הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 ביולי, 2006 27 תגובות

בוודאי לא הייתי היחיד שקיבל בימים אלה באמצעות הדואר האלקטרוני תמונות המראות ילדים יהודים מוסתים הכותבים על פגזי תותחים בטרם שליחתם איחולי מוות לילדי לבנון. האיחולים הוצאו לפועל. תופעה מבעיתה השייכת כולה לחידושי מלחמת לבנון השנייה. תמונות אלו יוטבעו ברבות הימים בזיכרון הקולקטיבי של מלחמה זו.

מי שלא מסתמך על הידיעות המסוננות של השידורים המגויסים של תחנות הטלוויזיה הישראליות, וטורח גם לראות את שידורי החדשות המאוזנים יותר של הבי.בי.סי, סקאיי וסי.אן.אן ראה את תמונות הזוועה של ילדים לבנונים הרוגים, שרופים ופצועים, פרי ההילולים של מכונת פשעי המלחמה של ישראל.


השמאל הישראלי העביר מסר אחר לילדי ואזרחי לבנון. בשתי הפגנות שקיים בתל-אביב (שהיה לי הכבוד להשתתף בהן), הראשונה מיד בתחילת המלחמה ב-16.7.2006 בהשתתפות כמה מאות מפגינים, והשנייה בשבת 22.7.2006 בהשתתפות אלפי מפגינים יהודים וערבים, הועבר מסר של שלום, של התנגדות למלחמה, של אחווה וסולידריות עם קורבנות המלחמה משני צדי קווי החזית ששילמו מחיר נורא על לא עוול בכפם.


בעיני חלקים ניכרים של הימין הישראלי השמאל היותר רדיקלי נתפש כמקשה אחת. אין טעות גדולה מזו.


בהפגנת השמאל הגדולה נגד המלחמה השתתפו ציונים ואנטי ציונים, חברי מפלגות החל ממרצ הציונית (לא חברי הנהגה, אבל חברי ועידה) ועד חד"ש ובל"ד האנטי ציונים; פעילי ארגונים חוץ פרלמנטרים מ"יש גבול", עבור לאנרכיסטים וכלה בתעאיוש כמו גם רבים שאינם חברים בארגון כלשהו אבל חשו כי אינם רשאים להבליג לנוכח הרס הלבנון שמבוצע בידי ישראל.


המכנה המשותף של כולם הינו התנגדות למלחמה, ובעיקר לפשעי המלחמה, אולם הדבר לא מטשטש מחלוקות.


יש מפגינים שהולכים שבי אחר אנטי אמריקאיות ומוכנים תמורת כמה סיסמאות עסיסיות נגד האימפריאליזם האמריקאי לאמץ אל ליבם אישים ומפלגות שאינם לרוחי, ויש מי שסיסמאות אלו לכשעצמן לא שובות באופן אוטומטי את ליבם ולא מהוות עבורם תעודת כשרות שמאלית. יש צורך בעוד כמה נתונים. אני שייך לאחרונים. אולם אלה גם אלה סבורים כי שביית שני חיילים אינה עילה להכרזת מלחמה פראית על מדינה שכנה, מה עוד וממשלת אותה מדינה כלל לא מזדהה עם המעשה.


זכורני כי כאשר נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון פירסם את תוכנית השלום שלו, הימין הישראלי התנפל עליו בחרפות וגידופים כפי שנסראללה ואחמדינג’אד עושים עתה ביחס לנשיא בוש. המלל האנטי אמריקאי של הימין הישראלי לא הפך אותו לבן בריתי. גם הרודן של צפון קןריאה או מי ממנהיגי אל קאעידה לא הופכים לבני ברית רק בגלל שהם שופכים אש וגופרית על ארה"ב.


הדברים הם מעט יותר סבוכים. כאשר הנשיא בוש פולש לעיראק וגורם למותם של 100 אלף בני אדם הוא אחראי לפשעי מלחמה שבגינם יש להעמידו לדין בבית הדין הבינלאומי לפושעי מלחמה, אולם כאשר הוא שולח את צבאו לסייע לקורבנות הצונאמי באינדונזיה, הוא ממלא תפקיד הומניסטי. לפעמים אתה מגלה אצל אותו אדם פינות אפלות בצד תכונות טרומיות.


הבעיה שלי אינה עם כמה מהמטרות המוצהרות של המלחמה. אין לי התנגדות למימוש החלטה 1559 של מועצת הביטחון שקוראת לפירוק כל המיליציות בלבנון מנשקן, או לדרישה מממשלת לבנון לממש את ריבונותה על שטחה בדרום ולפרוס את צבאה על הגבול הבינלאומי עם ישראל. אלא שאיני סבור שדרישות אלה מצדיקות מלחמה, לא קטנה ולא גדולה. אלו מטרות שניתנות להשגה גם בהליך מדיני, הגם שיהיה ארוך יותר ומפותל. כפי שסוריה עזבה את לבנון בלי שישראל הכריזה מלחמה, כך גם פירוק המיליציות מנשקן, כולל החיזבאללה, והעברתו לצבא המדינה, היה בסופו של דבר מושג בעזרת הקהילה הבינלאומית.


מאגר הרקטות והטילים שניבנה על ידי החיזבאללה, היווה ללא ספק איום על ישראל, כפי שהחימוש הישראלי היווה איום על החיזבאללה ועל לבנון בכלל.


בהבדל אחד: לחיזבאללה היתה סיבה לחשוש מישראל, שהרי ישראל כבר פלשה מספר פעמים ללבנון, ואילו ארגון החיזבאללה מעולם לא כבש נתח כלשהו מישראל. זה כמובן לא הופך אותו לחסיד אומות העולם, ואין לי ספק כי החיזבאללה, בנוסף להיותו ארגון לבנוני הוא גם זרוע מוארכת של שלטון כוהני הדת של איראן. בהחלט לא סימפטי.


גם זה לא מצדיק הכרזת מלחמה על לבנון, הפיכת חלקים ממנה לעיי חורבות וחצי מיליון מתושביה לפליטים חסרי בית והריגת מאות ופציעת אלפים מקרב האוכלוסייה האזרחית.


מדינת ישראל הפרה את החוק ההומינטרי הבינלאומי, וראשי ממשלתה וצבאה צברו כתבי אישום נוספים בתחום פשעי המלחמה.


אין לי כמעט ספק כי לנוכח התמיכה הבינלאומית תקצור ישראל הישגים מדיניים וצבאיים, לפחות בטווח הקצר. ארגון החיזבאללה, גם אם לא יובס לחלוטין, יחלש משמעותית באשר ליכולתו הצבאית. ישראל תרחיק את אנשי החיזבאללה מגבולה וכוח בינלאומי יוצב שם.


מה יקרה בטווח הארוך? הסיכונים הם רבים. הניסיון מלמד כי מה שנראה בתחילה כהישג מתגלה ברבות הימים כנפילה מהפח את הפחת. גירוש ערפאת וחייליו מביירות ב-1982, הביא את החיזבאללה. מלחמת יוני 1967 ("ששת הימים" בשמה הרשמי) הביאה את מלחמת יום הכיפורים. הסירוב לנהל מו"מ עם ערפאת ולאחר מכן עם אבו מאזן הביא את החמאס.


הכיבוש הפך את ישראל למדינה אלימה ולאומנית ואת העם הפלסטיני לחבורה קשוחה של לוחמי שחרור מהכיבוש.


על פי הידע ההיסטורי החלקי שלי, בתוספת חיפושים באינטרנט, לא מצאתי דוגמא שמדינה פתחה במלחמת חורמה נגד שכנתה בגין הריגת שני חיילים ושבייתם של שניים אחרים. אז נכון שהחדירה הקצרה של אנשי החיזבאללה לשטח ישראל היתה הפרה של ריבונותה, אולם זה הדבר האחרון שממשלת ישראל וצבאה רשאים להתרגש ממנו, משום שישראל מפרה את ריבונותה של לבנון מדי יום במשך שנים על ידי מטוסי חיל האוויר שטסים בשמי לבנון כאילו היו בעל הבית.


מה יהיו שובלי המלחמה הזו לטווח הארוך? אחת הסכנות – שמשורות החיזבאללה המובס יצמח ארגון חדש, מיליטנטי יותר, שיצליח להתחמש בחימוש משוכלל יותר ואנחנו נשלם ברבות הימים על כך מחיר קשה.


שלום לא יצמח מזה. מי שיכול, שיכין אופציית הגירה.


השטן התורן


נשיא איראן אחמדינג’אד הוא היום בישראל השטן התורן. נאומיו שבהם הוא מערער על זכות קיומה של ישראל, מזכים אותו אצל חלק מעיתונאי ישראל בתואר "היטלר". ההד הרב שהכרזות אלה יוצרות מוצאות חן בעיניו ועל כן הוא חוזר עליהן שוב ושוב.


אותי לא כל כך מפחידות הצהרותיו אלה, אלא הרבה יותר סוג המשטר שהוא מסמל. מדינה הנשלטת על יד מועצת כהני דת היא סכנה לכל מי שחפץ לחיות במדינה חופשית ודמוקרטית. בישראל קיימים הכוחות הפוליטיים הנאבקים למען מדינת הלכה דתית קנאית וקיימת הסכנה שתיווצר סיטואציה פוליטית שתממש אותה.


אין הצדקה כלשהי להצמיד לאחמדינג’אד את התואר היטלר, ולו משום שהוא לא פיתח תורת גזע שמבקשת להשמיד את העם היהודי. הנשיא האיראני לא מפקפק בזכותם של היהודים לחיות במדינות העולם. הוא גם לא מאיים על חיי היהודים באיראן. הוא רק חושב שאין זה כל כך מוסרי להקים מדינה יהודית בפלסטין ובעטיה לגרש מיליון פלסטינים ממולדתם, שב-60 שנות פליטות כבר גדלו לכ-4 מיליון.


הוא אפילו לא מפקפק בזכותם של היהודים למדינה משלהם, אלא סבור שיש להקימה במקום אחר. לדעתו, אם אירופה גדושה בתחושות אשמה באשר לשואה (שהוא מבקש לחקור אם בכלל התרחשה או שמא אגדה היא), מדוע שגרמניה או מדינה אחרת בקהילה האירופית לא תקצה שטח להקמת המדינה היהודית? בכך באופן בלתי צפוי מתקיים מפגש היסטורי בין אחמדינג’אד האיראני עם חוזה המדינה היהודית בנימין זאב הרצל שבגילגולו הראשון רצה להקים מדינה יהודית במקום שנראה הכי פחות מעורר התנגדות. הוא בחר באוגנדה, אבל אילו היתה אירופה מציעה לו חלקת קרקע בשטחה, האם הרצל לא היה לוקח זאת בשתי ידיים? הוא הרי רצה מדינה יהודית אירופית במהותה. גם כיום זהו מחוז החפץ של מדינת ישראל. היא מבקשת להיות חלק מאירופה. זה בא לידי ביטוי בספורט כמו בפוליטיקה.


לכן, מה שצריך לעשות ברצינות, זה לבדוק, האם יש באירופה שטח אדמה פנוי שניתן להעמידו לרשות בניית מדינה יהודית ולהחזיר את הגזילה לפלסטינים.


עוד ואריאציה הרצליאנית לפיתרון הסכסוך המזרח תיכוני.
 
הבו גודל וכבוד לעיתונאי ישראל


האיגוד הארצי של עיתונאי ישראל הודיע על פרישתו מפדרציית העיתונאים הבינלאומית לאחר שמזכיר הארגון אידן ווייט גינה את הפצצת תחנת הטלוויזיה הלבנונית אל מנאר על ידי חיל האוויר הישראלי. ווייט טוען שהפגזת התחנה ממחישה את הסכנה שבסימון אמצעי התקשורת כמטרות שגרתיות במצבים של סכסוך, כדי להשתיקם בדרך אלימה. הוא מוחה נגד היחס לעיתונאים בלתי חמושים כאילו היו לוחמים, בשל זיקתם הפוליטית, ומביע חשש לחופש העיתונות, דווקא מצד מדינה דמוקרטית כישראל.


ירון אנוש, איש קול ישראל, יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים ואחד הנציגים הישראלים בפדרציה התמלא עוז ועזוז פטריוטים והודיע למזכ"ל ווייט כי "אין בדעתי להיות חבר ולהחזיק בתעודת עיתונאי של ארגון שנתן כרטיס דומה לאיש חיזבאללה".


ווייט סירב לחזור בו מהגינוי אבל הוא הציע לבוא לישראל לישר את ההדורים, אבל עיתונאינו החמודים כה כועסים עד שהודיעו לווייט שהוא אישיות בלתי רצויה ומוטב שלא יבוא.


שוב אנו עדים כיצד הפטריוטיזם מסמא את האדם. זה מאוד מדאיג שירון אנוש וחבריו אינם מסוגלים להתרומם מעבר לשייכותם הלאומית ולראות את העיקרון האוניברסאלי של חופש עיתונות גם בימי קונפליקט. תחנת אל מנאר קשורה לחיזבאללה שהוא גם ארגון פוליטי, מיוצג בפרלמנט הלבנוני ובממשלה.


אם עיתונאיו הם מטרה כשרה לטילי הרצח של מטוסי חיל האוויר, בגלל שלדעת ירון אנוש הם "משרתים את הטרור" אזיי אותו עקרון תופש גם לגבי קול ישראל, גלי צה"ל ותחנות הטלוויזיה הישראליות, שהרי מנקודת מבטם של מתנגדי המלחמה, בישראל ובחו"ל, הם משרתים את הטרור הישראלי בלבנון. באולפנים מתארחים ללא הפסק פושעי מלחמה במדים ובלעדיהם, ולכן מותר על פי ההגיון העקום של ירון אנוש להפציצם.


מזכ"ל הפדרציה צודק במאה אחוזים. אסור להפציץ את אל מנאר, ואסור להפציץ את קול ישראל ואפילו אסור להפציץ את תחנת הרדיו של המתנחלים שהיא ללא ספק תחנת טרור לכל דבר. המלחמה הזו משבשת להרבה אנשים את פעולתם הסדירה של תאי המוח.

תגובות
נושאים: מאמרים

27 תגובות

 1. א. הגיב:

  למה אתה לא מספר שהיו קריאות להשמדת ישראל בהפגנה הידועה?
  למה אתה לא מספר שהיו שם דגלים של החמאס וקריאות אללה אכבר?
  אתה לא חושב שזה קצת ברור שאנשים כאלה יתנגדו למלחמה?
  בנוסף אתה טוען שישראל היוותה איום על לבנון על כל המערך הרקטי של ישראל?
  אתה באמת חושב שאנחנו מפציצים ילדים?…שהשתמשנו בטילים שלנו כדי להפציץ ריכוזי אוכלוסין?
  ברור שתשובתך היא כן!..כי נהרגים ילדים לבנונים. ההסבר הוא כזה: ההורים של הילדים לא כל כך חפים מפשע, זה מה שקורה שההורים של הילדים מרשים ל"לוחמי החופש" (כבר קיבלו חופש לא?) לאכסן טילים במטבח?
  אשמח לתגובה.

 2. יוסי ברנע הגיב:

  ראליזים ולא אוטופיזים
  מדיניות חוץ כמו גם מלחמה יש לבחון מבחינת הגישה הריאלית.לכתוב כי החיזבאללה היה מתפרק מנשקו במו"מ ללא כל מלחמה,זה אוטופיזים במקרה הטוב, או בדיחה תפלה במקרה הרע.
  מוסר אינו מנותק ממלחמה אבל אינו חל באותה מידה כפי שהוא חל בתוך חברה. פגיעה באזרחים באם הם נמצאים ליד מטרה צבאית,היא קשה ואפילו מקוממת, אבל זו דרכה של המלחמה, שלעולם אינה יכולה להיות באמת כירורגית של פגיעה אך ורק בלוחמים.
  במילים אלו אני לא קובע שלא היו פגיעות שאינן מוצדקות באזרחים, אבל מאידך היה רושם כי יש גינוי מוצדק לישראל מעצם פעילותה הצבאית. הבאמת יכולה מדינה להסכים לפגיעה בעורף שלה? הבאמת יכולה להסכים מדינה לחטיפת חייליה מתחומה הריבוני?
  ההשוואה בין ישראל לחיזבאללה, אינה במקום במקורה הטוב אם לא מקוממת. הבאמת יש הצדקה לארגון זה להתחמשות, כמו שיש הצדקה ללבנון או ישראל?

 3. ניצן אביב הגיב:

  למיתמם המתחסד, שמסתתר תחת האות "א":אולי "אלוהים"? או, שומו שמיים "אללה אכבר"?

  למיטב ידיעתי ושמיעתי, בשתי ההפגנות הללו לא הושמעו קריאות להשמדתה של ישראל [אתה ,כנראה, הוזה] וגם לא נישא דגל של החמאס. לעומת זאת נישא דגל של הרשות הפלשתינית – אינני בטוח שנישא לכל אורך המצעד.
  קריאות "אללה אכבר"? – אז מה בכך? אתה אינך אומר לעתים "אלוהים גדול"? {אני, כחילוני מובהק – לא!}.
  כיצד זה לא ברור שבהפגנות אלו תובע, בקול רם, התנגדות נחרצת למלחמה?
  הפגזות והפצצות של ריכוזי אוכלוסיה – כפי שדווח, בפצצות מיצרר, בפצצות מונחות לייזר ואחרות, על ריכוזי אוכלוסיה – פגעו ופוגעות, כמובן מאליו, גם בילדים רבים חפים מפשע!
  לאכסן טילים במטבח? כנראה שדמיונך הפורה והפרוע, השואב גם מאמצעי התקשורת כאן, הפליג למחוזות הדמיון הבדיוני והחולני שלך

 4. עמיק/קצת הגיון חברים הגיב:

  לספירו-החיזבאללה לא עמד בפני פירוק בלבנון אלא להפך. רק התחזק והלך. הפעולות שלו כלפי ישראל לא החלו בחטיפת החיילים אלא כללו איום מתמשך כולל חטיפה קודמת, הרג חיילים לאורך הגבול, הרג אזרחים (כולל הפיגוע במצובה וכו’. יתרה, לחטיפה והרג החיילים שהציתו העימות הנוכחי קדם ירי ארטילירי של החיזבאללה (כ"חיפוי והסחה") על יישובים אזרחיים ישראליים שגרם לפצועים.
  אין אף מדינה שתסכים לאיום מתמשך כזה כלפיה, ובוודאי כשהאויב מצטייד בנשק קטלני יותר ויותר. אילו התממשו מטרות המצבע כפי שתיארת אותן הדבר יועיל גם לישראל וגם ללבנון שכרגע איננה אלא מדינה הכבושה בידי אירן (באמצעות החיזבאללה). ואגב, גירוש אש"ף מלבנון ב-1982 לא הביא לחיזבאללה (גרמו לכך נוכחות צה"ל בדרום והשפעות מהמהפכה החומייאניסטית שאירעה זמן קצר קודם לכן באירן) ותרם בסופו של דבר לנכונות של אש"ף להכיר בישראל ולהיכנס למשא ומתן איתה. גם החיזבאללה זקוק לתיזכורת לגבי יכולתיו האמיתיות ומה ניתן להפסיד.
  ולצחי-בוא נבהיר משהו. נשק מונחה לייזר הוא נשק מדויק במיוחד. שימוש בנשק כזה מלמד על ניסיון לפגוע באופן נקודתי ביותר במטרות צבאיות שנמצאות בתוך אוכלוסיה אזרחית .הפוך לחלוטין מכפי שרמזת. צא וחשוב שאלפי גיחות ההפצצה של ישראל במשך שבועיים גרמו פחות הרוגים בקרב אזרחים משבועיים ממומצעים של טבח מוסלמי הדדי בעירק או של הפצצות נאט"ו בסרביה. חשוב לבקר אך חשוב גם לזכור באיזה עולם אנחנו חיים.
  ואגב, להערכתי האישית ישראל כבר העבירה את המסר ללבנון וזה נקלט היטב. מאתה ואילך מוטב לבודד את תקיפת החיזבאללה לדרום לבנון לשם קעקוע כוחו הצבאי שם. אין מקום לתקוף כלל את ביירות או יעדים אזרחיים מובהקים אחרים. זה לא ישרת שום דבר.

 5. זה המחיר… הגיב:

  אם מישהו כאן טרח להתעדכן הוא ייזכר באמרתו של נציג האו"ם שחזבאללה מסתתרים כפחדנים בין ריכוזי אוכלוסיה אזרחית. תפקידה של מדינת ישראל הוא להגן על חיי אזרחיה ולא על חיי אזרחי לבנון. כולי תקווה כי חזבאללה שמייצר טרור מתוך גני ילדים ובתי ספר יבוא על עונשו בערכאות המתאימות בבתי המשפט לפשעי מלחמה…בכל אופן – עד אז ,אזרחים הרוגים משלמים את מחיר הפחדנות של חיזבאללה כמו גם את ניצולו של הארגון את רחמיה ומוסריותה של מדינת ישראל שמשתדלת לפגוע כמה שפחות באזרחים.

 6. א. (וזה לא אלוהים) הגיב:

  לניצן.
  למיטב הבנתי ולמיטב הבנת הרוב המוחלט של עם ישראל, הוחלט לפתוח במלחמה נגד ארגון החיזבאללה במטרה להפסיק את פיגועי ההתמקחות שלהם. אני מאוד מעוניין שתסביר לי (כי אני כנראה הוזה) למה ישראל הייתה צריכה לנהל מו"מ עם החיזבאללה ישר אחרי התקרית?.
  אני משער שאחת מהסיבות הייתה שילדים ואזרחים יהרגו (בצד השני כמובן). אתה לא חושב שהחיזבאללה תיכנן והתכונן ליום הזה המון זמן? אני מקווה שאתה מודע לעובדה (המגמתית בוודאי) שהטילים הגיעו ללבנון לפני תחילת המלחמה הנוכחית.
  בהקשר לילדים החפים מפשע הנהרגים-דבר ראשון אני מקווה שאתה מתכווון גם לילדים בישראל שנהרגים על ידי טילים סורים. אם לא (לא מפתיע) נדבר על הילדים בלבנון. במלחמה כמו במלחמה יהרגו תמיד חפים מפשע. זוהי לא מלחמה סימטרית. ישראל חזקה בהרבה מונים. אצלהם יהיו הרבה יותר הרוגים והרבה הרוגים חפים מפשע. ישראל רוצה להמשיך את קיומה גם במחיר של דם כי ראינו שאי אפשר לשמור על הצפון בלי להיות בלבנון. אני מקווה שתחכים בנושא זה ותבין יום אחד שזוהי מערכה שנכפתה עלינו ללא כל בררה. אומנם ישראל הייתה זה החליטה על האופנסיבה אבל לא היא זו שהחליטה על המלחמה. אתה לא רואה משהו קצת מוזר שלבנון לא משליטה את ריבונותה על כל דרומה?
  בקשר להפגנה המדוברת, למה אתם לא עושים הפגנות של יהודים? שרואים בהפגנות שרוב האנשים הם ערבים זה מוציא את כל הליגיטימיות של ההפגנה? האם באמת אתם לא ציונים עד כדי הזדהות עם הח"כים הערבים שאחדים מהם מזדהים (ולא רק) עם האויבים הגרועים ביותר של ישראל?
  תנסו בפעם הבאה לארגן יותר אוטובסים של מפגינים יהודים ולא רק להביא המוני אוטובסים של ערבי- ארץ-ישראל.

 7. דניאל הגיב:

  מאמר מצוין, חותם על כל מלה.

  ו – אישית, לו רק היה מישהו, נותן לי דרכון זר טוב ו-10,000 דולר – כבר מזמן, הייתי מתעופף לי מכאן… יש למישהו הצעה? אני אשמח!! באמת.

  ולמה כבר ניתן לצפות, מירון אנוש… על האייקיו של הבנאדם, ניתן היה ללמוד בקלות, באמצעות האזנה לתכניתו בששי אחה"צ ברשת ב’ – אשר לא השתנתה במאום, במרוצת למעלה מתריסר שנות שידורה, לפחות… ומי הם, כבר, חבריו ושותפיו? יצחק נוי? אהוד יערי? נו, באמת.

  אם אלה עיתונאים, קיראו לי טלפלא.

 8. בועה תל אביבית הגיב:

  א. נעלם מענייך ירי הרקטות על זרעית ועל קרית 8 כ"הסחה" לא פלא בעיניי, כנראה ספירו,
  אתה גר אי שם במרכז הארץ וגורלם של תושבי זרעית לא אכפת לך.כל עוד הרקטות לא ראשך.
  עד כאן לסולידריות חברתית
  עם כל אדם באשר הוא אדם לא משנה אם הוא גר בת"א ביירות או זרעית.

  הופצצו משדרי אל מנאר ולא עיתונאיה!
  משדרים של ארגון טרור (ומי שיורה על אזרחים בכוונה תחילה הוא ארגון טרור ולא משנה שיש מי שיקרא לו "לוחמי חופש" [אגב חופש ממה?])
  היא לגיטימית בדיוק כמו הפצצה על בונקר של רקטות.

  בזמנו אמרתי שיש לך בעייה להפגין עם אנשי גוש אמונים או אנשי חמאס, גם מי שמעודד פעולות צבאיות נגד ישראל (כמו ח"כ וסל טאהא)
  הוא גם שייך לאותה חבורה של לא ראויים להפגנה.

  "לכן, מה שצריך לעשות ברצינות, זה לבדוק, האם יש באירופה שטח אדמה פנוי שניתן להעמידו לרשות בניית מדינה יהודית ולהחזיר את הגזילה לפלסטינים."-בהצלחה,ספר לנו שתזכה לחלקת קרקע באירופה.

  ואם יש לך דרך אחרת לפרק את החיזבאללה מנשקו
  כמו שהורה האו"ם אני מוכן לשמוע.
  בוא אני יחסוך לך- אין. לכן זהו מצב של אין ברירה…גם הלחץ להפסקת אש לא רלבנטי, למה להפסיק עכשיו בשביל שהקטיושות יעפו לחיפה עוד חצי שנה.

 9. איתן חג’בי הגיב:

  ארצי מלאה בפאשיסטים ובנשק גם
  מעדיפים לא לחשוב על כלום מאשר לחשוב על כולם
  הם יורים וצורחים
  הם הורגים ומתים
  כובשים ארצות,לופתים
  נשמות ושוטפים מוחות
  בשקרים

  הפאשיסטים על הגל –
  זה הזמן להדוף אותם
  הפאשיסטים במתקפה –
  זה הזמן לתקוף בחזרה.

 10. רוסאנה הגיב:

  וראו בנושא גם מאמר ב"ידיעות אחרונות" מאת דן תמיר שלנו:

  — קישור —

 11. יגאל – קריות הגיב:

  מר חגבי, כנראה ש 90% מהאוכלוסיה אשר נותנת גב למבצע כולה פאשיסטים.
  תארגן הסעות לכולם , צריך להילחם בכולנו!!

 12. איתן חג’בי הגיב:

  ליגאל מהקריות, לא זו בלבד שהם נותנים גב למבצע (והצורה שבה זה בא לידי ביטוי!!), הם גם ציונים התומכים באפרטהייד המתמשך, ואם תשים לב לתגובות בפורטלים הפופולריים באינטרנט תראה שגם אותם 90 % טורחים ומגיבים ומרעיפים מעולמם הערכי ניחוחות של פאשיזם בהתגלמותו, שהמסר הבולט שלו מתמצא בביטוי הקורא להשמדה אתנית של אנשים שהציונות הכריזה עליהם מלחמה גזענית.
  מה לא ככה?

 13. יוני קרפ הגיב:

  יופי של שיר, איתן. אם זה יולחן, יש לזה סיכוי להיות משודר בכמה תחנות אחרות…

 14. כן אבל הגיב:

  דוגמא נהדרת איך באמצעות דאלקטיקה הכוללת את שתי המילים כן/אבל, ברם/אולם ושאר מילים המצינות הפכים יכול מתחסד כמו ספירו לתמוך ברוצחי החיזבאללה מצד אחד ולנסות לנקות את מצפונו על ידי התנגדות לכאורה לטרור. להגיד שחיזבאללה הוא אירגון לבנוני לא סימפטי מצד אחד אבל להתנגד לתקיפתו היא תמיכה מפורשת בפעולותיו של אותו אירגון. ספירו גם אינו מהסס להציג את חסר הבנתו בהיסטוריה יהודית ותרבות יהודית כאשר הוא מציע מדינה יהודית באירופה. הצעת אוגנזה הוצעה ע"י חסרי תרבות מסוגו של ספירו ונפלה משום שאין שום אפשרות מבחינת היהודים שתקום מדינה יהודית שלא באזור שבו נמצאת ישראל כיום. להציע מדינת ישראל באירופה זה כמו להציע לאנגלים להקים את אנגליה בצרפת או לרוסים כונן את רוסיה באוסטרליה. גם לא ברור לי למה היהודים צריכים להעתיק את מדינתם. לפי אותו הגיון למה שהפלשתינים לא יקימו מדינה פלשתינית באנטרטיקה למשל.אגב ההפגנה אתמול בחיפה – במדינות שנלחמו על הטריטוריה שלהן כמו ישראל (ולא כמו ארה"ב בויטנאם) על הרבה פחות ממה שנאמר שם העמידו אנשים לקיר כך שבמובן זה ישראל היא המדינה הדמוקרטית ביותר בעולם והפשיסטים נמצאים דוקא בין ניתמכי "השמאל" וקריעת שלט ללא תגובת המשטרה הוא ארוע יותר מסתם סביר.

 15. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  כנה הערות קצרות:

  ראשית – אין פצצות חכמות, אלא פצצות אולטרא-קטלניות, המשוגרות על ידי הסוגדים לאלי המלחמה.

  שנית – מלמעלה, מרום השמים, נראית אפילו עיר גדולה כ"מטרת נקודה".

  שלישית – הפצצת משדרי אל-מנאר הינה אווילית, מכיוון שעדיף להניח לאוייב ערוצי תקשורת על מנת שיחשוף את גחמותיו, ובכל מקרה אין מדובר במטרה ביטחונית.

  רביעית – ישראל היא המדינה הדמוקרטית ביותר בעולם … כמו ארה"ב … על הנייר בלבד, ולו רק/גם בשל המדיניות המיליטריסטית המשקפת את ממשלותיה מאז הקמתה ועד…

 16. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  לאביהו שלום,

  ראשית – הערתך מזכירה לי טונות של הערות הנשמעות מדי פעם בפעם ויוצרות מעין התרסה אימננטית, בנוסח של: מה, היית רוצה לחיות בעיראק, בסוריה, או במצרים. הערה פסאודו-פולשנית כזו, קרובה בערך לטענה אחרת בנוסח של: מה הם רוצים, הערבים האלה, לאחר שהתייחסנו אליהם בדרך כה ליבראלית, או: שיגידו תודה שאנו בכלל שיפרנו את חייהם (עוד הערה קולוניאליסטית), ועוד הם באים בדרישות.
  אולי, במטותא ממך, הבא בפני ובפני שאר הקוראים דוגמאות מהדמוקרטיה הסקנדינבית, למשל.

  שנית – ישראל היא מדינה דמוקרטית על הנייר. ומדוע על הנייר (ממש כמו ארה"ב)? מכיוון שחסרה את נשמת אפה של הדמוקרטיה, והוא הליברליזם. חופש הדיבור במדינת ישראל הינו מוגבל על בסיס סקטוריאלי, אתני ואף פוליטי-לאומי. אתה מוזמן להגיע פעם להפגנת אנשי שמאל, ולראות כיצד נציגי המימסד מתייחסים לאותו "חופש ביטוי", וליהווי ידוע כי הפגנות השמאל אינן מתלהמות, אלימות, פורעות חוק וסדר, כמו הפגנות הימין (עיין ערך ההפגנות של הימין בזיקה להתנתקות).

  שלישית – ראה כיצד כמעט כל ערוצי התקשורת מיישרים קוו עם עמדות הממשלה ובעיקר עם הצבא ומפקדיו הבכירים.

  מומלץ לך לעיין בספרו/חוברתו המעניינת של משה נגבי בשם "נמר של נייר".

 17. אביהו הגיב:

  ליחיעם הקרוי "דוקטור"
  כן, ישראל היא מן המדינות הדמוקרטיות בעולם ולו רק מפני שאנשים כמוך יכולים לחיות בה ולפתוח את הפה – תחושוב על זה.
  היית יכול לעשות זאת בסוריה, איראן, אפילו לבנון ירדן או מצרים ??

 18. מיכאל: פריעת הפרופסורים – הסתה לפשעים נגד האנושות הגיב:

  אם יום אחד ניטול את מקלנו ותרמילנו, ונאלץ לברוח ממקום בו עברו מיטב שנותינו בטוב וברע, הרי מקום של כבוד בשורת האשמים לחורבן ולקימום העולם והאיזור כולו נגדנו, בעקבות פרע, פשעים ופרובוקציות אבסורדיות – נודע לאלו שהסיתו, שהילבינו, שגייסו את כליהם האינטלקטואליים להתוות כיווני דמי ודרכי רמייה, שסממו את העם הטוב הזה בשקרים, הטעיות, יצירת דימויי מציאות מעוותים, סהרוריים, חד מימדיים והיסטריים. ובראש וראשונה – שהתוו ביצירת מקסמים דמוניים של כוחניות ביבים ממאירה את דרך הפשיעה נגד כל מה שאנושי, דרך הבגידה בצלם, נתיב הפשעים הכבדים נגד האנושות – התוו זאת כדרך הקיומית היחידה עבור העם המיוסר הזה.

  האשמה אינה של נמוכי המצח – אלה מולכים שולל בחסות יצריות פרע ושנאה פרימאלית, שאינה מרוסנת על ידי התבונה. האשמה היא של אלה שהיו מודעים, שהבינו, בעלי האינטלקט, שבגדו בצלם בדם קר, לעיתים מתוך אופורטוניזם לקידום מעמדם ותחיבת לשונם באחורי ממסד שניצל את המבולקה לבזיזה והסחת דעת ההמון המרומה כלפי מטרה חיצונית. ולפרקים מתוך האקסטזה האופורית שבהתקרנפות והתחזרות, בדומה לריקודי הדם של הכוהנים למולך, אקסטזת הכוח השרלטני ושכרון העוצמה שבהשאת הרבים.

  הנה למשל היום נתקלתי במאמר כזה, של פרופ’ דוד נבון, חבר האקדמיה הישראלית למדעים וחתן פרס ישראל. הפרופסור המקורנף מטיף במאמרו, "לצנן את הלהט המוסרי", ומתווה בציניות את דרך הדם ופשעי המלחמה.
  זהו אב טיפוס של מאמר מכחישני, צדקתני, ובעקר מסית, מסית לעוד דם בשרות השטן.

  — קישור —

  ומדוע אני אומר "מקורנף" ולא נניח "פטריוט מאמין"? כי המאמר נחשף עד מהרה, ודי בנקל, כאוסף של הטעיות הגיוניות, בחסות לשון רהוטה וכמו משפטית. אפשר לאמר הרבה דברים על פרופ’ נבון, אך טיפש איננו, ובודאי היה הראשון שהיה מודע להטעיותיו.

  המאמר נחשף כשרשרת של הטעיות בשרות פשעים נגד האנושות
  — קישור —

  וכן, המשפט הבינ"ל היכיר באשמתם של המסיתים והמדיחים, כאשר בצד אלה שביצעו בפועל, נידונו לתלייה עד צאת נישמתם בטריבונל הבינ"ל בנירנברג, 1946, גם האידאולוגים והתועמלנים האינטליגנטיים של דרך השטן, אלפרד רוזנברג (מחבר "המיתוס של המאה ה-20″) ויוליוס שטרייכר.

 19. ויקי פדיה. הגיב:

  "על פי הידע ההיסטורי החלקי שלי, בתוספת חיפושים באינטרנט, לא מצאתי דוגמא שמדינה פתחה במלחמת חורמה נגד שכנתה בגין הריגת שני חיילים ושבייתם של שניים אחרים."

  כחחח… סלח לי, מר ספירו על שאלתי, אבל מה דעתך על מדינה שתצא למלחמה בגין הריגת חייל אחד בלבד, ולקינוח, ככה על הדרך, שבייתו של חייל אחד בלבד? (לידיעתך החלקית אתרום את חלקי – החיזבאללה הרגו שלושה חיילים, אבל מה זה משנה, עוד חייל פחות חייל, הרי כולם פושעי מלחמה ממילא. ובנוסף, לשם הסחה, הרעישו את קו הגבול כולל ירי פגזי מרגמה על מטרות אזרחיות).

  מה אתה אומר, יש מצב?

  או קיי, אז נתקדם. מה דעתך על גישה צנועה יותר? שלא יחטפו. נסתפק בהרג של אחד בלבד.

  הולך?

  יש לי עוד שאלה. באמת חיפשת באינטרנט ולא מצאת?! אתה יודע מה הבעיה? שנדרשת בכלל לחפש באינטרנט…

  על פרדיננד שמעת? ועל פרינציפ? מעורר זיכרון כלשהו
  ?
  טרחתי וחיפשתי בשבילך והנה מה שמצאתי:

  "הניצוץ שהביא לפרוץ המלחמה הוא רצח פרנץ פרדיננד, יורש העצר האוסטרי. הרצח אירע ב?28 ביוני 1914 בסרייבו, בירת בוסניה. הרוצח היה גברילו פרינציפ, סטודנט סרבי מבוסניה."

  אגב, לא מדובר במדינה אחת שיצאה למלחמה במדינה אחרת. מדובר במלחמת העולם הראשונה.

  עליה שמעת?

 20. מיכאל שרון: מערכת המניפולציה והאללת השקר הגיב:

  לנגד עינו ועל בשרנו ודמנו נמשכת לה וצוברת תאוצת עוועים מערכה מניפולטיבית ומתועבת מצד השילטון. זו מערכה בה הדיסאינפורמציה והונאת הציבור בשקרים הנה חלק "חשוב" למטרת רתימת וגרירת הציבור בישראל לגיבוי עיוור הן לפשעים ניתעבים נגד האנושות, הן לשאת בסבל רב מצד האוכלוסיה בשל האיוולת, והן להגיב בעצימת עיניים כלפי פרי ההילולים של תרבות השקר שמלחמה זו היא בתה החוקית – הפשלות האיומות וחידלותו של צה"ל, צבא גדול, מסורבל ועתיר כאוס, שקומץ של לוחמי גרילה נחושים עושים ממנו צחוק. בהקשר זה, של אמירת אמן חד-גוונית מצד מקורנפי המדיה והתרבות לתעוב חסר הפשר והתועלת, יש להזכיר גם את הסאוב והשחיתות בישראל, ואת כלכלת הסמים הון הסמים המפורר את אשיותיה, ואשר רמתם של חיילי צה"ל – שחלקם נחשפים כ"חיילי שוקולד" שתרבות הסמים בקרב הנוער עשתה בהם את הבלתי נמנע – היא פרי הילולים של כל אלה.

 21. גדעון ספירו הגיב:

  לויקי פדיה, (מדוע הפחד להזדהות?),

  ויקי (בניגוד לפדיה?) לא יודעת לקרוא טקסטים, ובוודאי לא להבינם.
  קביעתי כי לא מוכרת לי דוגמא בהיסטוריה שמדינה יצאה למלחמת חורמה נגד שכנתה בגלל חטיפת שני חיילים והריגת שניים אחרים, עומדת בעינה. כמובן שאני מכיר את המקרה של רצח פרנץ פרדיננד, אבל כמו שאת מצטטת מדובר "בניצוץ שהביא לפרוץ המלחמה" ולא בסיבה האמיתית.
  במלים אחרות, חטיפת שני החיילים הייתה הניצוץ או אם תרצי התרוץ למלחמה אבל לא העילה האמיתית. מדינת ישראל הכינה את המלחמה ורק חיכתה לניצוץ שיתן לה את האמתלה.
  בבסיס לא השתנה דבר בחשיבה הישראלית. אותם דפוסים כוחניים מיליטיריסטים שעמדו ביסוד מלחמת להנון הראשונה, לכפות סדר חדש על לבנון, עומדים גם ביסוד מלחמת לבנון השנייה.
  את זאת, ויקי חביבה, אינך מבינה, ואת לא יחידה.

 22. עמי/ לזה שלא יודע אנגלית הגיב:

  גם היסטוריה ודיני מלחמה אינך מבין. יש הבדל גדול בין פגיעה באוכלוסיה אזרחית עקב טעויות (שקורות בהכרח במלחמה) או הימצאות האויב בקרב אוכלוסיה אזרחית ובין ענישה של אוכלוסיה אזרחית כבושה לצורך הרתעה. המקרה הראשון קרה לבעלות הברית במלחה"ע השניה לנאט"ו בקוסבו (ובהיקף גדול בהרבה מאשר לצה"ל בלבנון) והוא בהחלט איננו בגדר פשע מלחמה. אין שום הוכחה לפגיעה מכוונת באזרחים, ופגיעה בתשתיות או ברקמת חיים של אוכלוסית מדינה שמאחסנת מרצון מליציה שפועלת נגדך היא בהחלט בגדר צעד סביר. מלחמה איננה עניין נחמד ומטיבעה קורים בה דברים קשים.
  הפעולות של הוורמאכט לענישה הרתעתית של אוכלוסיה אזרחית כבושה כללו הרג אקרעי ושרירותי של אזרחים בתגובה לפגיעה בחייליהם בשטח כבוש (מה הקשר ל"אקציות"? אתה בכלל מבין את משמעות המושג?) והם לא היו שונות מפעולות שביצעו הבריטים בפלסטינה, הצרפתים באלג’יר, והאמריקאים בויטנאם. ובכל מקרה, אין שום קשר בין פעולות אלו ובין מה שקורה בלבנון.

 23. the dude הגיב:

  בשתי מילים שלקוחות מסיקור של sky וbbc אפשר לתאר את הפשעים של חלוץ: criminally disproportiante. וסליחה על האיות, שכן לא הרצתי בבודק האיות. חלוץ ופושע המלחמה הטרי המשופם מההסתדרות מבצעים את הפשע של חוסר פרופרציונליות רשלני ורצחני. ואולי בבלגיה ישפטו אותם על הפשעים. תודה ספירו על הסיקור ועל ההימנעות מלהזכיר את הוורמאכט אף שיש קווי דימיון בין פעולות הפשע והאימה של צה"ל לבין האקציות שנהגו הגרמנים ושאר צבאות חשוכים כנגד אוכלוסיה אזרחית שלווה כשצבאות אלו לא יכלו לאויביהם האמיתיים.

 24. the dude-קצת רקע הגיב:

  זה שצה"ל הרג 600 אזרחי לבנון ולא כיוון דווקא אליהם, לא הופך אותו לצדיק שלא משתמש בעונש קולקטיבי. אמנם הוא לא נכנס לכפר ולקח 100 אנשים באופן אקראי והעמיד אותם מול כיתת יורים, אלא הוא לקח חיל אוויר והעמיד אזורים מאוכלסים שלמים של אוכלוסיה שלווה מול כיתת יורים. וכשאני משתמש במונח אקציה הכוונה לaction פעילות מלחמתית נגד אוכלוסיה אזרחית. אני יודע שהמונח הוא חלק מלקסיקון המונחים של השואה אך גם יש לו שימוש נרחב בהקשר לפעילות של הפושע החמוש נגד הקורבן האזרחי.

 25. the dude-עוד על פשעי מלחמה הגיב:

  כבר אמרו גדולים וחכמים שאילו בעלות הברית היו מפסידים במערכה – הרי שצרציל רוזבלט וסטאלין היו עומדים למשפט על פשעי מלחמה. אז בו לא נצטדק ונטען שבעלות הברית החריבו ערים מפוארות כמו דרזדן, או שהפצצות המסיביוcarpet bombing של ארה"ב על אוכלוסיה כפרית בויטנאם הם בגדר "צעד סביר". אלו הם פשעי מלחמה שלא נזקפים לזכותם של אלו המצויים בצד ה"נכון" של ההיסטוריה. כמובן שאין בכוונתי להמעיט מפשעי המלחמה המתועדים של גרמניה הנאצית, יפן, קוסובו ואחרים. אך האם ישראל שמפציצה בלב אזורים מאוכלסים בעלי צפיפות אוכלוסין מהגבוהות בעולם אינה מודעת שפעולותיה ההתקפיות יביאו חורבן, הרס והרג על המונים? ואם כן מדוע חלוץ מוריד פצצות של טונות על לב אזורים מאוכלסים כאילו שהיה זה שקול ללחיצה על כפתור. אני רואה בו פושע מלחמה שיש למצות עמו את הדין.

 26. אלון הראל הגיב:

  צר לי לתקן את עמי. בנות הברית פגעו במכוון באזרחים במלחמת העולם וההפגזות על ערי גרמניה היו מיועדות להביא דמורליזציה ולהפיל את השלטון. בתקופת מלחמת העולם סוג כזה של התקפות לא נתפש על ידי משפטנים בינלאומיים כבלתי חוקי. כמובן שיהיו שיטענו שהברוטאליות הנאצית חייבה סוג כזה של הפגזות אבל אין מקום להסתיר את האמת בעניין זה דהיינו שההפגזות הללו לפי כל המידע ההסטורי הקיים היום לא היו בגדר טעות.

 27. מיכאל שרון: צעיר הייתי וגם זקנתי.. הגיב:

  כן, להכנס בהם בכל הכוח..סוף סוף מישהו נורמאלי צריך לדבר פה, מה לא כמו השמאלנים המסוממים האלה. צעיר הייתי וגם זקנתי —

  להכנס בהם כמו שצריך…
  — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים