אנשי מילואים. מה שמשותף לשני הסוגים היא העובדה שסרבנות מצפון היא לא סיבה לקבלת מקלט מדיני, אבל יש בכל זאת הבדל.

  הבעייה של הסוג השני קטנה-יחסית, מכיוון שהם יכולים לנסות להגר, ואם לא יצליחו פשוט יחזרו לארץ וימשיכו בחייהם. אבל לגבי הסוג הראשון, אני בהחלט לא ממליץ לנסות את אותו "תרגיל", מכיוון שאם לא יצליחו לקבל אשרת שהייה בחו"ל למשך שנים רבות, ייאלצו לחזור לארץ וייאסרו מיד כשיגיעו. וגם מדיניות ההגירה של ארצות המערב לגבי ישראלים, היא הרבה יותר קשוחה מאשר מדיניות ההגירה של קנדה לגבי אמריקאים.

 34. אלון הראל הגיב:

  נראה לי כי שאלת ההגירה והמקלט הפוליטי הם אקט פוליטי שתכליתו להדגיש את פשעי הכיבוש ולא אקט שנועד לסייע לסרבנים. כאקט פוליטי הוא אקט חשוב ומעניין. שאלת סכוייו להצליח (במובן המשפטי של המילה) צריכה להתברר כמובן בנפרד בייחס לכל מדינה אצל מומחים לחוקי ההגירה של המדינה.

  למרבה הצער במערב מתן מקלט הפוליטי מונחה במידה רבה על ידי שיקולים פוליטיים ציניים. קשה הרבה יותר לקבל מקלט פוליטי כאשר אתה נלחם נגד משטר מושחת ודכאני מקום בו משטר זה מקיים יחסים טובים עם המדינה בה אתה מבקש מקלט. יש להניח שמערכת שיקולים כזו תשפיע במידה לא מעטה על הסכויים לקבל מקלט פוליטי מישראל או מפלשתין.

 35. איריס הגיב:

  לצ’חצ’ח מהאסילום,
  קצת קשה לתת דוגמאות לגבי ישראלים שנחטפו בחו"ל והובאו לישראל מבלי שזה התפרסם בתקשורת, הלא כן? הטיעון שלך הוא מעגלי ולכן חלש.
  יש לא מעט אנשים מנועי יציאה מתחומי מדינת ישראל. לי ידוע על פלסטינים מהשטחים שזה סיפור ארוך בשבילם, אם בכלל לצאת להרצות באירופה למשל. אם יש בידם הזמנה מארגון זכויות אדם אירופאי ועם הרבה לחצים הם אולי אולי, אם כל הפקידים והחיילים הזוטרים יואילו להרים טלפון לפיקוד, יוכלו לעבור את המחסומים ממחנה הפליטים בשכם, להגיע לירדן אחרי שהמעברים שם הוסדרו ולטוס לאירופה עם ליסה פאסה לשבוע. כשאתה טס לאירופה וזה לוקח לך שמונה שעות מעייפות, תחשוב שעבורם זה יומיים לכל כיוון.
  יש כמובן את סלים טועמה, שהיה לפחות אזרח ישראלי ככל הידוע לי (אני מקווה שאני לא טועה בשם ובפרטים, ומי שיודע טוב יותר, אנא תקנו את הטעות שלי) שיושב בפרנקפורט, וכניסה שלו לישראל תגרור מאסר.
  יכול להיות שלא יהודים לא נחשבים בעיניך, באופן אישי אני מאמינה שאנשי המוסד שלא בוחלים ברצח של ערבים מזוהים ולא מזוהים, היו יורים גם בבלונדינים (ע"ע רייצ’ל קורי על ידי חיילי הצבא הישראלי).

 36. גיא ספירו הגיב:

  הסיכוי לקבל מקלט פוליטי/מדיני במדינות קולטות הגירה בעלי ניסיון רב בהגירה מכול הסוגים (כלכלית/פוליטית/מדינית/וכו’) הוא נמוך מאוד. פקידי ההגירה כבר ראו ושמעו כמעט הכול וישראל אינה נמצאת אפילו בעשיריה הראשונה של מדינות עם רקורד של דיכוי ורדיפה פוליטית. לפחות לא בלכסיכון של מדינות ההגירה.

 37. קליפורנאי הגיב:

  לחיים –

  מובן שהעובדה שאני גר בקליפורניה ויכול לספר לך מנסיוני האישי שהפסקות החשמל "שבשגרה" הן פרי דמיונך אינה מסוגלת לערער את הרעיונות המקובעים שלך. גם העובדה שאני משלם כ- 7.5 סנט לקוט"ש, בדומה לאמריקאי הממוצע (ולא חוויתי התייקרויות של עשרות ומאות[!] אחוזים) לא תוכל להתגבר על הדעות הקדומות.

  כמי שמאמין אמונה עיוורת בנפלאות השוק החופשי, לא קיים שום צירוף של עובדות שיבהיר לך שבעיות האנרגיה של קליפורניה נבעו מנפלאות "השוק החופשי", והכח שהשוק הזה נותן לשחקנים כמו אנרון כלפי הצרכנים.

  ואם יש לך ספק באשר לתפקידן של חברות כמו אנרון במשבר, ראה
  — קישור —
  או
  — קישור —
  או פשוט חפש בגוגל את המילים enron california energy crisis.

  אגב, אם מפריע לך שאני "עלום שם", שמי בני. נעים מאד.

 38. איריס הגיב:

  תיקון טעות עצמי,
  שמו של הפלסטיני שיושב בפרנקפורט ולא יכול להיכנס לישראל, הוא חליל טועמה, ולא כמו שכתבתי…

 39. אירית הגיב:

  שמי נזכר פה אז הנה…הצהרה כללית על הנושא והגדה השמאלית כמקום להעלות בו עניינים.
  But there it is, and it’s led to a kind of automatic self-protection on the left: Don’t ever say anything that seems loony, and if someone near you does, separate yourself from them as quickly as possible and denounce them before the right can.

  כל מילה מיותרת, באמת. בהצלחה לכולם פה, אירית

 40. ונ.ב. הגיב:

  לבחור שמעיד על עצמו שהוא צחצח, מאיפה אתה יודע בכלל על מה מדובר ? ומי אתה שתכפיש אנשים פה בלי להזדהות ? מאיפה הטון הסמכותי הזה כאילו אתה הדובר של האומה. נשמע לי שאתה פחדן שגם לא יודע מהחיים שלו, בקיצור מטאטא קטן ולא יעיל (שכן התגובה שלך מסגירה בעיקר אותך ומהווה, אם כבר, הוכחה שיש דברים בגו, בהודעה המדובר של שרטוטה).

 41. חיים הגיב:

  לבני מקליפורניה
  זה קצת הזוי, הטענה המקורית על משבר האנרגיה בקליפורניה היא של ספירו. להבנתי מדובר על משבר האנרגיה בשנים 2000-2001 בו התושבים סבלו מהפסקות חשמל "מתגלגלות", אם אתה מכחיש את האירועים אזי אשריך וטוב לך. כמדומני שמצב החירום הלאומי בוטל לפני כמה שנים.

  אני פשוט אצטט במקום לכתוב כדי לצמצם את בזבוז זמן עם כאלו המאמינים בתאוריות קונספירציה, אני מניח שאתה קורא אנגלית.

  המסקנות של הועדה הפדרלית לרגולציה של שוק האנרגיה קבעה כי ""…supply-demand imbalance, flawed market design and inconsistent rules made possible significant market manipulation as delineated in final investigation report. Without underlying market dysfunction, attempts to manipulate the market would not be successful" הד לנקודה שהעליתי, למה רק בקליפורניה? הממ.. הרשעים מאנרון שונאים היפים אז החליטו לדפוק את השמאלנים מהחוף המערבי.

  הבעיה בשוק האנרגיה של קליפורניה נבעה מ…
  "California had decided to end the development of nuclear energy. Following this decision, California failed to develop sufficient in-state electricity generation capacity and came to depend in part on the import of excess hydroelectricity from the Pacific Northwest states of Oregon and Washington. Legislation relating to clean air standards resulted in in-state electricity generation depending on natural gas, which linked together the gas and electricity markets. Rapid growth in demand for electricity, resulting from strong economic growth, ate into any excess capacity remaining in the system. In the summer of 2000 two events combined to worsen the situation: a drought in the North West states, and a large increase in the price of natural gas."

  מקור: ויקיפדיה.

 42. צ’חצ’ח מהאסילום הגיב:

  "קצת קשה לתת דוגמאות לגבי ישראלים שנחטפו בחו"ל והובאו לישראל מבלי שזה התפרסם בתקשורת, הלא כן? הטיעון שלך הוא מעגלי ולכן חלש" אז איך שרטוטה יודעת? למה היא לא מספרת לנו? אין להם קרובים או חברים? ככה נעלמים אנשים בדממה? אפילו בארגנטינה של החונטה ידעו מי נעלם, לא ידעו מה קרה לו, אבל ידעו שנעלם. הטיעון שלי לא חלש אם לוקחים בחשבון שאנשים אינם איים מבודדים, למעשה הוא לא חלש בכלל.

  פלסטינים מהשטחים אינם אזרחים ישראלים, שרטוטה התייחסה לאזרחים ישראלים כמדומני כך שהטענה שלך לא רלוונטית.

  יש עד כמה אנשים שכניסתם לישראל תגרור מעצר, גרגורי לרנר למשל הוא מקרה שזכור לי, גם ליאסר עראפת לא היה פשוט, בוודאי יש עד רבים. בהתאמה יש אנשים שכניסה שלהם לבריטניה או גרמניה תגרור מעצר, כל זה בכלל לא קשור.

  שרטוטה כתבה על רצח(או לפחות פגיעה פיסית משמעותית) באזרחים ישראלים על רקע פוליטי, חטיפתם או מניעת יציאתה *מ*הארץ החוצה. מכירה דוגמאות? כנראה שלא, גם שרטוטה לא. יודעת למה? כי אין.

  לאירית, השיטה של הטחת האשמות מגוחכות, לא מגובות בשום עובדות באמת נפוצה בפרומים מסויימים, ברור לי שלחלק מהאנשים פורומים כאלו מהווים פורקן נפשי חשוב. כמו כן ישנם פורומים (בעיקר "נשיים") בהם ישנה נטייה לא "לשפוט" שום טענה ועיקר הדיון מסתכם בצקצוק והנהון וירטואלים. ככל הידוע לי פורום הגדה הוא לא קבוצת תמיכה לשמאלנים\יות אנונימיות\ים, וטוב שכך. בהצלחה וכל טוב גם לך.

 43. אירית הגיב:

  או, יצא המרצע מהשק. פורומים "נשיים"…תמשיך צחצח, ניראה לי שאין צורך להעיר לך, אתה קובר את עצמך יפה מאד גם בלי עזרה.
  פגיעה פיזית ?
  ויקטור אוסטרבסקי; הקצין מהמשטרה שברח לקנדה עם הקלטות בפרשת מזרחי (חשש לרצח); וענונו כמובן; אח של וענונו (מקלט מדיני באוסטרליה); הפליט הדרוזי-ישראלי מעכו שהוכר בסן פרנסיסקו בשנת 2003 (חשש לרצח); ארי בן מנשה (חשש לרצח); רעייתו של איל תקשורת מסוים שקיבלה מעמד פליט בקליפורניה (חשש לרצח); סדרה של X חטופים (אנשי המזוודה) על ידי ישראל ל"הבאה לדין" (החל מפרשת לוק ואילך כולל אחד שנפטר מחומרי ההרדמה); מעורבי פרשת לבון (אולי תשאל אותם איך הם חיו עד עכשיו); האנשים והמשפחות הקשורים לפרשת פולארד (משוגעים אנונימים) והיד נטויה…
  העובדה שזה לא מתפרסם משליכה רק על אמינות התקשורת ולא על המציאות. גם בברית המועצות הכל היה בסדר תמיד.
  הנשים האלה…דמיון פרוע יש להן.
  ————————————

  צחצח יקר, כל המוסיף גורע. הפורקן הנפשי הוא כניראה מה שאתה מחפש בטוקבקים אנונימיים.

 44. קליפורנאי הגיב:

  לחיים –

  ראשית, ציינתי בפני שבשעה שבתגובה הראשונה שלך השתמשת בזמן הווה כאשר טענת ש"כמובן שהפסקות חשמל הן עניין שבשגרה," עתה אתה מגביל את טענותיך לתקופת המשבר 2000-2001. היושר האינטלקטואלי מחייב אותך להודיע ששינית את טענתך במקום לנסות לשפץ את הטענה המקורית שלך בדיעבד.

  עתה, אחרי שהסכמנו שהפסקות החשמל והמחירים המופקעים היו מוגבלים בזמן לתקופה מסויימת, יש פשוט לבדוק מה ייחודה של אותה תקופה בהשוואה לתקופה שלפניה ולתקופה שאחריה. ההבדל הוא ברור: כמות האנרגיה הנצרכת והאנרגיה המופקת בקליפורניה לא השתנו באופן משמעותי ותקנות איכות הסביבה לא נשתנו באופן משמעותי (ומובן שמספר הכורים הגרעיניים לא נשתנה – *בכל* ארה"ב לא נבנה כור גרעיני חדש מזה שלושים שנה). שיטת מסחר האנרגיה היא שהשתנתה. המשבר התחיל זמן קצר לאחר שהונהגה ה"דרגולציה", ונסתיים מיד לאחר שבוטלה.

  מסקנה: שיטת המסחר שהונהגה בקליפורניה היא זו שאפשרה לספקי ולסוחרי האנרגיה לעשוק את הציבור. שים לב שהמסקנה הזו זהה למעשה לדברי הוועדה שמצוטטים בויקיפדיה. ייתכן (אם כי זו ספקולציה בלבד) שאילו תנאים מסויימים במשק האנרגיה בקליפורניה היו שונים אזי הנהגת שיטת המסחר החדשה לא היתה מספקת כדי לאפשר את העושק, אך מה שברור הוא כי הגורם הישיר למשבר היה שינוי שיטת המסחר. כל הדיבורים על אשמתה של מדיניות איכות הסביבה של קליפורניה הם תירוצים שלאחר מעשה שמטרתם טשטוש הברור מאליו – "השוק החופשי" גרם להתעשרות הספקים והסוחרים על חשבון הציבור.

 45. מיכל לונשטיין הגיב:

  אני לא מסתכלת על כל הכתבה הזאת מהיבט פוליטי, ממש לא.
  אבל מההיבט השכלי, צורת המחשבה שלך(כפי שהיא באה לידי ביטוי בכתב), ממש עיוורת.
  לא מדברת כרגע על שני עמים, על גזענות או לאומנות. רק על הישרדות. אתם יכולים להמשיך ולהתייפנש לכם, אבל המציאות שונה-תחיו את המציאות, אל תחפשו מקלט למצב הנורא שבו אנו נמצאים באשליות רגשיות.
  תתעוררו! תרצו או לא תרצו, העם הערבי-לא משום היותו ערבי/מוסלמי(!) מעוניין להיות בעל רוב, והכרעה במדינת ישראל-אי אפשר להאשים אותם. רק להבין אותם. אבל צריך קודם לחשוב על טובתנו שלנו-לא לתת למצב כזה לקרות, כי אחרת אנו נמצא במצבם, ואפילו גרוע מכך(מה לעשות, הדת המוסלמית קיצונית אפילו יותר).
  האם הפתרון הוא באמת הגירה של כל היהודים למדינות אחרות?
  זה נראה לכם ריאלי באיזשהו אופן?

  לי לא.

 46. חנן הגיב:

  פורסם לא מזמן שבקליפורניה היתה חב’ חשמל , חברה ממשלתית שהופרטה זה מכבר.

  האם ניתן לקבל קישור למידע, זמנים, אזורים, כדאיות, יעילות ועוד

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים