הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 במרץ, 2009 תגובה 1

מפלגת הלייבור בבריטניה על סף פילוג בעקבות ההצעה הממשלתית ל"הפרטה חלקית" של שירותי הדואר. ההצעה של ממשלת הלייבור בראשות גורדון בראון, ל"הפרטה חלקית של הדואר למען ייעול השירותים", נתקלת בהתנגדות גוברת ולא רק בקרב 170 אלף העובדים המועסקים על ידי ה"רויאל מייל". איגודים מקצועיים המייצגים כמעט 2 מיליון עובדים פרסמו מודעה התומכת בדרישה לביטול ההפרטה וקרוב לשליש מחברי הפרלמנט מטעם הלייבור תומכים אף הם במאבק העובדים.

במכתב גלוי שפורסם בסוף השבוע, בחתימת שמונה המזכ"לים של האיגודים המקצועיים המרכזיים בממלכה – כולם חברי הלייבור, הודגש ש"ההפרטה ולו חלקית של הדואר אינה זוכה לתמיכה ציבורית, יכולה להזיק ללייבור בבחירות הקרובות, אינה נכונה ערכית, היא בלתי נסבלת מבחינה פוליטית ותפגע בזכויות האזרחים לשירותי דואר ציבוריים". עוד מציינים חותמי המנשר ש"בעת מערכת הבחירות מפלגת הלייבור הבטיחה לעצור את ההפרטות ובייחוד היא הבטיחה שלא תקדם את הפרטת הדואר".


היה זה אחד ממנהיגי המפלגה, שר המסחר פיטר מנדלסון (שבאחרונה קיבל תואר אצולה), שהגיש בשבוע שעבר את הצעת החוק לפיה 30 אחוז מהבעלות על הדואר יהיו בידיים פרטיות. ברור לכל, כי הפרטת שליש משירותי הדואר פירושה – הפרטת כלל שירותי הדואר בהמשך. מנהל הדואר, אדם קרוסיה מסר לפרלמנט כי הדואר ירשום הפסדים של כ-600 מיליון מדי שנה, אובדן הכנסה בעקבות הרחבת השימוש האינטרנט. אבל הוא סיפר שמזה שנים קיימת מדיניות ממשלתית להחלשת הדואר שממשלות בריטניה מבצעות מזה שנים על מנת למוכרו במסגרת תכניות ההפרטה.


אחד מחברי הפרלמנט של הלייבור העומד בראש המתנגדים להפרטה, ג’ון גרוגאן, אמר בדיון ש"כאשר דוברי הממשלה מוסרים שמפעלי שירותי הדואר הפרטיים בהולנד או בגרמניה הם רווחיים יותר ויעילים יותר מן הדואר הבריטי, הם לא מספרים ששם השירותים הם יקרים בהרבה". ביל אייס, מזכ"ל איגוד עובדי התקשורת, שהפגין בעת הדיון בפרלמנט יחד עם אלפים מחבריו, אמר לעיתונות המקומית: "שהממשלה לא תבלבל את המוח. אנו לא זקוקים לניהולה של חברה זרה. הניהול של שירותי הדואר חייב להיות ממלכתי. ברגע שיש להציל את הקפיטליזם, אותה ממשלה מזרימה מיליארדים כדי להלאים את הרויאל בנק אוף סקוטלנד, ובנשימה אחת היא מפריטה את הדואר כי להבטיח את רווחיו של תאגיד ענק כלשהו. כאשר מדובר בבנק – הממשלה מלאימה וכאשר מדובר בדואר – היא מפריטה. בכל מקרה האזרח מפסיד".


על פי ההערכה, הצעת החוק להפרטה החלקית תקבל את הרוב הדרוש, כי חברי הפרלמנט מן המפלגה השמרנית יצביעו כאיש אחד למען ההפרטה. רק 130 חברי פרלמנט מן הלייבור התחייבו בפני האיגודים שלא לתמוך בהצעת החוק ממשלתית. כך, זכה בזמנו ראש הממשלה טוני בלייר לתמיכת הרוב בפרלמנט בעת כיבוש עיראק: נגד חלק מחבריו ותוך תמיכה נלהבת של השמרנים. אבל הפעם, מספר אנשי לייבור מרכזיים אמרו שהם מוכנים להגיע עד כדי פילוג המפלגה כדי לעצור את ההפרטה. עוד הוסיפו ראשי האיגודים שהם מוכנים להספיק את מימון הלייבור כצעד מחאתי נוסף. כל זה, כשנה לפני הבחירות הכלליות.


* פיטר אוויס הוא כתב העיתון הצרפתי "הומניטה" בלונדון.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. […] יים. החוקרים מראים כי במקרים של הפרטה בעולם המפותח כמו בריטניה, גרמניה, וניו-זילנד קמו חברות דואר פרטיות אבל הן נותנות […]

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים