הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בפברואר, 2007 93 תגובות

הלחץ הציבורי על דן חלוץ נשא פרי, הוא נאלץ להתפטר ובמקומו יתמנה גבי אשכנזי. המינוי הצפוי התקבל בברכה בחוגים רחבים ואפילו בהתלהבות. ב"הארץ" נכתב מאמר שנשמע כאילו נכתב ע"י מעודד מקצועי במגרשי הספורט (מיודעינו יואל מרקוס) שכותרתו: "היידה גבי, לעבודה". ח"כ רן כהן לא פיגר אחרי המעודד מ"הארץ" והתבטא "שגבי אשכנזי יכול להיות המרפא לכל התסביכים והקלקולים שהצבא עבר שבשנים האחרונות" (עד כדי כך?). אגב – דאגתו העמוקה של כהן לצבא אינה דעתו הפרטית בלבד – זו דעת מפלגתו. בימים אלה עלעלתי במצע של מרצ ושם מצאתי כתוב בסעיף צה"ל: "כוח המגן של צה"ל הוא הערובה העיקרית לביטחונה של ישראל גם בעת שלום, ויש להבטיח את כוחו ועליונותו הטכנולוגית והאנושית על-פני כל צבאות האזור". אני מודה שאיני מכיר אפילו מפלגה אחת הראויה לשם "שמאל" אשר סעיף שכזה מופיע במצעה.

אך נחזור לעניינינו: מהי הסיבה לסיפוק והשמחה ממינוי האיש? יותר חשוב מכישורי האיש נראית דחיפות המנוי. המעודד מ"הארץ" מסביר שיש "להשיב לצה"ל את כבודו האבוד ולהחזיר לציבור את תחושת הביטחון שהתכרסמה במלחמה". ואיך יוּשב הכבוד האבוד לפי דעת הכותב? הנה: "אשכנזי יצטרך להיערך לאפשרות של סיבוב נוסף בלבנון או משהו דמוי לבנון בעזה או מעזה, גל טרור ביו"ש או כל שלושת הדברים בעת ובעונה אחת". ואילו רן כהן אומר פשוט: "הכול צריך להיות ממוקד בדבר אחד: כיצד מנצחים במלחמה הבאה".


מאז גמר מלחמת לבנון והכרזת אולמרט שבעקבות המלחמה הוא משעה את ההתנתקות, מקובל בארץ להתלונן שאין לממשלה "אג’נדה". אך לפי הדברים המובאים לעיל אפשר בהחלט להרגיע את המודאגים, יש ויש אג’נדה, אג’נדה מסוכנת מעין כמוה ומטרתה להתכונן לקראת המלחמה הבאה בעתיד הקרוב (במקומות שונים מזכירים את "הקיץ הקרוב"). הערכה זו, שנראית לי זהירה למדי, היא לצאת למלחמה בקרוב בכדי למחוק את "חרפת מלחמת לבנון ולהשיב את הכבוד האבוד".


"אגנ’דת המלחמה הקרובה" היא הצלחה קצת מאוחרת של תנועות המחאה שהפגינו בשעתו בגן הוורדים בירושלים, והיא מביאה בחשבון את האכזבה והתסכול שהקיף אז חלקים רבים מאוד בציבור, ולא רק את הזעם, התסכול ויכולת המניפולציה של אנשי צבא וביטחון הכושלים.


מטרת האג’נדה של החוגים הביטחוניים היא בעצם לצאת למשחק חוזר של מלחמת לבנון השנייה. לא הספיקו להם כנראה הקורבנות והפצועים הרבים של ישראלים ולבנונים, לא היה די בהרס ובחורבן בישראל ובלבנון, הם רוצים לשכוח את חודש הפחד והרעד של האוכלוסיות האזרחיות שהיו חשופות לטילים ולפצצות בלבנון ובישראל. הם תובעים לחמש מחדש ומהר ככל האפשר את הצבא, לתקן את הלוגיסטיקה כדי לספק את "התספוקת" בזמן, להחליף את המפקדים שפישלו, ואם יושלמו כל אלה, אז קדימה לסיבוב לבנוני חדש, למלחמה חדשה. סיבוב שבו נמחץ את החיזבאללה עד היסוד ו"ננקה" את כל לבנון מהם. נהרוג את נסראללה או נשבה אותו ונוביל אותו מרוח בזפת ונוצות ברחובות תל אביב. הפעם לא נפסיק את המלחמה באמצע ולא נעצר בליטני (ונקשיב טוב לשרים כמו רמון וישי, נמחק מן המפה כפרים עיקשים בהתנגדותם).


הקריאה ל"ריבנטצ’" מובנת על רקע ההפתעה של הציבור שנפגע עד עמקי נשמתו מכישלון הצבא במלחמה, צבא איתו למד להזדהות בכל מאודו, בו הורגל להאמין ולהפנים את כל השחץ והרהב שהוא מפיץ בכל כלי התקשורת הממלכתיים. צבא חמוש במיטב הציוד האמריקאי, מטוסים אמריקאים השולטים ללא מיצרים בשמי כל המזרח התיכון הערבי, והטנק מתוצרת עצמית הטוב מסוגו בעולם (זה שעכשיו אומרים שאין בו כבר צורך), צבא בעל צי ימי מודרני שנגדו ניצבים לפי שמסבירים מנהיגינו כנופיית טרוריסטים ובראשם ראש הנחש נסראללה ובידם נשק פרימיטיבי לרוב. והצבא לא מצליח לגבור עליהם ואת בינת ג’בל כובשים פעמיים – והיא לא כבושה, אז מה על הציבור לחשוב?


המטרה של האג’נדה היא אכן להחזיר את אמון העם בצבאו, "להחזיר לציבור את תחושת הביטחון שהתכרסמה במלחמה". ומבחינה אסטרטגית להשיב לישראל את כוח ההרתעה המפורסם שלנו שנפגע. התקווה היא שאחרי מלחמה מוצלחת בצפון נשליט בלבנון את סניורה או פוליטיקאים דומים לו התומכים ונתמכים ע"י האמריקאים, שנפחיד ונרתיע את הפלסטינים בעזה ונחזק את אבו מאזן על חשבון החמאס, נגיע לעמדת כוח כלפי סוריה שתאלץ אותה להצטרף למדינות הערביות המתונות הפרו-אמריקאיות. ואם לא די בכל אלה יש גם מטרה נוספת המסומנת ע"י הממשלה בחצי פה ובתיאום עם האמריקאים – והיא, התקפה על איראן. בכל התוכניות האלה ניכרים התפרים הגסים של המדיניות אמריקאית במזרח התיכון. אף שלאחרונה נחלשה אמריקה באזור והאליטות שלה דנות על שינוי מדיניותה במזרח התיכון, כך שהסתמכות עליה עלולה להתגלות כהסתמכות על קנה רצוץ.


ניתן כמובן לשאול מה הערובה שמלחמה כזו תצליח הפעם או תצליח יותר מהמלחה הקודמת? קראתי שכאשר סגן הרמטכ"ל קפלינסקי נשאל בימים אלה למה הוא מגן על הישגי המלחמה האחרונה, הוא השיב שמלחמת לבנון הקודמת היתה עוד יותר גרועה. מרקס אמר כידוע שההיסטוריה חוזרת על עצמה בפעם השנייה כפארסה. אצלנו זה פועל כנראה להפך. עם כל מלחמה נוספת הופכת המלחמה הקודמת לפארסה. אך החוגים הביטחוניים-מדיניים שלנו מתקשים מאוד ללמוד את הלקח שכה בלט במלחמה זו ואותו מציינים אף עיתונאים מן המיינסטרים שכותבים דברים נכוחים אלה: "נניח …שמצליחים לכבוש את כל השטחים, שמהם נורים קטיושות וקסאמים, מה אז? לא די היה לנו בח"י שנים בביצה הלבנונית וב-40 שנה בשלולית עזה? כלום לא למדנו שבמלחמת גרילה עליונות צבאית אינה ערובה להצלחה? ("הארץ" 29.1.07).


דברים כאלה לא ירתיעו כמובן את חוגי הביטחון שלנו כאשר האג’נדה שלהם היא להביא לביטוי מלא ושלם את העדיפות הצבאית העצומה של ישראל לעומת החיזבאללה, לא כפי שקרה במלחמה האחרונה. להם נדמה שרק שגיאות טכניות בניהול המלחמה מנעו מהם את הניצחון, ועל כך הם זועמים ויצר הנקמה בוער בעצמותיהם.


ועדת וינוגרד היא בדיוק אמצעי לתיקונים אלה. יחקרו בה חודשים את כל הכשלים, המחדלים, הפספוסים והשגיאות ולבסוף יוציאו דו"ח שספק גדול אם בכלל יתאים למלחמה הבאה שכרגיל שוב תהיה שונה מהמלחמה האחרונה.


השאלות שלא תשאלנה בוועדה הן למה יצאו בכלל למלחמה הזו? מהן הסיבות המביאות את ישראל למלחמות חוזרות ונשנות עם הסביבה הערבית. השאלה המרכזית שאף פעם לא נשאלת בכנות, ברצינות היא: מה ניתן לעשות למניעת המלחמה הבאה? מהם התנאים להשכנת שלום?


השאלה למה ישראל אינה מוכנה לשלום היא הרבה מעבר לשאלות טקטיות ואסטרטגיות של רווח והפסד במלחמות בין עמים, ולכן שאלת ה"אין פרטנר" או אפילו "אי הכרה במדינה יהודית" אינן אמיתיות. השאלה המהותנית היא מדוע ישראל לא "יכולה" ממש לוותר על כיבושיה, על התנחלויותיה, על סירוב בהכרת זכות הפליטים ובעקבות אלה על מעמדה הצבאי ההגמוני שבלעדיו אי אפשר לקיים את כל אלה. להסכים לכל אחת מהדרישות הפלסטיניות-ערביות האלה היא בעיניי ישראל "ויתור על הציונות". כלומר ויתור ורביזיה של ההיסטוריה הישראלית על האתוס הישראלי. לוותר על שטחים כבושים זה השבת ההיסטוריה לאחור לפחות עד 67′, להכיר בזכות הפליטים היא חזרה עד כמעט 48′. כל אלה הם דה-ציוניזציה בעיני ישראל. משחר ימיה של ההתיישבות בארץ המטרה היתה להפוך את פלסטינה כולה לארץ יהודית. כל המהלכים היו לקראת המטרה הזו. במלחמת 67′ המטרה היתה להשלים מה שלא הצלחנו לעשות ב-48′. אחרי 67′ המטרה היתה ליישב כמה שיותר משטחי הגדה וליצור את התשתית של סיפוח של כמה שיותר מ"ארץ ישראל". לפני ימים אחדים התפרסם בעיתונות ארכיון ישן עם דברי דוד בן גוריון אחרי מלחמת סיני. "אילו היה לנו צבא כזה ב-1948 היינו יכולים לכבוש את כל הארצות הערביות" הוא אמר.


יצר ההתפשטות הישראלית הוא בלתי נכבש אך מכשולים גדולים ניצבים בדרכה בהם, לא הקטן ביותר, השינוי שחל במעמדה של ארה"ב בעקבות הסתבכותה בעיראק – אך לא נדון באלה כאן. מה שניתן לומר באופן כללי הוא שיצר ההתפשטות נתקל בהתנגדות פלסטינית-ערבית ולכן כושר ההרתעה נראה לישראל חשוב מאי פעם ועשוי להוליד את המלחמה הבאה.


יתכן ובין הקוראים יהיו אשר יאמרו שאני מגזים ורואה צל הרים כהרים בצייני את הסכנה הקרובה של מלחמה נוספת. מבקרים כאלה לא יאמינו גם שהציבור הישראלי שוחר השלום לא יעמוד נגד סכנה כזו. אני אשמח אם אתבדה בשני הדברים – לא תפרוץ מלחמה קרובה והציבור הישראלי יעמוד בפרץ ולא ירשה מלחמה נוספת. אך מהניסיון המר של ה-12 ביולי 2006 אני אזכור שלא קם אפילו איש אחד מן המחנה הליברלי או השמאל ציוני שהתייצב מיד ובגלוי נגד המלחמה, כולם אבל כולם הלכו עם הזרם…

תגובות
נושאים: מאמרים

93 תגובות

 1. גרציאלה סאנדרס-הארדימן הגיב:

  מציעה להוסיף "הקרה" בסוף, כך שיהיה "אני ואת וכולנו יחד למלחמה הקרה הבאה". ובין האימפריאליזם האמריקאי לאימפריאליזם הפוסט-סובייטי, מעדיפה בהרבה את האקס-גנרלים של הק.ג.ב. הם פשוט משרים עלי אווירה של ביטחון.

 2. אשר פרוליך הגיב:

  הכותב שוכח שלמלחמה מספיק צד אחד,ואילו
  לשלום,שני צדדים(לפחות,לפעמים יותר).
  לגבי התגובה הקודמת של גרציאלה,אם היא כותבת ברצינות ,לא מובנת לי העדיפות בין
  שתי הנבלות=שתיהן גרועות,מסוכנות ומטורפות.

 3. יונתן שפירא הגיב:

  האם אין זה נכון ש"כוח המגן של צה"ל הוא הערובה העיקרית לביטחונה של ישראל גם בעת שלום, ויש להבטיח את כוחו ועליונותו הטכנולוגית והאנושית על-פני כל צבאות האזור"? מדוע ההיתממות הזאת? בלי צה"ל חזק היתה סבירות גבוהה שג’יהאדיסטים היו שוחטים את כותב המאמר יחד עם כל משפחתו, וזה שהצבעת חד"ש או בל"ד היה מעניין אותם כמו הדם ששפכו יום קודם.

 4. אמת ויציב הגיב:

  זה הרי ידוע שהערבים מנסים כל הזמן לעשות שלום וישראל רק מחרחרת מלחמה. למשל, ישראל חטפה שני לוחמי חיזבאללה תמימים מלבנון ואז התנפלה עליה בלי סיבה. הפלשתינים הכריזו הפסקת אש וישראל הרשעה ממשיכה לירות עליהם קסאמים. לא ככה?

 5. עופר ל"אמת ויציב" הגיב:

  אתה צודק – בעקבות חטיפת שני לוחמי החיזבאללה פלש הארגון לישראל והחריב את כל צפון הארץ.ובעקבות ירי הקסאמים על רפיח הפציץ חיל האוויר הפלסטיני את כל הערים הגדולות בישראל.

 6. נתן. הגיב:

  מה הבעיה במשפט "ויש להבטיח את כוחו ועליונותו הטכנולוגית והאנושית על-פני כל צבאות האזור".

  האם היה עדיף להגיד משפט כגון :" יש לשקוד ולהבטיח שצה"ל ימשיך להתדרדר ברמתו עד שנחיתותו הטכנולוגית והאנושית לא תוטל בספק".
  והאם משפט כזה עונה לסטנדרטים של השמאל?

 7. ליונתן שפירא ושות’ הגיב:

  מה ההיתממות הזו?
  הכתוב במאמר וגם האמת היא שרק העליונות הצבאית של ישראל היא הערובה למדיניות הכיבוש ההתפשטות האפלייה והטרנספר שמונעים כל אפשרות של חיים נורמליים באזור. כמובן אלו שמעוניינים במדיניות זו חפצים לשמור בכל מחיר על עליונות זו. שינוי המדיניות להכרה בזכויות הצודקות של השכנים ותיקון כל העוולות תאפשר לאזרחי ישראל לחיות כאן ללא צורך בצבא אדיר חסר כל פרופורציות לגודל האוכלוסיה ולצרכיה האמיתיים, שמתנה את קיומה של ישראל, הנשען על צבא כזה שמעבר ליכולתה העצמאית, באינטרסים זרים.
  בסופו של דבר, כפי שכבר מבצבץ ממלחמת לבנון האחרונה והוכח בעירק, גם הצבא האדיר ביותר לא יועיל ויאכזב את כל המאמינים בו.

 8. יסמינה, שאלה ליונתן הגיב:

  ואם בנך סירב לשרת בצה"ל (בנות לא נחשבות כאן), האם זה לא נותן איזשהי נקודת זכות אצל הג’יאהדיסטים? האם הם עד כדי כך צמאי דם?

 9. ציפור ולא סימפטי הגיב:

  לכל המגיבים
  אל תהיו נאיבים,צבא אדיר מתאים למשימות אדירות.
  מי שרוצה להוציא קוץ מהתחת בעזרת כפפת בוקס לא מגיע רחוק.
  את זה האמינו לי ידידי,קלגסי המלחמה קטנים (לבנון,עזה) גם גדולים (ויטנאם,עירק) כבר הבינו מזמן.
  על כן משימות אדירות הן ענינם…
  הלו,יש כאן מישהו???

 10. נתן. הגיב:

  נדמה לי שחלק מהמגיבים מתבלבלים בין "שמאל" לבין "התאבדות".

  מדובר בשני דברים שונים לחלוטין.

  צבא וכח הם כלים הכרחיים להישרדות בעולם והשאלה המבדילה בין שמאל לימין היא לאיזה מטרות משתמשים בהם.

  אני בטוח שגם שמאלנים "אמיתיים",כאשר הם קונים לבית שלהם דלת, הם לא אומרים לקבלן "תסדר לי פה את הדלת הכי מחורבנת שיש על מנת שכל פורץ יוכל בבעיטה קלה לפרוץ אותה".

 11. על המשמר הגיב:

  שמאלן אמיתי לא "קונה" בית הוא גר בקיבוץ (לא מופרט לא מחוברת ולא מחורטט) אמיתי.
  שם הוא מקבל צריף נחמד,עם דלת כנף מעץ,ידית לפתיחה וסגירה ועוד כנף רשת נגד זבובים וכאלה (שביננו גם היא לוקסוס מיותר-הרי יש כבר רשתות על החלונות).
  וברצינות,השמאל המרקסיסטי הוא חומרי,אך בפרוש לא חומרני.

 12. חררדו הגיב:

  שמאלנים אמיתיים הולכים לפי הכלל שמפלה צבאית למדינה הבורגנית שלך היא הרע במיעוטו. לפיכך, צריך לשאוף שרמת הצבא תידרדרד בהתמדה, לעודד תבוסתנות מהפכנית, השתמטות וכו’.

 13. אשר פרוליך הגיב:

  לעופר:

  תיקון=החיזבלה לא פלש לצפון.הם "רק" שלחו
  אלפי טילים לריכוזי אוכלוסייה אזרחית

  לחררדו:

  הנוסחה של "שמאולנים אמיתיים" של מפלה צבאית
  למדינה הבורגנית מתאימה לתקופת נפוליאון
  ולא לתקופת הטילים והגרעין.
  מפלה כזו לא תהיה רק מפלה צבאית,אלא רצח
  והשמדה המונית,ואז לא רק הבורגנות תיפול,
  יחד איתה יפלו וימותו המוני העובדים והעניים.
  האם זו נוסחתה של השמאל "האמיתית" ??

 14. אדון נתן הגיב:

  אבל אם היית בונה את ביתך מקירות בטון מזויין בעובי שני מטר סימן שאתה בבעייה קשה

 15. ליונתן שפירא הגיב:

  עכשיו סוף סוף אני מבין למה איה כורם רוצה שתעשה לה ילדים. כדי שיגדלו ויתגייסו לצה"ל שהוא הערובה העיקרית לביטחונה של ישראל, גם בעת שלום, ויבטיחו את כוחו ועליונותו הטכנולוגית והאנושית על-פני כל צבאות האזור (החיזבללה הוא לא ממש צבא, אז זה לא נחשב).

 16. לנתן הגיב:

  הדימוי של הדלת הוא לא ממש מדויק.
  דימוי מתאים יותר לצה"ל שלנו הוא בולדוזר שזורע הרס על כל סביבותיו או ג’יפ 4 על 4.
  וכן, עדיף אולי ג’יפ עם קצת פחות כח סוס, שיוכל להשתלב בתנועה ולא ינסה להוריד את כל הנהגים האחרים מהכביש.
  איל

 17. דורון כנען הגיב:

  אני יודע שזה כבר נאמר אבל ברצוני לחדד – מטרת כל מדינה ריבונית היא שצבאה יהיה חזק ככל האפשר. השאלה היא מה עושים עם הצבא הזה. הבעיה העמוקה יותר, ואני חושב שאליה כיוון כותב המאמר טמונה בשאלה של סדר העדיפויות, כלומר מה חשוב יותר? שבמדינת ישראל אנשים יוכלו להתפרנס בכבוד או שיהיה לה צבא חזק?

  לגבי התוקפנות של צה"ל, מאז ומתמיד חשבתי שהשתמטות וסירוב לשרת באיזורים מסוימים היא טעות. ההשתמטות למעשה משמשת כחרב פיפיות לכל אותם אנשים (ואני לא מדבר על פאציפיסטים שמסרבים לאחוז בנשק – אליהם יש לי הרבה כבוד אם כי איני נמנה עליהם) שרוצים ליצור שינוי, מפני שהם משאירים את הצבא ברובו לאנשים חסרי אמות מוסר.
  אם הצבא יהיה מורכב מאנשים בעלי אמות מוסר גבוהות ומודעות לסבלו של הצד השני, ואם אותם אנשים יטפסו במעלה סולם הדרגות ויקחו חלק פעיל בקבלת ההחלטות הטקטיות – אזי יהיה לנו צבא מוסרי שנוכל כולנו לעמוד מאחוריו ולהיות בטוחים שהמלחמה הבאה (נקווה שלא תבוא) תהיה באמת מלחמת אין ברירה.

 18. פוסט-פוסט, ליונתן שפירא הגיב:

  "התנועה הלאומית הפלסטינית אינה מוכנה לפשרה, כי בעומק לבם הפלסטינים מאמינים שגזלנו מהם את הארץ שלהם ואת זכותם להיות כאן ואנחנו נגורש מכאן בדיוק כמו הצלבנים. פתרון של פשרה יכול להיות רק אם אצל הפלסטינים יחול שינוי כמו שחל אצלנו."

  מתוך ראיון עם בני מוריס לרגל צאת ספרו החדש

  — קישור —

 19. משה – לאמת יציב הגיב:

  לאמת ויציב ישראל לא חטפה אלפי פלסטינאים
  וכמובן שלא חטפה אף לבנוני אחד.
  וכמובן שבבתי כלא ישראלים אין שום אסיר פוליטי.

 20. חררדו לייבנר הגיב:

  מי שחותם "חררדו" – זה לא אני. כזה פשטני וילדותי לא הייתי כבר 30 שנה.

 21. " עובדת הברזל של המלחמה " הגיב:

  — קישור —

 22. מיכאל: ועוד על מלחמת יולי 2007 הגיב:

  מאמר מחריד מאין כמוהו: מטח הטילים הסורי הראשון – איך זה יהיה כאשר טק"ק האיסקנדר SA-26 "הטילים המסוגלים לפגוע בראש סיכה" יתחילו ליפול בתל אביב, בנתנייה, חדרה, חיפה ובאר שבע

  — קישור —

  מתוך התרחיש:

  אך הטלפון היה מנותק, וגם הסלולרי לא הישמיע רחש. "פגעו גם בצמתות התיקשורת המרכזיות של תשתית בזק ואף בצמתות התיקשורת הפנימית", אמר לתרצה בקול צרוד. "מניין היה להם מודיעין כה נקודתי? קובי נהג לאמר בישיבות, שהסורים והחיזבאללה עם כמויות הסמים שלהם, מסוגלים לקנות כל מודיעין משמעותי בישראל. אמרנו לו, אתה שושו ללא תקנה, מזוג עוד מיץ אשכוליות ותרגע. לא צריך פה פרנואידים".

  בשעה 0221 לאחר שהתגלח בחופזה אך בקפדנות מוזרה שאחזה בו, לאור הפלוריסנטים הקטנטנים של מתקו האור הרזרבי שהיה דרך קבע במצב של טעינה, יצא אהרה`לה במכוניתו מקריית-אפעל לכוון הקרייה. ברגע האחרון קודם ליציאתו פתח לרגע את הטרנזיסטור והטלויזיה הקטנה בשחור לבן בחדר השינה המופעלת בסוללות, אך את התוצאה ניבא לו ליבו מראש: שום רחש. ב-6 תחנות רדיו – ירדן, מצרים, לבנון וסוריה היו השידורים בשעת לילה מאוחרת זאת כרגיל, מוסיקה קלה, שיר ישן של עבדול ווהב במצרים, פסוקי קוראן בירדן.

  ___________

  טיל SA-15 לאירן. ואירן מדינה עשירה מאד, יצואנית הנפט מספר 3 בעולם. הרבה הרבה SA-15 זה מה שזה אומר. אירן קונה נשק בסיטונות מרוסייה, הרוסים מסבנים במילים יפות את אולמרט וראשי מערכת הביטחון, אבל זקוקים לכסף, הרבה כסף, ואת זה יש לאירן והרבה. אירן היא לא עירק של 20 מיליון תושבים, כלכלה כושלת ונשק חלוד, אירן היא עם בן 70 מליון איש שהיתה אימפרייה תקופות ארוכות בהסטורייה, מדינה יעילה, מאורגנת (אפילו לא ערבים אלה), עם אימון צבאי משובח, צבא נחוש ונשק חדיש ובכמויות. אז מה זה אומר, ה-SA-15 בכמויות לאירן (את עניין הכמויות מנסים כמובן להצניע, כבר הכינו לנו הפתעות לא מעטות), זה אומר, לסוריה ולחיזבאללה (פרט לצוותות אירניים שיהיו שם). במלחמת הקיץ השנה פתאום יתחילו ליפול מסוקים F15 ו-F16 בכמויות, ושוב ישירו לנו את הפסוק על "הטיל שכופף את כנף המטוס" כמו במלחמת 73. רק שהפעם גם העורף יחטוף תק"ק ובגדול מסוריה ואולי מאירן, מה שהיה עם החיזבאללה זה ציפצוף קפצונים לעומת מה שמחכה לכולנו בקרוב.

  שלא תהיה טעות, לנו זה אומר לעמך. העשירים כמובן יתעופפו מהארץ, כמו שהיה בלבנון השנייה, כשנתב"ג היה מפוצץ בבורחים העשירים בני המאיון והעשירון העליון. אנו נחטוף ואלה יעשו קניות בשדרה החמישית בניו יורק ובאוקספורד סטריט בלונדון. מחרבנים עלינו, ואנחנו מפטפטים ונושאים בעול.

 23. חררדו לייבניץ הגיב:

  וגם רציתי להגיד שמי שכותב חררדו זה גם לא אני (חררדו לייבניץ). אולי שפשוט יכתוב גם את השם משפחה וזה יפתור את הבלבול? POR FAVOR?

 24. פאקו: אכן תהיה מלחמה – בירחו פן תתקפחו הגיב:

  לרימון מסריח מהפה, לשופטים מסריח מהפה, והמדינה כולה מסריחה מהתחת. ואנחנו, אנשים טובים, כן אנחנו תחובים בתחת של המדינה. כבר מזמן שמה של המדינה הוא מח"י (מחראות ישראל), היא שווה לתחת, ואת החרא מתיזים על כל גופנו ובעקר לפרצוף, מידי יום ביומו. אנשים טובים, בירחו מישראל, ממילא מי שישאר יושמד בסבירות גבוהה, אחרי שאכל חרא חלק גדול מחייו. למה לסבול סתם? אינכם מבינים שבין הגויים יותר טוב מאשר בין היהודים, ושבמקום לחיות בין נוכלים, יש גם חיים אחרים מחוץ למדינה? כן, העיתונאים, אנשי אקדמייה, ושאר החלאות חסרות הכשרון חוגגות על חשבונכם והזרמת סיוע החוץ, הבונדס, כספי השילומים, המגבית ועושק המיסים – תוך הדרת בעלי הכשרון האמיתי, מזיינים כמו שפנים, גרים בדירות 300 אלף דולר, מכונית 110 אלף מינימום, 5 פעמים בשנה לחו"ל למסע תענוגות, מרביצים קצת עבודה חסרת ערך ונהנים מכוח וכסף, ואוכלים על חשבונכם סושי ולחם ארז ומזרחי גם. ואתכם מטמטמים באשליות עם כוכב נולד אבל אם תפקחו עיניים תראו שאתם סובלים. סובלים. בירחו מכאן.

  קראו את אחד המאמרים הטובים ביותר שניכתבו בישראל בשנים האחרונות אודות מדינת חרא, דברים בלי כחל ושרק,
  בלי הדחקה ובלי בבל"ת –

  מקורות הסאוב, הקריסה, הדרת הכשרונות וחוסר היעילות בישראל

  — קישור —

 25. שמואל אמיר הגיב:

  יונתן שפירא שואל: האם אין זה נכון ש "כוח המגן של צה"ל הוא הערובה העיקרית לביטחונה של ישראל גם בעת שלום, ויש להבטיח את כוחו ועליונותו הטכנולוגית והאנושית על-פני כל צבאות האזור"? הוא מבטא לצערי את דעת רוב הציבור שלומד כבר בגן הילדים שבלי צבא אין לנו קיום כאן. לא לחינם נתנו מומחי התעמולה הממשלתיים לצבא את השם צבא "הגנה" לישראל. לא עולה על דעתו שאם אתה כובש ארץ בו יושב כבר עם אחר הוא יתנגד, לכן במציאות צה"ל מגן על כיבוש וגירוש אוכלוסיה ילידית. לא עולה על דעתו שהביטחון לא נקנה על ידי צבא ומלחמות אין סופיות אלא ע"י פשרה הוגנת עם הפלסטינים.
  שמשפט כזה יופיע בעקרונות של מפלגה כמו מרצ מסביר טוב מאלף מאמרים את האופי של מפלגה זו. המצער הוא שיש במפלגה זו גם אנשי שלום רבים אשר לא קראו את המשפט הזה בפרוגראמה שלהם או "החליקו" עליו כאשר קראו אותו, או לא ירדו למלוא משמעותו המיליטריסטית.

  אני לא משתומם שאשר פרוליך מטיל את אשמת המלחמות גם על הפלסטינים. הרי לפי תפישתו הם היו צריכים להבין את השאלה היהודית נוסח בורוכוב, להסכים לנכבה וגזילת קרקעותיהם, ולשבת בשקט.

 26. חררדו, לאשר פרויליך הגיב:

  אתה כותב: "הנוסחה של "שמואלנים אמיתיים" של מפלה צבאית למדינה הבורגנית מתאימה לתקופת נפוליאון ולא לתקופת הטילים והגרעין."

  אם כך אתה בוודאי חושב גם ש"הדיקטטורה של הפרולטריון", המיוצג אבסולוטית על-ידי הועד המרכזי של המפלגה הקמוניסטית, היא גם "רעיון מיושן" שלא מתאים למאה העשרים ואחד. האם גם אתה אחד מאותם "שמאלניים" שבמישור הפוליטי כל מה שהם יודעים לדבר עליו זה "מדינה דמוקרטית (בורגנית) וחולנית"?

 27. שמואל אמיר הגיב:

  רמי יקירי, אתה מגדיר עצמך כשמאל ציוני. אנא הסבר לנו במה שונה תגובתך מימין ליכודי? אתה כותב שאתה מיעוט? אתה לדאבוני רוב!

 28. רמי הגיב:

  אליבא דהשמואל אמיר – כמובן אחרי פירוק צה"ל ישרור במדינת ישראל שקט מוחלט וגר זאב עם כבש …
  בני דודינו הרי טובחים האחד בשני במרץ רב מסיבות שאף אחד (כולל הם עצמם) בכלל לא מבין. אתה חושב לדוגמא שמיהו מבני דודינו יחוס על חייך \ משפחתך \ ביתך לולי חומת המגן שמספק צה"ל (שאכן דורש רפרומה אמיתית) שכה שנוא עליך ?
  מבחינה פוליטית אני מצוי בקצה השמאלי (הציוני, אני מודה) של השמאל אבל אחרי קריאת מאמרים כה הזויים אני מבין מדוע אנו מייצגים קבוצת אזרחים הולכת וקטנה במדינה. בסופו של יום, אנשים רציונלים אינם מעוניינים להתאבד מרצון וזה בדיוק מה שמציע מחבר המאמר.

 29. ליונתן שפירא הגיב:

  השם "צבא ההגנה לישראל" ניתן לצבא הישראלי משום שהוא צמח מאירגון ההגנה שהיה קיים עד להכרזת העצמאות ב-14/5/1948 בעיצומה של המלחמה. צה"ל הוא הצאצא החוקי של אירגון ההגנה הציוני, והוא ירש את השם "הגנה" מאירגון ההגנה. ובאשר לכיבוש, לביטחון ולשלום – אין ספק שאילו רוב הציבור היהודי בישראל היה אנטי ציוני כמוך, והמדינה הזאת היתה מדינה דו לאומית ואנטי-פוסט ציונית לא היה שום צורך בצבא חזק. אולם היות ויהודים/ות ישראלים/ות רבים/ות כמו רן כהן וכמוני מסרבים/ות בעקשנות להכיר באמת המוחלטת והפרו ערבית שלך ושל הערבים והפרו ערביים במחנה האנטי ציוני, ומסרבים/ות לפתוח את גבולות המדינה לשיבתם/ן של צאצאי הפליטים, ורוצים/ות בשמירת הרוב היהודי בתחומי הקו הירוק ובהמשך היותה של ישראל מדינה יהודית ציונית – יש צורך בצבא חזק. ובאשר ל"פשרה הוגנת עם הפלסטינים" – האם ויתור של הישראלים על הציונות והפיכתה של ישראל למדינה דו-לאומית פוסט-אנטי ציונית היא פשרה? האם פשרה היא ויתור של צד אחד על כל עקרונותיו וחלומותיו או ויתור של כל אחד מהצדדים על חלק מעקרונותיו וחלומותיו למען הגעה לעמק השווה אי שם בנקודת האמצע? ולרן כהן ולאחרות/ים בשמאל הציוני – אל תפחדו מההתקפות של אנטי ציונים כמו שמואל אמיר עליכם, אל תיבהלו כשהם יאמרו שאין הבדל ביניכם לבין אביגדור ליברמן וישראל ביתינו (הרי גם הם מוכנים להסתפק בגבולות הקו הירוק, ואף לוותר על שטחי המשולש כדי לשמור על הרוב היהודי), תמשיכו מצד אחד לתמוך בחיזוקו של צה"ל ומצד שני תקראו למו"מ ישיר עם הפלשתינאים ועם הסורים (כלומר עם כל מי שמוכן לדבר עם ישראל, כולל אנשי חמאס), לשחרור המוני של אסירים ביטחוניים פלשתינאים, לחיסולה של האפליה החברתית כלכלית של הפלשתינאים אזרחי ישראל, לעצירת תהליך ההפרטה במשק הישראלי, לשינוי מוחלט של המדיניות המקרו כלכלית ישראלית (ממדיניות ניאו ליברלית קלאסית שמכוונת ליצירת צמיחה כלכלית ולחיסול הגירעון למדיניות סוציאליסטית שמכוונת לפתרון אמיתי של הבעיות החברתיות, ובראשן מיגור העוני וצמצום הפערים החברתיים כלכליים), לביטול האפליה המגדרית לרעה של נשים בישראל, ליצירת מערכת בריאות שוויונית שבה כל חולה י/תוכל לקבל את התרופה הדרושה לו/ה בלי קשר למצבו/ה הכלכלי, לביטול האפליה לרעה של הנכים/ות והמוגבלים/ות, לשמירה על איכות הסביבה ולעוד דברים. כל עוד תעשו את כל הדברים הנ"ל אתם שמאלנים לכל דבר ועניין, ומה שיאמרו עליכם אנטי ציונים פרו ערבים כמו שמואל אמיר אינו משנה דבר.

 30. שמואל אמיר הגיב:

  לחוצפית יקירתי, אם את מגדירה את עמדתי בדבר "שתי מדינות לשני עמים" ( בגבולות 67 ) כעמדה לאומנית ערבית זה רק מעיד שאת נוקטת בעמדה ישראלית לאומנית רגילה – שהיא לצערי דעת הרוב של הנתינים כאן.

 31. למיכאל היקר הגיב:

  האם הוזה אנוכי או חולם סיוט,אך בתור מי שמחשיבך כאחד מטובי הכותבים בשכונתנו דלת העט והקולמוסין,האם נכון הוא הדבר,או שמא הולכות עיני ומתפלבלבלות להן:
  המתנחתם אתה ומעיד ברבים על עיסתך כי תפחה לה?!…
  אנא אמור לי ששוגה קשות הייתי ורק בנפיחתי מדובר ובסוג חדש של לצון מחוספס עסקינן.
  שלך מתמיד
  הבחור העצל.

 32. חוצפית הגיב:

  שמואל אמיר חביבי, אתה מגדיר עצמך שמאלני-אנטי ציוני במה שונים דבריך משל לאומן ערבי, אתה חושב שאתה מיעוט? אתה הרב העצום במרחב.

 33. ליה הגיב:

  תגובתי האחרונה כוונה בראש ובראשונה לשמואל אמיר ולא ליונתן שפירא כפי שנכתב על ידי בטעות!

 34. חוצפית הגיב:

  שתי מדינות לשני עמים?
  אתה הלא נביא הדה-קולוניזציה, פירוק המדינה הציונית, השבה ופיצוי של הפליטים, בניהם, נכדיהם וניניהם למדינה הדו-לאומית שתקום תחת הגולם הציוני וחלוקת הקרקע מחדש.

  כן, בכדי לסבר את האוזן אתה מדבר גם על מדינת יודנריין בשטחים הכבושים.
  אפשר לקרוא לזה שתי מדינות לשני עמים, אם ורק אם אתה מאמין בשני עמים פלסטינים.

  זהו חלומם המוצהר של כל הלאומנים הערבים, הם רק לוקחים את החזון לסופו הבלתי נמנע ולא קוראים לו שתי מדינות לשני עמים, אלא חלום פלסטין השלמה, אנא שמואל, היה ישר עמנו, קוראיך הבלתי נלאים, האין אתה תומך בכל לבבך ובכל מאודך במדינה אחת מהנהר לים? האין זה הפירוש היחידי הסביר וההגיוני לחלום הדה-קולוניזציה שלך.

 35. רמי הגיב:

  אין ספק שגם "חסידים" מושבעים של זכויות אדם, דמוקרטיה, וזכויות נשים כמו אחמדיניג’אן, משעל, הנייה ודומיהם יחתמו על גירסת "שתי מדינות לשני עמים" של מר אמיר: האחרון למעשה מתכוון ל"שתי מדינות לעם אחד" (מסקנה לוגית פשוטה ומתבקשת ממי שתומך בחזרה ללא תנאי של פליטים למה שקרוי מדינת ישראל הריבונית)- האחת היא מדינה פלסטינית לפי הגדרתה והשנייה מדינה פלסטינית דה-פקטו (זה מה שיישאר ממדינת ישראל המצומקת לאחר החזרת מליוני פליטים וכמובן גם הגירה בלתי מבוקרת מהמדינה הפלסטינית השנייה). האם מר אמיר מעוניין לגדל את ילדיו במדינה דמויית איראן ועזה בה מדוכאות נשים, הומוסקסואלים מוצאים להורג (או מושלכים לכלא במקרה הטוב), חופש הביטוי יהיה דומה לזה הקיים במדינות ערב ועוד מרעין בישין שהאיסלאם המודרני מתהדר בו ?
  אם כן – שיבושם לו. כמו שכתבתי בתגובתי הקודמת – אנשים רציונליים אינם מעוניינים להתאבד ולכן הרעיון ההזוי של "שתי מדינות לעם אחד" יישאר בדגר פנטזיה של ראאד סלאח, איסמעיל הנייה, ו … שמואל אמיר.

 36. מיכאל להוזה הגיב:

  אכן, אך לא עיסה היא כי אם שיכר עדנים. הלוגם קורטוב (pint) שוב לא ירצה להניח לזאת לעולם.

 37. יסמינה נאסר-לוי הגיב:

  תודה לשמואל אמיר על הניתוח המבריק. ולכל המגיבים… אל תפסיקו להתקוטט על מונח כזה או סתם ככה. העיקר הוא שהסכם האחדות ההיסטורי שהושג במכה מקדם את הקמת החליפות האיסלמית במזרח הערבי.

 38. עופר הגיב:

  מעבר לחסרונות הברורים של צבא גדול – פגיעה בזכויות האדם עקב הנהגת גיוס חובה, הצורך במשאבים רבים לשם החזקתו, מיליטריזציה של החברה – קיים חסרון נוסף לצבא גדול: הוא לא בהכרח יותר חזק!
  חוזקו של צבא לא נאמד רק במספר החיילים, ברמה הטכנולוגית או בכוח האש בכלל, אלא גם ביכולת שלו לבצע את המשימות שהממשלה מטילה עליו. אבל על צבא גדול מוטלות משימות יותר גדולות.
  במציאות העולמית כיום, לצבא גדול יש צורך להצדיק את קיומו באמצעות מלחמות רבות יותר ומכאן מתחזקת האשלייה שניתן לעשות "סדר חדש" במקומות מרוחקים יחסית מהמדינה. וכשיש מלחמות רבות יותר ורחוקות יותר, הן הופכות למלחמות כיבוש נגד צבא גרילה, שצבא סדיר לא יכול לנצח בהן.

 39. שמואל אמיר הגיב:

  כלום אין בין כל המגיבים המכובדים גם אחד המודאג מסכנת המלחמה הבאה? תזכורת: לפני שלושה ימים אמר האלוף רוטשילד בערוץ 10 : המלחמה בלנבון עוד לא נגמרה , רק החלק הראשון, השני יבוא בעוד כמה חודשים, אולי בקיץ, אבל יבוא. הלבנונים יצאו עם מחצית תאותם בידם – ואנחנו יצאנו עם לא כלום…גם בן אליעזר אמר דבר דומה.

 40. אשר פרוליך הגיב:

  לחררדו:

  מה הקשר בין המשפט הנידון לגבי מפלה
  במלחמה של המדינה הבורגנית בעידן הגרעין
  לבין הדיקטטורה של הפרולטריון ??
  למה לא לטעון נגד הטענה שלי שה"נוסחה"
  של מפלה צבאית לא "עובדת" בכל מקום,בכל
  מצב ובכל מקרה ??.
  השיטה שלך לנהל וויכוח עם הנחות על דעות
  של אחרים מבלי לבדוק קודם מה דעתי על דקטטורה
  של פרולטריון (שאני מסכים אתה) זו פשוט
  דמגוגיה.
  הנושא הוא לא "דקטטורה של הפרולטריון" אלא
  מפלה צבאית של מדינה קטנה ללא עורף עם מטענים
  דתיים פנאטיים נוראים ואפשרות של 98% של
  שואה מספר 2.
  מרקסיסט אמיתי לא עושה השוואות פשטניות
  ובודק כל דבר לגופו של ענין,וללא נוסחאות
  מקובעות ו"מרובעות".

 41. בנצי, לשמואל הגיב:

  בתור מגיב מכובד, אחד מני רבים. אני בהחלט מודאג. נו, אז מה צריך לעשות לדעתך, שמואל היקר שלי, חוץ מלעלעל במצע של מרץ וללעוג לקביעה ש"כוח המגן של צה"ל הוא הערובה העיקרית לביטחונה של ישראל גם בעת שלום, ויש להבטיח את כוחו ועליונותו הטכנולוגית והאנושית על-פני כל צבאות האזור"?

 42. רמי הגיב:

  ועוד משהו קטן –
  אני מפנה את הקוראים לתגובה הקטנה בנפח עך עצומה במשמעות של "יסמינה נאסר" המציגה ללא כחל ושרק את מטרת תומכי זכות השיבה בצד הפלסטיני: איך כותבת הגברת ? "הקמת חליפות איסלמית במזרח הערבי".
  אכן, מטרה ראוייה לכל הומניסט, דמוקרט, ואוהב אדם באשר הוא …

 43. רמי הגיב:

  שמואל אמיר, שוב, ושוב ושוב, אינו מגיב לגופם של דברים אלא לגופם של דוברים או מנסה להסיט את ההתדיינות לאיזה מלחמה ערטילאית …
  האם נוכל, בבקשה, לקבל ממר אמיר ולו רבע תשובה לנושאים שהועלו בתגובות למאמרו כמו למשל הסתירה המובנית בין הצעתו ל "שני מדינות לשני עמים" ובין תמיכתו בחזרה ללא תנאי של כל פליט שמעוניין בכל לתחומי מדינת העם השני (שתהפוך מן הסתם גם היא למדינת העם הפלסטיני) ? ושמא נזכה לשמוע מה חושב האיש על דמות המשטר, אותו יכפה הרוב הערבי על הרוב היהודי, שיכלול יישום של "דמוקרטיה" ערבית \ איסלאמית הידועה ב"כיבוד" מיעוטיה, נשיה, חריגי החברה בה (הומוסקסואלים, וכו’), ועיתונאים חצופים המתנגדים לשלטון ?

 44. שמשון ד. הגיב:

  איך קורה שמגיב בשם אשר פרולייך יוצא בגלוי בעד דיקטטורה, והנהלת המערכת לא פוסלת תגובה כזו?

 45. שמואל אמיר הגיב:

  ליסמינה – הבנתי, אותך מדאיגה החליפות האיסלמית במרחב. מניין בדיוק לקחת את זה? ממפגש מכה? מהצעת השלום הסעודית? אני לעומת זאת יכול לספק לך הצהרת חליפות עברית מפי הסוס: בן גוריון הכריז אחרי כיבוש סיני על "מלכות ישראל השלישית".
  לבנצי – אני בכוחותי הדלים משתדל להזהיר בפני המלחמה הקרובה , מצטרף למפגינים נגד המלחמה וכדומה. ומה אתה עושה? מתנפל על מי שקורא להתנגד למלחמה.
  לחוצפית – אכן יש לך חוצפה לא קטנה לייחס לי "חזון" של מדינה מן הים עד הנהר". לו היית מתייחסת באמת למה שאני כותב היית מוצאת אפילו בטורי הגדה וויכוחים ארוכים שלי נגד מדינה דו – לאומית. אבל למה לך עובדות.
  לרמי – אני לא חייב לענות על כל סילופיך של דברי. הבנתי שאתה לא כל כך "אוהב" ערבים, שם מבטחך בצה"ל וגם מגדיר עצמך כשמאל, שיהיה.

 46. חוצפית הגיב:

  התנצלותי הכנה(ללא גרם ציניות)
  אנא מר אמיר, הסבר לי אם כן איך משתלבת חזרה המונית של פליטים לישראל קרי הפיכת הרב היהודי בישראל גופא למיעוט, צעד שמשמעותו הפיכת ישראל למדינה פלסטינית השכנה למדינה פלסטינית בשטחים ולמדינה פלסטינית בפועל בירדן, כיצד זה נקרא אצלך שתי מדינות לשתי עמים.
  אני רואה שלוש מדינות קטנות לעם אחד, או מדינה אחת ההולכת וגדלה עם מיעוט יהודי הולך וקטן.לו הייתי בעניין של קונספירציות היית שומע משהו על שלבים.

 47. עמי הגיב:

  לחוצפית ועוד כמה מחוצפים.
  במקום לעסוק בחישובים דמוגרפיים, הגיעה הזמן שנבין כולנו שאנו חיים במזרח התיכון. ולמי שאיינו יודע זהו איזור שגרים בו הרבה ערבים.

  אז כדאי לכולנו לחשוב לא רק "דמוגרפיה" אלה גם לחשוב "דמוקרטיה" וגם קצת אחוות עמים.

  הכיבוש המתמשך בשטחים בוודאי שאינו תורם לאחוות עמים, ולכן רצוי לסיים אותו בהקדם. הקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות הקו הירוק היא אינטרס של כולנו (כולל חוצפנים וחוצפיות).

  ובאשר לזכות השיבה לפליטים, זכות של אנשים על אדמתם ובתייהם, אינה בטלה בשום מקרה. אך במסגרת הסכם שלום אפשל לדון על דרך מימוש הזכות כך שלא ליצור בעיות חדשות. (למרבה הצער רבים מאיתנו גרים על אדמות שהם רכוש של פליטים ערבים, ואין זה ראלי לפתור כל מקרה בדרך של חזרה פיזית לבית שהיה).

  ולמי שבכל זאת חייב קצת דמוגרפיה, ברור שאם נצא מהשטחים, יהיו בשטח שתחת שליטתינו פחות ערבים. נירגעתם?

 48. רמי הגיב:

  לעמי –
  לדון ולקיים מו"מ הגיוני ומכובד אפשר עם כל העמים והלאומים על פני כדור הארץ – חוץ מאשר עם הפלסטינים המוסלמים. הרי אפילו את ההצעה, ההזוייה כשלעצמה, של ברק ובן עמי במו"מ של שנת 2000 בקמפ-דיוויד (מכסה של עשרות אלפים שבים מדי שנה + פיצויים נדיבים למי ש"יסכים" לא לשוב + שיקום במדינות המערב) דחו הפלסטינים על הסף. אי אפשר לעצום עיניים ולהגיד שאפשר לפתור הכל במו"מ.
  אני תומך בחזרה מלאה ומוחלטת, עד הסנטימטר האחרון, לגבולות 67, לנעול מאחרינו את הגבול הרמטית לאפשר לפלסטינים להקים כמה נמלי תעופה ונמלי ים שירצו. לא שזה יקרה… תמיד עדיף לפתח תעשיית טרור ומוות כמו לדוגמא החממות הנטושות בגוש קטיף אשר כל מיני יזמים פלסטינים הבטיחו שימשיכו לגדל בהם תוצרת חקלאית אבל בפועל הפכו לשטח ירי של מרגמות כלפי הנגב.

 49. בדש"פ הגיב:

  הגיע הזמן לאוורר כמה נושאים השרויים בערפל ולשפוך עליהם אור:
  1.אין משמעות לויכוח איזה סוג של מדינה או מדינות יהיה כאן באיזור :
  מדינה דו-לאומית,שתי מדינות.פדרציה.הסיבה פשוטה הדרך היחידה להשכין כאן באיזור שלום אמת היא בבנית שני בסיסים סוציאליסטים ע"פ תהום העושק,השנאה הניצול,הכבוש ומלחמת הדמים,שזרע כאן האימפריאליזם הקולוניאליסטי,עושה דברה של הבורגנות המשועבדת לתאגידי הממון הגלובליים.
  שני בסיסים סוציאליסטים-הווה אומר: שתי מפלגות סוציאליסטיות מרכסיסטיות שתבננה מלמטה,בצד הישראלי ובצד הפלסטיני ואשר תאפשרנה את הצבתו של הגשר לשלום.
  מכאן שהדיון,איזה סוג של פתרון מדיני עדיף,הוא משני וחסר חשיבות,למול אורו של האינטרנציונל.עד כדי כך,שהוא עלול אף להפריע ולעמוד כרועץ בהתפתחות המהפיכה ובהתנהלותה.
  2.זכות ההתישבות,הזכות לקנות אדמה,הזכות להתגורר ולבנות בית ולהקים ישוב,שמורות לבני שני העמים ב כ ל שטחי הארץ !!!
  3.גבולות השיפוט של שתי המדינות יקבעו באופן פורמלי.ע"פ הסכם הדדי.
  4.כל בן לאום אחד ישמור את זהותו הלאומית בכל מקום בו יתגורר.ז"א ישתתף בבחירות של עמו,ויצית לחוקי המקום בו הוא גר,גם אם הוא נמצא מחוץ לשטח מדינתו.
  בצורה זו לא תיפגע רבונות אף עם על שטח אדמתו המוסכם.לא יפגע אופיה הדמוגרפי של אוכלוסיתו,אך יתאפשר לו להתגורר היכן שחפצה נפשו בשטח הכולל של פלסטינה א"י.
  5.פיצוי אמת לפליטים,מפונים ועקורים (משני הצדדים),יקבעו במעמד שני הלאומים וגורם שלישי נוסף שיתווך ביניהם.
  6.דרישה מהמדינות השכנות לאפשר קנית אדמות,מגורים וכד’ בשטחיהן,כמו גם אפשרות לנדידה של שבטי הבדואים בכל מדינות האזור,תוך כדי שמירה על הזהות הספציפית של המתישבים מכל הכיוונים (אזרח ירדני יוכל לקנות אדמה בנגב או לרעות גמליו מחד,אך ישמור על אזרחותו הירדנית מאידך),כאשר כל מתישב חייב לציית לחוקי המקום (כולל תשלום מיסים וכד’ אם הוא גם מתגורר שם).דרישה זו יכולה להיות חלק מהסכם כולל,היא חשובה אך לא הכרחית.
  7.יש להפוך את הסכסוך ישראלי פלסטיני להרפתקאת נדל"ן. לכולם ברור שאם יוחל שלום כאן באזור,הביקוש לשטחי אדמה בישראל וסביבתה יזנק פלאים ,יחד איתו יעלה ויאמיר מחיר הנדל"ן גם באזורים שכנים.ע"כ יש לראות את הסכמי השלום כעסק לכל דבר.נכון קימת סתירה בין הרצון למהפיכה סוציאליסטית באזור לבין ספקולציות בנושא הנדל"ן,אך הלוואי וזו תהיה הבעיה היחידה.

  זה היה נסיון לשפוך אור על כמה נושאים שנויים במחלוקת,שחשכת מעורפלותם לא נקבעה משום שהם כה קשים לפתרון,אלא משום,שיש מי שחפץ שלעולם לא יפתרו ויחשפו.
  המישהו הזה הינו הבורגנות.
  רק הסוציאליזם המרכסיסטי יכול לה.
  מכאן שצו השעה הוא להתחיל לבנות מ ל מ ט ה !!!! את התנועה הסוציאליסטית העממית על מועצותיה ומשני צידי חומת הכיבוש!!!
  מה לא ברור?

 50. חוצפית הגיב:

  הבנתי עמי יקירי,
  עלי להפסיק לחשב חשבונות.
  עלי לחדול ממנהגי המגונה לרצות בהגדרה עצמית לבני עמי, עלי להניח לדאגה המטופשת לאופיה של מדינתי ועלי להפסיק במיידי לשאול שאלות על משמעות דבריהם של כותבים בגדה שאומרים דבר והיפוכו כמו למשל מר אמיר שמדבר על שתי מדינות לשתי עמים ומתאר בפועל שתי מדינות לעם אחד(ואולי זו ההגדרה שלי לעם שלוקה בחסר) וכל זאת בשם ה"דמוקרטיה".
  הפסקתי ונרגעתי, על כך ברכותי ותודתי נתונות לך.

  אם לא היה די בכך שכבודו ילמדני הטפשה הלכות דמוקרטיה הרי שהגדיל ואף למדני על זכויות שאינן בטלות בשישים והריני מצטטת "ובאשר לזכות השיבה לפליטים, זכות של אנשים על אדמתם ובתייהם, אינה בטלה בשום מקרה".

  אכן, דברי אלוהים חיים(בלי גרם ציניות).
  רק מי אלו הפליטים? האם ילדה שנולדה בלבנון בשנת 2005 לאם שנולדה בלבנון בשנת 85′ לאם שנולדה בלבנון בשנת 65′ לאם שנולדה בפלסטין המנדטורית ב45′ היא פליטה? מאיפה? מדוע? איך?
  או בפראפראזה על הנסיך הקטן:
  עמי, הגדר לי פליטה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים