הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 בפברואר, 2010 46 תגובות

למחרת רציחתו של פעיל החמאס מחמוד אל מבחוח בדובאי, הייתה ישראל באופוריה. שרי הממשלה קרצו בעין אחת אל המנטרה "ישראל לא מגיבה" ובעין השנייה הופיעה בת שחוק של שביעות רצון, האומרת "יופי של עבודה". בריגדיר גנרל מאיר דגן, ראש המוסד, מחסל עם קבלות עוד מימי הכיבוש הראשונים בעזה, זכה לשבחים ממרבית צבעי הקשת הפוליטית, כמי שהחזיר למוסד את תהילתו. למחרת הרצח עדיין שררה התחושה שמדובר בחיסול "נקי ומקצועי" (ביטוי שגור בישראל בעקבות חיסולים מוצלחים), שלא הותיר עקבות, ולכולם היה ברור, גם בלי שישראל לקחה אחריות פורמלית, כי ידה במבצע.


עד שבא מפקד משטרת דובאי וקילקל את התמונה הפסטורלית. משטרת דובאי הוכיחה יכולת מודיעינית וטכנולוגית גבוהה, כאשר הצליחה לצרף פריט מידע אחד לשני, והשלימה פזל שחשף את פעולת החיסול צעד אחרי צעד, כולל שמות המחסלים, תמונותיהם, הדרכונים בהם השתמשו, (מרביתם מזויפים), הסיורים המקדימים במלון בו השתכן מבחוח, ועוד.


עתה כבר לא היה ספק – ידה של ישראל בחיסול. כל יום שחלף התפרסמו עוד ועוד פרטים שמהם למדנו כי התכנון היה מרושל. קרוב לעשרה אזרחים ישראלים המחזיקים באזרחות כפולה, התעוררו בוקר אחד ולמדו כי המוסד גנב את זהותם והלביש אותם על הדרכונים המזויפים. עתה מעטרים שמותיהם את רשימת המבוקשים באינטרפול. זיוף מסמכים היא עבירה חמורה שנושאת עימה כמה שנות מאסר. האם דגן יועמד לדין לפחות על זיוף מסמכים?


דרכון אחד מבין הדרכונים הזרים בהם השתמשו מחסלי המוסד, לא היה מזויף, וזה הדרכון הגרמני.

מתברר כי הוא הוצא בקלן, על שמו של אזרח ישראלי בשם מיכאל בודנהיימר, שטען כי משפחתו הושמדה בשואה ומקורה בגרמניה. נתונים אלה מאפשרים על פי החוק הגרמני מתן אזרחות.


אכן, יש אזרח ישראלי בשם זה, יהודי חרדי הגר בעיר החרדית בני ברק, בעל אזרחות אמריקאית שהגיע לישראל לפני 30 שנים. אולם אותו בודנהיימר טוען שהוא בכלל לא הוציא דרכון גרמני ואינו יודע מה רוצים ממנו. הסתבר כי מדובר באזרח תמים שנקלע לעין הסערה שלא בטובתו.


מתברר כי איש בשם מייק בודנהיימר התייצב במשרדי הוצאת הדרכונים בקלן, הציג מסמכי נישואין של הוריו בגרמניה שנראו אוטנטיים, טען שברצונו להגר מישראל לגרמניה, ונתן כתובת בהרצליה. כך הוצא הדרכון על שמו של אותו בודנהיימר. כתבי השבועון הגרמני "דר שפיגל" שהחלו לחקור את הנושא מצאו כי הכתובת בהרצליה היא וירטואלית, כי האיש שהוציא את הדרכון התאדה. לפי כל הסימנים נראה כי מדובר באיש מוסד שהתחזה למייק בודנהיימר, אשר הגיש מסמכים מזויפים על שורשיו הגרמניים של משפחתו שנספתה בשואה.


יש כאן ניצול ציני של השואה כדי לסייע בפעולות הרצח והחיסול של ממשלת ישראל.


השימוש בשואה בשירות פעולות פליליות של ממשלות ישראל, אינו חדש. ההנחה בישראל היא שגרמניה תבלע כל גחמה ישראלית, שאחרת היא תואשם באנטישמיות, עוד אמצעי סחיטה מוכר של הרשויות במדינת ישראל.


כאזרח גרמני, אני מקווה שממשלתי לא תעבור על הנבלה הזו לסדר היום. יש גבול למה שגרמניה צריכה לספוג מישראל.


במוסד הישראלי יש יחידה בשם "כידון" שהיא אחראית לפעולות הרצח והחיסול. הגנרל דגן עם עוד מספר אנשים אלמונים מחליטים מי לחיים ומי למוות. ראש הממשלה מאשר בדרך כלל את המלצות המוסד, ולפי דיווחי ה"סנדי טיימס" הלונדוני ביקר נתניהו במשרדי היחידה בטרם הפעולה בדובאי ואיחל למחסלים הצלחה "בשם העם בישראל".


כל ההתנהלות הזו מזכירה לי את משטרו העריץ של פרנסואה דובלייה בהאיטי (1957-1971). הרודן דובלייה, שהיה מוכר גם בכינויו "פאפא דוק", הקים משטרה חשאית בשם "טונטון מאקוט" שהייתה מבצעת פעולות רצח וחיסולים של כל מי שפאפא דוק החליט כי דינם מוות. ראש המוסד דגן הוא מעין פאפא דוק בזעיר אנפין. דגן הוא הפאפא דוק המופקד על החיסולים מחוץ לישראל והשטחים, וראש השב"כ יובל דיסקין הוא הפאפא דוק המופקד על החיסולים וההוצאות להורג ללא משפט של פלסטינים בשטחים הכבושים.


בשלב זה פעולות הרצח לא מופנות כלפיי אזרחי ישראל, אולם משעה שהשיטה קיימת ופועלת, איש מאיתנו אינו בטוח, בעיקר לא מתנגדי מדיניות הממשלה המוגדרים לא אחת בפי ראשי השלטון הימני בישראל "כמהרסים ומחריבים מבית". הסכנה כי שיטת הרצח והחיסולים תזלוג גם לתחומי מדינת ישראל, וכל מיני "פאפא-דוקים" יפעילו את "בחורינו המצוינים", (כפי שמחסלי המוסד והשב"כ מכונים), גם נגד אזרחי ישראל, אינה רק תיאורטית.


מחמוד אל מבחוח הוא "בן מוות", כך חזרו ופמפמו שופרות התעמולה של ממשלת ישראל בתקשורת הישראלית. כמי שמתנגד לעונש מוות בכלל, וללא משפט בפרט, אני סבור שאיש אינו בן מוות, בוודאי לא בהחלטה חשאית של שלושה או ארבעה אנשים המקבלים החלטות בדיונים חשאיים. מבחוח הוא לא כוס התה שלי, גם לא נתניהו, גם לא ברק, גם לא ליברמן, גם לא כל הגנרלים של הצבא, גם לא מרבית חברי הכנסת והרשימה ארוכה. ידיו של ברק אדומות בהרבה מאלו של מבחוח כשמדובר בקטילת חיי חפים מפשע, ואם נוסיף אליהן את ידיהם של כל הגנרלים המכהנים בממשלת ישראל, מדובר באוקיינוס של דם חפים מפשע. האם עובדה זו מקנה למישהו רשות להתנקש בחייהם או להחליט כי הם "בני מוות", מה עוד בהחלטה סודית של איזה ארגון חשאי? התשובה היא לאו רבתי. פושעי מלחמה ורוצחים, מכל צד, יש להעמיד לדין. לאיש אין זכות לקטול חיי אדם.


פעולות הרפתקניות כמו זו בדובאי, מלבד היותן לא מוסריות, הן גם לא חכמות ויעילות. על כל נרצח או מחוסל יבוא ממלא מקום, שלעתים יהיה יריב הרבה יותר קשה מקודמו (כפי שהתרחש לאחר חיסולו של מנהיג החיזבאללה מוסאווי על ידי ישראל ב-1992, ובמקומו קיבלנו את השייח חסן נסראללה). לפעולות אלו גם השלכות מאד מעשיות על כל אחד מאיתנו. כל חיסול כזה, מאדיר את הרצון של הצד השני לנקום. כך מתרחש לו מעגל דמים של פעולה ופעולת נגד, וחיי כולנו בסכנה.


המסקנה ברורה: לחסל את החיסולים.


"למה אתה אוהב ערבים"?


השבוע היה לי מפגש לא מתוכנן עם איש ימין. התפתחה בינינו שיחה, וכפי שקורה לא אחת בהיתקלויות שיש לי עם אנשי ימין, בין בכתב ובין בעל פה, אני נשאל את השאלה המעצבנת "למה אתה אוהב ערבים"? יש לי תשובה מוכנה הנשלפת כמעט באופן אוטומטי: אני לא אוהב ערבים. אני גם לא אוהב סינים, או אמריקאים, או יהודים, או שבדים, או אנגלים, כי אינני אוהב עמים. אני אוהב את ילדיי, את נכדתי, את בת זוגי, ועוד כמה בני אדם אותם אני מכיר.


ואז עבר לשאלה המעצבנת הבאה: "למה אתה שונא יהודים"? ותשובתי דומה ברוחה לקודמת: אני לא שונא יהודים, גם לא ערבים, גם לא סינים, ואמריקאים וכו’.


מה כן? אני מתעב גזענות, אפליה, דיכוי ותומך בזכויות אדם לכל, בלי קשר לאהבה או שנאה.


ואז הא שאל אותי, אם אני תומך בישראל כאשר היא נלחמת מול אויב. אמרתי לו, תלוי. כאשר ישראל נלחמה בלבנון, סברתי שאין לה מה לחפש שם, שזו פלישה פושעת לארץ שכנה, ורציתי שישראל תצא משם, שאחרת ההרג הדדי לא ייפסק. לא הייתה כל סכנה שחיזבאללה יכבוש את ישראל, ולכן קיוויתי להפסד של ממשלת ישראל שפירושו יציאה מלבנון וסיום המלחמה.


כך הדבר עם הפלסטינים. אין סכנה שיכבשו את ישראל, אבל הישג פלסטיני בדמות יציאה מהשטחים, הוא אולי הפסד לממשלה אבל ניצחון לאזרחים שוחרי השלום.


לעומת זאת, במקרה של מלחמה עם מדינה ערבית, למשל סוריה, אתנגד למלחמה אבל אם נעמוד לפני סכנה שישראל תיכבש על ידי סוריה, ארצה בניצחון ישראלי כי כיבוש סורי פירושו הרעה משמעותית בתחומי זכויות האדם. אבל, הוספתי, אם הקהילה האירופית תכריז מלחמה על ישראל, במטרה למגר את משטר האפרטהייד בשטחים הכבושים, אקווה לניצחונה כי כיבוש ישראל בידי הקהילה האירופית ישפר את מצב זכויות האדם.


עניתי לך בלי להתחמק, בהתאמה למושגיך, אמרתי לו, כי אתה חי במושגים של מלחמות. אני, בניגוד אליך, חי במושגים של מאבקים לא אלימים ולכן אני מקווה שהמטרות הצודקות עליהן אני נאבק יתגשמו בלי להזדקק להרג המוני שהוא תמיד תוצאה הכרחית של מלחמות. לכן, הוספתי, אני מקווה שהגולן יוחזר לסוריה בלי מלחמה, והכיבוש יחוסל בלי מלחמה, והקהילה האירופית תכפה על ישראל את סיום משטר האפרטהייד בלי מלחמה. חרם רציני יספיק.


אתה נאיבי, הוא אמר לי.


חזרה לימי משפט הקופים


בשנת 1925 התקיים בארה"ב , מדינת טנסי, משפט שהתקבע בהיסטוריה כמשפט הקופים.


הסיפור בקיצור: במרץ 1925 קיבלה טנסי חוק האוסר על לימוד תורת האבולוציה על פי דרווין במוסדות החינוך, בתי ספר ואוניברסיטאות, הממומנים באופן מלא או חלקי מתקציב המדינה.


בחוק נאמר כי "אין ללמד כל תיאוריה השוללת את סיפור הבריאה האלוהית של האדם כנלמד בתנ"ך, וללמד תחת זאת שהאדם הוא צאצא למין ירוד יותר של בעלי חיים" (ציטוט על פי ויקיפדיה בעברית).


עוד נאמר בחוק שכל מורה שיימצא אשם בהפרת חוק זה יואשם בעבירה ויורשע.


האגודה לזכויות האזרח בארה"ב ביקשה לתקוף את החוק בבית המשפט כמנוגד לחוקה והציעה את הגנתה לכל מורה שילמד את תורת האבולוציה בניגוד לחוק. ג’ון סקופס, מורה למדעים בן 24 החליט להיעתר לאתגר, לימד את תורת האבולוציה והועמד לדין. המשפט זכה לתשומת לב ציבורית, והוא עימת את האמונה הדתית עם ההשקפה המדעית. סקופס הורשע.


רק ב-1967 בוטל החוק לאחר שבית המשפט העליון בארה"ב החליט כי הוא מנוגד לחוקה.


ישראל הנשלטת עתה על ידי קואליציה ימנית, שמרנית ודתית, מגלה סימני חזרה לימי טנסי של 1925.


ד"ר גבי אביטל הוא המדען הראשי החדש של משרד החינוך. הוא איש דתי ומומחיותו היא בתחום הנדסה אווירונאוטית. לראשונה מונה לתפקיד זה אדם שאינו מומחה לחינוך. כישוריו העיקריים, חברות בליכוד, מפלגתו של השר.


לפני מספר ימים הביע האיש את עמדותיו בסוגיות חינוכיות ולימודיות ולהלן כמה מהברקותיו: "אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף – ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו איתן. יש הרבה אנשים שלא חושבים שתורת האבולוציה נכונה". בראיון עימו הוא אמר עוד: "כאשר התורה שלך מבוססת על תורת ההתפתחות של דרווין והנגזרות שלה, אתה מתבסס על יסודות לא אמוניים, כלומר אין אלוהים, יש משהו מקדם, והיו התפתחויות כאלה ואחרות אקראיות שהביאו אל היצור שהוא נזר הבריאה – שזה האדם".


עוד אמר אביטל כי "אני מתאמץ לשים את הפלסטיק בפח אשפה רגיל. כדור הארץ לא הולך להיות מושמד. הקב"ה הבטיח לנו, וההשפעה של האדם היא זניחה". (כל הציטוטים מ"הארץ" 21 בפברואר 2010).


במדינה נורמלית תופעה כמו ד"ר אביטל יכולה הייתה להיות קוריוז בר חלוף, אולם במדינה כמו ישראל, בה הדת משתלטת על מרחבים הולכים וגדלים בחברה, יש לאזרח הנאור סיבה לדאגה. לנגד עינינו הולך וגדל מרכיב הדתיים בקצונה הבכירה בצבא, הכיבוש וההתנחלויות מתבססים על ציוויים דתיים. במדינה כזו, מדען ראשי כמו אביטל במשרד החינוך, מבטיח לנו שגם הדור הבא יהיה בור וקנאי, שטוף בלאומנות וקנאות דתית שבקצה קו הרצף שלהן עומדת השמדת העמים של ספר יהושע.


יש מתאם ברור בין הנכונות למלא פקודות ללא שיקולים מוסריים ולבצע מעשים אכזריים, לבין צרות אופקים לאומנית דתית. מכאן אין להבין כי השכלה כשלעצמה מבטיחה לנו חברה מוסרית. יש יותר מדי דוגמאות הסותרות זאת. השכלה שאינה מלווה בחינוך הומניסטי סופה, כפי שלמדנו מההיסטוריה הקרובה והרחוקה, מוליכה לאבדון. אולם בורות וצרות אופקים מהווים תשתית טובה לצמיחתו של אזרח צייתן שאינו שואל שאלות מוסריות.


עם מדען ראשי כמו אביטל, שר פנים מש"ס כמו ישי, שרואה בפליטים מפיצי מחלות, שר חוץ כמו ליברמן שתומך בטרנספר, שר ביטחון כמו ברק שמבצע פשעי מלחמה בקור רוח מקפיא, ראש ממשלה כמו נתניהו שרואה במערת המכפלה בשטחים הכבושים חלק מאתרי המורשת הישראלים, וכנסת שמחוקקת חוקים גזעניים, יתכן שבסופו של דבר לא יהיה מנוס מלהזדקק לרחמי שמיים.

תגובות
נושאים: מאמרים

46 תגובות

 1. איתן לרנר הגיב:

  גדעון שלום ,

  פוסט חזק אם כי אני מאמץ ומקבל את דבריו של בנבנישטי שמצביע נכוחה על כך שהמילה והמושג כיבוש הפכו להיות כלי ריק מתוכן בעוד שלמעשה אנחנו נמצאים במצב של סיפוח ולא כיבוש. סיפוח שבו אין לנתינים זכויות כלל.
  הייתי משוכנע שתכתוב משהו ביחס לפרשת לאור והאופן שבו הוצגה בתקשורת .בעד / נגד הפרשה וכו’.
  דבר אחרון.כתבת "….שנקלע לחיק הסערה שלא בטובתו…
  נדמה לי נכון לומר לעין הסערה.

  איתן

 2. אצל ספירו ה’פאשיזציה’ של ישראל נמשכת… כבר עשרות שנים… הגיב:

  אך עד היום הוא עדיין לא הודיע לנו אם ה’פאשיזציה’ של ישראל הגיעה כבר לסיומה וישראל הפכה סוף סוף ל’פאשיסטית’ ו’נאצית’.

  הסיבה ברורה: איך יוכל ספירו להמשיך ולמרוח את הגיגיו ללא הפרעה באתר ‘הגדה’ בישראל ‘פאשיסטית’, במקום לשבת במחנה ריכוז?

 3. כדאי לגדעון לשמור על דרכונו הגרמני במקום סתר הגיב:

  כי מי יודע, אולי יופיע בעתיד ‘גדעון ספירו’ כשליח של יחידת ‘כידון’ בדמשק או בביירות ואח"כ יתאדה…:))

 4. קורא אנגלי הגיב:

  הטירוף הישראלי כפי שמשתקף באופן ברור בהתנהלות ישראל וניתן לצפיה בנציגיה באינטרנט מעורר דאגה רצינית שחששו של ספירו מוצדק.

  כש"ביד אחת התנך ובשניה הרובה" הפלסטינים הם הראשונים ששילמו ומשלמים את המחיר הכבד וכל השאר, שלא יצטרפו למופרעות שלהם, יהיו כנראה הבאים בתור כי אין מעצור. שום מעצור. הם אטומים לחלוטין לקטילת 1400 בני אדם חסרי מגן במטווח ברווזים והחרבת עירם עליהם, פציעתם של אין ספור אזרחים, הריסת עולמם והרעבתם. ההתאכזרות הקשה כלפי מליוני בני אדם נמשכת שנים בשיטתיות ועושה הרושם שאפילו דעתם של הנציגים הרשמיים, שאמורים להחביא את המחלה מעיני כל, כבר נטרפה.
  הגענו למצב שכבר אין להם בושה וחשש להתשתגע בפומבי לעיני העולם. האם זה בגלל שהבינו שעוצמתם כ"כ חזקה אז אין חשש "לצאת מהארון" או שהם עצמם כבר למעשה תחת השפעת הפתיון ששמו לשומעיהם?

  הנה קישור לרענן גיסין בדיון עם פינקלשטיין.

  — קישור —

  ישנם שאומרים לי – "זה הכל הצגה הם לא משוגעים, זה רק עניין של הג’וב שלהם והמשכורת". כן, זה אפשרי אבל האם לא עברנו כבר את הגבול? האם רק תאוות הממון והשררה יכולה להסביר זאת? באמריקה קונים את התופעה הזו בקלות. אנשים כדוגמת בולטון, פוקסמן, דרשוביץ וכו’ מפיצים את "הדת" הזו באין מפריע. הסימנים הם שישנה כעת תזוזה חיובית ומשמעותית בדעת הקהל אך האם זה מספיק?

  חבל שמי שעדיין לוקח את השיקוי הנורא הזה לא קורא את האותיות הקטנות שחבויות בין השורות. הסם מרגיע את הצורך המייגע לחשוב ולכן המצב נשאר וישאר מסוכן.

 5. דני כהן הגיב:

  ביבי זה פאפא דוק.
  פאפא ז"ל היה רודן האיטי.
  בנו נקרא בייבי דוק.
  אז לנו יש ביבי דוק.

 6. מ.ש. חיים בישראל = עבירה מוסרית קשה הגיב:

  אף אחד לא ירחם עלינו, פרט למולדת האמיתית שלנו באירופה, שנתנה לנו שוב את אזרחותה. בקיומך בישראל אתה מחזק את אי המוסריות, את הסאוב, ומעשיר אנשים שפלים כמו נוחי דנקנר, ששודדים את העובדים ואת העם במחירים מטורפים ושכר נמוך.

  לא מוסרי לחיות בישראל, והיות האדם פיון בשרות גורמי פשע ועבריינות מוסרית, היא עבירה על כל מה שמקודש לצלם האדם.

 7. פייר הגיב:

  הנכבה שלי. (23.07.2009)הייתי בן קצת יותר מ3 שנים. אלג`יריה של 1962 .לא הבנתי מדוע אבי נחבא בארון בתוך פזו` ואימי ואנו ליד נהג ערבי שלקח את כל כסף הורי למען נסיעה מבב אל ואיד לנמל המוקף חיילים צרפתים ואלפי אנשים עם 2 מזוודות למשפחה המרגישים שסוף העולם הגיע.זה לא היה סוף העולם אלא סוף עולמם. כבר כמה ימים שלא שומעים יריות באלג`יר.הם חתמו, הבוגדים, אמרה אשה אחת לאימי.הם גמרו לנו את החיים ,הוסיפה ,ופרצה בבכי שהפחיד אותי.למראה יראת אימי ,אבי אמר לה שלא ישאירו אותנו ונעלה לאוניה לצרפת.תמונות חוזרות לי משם , מראשית ילדותי.מזוודות ,מזוודות מזוודות ומכל עבר הבכי והרעש והריחות..יומים לפני כן ערבים צוחקים בזזו את חנות היין ,ליד ביתי, ושיחקו בגופת בעל הבית שהתאבד בתליה כבפעמון כנסיה.הוא שלח את משפחתו לצרפת כמה חודשים לפני כן ,מבטיח להצטרף אליהם מהר מאוד.הוא לא יכל ללכת לשום מקום אחר אלא להשאר במקום שדורות רבים לפני כן אבותיו ירדו מההרים לאזור החוף. חודש לפני כן ירו מטווח אפס לראשו של הרב פרז ,הופכים את בניו לאריות. לפני כן ,הפעם בקונסטנטין הרגו את גדול מוזיקאי האנדלוסיה ,רמון, אבי אשתו של אנריקו מסיאס.רצח שנתן אות ליהודי קונסטנטין לקום ולברוח .הן הוא היה ממכובדי הקהילה וגשר בין הערבים ליהודים.היכן אפשר היה ללכת באלג`יר ולא ירו ,שמו פצצות, הרגו… ערבים שרק אתמול היו השכנים הטובים והנעימים בעולם דפקו החוזקה על דלתות הדירות כדי…לבדוק מי יגור בחדר הזה ומי באחר כי בין כך `אתם מסתלקים מהמדינה שלנו`.מול ביתינו ערבים הוציאו זקנה לרחוב והתישבו בביתה.שכניה למעלה מ40 שנה הם היו. אני לא ספרדי ,קניוק, שמי לא ספרדי. אבות אבותי כנראה גויירו או היו יהודים אשר באו מקרתגו.משפחות זאווי, עמר, זיתון ,זיתוני, אטלן,זמור…לא באו ב1492 אלא היו יהודים ברברים לפני שהערבים ודת מוחמד כבשו בדם ואש את המגרב.אלו שלא התאסלמו נשארו דהימים וחסרי אדמה. לך למרכז אלג`יריה ותראה אזור זאואיה שמו. מעניין ,אך גם המוסלמים שם דומים לכל מה שתרצה אך לא לערבים.אז עזבנו את הארץ שראתה את אבותי הגאים לפני שמוחמד נולד. ארץ דובשנית שבה המדבר נושק למטידג`ה הירוקה והיא להרים והם לים.הייתי שם לפני רומא ,הונדלים, התורכים, הצרפתים.
  בית שני עוד עמד על כנו כשמלו את הזכרים בשבט היהודי ממנו יצאתי.כשזרקו אותנו משם לא ידענו שהFLN מתכנן רצח עם בתוך עמו.המספרים הרישמים על רצח ה"אנגז`ה` ,ה"משתפים" המוסלמים עומד על 100,000 גברים ,נשים, ותף. הם הרגו ביריה ,בסכין, בעינויים, בזריקה לבורות, באונס נשים ונערים, כן נערים. סבל המלחמה של הערבים נתן להם גושפנקא להפוך את הארץ לערבית ,לנסות למחוק את הברבריות כתרבות ושפה. אתם מוסלמים אז תחיו כערבים , אמרו השלטונות החדשים. אתה יודע שעד היום האלג`ירי אומר ,בימי חג, שהוא הולך לג`מעט יהוד ,כדי להתפלל. כן בית הכנסת המפואר הפך למסגד ונעלמו ממנו הספרים ,הארון, התיבה, ריחות החג, הסוכה הענקית בחצר, קולות הזמרה של הילדים, היהדות המסורתית הנעימה והרכה.יהדות עם קיצור שולחן ערוך.יהדות של בת הילל מתובלת במאת האורות הצרפתית , זכרונות יהדות ספרד, איטיות ענוגה של המזרח. הנכבה הזו זרקה פי כמה וכמה אנשים מאשר ב47 לחופים אחרים , ארצות אחרות, חיים חדשים ללא שורשים אלא אלו החיים בזכרונות והם כבים והולכים עם הליכתם של דור אבי ואימי זכרונם לברכה. אה, הערבים ניצחו שם ואני נולדתי מחדש בהרי הגליל.הם ניצחו ולא השאירו זכר למאות שנות חיי שם.הכל ערבי והכל מוסלמי.הם הצליחו לאסלם את ההר והסלע, העץ והנוף, הים והאופק. הם חדרו לאדמה בשורשיהם חונקים את כל השורשים שהיו לפניהם. ואם נדבר על מרוקו, טוניסיה, מצרים,עירק,סוריה, לבנון..אל תרגיז אותי בנכבות.

 8. מיכאל שרון הגיב:

  ישראל בנוייה על עושק ונישול הן כלפי השכנים והפלשתינאים והן כלפי גורמים יצרניים בה עצמה. כשם שכל אדם הגון בגרמניה הנאצית היה מן הראוי שיצא משם, כך בישראל כיום – בה אין מתופעל אמנם ג’נוסייד, אך הורגים ומתעללים באנשים לאט לאט.

  מהותה הכמוסה של ישראל היא התעללות, סדיזם ורשע בשם הקיום המסואב ותו לא, בעוד בגרמנייה הנאצית לפחות האמינו באידאולוגיה של שמירה על ערכי הציויליזצייה המערבית הגבוהים מול יסודות נמוכים ואנטי תרבותיים.

  ישראל אינה מקום לבני תרבות ולאנשים מוסריים, וזה פגם מוסרי לחיות בה – דבר המחזק את הרשע.

  כיום מופעל בישראל דיכוי תרבותי כבד, דיכוי של רוח האדם, והדבר הזה כה נורא – אותה נקודת נסיקה של הרשע הישראלי – עד שאין טעם לכתוב עוד ויש להגר מפה בכל דרך. או להתנתק מכל מה שישראלי, ולשכוח מהישראליות כמו מחלום רע.

 9. תמיד טוב הגיב:

  תמיד טוב ומשעשע לקרוא את הסברי ספירו לחסר המוסר שלו. מבחוח מנוחתו בגיהנום רצח שני חילים ישראלים לא בזמן פעילות צבאית אלא בחופשתם ומאותו יום ואילך שיפר את דרכיו ועסק והתפרנס מתכנון רצח אזרחים. סוף סוף עצר מישהו את רוצח ההמונים הזה וכמובן שלספירו אין מילה רעה להגיד על עיסוקו של הצדיק אלא רק על מי שבלם את מסע הרצח שלו. וכן ספירו, במונחים שלך הוא היה פושע מלחמה אבל כמובן שפלשתיני שרוצח אזרחים ישראלים בשם אידאולוגיה דתית קיצונית לא יכול להיות בהגדרה פושע מלחמה. התואר הזה שמור אצל ספירו רק למי שמונע את הרצח. אנחנו גם מגלים שוב שספירו הוא בעל מהלכים בכל שירותי הביון בעולם. אפילו מפקד משטרת דובאי (שנעזר באמצעים שאם היו מופעלים בישראל היה ספירו מוצא בהם עוד הוכחה לניוון הישראלי ואי שמירת זכויות אדם בישראל שהם כמובן תוצאת הכבוש) לא העיז להכריז במפורש שישראל היא שבצעה את החיסול. אבל ספירו כמובן יודע בדיוק מי עשה את זה. ספירו לא שם לב גם שעדין לא יודעים בכלל אם זה היה רצח כי אין שום סימן למות בילתי טבעי אצל המנוח. זה לא מפליא כי הרי גם לגבי ערפאת מכריזים ישראלים וגרמנים אוהבי ישראל שהוא נרצח למרות שהרופאים לא יודעים על כך.

 10. ליאור וכטל הגיב:

  למיכאל שרון: מסכים עם כל מילה! מי שרק יכול שיברח!

 11. למיכאל שרון מקורא אנגלי הגיב:

  לפעמים קורה שאדם נחשף לטקסט ונותר בו רושם משמעותי במיוחד. הדברים שביטאת כאן בצורה כה ממוקדת גרמו לי לתחושת צער כבדה שקשה לבטא במילים מצד אחד ותחושת הזדהות עמוקה מצד שני.
  חזק ואמץ.

 12. דורון הגיב:

  מיכאל שרון תומך בהגירת כל אנשי המוסר מישראל, שאלתי היא האם מיכאל עדיין גר בישראל ואם התשובה היא כן אז מדוע היא לא היגר עד עכשו? אני לא מאמין שאיש מבין קוראי הגדה..יתגעגע אליו.

 13. דורון הגיב:

  גדעון גאה באזרחותו הגרמנית אני מתפלא שהוא עדיין לא היגר לגרמניה שהרי ישראל היא מדינת אפרטהייד ולמשלו של גדעון הוא יוכל לחיות בשלווה בגרמניה בדיוק כפי שהוריו והורי הוריו חיו שם עד שהגיע היטלר.

 14. למ.ש. הגיב:

  נאה דורש – נאה מקיים?

 15. יוסף למיכאל שרון הגיב:

  אתה מזכיר שוב ושוב בתגובותיך את גרמניה הנאצית, וזאת בהקשר של החיים שישראל של היום.

  אתה אפילו טוען שגרמניה הנאצית עלתה על ישראל בכך ששם "לפחות האמינו באידאולוגיה של שמירה על ערכי הציויליזצייה".

  כל אלו מובילים למסקנה הבלתי נמנעת שהרשע האמיתי הוא לא אחר מאשר אתה.

 16. מושון הגיב:

  יש מרחק אדיר בין דיקטטןר המחסל מתנגדי משטר (או כל מי שהוא החליט כי דינו מוות) לבין חיסול אדם כמו מבחוח.
  כל ההשוואה עם מעשיו של פאפא דוק היא מופרכת לחלוטין, פאפא דוק שייך לקבוצת מנהיגים כמו היטלר, סטאלין, פול פוט, טרוחיו, סאדם, ושאר הדיקטטורים שחיסלו אינספור חפים מפשע.
  מבחוח עצמו קרוב לכל אחד מהשמות הנ"ל הרבה יותר מאשר מנהיגי ישראל וראשי המוסד,
  ואם ספירו לא רואה זאת אזי אני ממליץ לו להצטרף לאלתר למיכאל שרון באותו מושב ליצים.

  עובדה היא שהמדינות שבדכונים שלהם נעשה שימוש לא ממש מתרגשות, והן מסתפקות בגינוי יבש. וזאת מפני שהן מבינות שחיסולו של מבחוח הופך את עולמינו למקום שקצת יותר בטוח לחיות בו.

 17. איתמר הגיב:

  לא צריך לקפוץ כל פעם ולטעון שמנצלים את השואה וכו’ – יש חוק לקבלת אזרחות גרמנית ואין לו שום קשר לשואה אלא רק לקשר דם משפחתי (יהודי, לא יהודי, בין אם משפחתו הושמדה או לא).

 18. אורי וייס הגיב:

  שלום גדעון,

  אני רוצה לתת לחבר שלך תשובה אחרת:
  המוסר ההומניסטי לא אומר לאף אדם לאהוב ערבים/יהודים/סינים/אמריקאים. מה שהוא אומר זה לכבד בני אדם, הווה אומר, לכבד בני אדם בין אם הם יהודים, מוסלמים, נוצרים, ערבים, אמריקאים. מי שמכבד בני אדם יתנגד למשטר הנפשע שישראל מטילה על הפלשתינים ולפשעי המלחמה המתקיימים במסגרתו.

 19. גדעון ספירו הגיב:

  תודה למגיבים, להלן כמה הערות:

  למיכאל שרון: לייחס לנאצים "שהאמינו באידאולוגיה של שמירה על ערכי הציויליזצייה המערבית הגבוהים מול יסודות נמוכים ואנטי תרבותיים" – הוא שידרוג מוזר והזוי של המשטר הנאצי.
  זכותך לחשוב שלחיות בישראל זה בלתי מוסרי – אני מניח שאתה כבר שולח את תגובותיך ממקום מושבך החדש בחו"ל – אני סבור שלחיות בישראל ולהיאבק על שינוי ברוח הרעיונות שחברי ואני מביעים, הוא מעשה מוסרי. יחד עם זאת, ישראל היא חבית חומר נפץ, פוליטית וצבאית, וצריך להיות מוכן לאפשרות של רדיפה פוליטית שתחייב הגירה.

  "לתמיד טוב" – הויכוח בינינו אינו אם מבחוח הוא איש טוב או רע. איני חושב שהוא צדיק, אבל גם ברק לא צדיק, ועל כך אנו כנראה חלוקים. אנו גם חלוקים על מה מזין את מבחוח ודומיו. אני רואה בברק, נתניהו וקודמיהם כמי שמזינים את מבחוח וחבריו, לכן הדרך היעילה להיאבק בהם היא בחיסול ביצת הכיבוש. אנו גם חלוקים בעניין עונש המוות. אני נגד בצורה גורפת, אתה בעד. חבל.

  לדורון – האזרחות הגרמנית שלי הוא בנוסף לישראלית. בשעתו היא נשללה ממני בגין חוקי נירנברג. גרמניה הדמוקרטית החזירה את אזרחותי לאור ביטול החוקים הגזעניים. אינני גאה בה, אבל רואה בה חלק מהשבת הגזל. לעניין ההגירה, תודה על העצה, ראה תשובתי לשרון.

  למושון -אתה צריך להתוכח עם הכתוב ולא עם מה שנדמה לך כי נכתב. כתבתי שדגן הוא פאפא דוק בזעיר אנפין ככל שמדובר בהוצאות להורג מחוץ לישראל והשטחים. ציינתי, כי משעה שהשיטה קיימת במנגנון השלטון הישראלי,יש סכנה שהיא תזלוג גם פנימה ותופעל נגד מי שמוגדרים "מהרסים ומחריבים מבית". אין קשר בין התגובה שלך למה שכתבתי.

 20. יגאל הגיב:

  מיכאל שרון – אני מסכים איתך!
  אבל תדאג שיפעלו המשריפות, ותאי הגזים יוחזרו למצב תקין! ככה לפחות אוכל לוודא שאני עושה מעשה מוסרי – ולוקח את כל קיומי המחליא ומסיים אותו!

 21. קורא אנגלי הגיב:

  כותרת המאמר ‘כנופיית רוצחים’ היתה מתאימה להיות השם העברי של המסמך: WHY WE FIGHT .

  מומלץ לכל אדם באשר הוא.

  (באנגלית, שעה וחצי)

  — קישור —

 22. ארנון הגיב:

  כמה שאלות למר ספירו.ראשית, אתה תומך בכיבוש אירופאי כנגד מדינת ישראל הקטנה, באמתלה שהמערב יותר נאור ופרוגרסיבי מישראל, האם לא נסיק מכך שאתה תתמוך אוטומטית בכיבוש ישראלי נאור שנועד לשפר את רמת התקדמות האינטליגנציה הקיבוצית של אחת ממדינות ערב; לבנון, סוריה או אפילו המובלעת במדינתנו הקרויה "פלשתין"? האם אתה לא רואה בדעותיך אוקסימורון ואף מעין התנשאות על עמים אחרים שאינם מערביים? כמו היהודים או אפילו ה"פלשתנאים", טענה מעין זו הייתה שגורה בפיהם של קולוניאליסטים ואף בני בריתם , חלק מהמנהיגים האפריקאים הילידיים שרצו להרוויח מסבל עמם, או מנהיגים ערבים גבהי לב שהתנשאו על עמם המדוכא והנקלה.
  דבר שני כאזרח גרמני היית תומך בכיבוש של גרמניה המודרנית על מדינת ישראל? זה נשמע כך כך סוטה מבחינת היסטורית.
  שלישית, אם לא שמת לב גודל מדינת ישראל עם הגדה הוא פחות מגודל קנטון דרום אפריקאי לשעבר, האם אתה לא חושב שמגיע לעם היהודי מדינה עם גבולות סבירים? המינימום הנדרש מכל אומה שרוצה לחיות בחופש לכל בר דעת. האם אתה חושב שבחירת הציונים הראשונים חבל אדמה זה היה מוטעה?
  ה"פלשתינאים" עצמם חיים בגבולות יותר מצומצמים מהישראלים, רובם לא ילידי והגיע מעמים מוסלמיים אסייתים-אזוריים, כמו טורקיה, סוריה ואף ממרכז אסיה, לפי שיטת פרופסור שלמה זנד, רוב יהודי אירופה מעין קולוניאליסטים וכן אפילו שיש מעין שמץ נכון בטענה, מה ימנע מאיתנו לבדוק גם את העם הקרוי "פלשתניאים", שבנקל אפשר לבדוק את מוצאם הקודם רק לפי שמות ראשי המשפחה ואיפה בכלל זה יגמר? נוכל לעבור להיסטוריה המשותפת של העם הבריטי, ההונגרי וכדומה,הרי רעיון מתקדם זה (לדעתי רעיון ששייך אולי לעולם יותר מפותח טכנולוגית והומנית) לא ניתן לעצירה רק בלאום אחד ואם כן אמות המידה פה לא יהיו שוות. לסיכום דבריי, האם נכון דווקא מבחינת הצדק ההיסטורי, להחיל את דרישותיך הפרוגרסיביות על עמים שניצלו את האנושות באפריקה ושאר מקומות שהיו חלשים לעומתם בעבר, מדינות כמו בריטניה/ גרמניה ומדינות אירופאיות אחרות, שכעת לעומתנו חיים על מי מנוחות לאחר אונס משאבי העולם לפחות בתקופה של עשורים שלמים, מקווה שלא אצונזר ואקבל מענה לשאלותיי, למרות שאני מניח שדעותיי מעיקות עליך. כל טוב.

 23. לספירו מתמיד טוב הגיב:

  תתפלא, אין בינינו חילוקי דעות על כך שברק הוא צרה צרורה למדינת ישראל. יש לנו חילוקי דעות האם ברק נתניהו וקודמיהם הם הסיבה למבחוח וקודמיו או ההיפך, הרוצחים הפלשתינים יצרו את ברק ונתניהו. מכיוון שהערבים רצחו יהודים עוד לפני שהיתה מדינת ישראל ואפילו לפני שהיתה ציונות ומכיוון שהמופתי של ירושלים שהיה אחד מקודמיו של מבחוח היה בפשטות גמורה נאצי הרי שברור שהתבלבלת בין סיבה למסובב. הציונות ומדינת ישראל הם התוצאה של מבחוח ודומיו (לא רק) ולא הסיבה להם. גם אני מתנגד לענש מות אבל ישנם שרצים שזהו הפתרון היחיד עבורם מה עוד שבני עמם מגוננים עליהם ואינם מאפשרים להביא אותם לדין. ורק שאלה אחת – מה דעתך על כך שאמנסטי אינטרנשיונל מינתה מחבל טליבן בתור הדובר שלה והאם אין זה פוסל את האירגון הלא ישר הזה מלהביע דעה כל שהיא בעיניני זכויות אדם.

 24. ארנון הגיב:

  כמה שאלות למר ספירו.ראשית, אתה תומך בכיבוש אירופאי כנגד מדינת ישראל הקטנה, באמתלה שהמערב יותר נאור ופרוגרסיבי מישראל, האם לא נסיק מכך שאתה תתמוך אוטומטית בכיבוש ישראלי נאור שנועד לשפר את רמת התקדמות האינטליגנציה הקיבוצית של אחת ממדינות ערב; לבנון, סוריה או אפילו המובלעת במדינתנו הקרויה "פלשתין"? האם אתה לא רואה בדעותיך אוקסימורון ואף מעין התנשאות על עמים אחרים שאינם מערביים? כמו היהודים או אפילו ה"פלשתנאים", טענה מעין זו הייתה שגורה בפיהם של קולוניאליסטים ואף בני בריתם חלק מהמנהיגים האפריקאים הילידיים שרצו להרוויח מסבל עמם, או מנהיגים ערבים גבהי לב שהתנשאו על עמם המדוכא והנקלה.
  דבר שני כאזרח גרמני היית תומך בכיבוש של גרמניה המודרנית על מדינת ישראל? זה נשמע כך כך סוטה מבחינת היסטורית.
  שלישית, אם לא שמת לב גודל מדינת ישראל עם הגדה הוא פחות מגודל קנטון דרום אפריקאי לשעבר, האם אתה לא חושב שמגיע לעם היהודי מדינה עם גבולות סבירים? המינימום הנדרש מכל אומה שרוצה לחיות בחופש לכל בר דעת. האם אתה חושב שבחירת הציונים הראשונים חבל אדמה זה היה מוטעה?
  ה"פלשתינאים" עצמם חיים בגבולות יותר מצומצמים מהישראלים, רובם לא ילידי והגיע מעמים מוסלמיים אסייתים-אזוריים, כמו טורקיה וסוריה ואף ממרכז אסיה, לפי שיטת המלומד שלמה זנד רוב יהודי אירופה מעין קולוניאליסטים וכן אפילו שיש מעין שמץ נכון בטענה, אז מה ימנע מאיתנו לבדוק גם את העם הקרוי פלשתניאים, שבנקל אפשר לבדוק את מוצאם הקודם רק לפי שמות ראשי המשפחה וופה זה לא יגמר נבדוק גם את העם הבריטי, ההונגרי וכדומה, איפה מסתיים הרעיון המתקדם הזה (השייך אולי לעולם יותר מפותח טכנולוגית והומנית). לסיכום דבריי, האם נכון דווקא מבחינת הצדק ההיסטורי, להחיל את דרישותיך הפרוגרסיביות על עמים שניצלו את האנושות באפריקה ושאר מקומות שהיו חלשים לעומתם בעבר, מדינות כמו בריטניה/ גרמניה ומדינות אירופאיות אחרות ועכשיו לעומתנו חיים על מי מנוחות לאחר אונס משאבי העולם במשך עשרות שנים מינימום, מקווה שלא אצונזר ואקבל מענה לשאלותיי, למרות שאני מניח שדעותיי מטרידות ומעיקות עליך. כל טוב.

 25. ובכל זאת …יש כאן בעיה הגיב:

  למצוא סתירות אצל ספירו זו מלאכה קלה
  וגם כאשר מוצאים אצלו סתירות מהותיות
  הוא חוזר עליהם שוב ושוב
  ענין הדרכונים אינו קשור להתנקשות ומי שזייף
  את הדרכונים לא ידע לאיזו מטרה ישמשו
  כך שלספר על הדרכון הגרמני ולערבב את השואה בסיפור זו איוולת

  הבעיה פה קשורה בשחרור רוצחים שכלואים בכלא
  אם רוצח שנשפט משוחרר כדי לשחרר חייל ישראלי חטוף הרי שלתפוס רוצחים פלסטינים תוך סיכון נפשות זו מלאכה סיזיפית שאינה
  ראויה
  אני לא מצדיק הרג אבל בנסיבות שנוצרו אפשר להבין את ההגיון מאחורי הרג המחבל
  ולסיכום
  המלחמה בחמס היא מלחמת מצווה
  זו מלחמה אמיתית למען השלום ולמען הצדק
  בדיוק כמו המלחמה בנאצים ימח שמם וזכרם

 26. ספירו מספר ציזבאטים הגיב:

  איפה במזרח התיכון ומעבר לו בתחום השלטון הערבי יש חיים של חופש ?
  קרוב לודאי שהחמס ישלוט במדינה הפלסטינית ורק בשביל מטרה אחת לגרור את האיזור למלחמת חורמה

  הכיבוש הישראלי היה מסתיים מזמן אלמלא החמס הגיע לשלטון בבחירות חופשיות של הפלסטינים
  ניתוח קט מראה שאם מחנות הפליטים היו מצביעים החמס היה זוכה ב-95% מקולות הפלסטינים

  וגם כאשר תקום מדינה פלסטינית היא תהיה מוגבלת וכדי להתקיים היצירה המלאכותית הזו תזדקק לאינסוף של מליארדי דולרים בדיוק כמו עכשיו והרבה יותר גרוע
  לא חופש
  לא שלום
  רק מלחמה נוראה יביא ספירו
  ועל זה אפשר להגיד פאשיסט שרואה עצמו הומניסט
  פאשיסט בגלל שהוא בעצמו אומר שלא מענין אותו מה יהיה אחרי סיום הכיבוש
  ולמה לא מענין אותו ?
  התשובה ברורה
  הוא יודע שתהיה מלחמה נוראה והוא משחק כאילו אינו יודע
  וכדי לנתח את הטומאה הזו צריך להיות מומחה

  ועוד לא התיחסתי לציזבאט על מלחמה עם אירופה למען שחרור הפלסטינים
  מאיפה הדבר ההזוי הזה צץ ?

 27. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב "צ’יזבאטים" – אתה כנראה נפלת זה עתה מכוכב לכת אחר, אולי דמות מאוואטור, אם אתה טוען שאלמלא ניצחון החמאס בבחירות, הכיבוש היה מסתיים מזמן. סיפוח ירושלים המזרחית היה לפני ניצחון החמאס, מפעל ההתנחלויות החל לפני ניצחון החמאס, דיכוי האוכלוסיה הפלסטינית החל לפני ניצחו החמאס, ומעבר לכך,החמאס צמח ופרח בעידוד שלטון הכיבוש הישראלי, אותו טיפח כמשקל נגד לאש"ף. מדיניות קצרת רואי טיפוסית של כובש קולונאלי.
  נכון שאין מדינה דמוקרטית ערבית, אבל האם פירוש הדבר שאנו רשאים עתה לכבוש את כל המרחב הערבי? ואל תשכח, גם ישראל אינה דמוקרטית, מכוח שליטתה על שלושה מיליון פלסטינים חסרי זכויות. הדמוקרטיה ליהודים נמצאת גם היא בשחיקה, שהרי כבר למדנו שמה מתחיל עם ערבים בסוף נגמר אצל היהודים.

  לאיתן לרנר – אינני מסכים עם בנבנשתי שהכיבוש הוא מושג חסר משמעות. כל עוד האזורים הכבושים ל א סופחו לישראל ושורר בהם ממשל צבאי, יש כיבוש מהול באפרטהייד.
  לעומת זאת כיבוש סיפוח מתקיים במזרח ירושלים.
  לגבי פרשת לאור, אם אכתוב, לא לפני שאדבר גם איתו.ככל שידוע לי הוא עתה לא בארץ.
  לגבי התיקון הלשוני – תודה וביקשתי לתקן.

 28. ספירו מתנגד לכיבוש ישראל בידי סוריה… עכשיו אני רגוע הגיב:

  אבל מה עם כיבוש פילסטיני-חמאסי וחיזבאללתי-שיעי-איראני כדי להגשים את החזון הערבו-איסלאמי-שמאלני של ‘מזרח תיכון חדש ללא ציונים’?

  חוששני שאם ספירו יתנגד לכיבושים האלה הוא עוד ימצא את עצמו לוחם לעת זקנה כצנחן בדימוס לצד צבא הכיבוש הציוני – נגד חבריו מהיום שיילחמו לצד ‘כוחות השחרור האנטי-אימפריאליסטיים’ של האיסלאם הקיצוני.

  אך אל חשש, התרחיש הזה הוא ריאליסטי בערך כמו התרחישים שהוא עצמו מפיץ – פלישה אירופית ליישות הציונית כדי ‘לשחרר את הפילסטינים מהכיבוש’ ופנטזיות רטובות מהסוג הזה.

 29. לארנון הגיב:

  לארנון.

  אתה מבלבל ומתבלבל באשר למושגים. יש הבדל בין כיבוש קולוניאלי, שנועד לנצל את האוכלוסיה הילידית ולחמוס את עושרה של הקולוניה, לבין שחרור. למשל הבריגדה הבינלאומית שהתערבה בספרד נגד הפשיסטים היה נסיון בינלאומי להילחם למען דמוקרטיה. אם הקהילה האירופית תיזום מעין בריגדה בינלאומית המורכבת מעמי הקהילה במטרה לשחרר את הפלסטינים מהכיבוש והאפרטהייד, זה שונה מאשר כיבושה של ישראל למטרות אימפריאליות. התעלמת מהקטע בו כתבתי כי השתמשתי בדוגמאות שדל מלחמות לצורך הפולמוס עם איש הימין, שהרי זו שפתו, ואילו שפתי בנויה ממאבקים לא אלימים. גם שכחת, כי כתבתי שלא יהיה צורך במלחמה, די בחרם רציני.
  לכן כל הבנין שאתה בונה הוא רעוע, משום שאינך מבחין בין כיבוש קולויאלי, לבין שחרור.
  אתה מפגין זאת במיוחד בהצעתך שישראל תכבוש את המרחב הערבי "לשיפור האיטלגנציה" בארצות ערב. זו סתם גזענות מהולה בקולוניאלזם.
  ישראל הוכיחה כי היא לא מסוגלת לשפר את זכויותיהם של הפלסטינים, שהרי מאז הכיבוש מצב זכויותיהם הכולל הורע בהשוואה למצבם תחת ממשלת ירדן, שגם היא לא הצטיינה בדמוקרטיה. הכישרון המיוחד של ישראל הוא שהצליחה לדרדר את מצבם של הפלסטינים, אז על איזה יצוא אינטלגנציה לעולם הערבי אתה מדבר?

 30. לגדעון הגיב:

  רציתי רק לציין ש"בעין הסערה" מתכוון לאותה נקודה שקטה ורגועה במרכז הסופה,אשר עומדת בניגוד טוטאלי ומוחלט לרוח המסתוללת מסביבה.
  לעומת זאת "בחיק הסערה"-מתכוון לכך שהסופה נוטלת את המושא בחיקה (בכפותיה) ומטלטלת אותו כדבעי.
  מתוך דבריך במאמר הרי כוונת נכון,כלומר האיש המחזיק בדרכון המזויף אכן עבר טלטלה רצינית ואף יצרת משחק מילים נאה ("בחיק" על משקל "בעין").
  ציפור בודד.

 31. דרור בל"ד – על הסיפוחכיבוש הגיב:

  מאמר מעניין בנושא הסמנטיקה של הפשעים הציוניים ראו:
  "הכלה הבלתי רצוייה: מצוקת הדיבור של ההתנגדות לכיבוש" מאת לב גרינברג, תיאוריה וביקורת מס’ 27
  — קישור —

 32. ארנון הגיב:

  דיברתי בציניות שאמרתי; "ישראל תכבוש את המרחב הערבי "לשיפור האינטליגנציה", אפילו לזהות את הציניות של אחד מבני עמך אתה לא מסוגל! אתה טוען כלפי; "אתה מבלבל ומתבלבל", בזה שלא הבנת אותי אתה מתנשא בפטרונות אירופאית טיפוסית, תעשה בדק בית אצל עצמך. מדבריך עולה אצלי תהייה, אם אתה לא מסוגל להבין את הניואנסים שלי, איך תהיה מסוגל להבין את הניואנסים הדקים בין שבטי המוסלמים, עצמם וביננו? האם אתה בכלל רואה בי חלק מ"העם" שלך? מחשבה אחרונה שעלתה לי מעיון בהגיגך, מימוש האידאולוגיה שלך מול זכויות אדם בסיסיות שירמסו, אם היית חייב לבחור בין שניהם במה היית בוחר? אישית אני חושב שאת הראשונה. לעניננו, אני מתעב קולוניאליזם, אפילו באמתלה של "שיפור עצמי" ורואה בדעותיך פלישה והתעללות במרחב התרבותי שלי, אבל, זהו ויכוח אחר. לשם "דוגמה" יצרת מציאות מעוותת כנגד "איש הימין" שבו כוח קולוניאלי, תקרא לזה מה שתרצה "משחרר" את ישראל, לשום מדינה אין זכות להתערב באלימות כנגד רעותה, אלא אם תקפה אותה לפני כן, (אפילו ברמת המחשבה כ"נגד אנשי ימין אלימים", אתה מפעיל נגדי אלימות מחשבתית, גם כאשר אתה מחרים אותי). שנית, אתה חושב שהעם היהודי ייתן לאירופאים להתערב במזרח התיכון? במיוחד לגרמנים/בריטים, תהיה לנו זכות מוסרית לא רק לתקוף אותם אלא להרוס את מדינות הלאום שלהם, כמטבע נקמה היסטורי כיהודים או מזרחיים שסבלו מקולוניאליזם מערבי. לשם כך אני חוזר לקטע האחרון שבו צונזרתי/נמחק בגלל אורך היריעה, כאיש שמאל אתה צריך לפרסם את כל הדעות אפילו אם יראו בעינך מתועבות; "לסיכום דבריי, האם נכון דווקא מבחינת הצדק ההיסטורי, להחיל את דרישותיך הפרוגרסיביות על עמים שניצלו את האנושות באפריקה ושאר מקומות שהיו חלשים לעומתם בעבר, מדינות כמו בריטניה/ גרמניה ומדינות אירופאיות אחרות, שכעת לעומתנו חיים על מי מנוחות לאחר אונס משאבי העולם לפחות בתקופה של עשורים שלמים". לא שאני תומך בהרס העמים החזקים ובכלל כאדם רציונאל, היציבות שלהן היא היציבות שלי, כמוך, אני מתנגד לכל אלימות. אבל להחיל את הפרוגרסיה במדינה חלשה כמו ישראל שיותר קטנה מקנטון דרום אפריקאי ובכן זו לא פרוגרסיה זו פרוורסיה מחשבתית ועל זה עניתי במעין התחכמות ואענה בהמשך(מקווה שאתה מבין); לשיטתך ה"מחשבתית" כאשר האיחוד החדש של "הרייך הרביעי" (EU ה"פנטאסטי") יתקוף אותנו, התוצאה תוביל לאנרכיה עולמית ותשחרר את מעצור האלימות שממילא נחלד בעשורים האחרונים, קבוצות אחרות יטענו ביתר שאת כנגד רעותה, דוגמאות; יהודים מזרחיים שיש להם חשבון לא סגור עם ארצות מוסלמיות מסוימות שגזלו מהם את שטחים ורכוש היסטוריים, כדוגמת חייבר/יתריב והתייחסו אליהם פחות מבני אדם, (את השלטון הבריטי עדיף שלא אזכיר), מיעוטים כורדיים, זורואסטריים, קופטיים וכן הלאה. מכאן אני מגיע למסקנה, לאף חייל אירופאי אין זכות לדרוך במדינה הזו ואם יעשה כן, יש לנו כל זכות להגיב בצורה הכי אלימה שקיימת, בגלל שרידותנו מול רעיונתך הנשגבים, אני מעדיך לשרוד ולא להיות גופה נשגבת לעומת יחיד/מיעוט נרדף ללא כבוד עצמי. לעניין הפרט היהודי, אתה מבטל את ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה ושל העם, לא רק באירופה אלא בארצות מוסלמיות מסוימות כגון: תימן, אירן וסוריה ושוכח איזה טינה וחשבונות לא סגורים קיימים באזור,לטובתנו עדיף שלא תעורר אותם, לרווחת כדוה"א. הקבוצה שלך מתמקדת באידיאולוגיה שלה ומתעלמת מניואנסים דקים ומסוכנים, או שלמציאות כזאת אתם חותרים? האם אתם מתוחכם כל כך שבסתר ליבך אתם שואף לאנרכיה אדומה ומדבר בלשון חלקלקה מדהימה? עדיין, אני מעדיף לחשוב אחרת עליך. לא ענית על שאלתי האחרונה, אתה חושב שהקמת המדינה באזור זה הייתה טעות? אולי צדק היסטורי כדברי אחמניג’אד היה גורם לנו לחיות במולדתך המוריקה והרחבה גרמניה ולהגלות את הגרמנים לאזור הזה.

 33. ארנון הגיב:

  (המשך),…בתקופה של עשורים שלמים". לא שאני תומך בהרס העמים החזקים ובכלל כאדם רציונאל, היציבות שלהן היא היציבות שלי, כמוך, אני מתנגד לכל צורת אלימות. אבל להחיל את הפרוגרסיה במדינה חלשה כמו ישראל שיותר קטנה מקנטון דרום אפריקאי ובכן זו לא פרוגרסיה זו פרוורסיה מחשבתית ועל זה עניתי במעין התחכמות ואענה בהמשך(מקווה שאתה מבין); לשיטתך ה"מחשבתית" כאשר האיחוד החדש של "הרייך הרביעי" (EU) יתקוף אותנו, התוצאה תוביל לאנרכיה עולמית ותשחרר את מעצור האלימות שממילא נחלד בעשורים האחרונים, קבוצות אחרות יטענו ביתר שאת כנגד רעותה, דוגמאות; יהודים מזרחיים שיש להם חשבון לא סגור עם ארצות מוסלמיות מסוימות שגזלו מהם את שטחים ורכוש היסטוריים, כדוגמת חייבר/יתריב והתייחסו אליהם פחות מבני אדם, (את השלטון הבריטי עדיף שלא אזכיר), מיעוטים כורדיים, זורואסטריים, קופטיים וכן הלאה. מכאן אני מגיע למסקנה, לאף חייל אירופאי אין זכות לדרוך במדינה הזו ואם יעשה כן, יש לנו כל זכות להגיב בצורה הכי אלימה שקיימת, בגלל שרידותנו מול רעיונתך הנשגבים, אני מעדיך לשרוד ולא להיות גופה נשגבת לעומת יחיד/מיעוט נרדף ללא כבוד עצמי. לעניין הפרט היהודי, אתה מבטל את ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה ושל העם, לא רק באירופה אלא בארצות מוסלמיות מסוימות כגון: תימן, אירן וסוריה ושוכח איזה טינה וחשבונות לא סגורים קיימים באזור,לטובתנו ולרווחת כדוה"א עדיף שלא תעורר אותם . הקבוצה שלך מתמקדת באידיאולוגיה שלה ומתעלמת מניואנסים דקים ומסוכנים, או שלמציאות כזאת אתם חותרים? האם אתה מתוחכם כל כך שבסתר ליבך אתם שואף לאנרכיה אדומה ומדבר בלשון חלקלקה מדהימה? עדיין, אני מעדיף לחשוב אחרת עליך. לא ענית על שאלתי האחרונה, אתה חושב שהקמת המדינה באזור זה הייתה טעות? אולי צדק היסטורי כדברי אחמניג’אד היה גורם לנו לחיות במולדתך המוריקה והרחבה גרמניה ולהגלות את הגרמנים לאזור הזה.

 34. גדעון ספירו הגיב:

  לארנון,
  אכן, אינני מבין כנראה את ההומור שלך, ובכלל הכתיבה שלך סבוכה ומפותלת וחלקים ניכרים ממנה לא נהירים לי, אבל אני לוקח את האשמה עלי, שאיני מצליח לרדת לנבכי כתיבתך.
  אשר לשאלתך באשר להקמת מדינת ישראל, קטע נדיר במסתך אותו הבנתי, אני מרשה לעצמי לצטט ממאמר שכתבתי בביטאון הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה "פוסט מורטם":

  "יש לחזור ולהצהיר שלא ישאר שביב של ספק: קיומה של מדינת ישראל הוא מעל ומעבר לכל ויכוח. כמי שרגיש לעוולות וקיפוח הן מבחינה סוציאלית והן מבחינה לאומית, הריני סבור כי הקמת מדינת ישראל הייתה אקט של צדק היסטורי לעם שמידת הקיפוח והעוולה שהיו מנת חלקו לאורך ההיסטוריה, הן ללא אח ודוגמא. מי שמתכחש לצדק של עמו, אין לו כל זכות מוסרית להיאבק על צדקתם של אחרים".("פוסט מורטם" 14 בדצמבר 1972).

  היום הייתי מנסח את הדברים מעט אחרת, למשל, אינני חושב שקיומה של מדינה כלשהי הוא מעל ומעבר לכל ויכוח, בוודאי לא אם קיומה כרוך בהשמדת עמים אחרים, אבל בעיקרו של דבר אני עומד מאחורי הדברים.

  לצ’יזבאטניק: אם אינך מבין שישראל שולטת במידה רבה, בעקיפין, גם במחנות הפלסטינים בלבנון, וכי הצלחת החמאס בבחירות שם קשורה בכיבוש הישראלי המתמשך ובאין פתרון פוליטי באופק, אזי הויכוח בינינו הוא חסר תוחלת.

 35. לספירו מציזבאטים הגיב:

  אני מוצא שהתשובה שלך מעליבה ופוגעת באינטליגנציה
  חאלד משעל נבחר על ידי 3 מליון פלסטינים במחנות הפליטים ברוב עצום של 95% ושם כידוע
  ישראל לא שולטת
  הקולוניאליזים האירופאי לא היה בשום מקום בעימות לאומי עם כל העולם הערבי
  ובשום מקום לא היה איום השמדה מצד
  האוכלוסיה המקומית כלפי הכובש

  החמס הוא שלוחה של האחים המוסלמים תנועה שקמה לפני שישראל היתה קימת

  רוב האוכלוסיה הפלסטינית נמצאית תחת שליטת הרשות
  רוב האוכלוסיה בישראל 80% היו רוצים להפטר
  מהפלסטינים ולא לדון במצבם

  הניסיון עם עזה מראה שכל שטח שנמסר הופך למרכז טרור שמסכן לא רק את ישראל אלא גם את מדינות ערב
  ראה את תגובת מצרים לשלטון החמס

  לא ענית על שום טענה וכל התמונה שאתה מצייר היא תמונת תעתוע
  במציאות אין שום רצון לשלום מצד הערבים

  אתה נוהג לצטט את פרופ לייבוביץ ז"ל
  אז לייבוביץ התיחס למצב שלאחר הנסיגה
  לייבוביץ אמר שאם הערבים לא יעשו שלום לאחר הנסיגה ויעשו מלחמה
  ישראל צריכה לצאת למלחמת חורמה כנגד הפלסטינים ולהשמידם
  מדוע שלא תגיד גם אתה כך ?

  האם ישראל נסוגה מעזה כדי שתוכל לבצע את מבצע עופרת יצוקה ?
  ברור שישראל נסוגה כדי להפטר מעזה
  לא קולוניאליזים ולא כלום
  ישראל ויתרה על שדות הגז מול חופי עזה ישראל ויתרה על שדות הנפט והגז של סיני
  ישראל נסוגה מלבנון
  ישראל גם רצתה לסגת מהגולן אבל הסורים מתעקשים על מאה מטר
  ומה קורה בלבנון האם לבנון אינה שלוחה של אירן במלחמה של אירן וסוריה בישראל ?
  (הרי ישראל נסוגה מלבנון כפי שאתה רוצה
  וראה לאן הגענו)
  להאשים את ישראל בקולוניאליזים זה מופרך ואוילי

  באוסלו הנורבגים אמרו לפלסטינים לקבל תוכנית נרחבת של אוטונומיה משום שזה יביא להקמת מדינה תוך זמן קצר
  ערפאת מודה שאם היו מקבלים את תוכנית האוטונומיה של 1977 היתה מזמן קמה מדינה פלסטינית
  הבעיה שהערבים לא יכולים לקבל כל זה משום שאז הם צריכים להתחייב לסיום הסכסוך ואת זה הם לא רוצים לעשות

  רוב הטענות שלך הם טענות מעגליות ומשום כך
  חסרות תוכן ממשי
  דוקא בגלל שישראל היא דמוקרטית לא מתאפשר סיפוח הגדה
  שהרי סיפוח משמעותו מתן זכויות הצבעה
  לשונאי ישראל ולחיסול ישראל
  אני חוזר רק בגלל שישראל היא דמוקרטיה אמיתית ותוססת אין סיפוח כמו שעשתה ירדן
  ושוב
  אתה לא עונה לשאלות ואולי לשאלה היחידה
  מה יקרה לאחר הנסיגה מהגדה ?
  ומדוע לעשות נסיונות בחייהם של מליונים כאשר התוצאות ידועות מראש
  ואיך בכלל ניתן לטעון עבור חופש למדינה
  פלסטינית כאשר ברור שזו יצירה מלאכותית שתזדקק לעשרות שנים של תמיכה חיצונית

 36. תוספת מציזבאטים הגיב:

  ספירו מבליע את בעית הקמתה של מדינה
  פלסטינית (הוא אינו דן בזה כלל )
  בעית החופש וסיום הכיבוש כרוכה בהקמתה של
  מדינה פלסטינית
  מדינה פלסטינית אינה דבר של מה בכך
  מדינה פלסטינית היא שינוי אסטרטגי באיזור
  מדינה פלסטינית ב-99% תסכן את קיומה של ישראל
  משום כך הדיון המוסרי אינו רלונטי
  (חלק מהאנשים שקראו לנסיגה וסיום הכיבוש
  חשבו על מסירת השטח לירדן)
  ספירו יטען שזה לא התפקיד שלו לעסוק במהותה של מדינה פלסטינית
  אבל הטענה שלו חלשה ולא ראויה

  אם הקמת טיבט תסכן את קיומה של סין אז אסור להקים את טיבט

  אם הקמה של מדינה כורדית תסכן את קיומה של תורכיה אז אסור להקים מדינה כורדית

  אם הקמה של מדינה טמילית בסרילנקה תסכן את קיומה של הודו אז אסור להקים מדינה טמילית

  אם הקמה של מדינת חמס תסכן את המשטרים הערבים (בעקר ירדן)
  אז אסור לתת לחמס מדינה (כך חושב אובמה)

  אז כיצד מונעים השמדה הדדית במזרח התיכון זו השאלה היחידה הראויה לכל הומניסט ?
  ואם זה על חשבון הפלסטינים אז זה יהיה על חשבון הפלסטינים
  לדעת ספירו הפתרון צריך להיות על חשבון היהודים וזו האמת כולה
  גלגול העיניים וסילוף המציאות לא פותרים שום בעיה
  וגם אחרי הנסיגה וסיום הכיבוש ספירו ימשיך לתמוך בצד הפלסטיני
  ואני אומר חבל שכך המצב וזו האמת
  חבל

 37. למספר הצ’זבאטים הגיב:

  ישראל לא נסוגה מעזה, אלא גורשה משם על ידי ההתנגדות הפלסטינית.
  ישראל לא נסוגה מלבנון, אלא גורשה משם על ידי לוחמי החיזבאללה.
  ישראל לא ויתרה על שדות הנפט בסיני, אלא אולצה לעזבם לאחר המכה שקיבלה במלחמת יום הכיפורים.

  המקום היחידי שישראל נסוגה ממנו בהסכם, סיני, שורר שלום ושקט בגבולות.

  מסקנה: נסיגה בהסכם מבטיחה שקט ארוך טווח.

 38. לעודד ישראלי מציפור בודד הגיב:

  אתה מביא בסוף דבריך את הדוגמא של הקיבוצים, אך בפועל המצב הפוך,בהתחלה היה קיבוץ אחד, אח"כ הם התפצלו והיום מה יש? הפרטה?…אתה מנסה למצוא פתרון לבעיה בעזרת הכלים שיצרו אותה.לא תצליח. כלומר…"לא הולך".
  אפרט:אמנם כבודדים אנחנו מפגינים יכולות אנושיות,אך כחברה אנו עדיין יותר קרובים לבעלי החיים מבחינת ההתנהגות העדרית של ההמון.נטרול תופעות עדריות חיתיות יקדם את האנושות לשלב האבולוציוני הבא: לא רק הפרטים נוהגים כבני אנוש אלא החברה עצמה.
  את זאת נוכל לעשות רק ע"י שדרוג הדמוקרטיה! זה קשה,אך צריך להבין שפתרון הבעיה הישראלית פלסטינית איננו נמצא אצל מי שצודק יותר,חכם יותר,הומאני יותר,חשוב יותר,חיוני יותר או חזק יותר.הוא גם איננו נמצא בתוך סידור כזה או אחר של תנוחות עובריות של שתי הישויות זו לצד ע"י גורם אימהי אוכף.
  הפתרון יתקיים ר-ק בהכרה ששתי הישויות מלאכותיות-כמו כל שאר הישויות ה"דמוקרטיות" בעולם כולו.כלומר:כשל התארגנותי כולל של החברה האנושית.זו גם הסיבה שהאבולוציה הניחה את הבעיה הזו דוקא לפתחינו אנו.
  בקיצור,אין לנו ברירה (טבעית) אחרת.
  ותגיד,"צולע",נחשב ל"הולך"?…ושוב,חג שמח.

 39. ארנון הגיב:

  לאמיר מדובר במיעוט שבמיעוט, רוב הזרם החניפי -סוני מסכים בשתיקה למעשים אלה. ממילא תתפלאו, השיעים לא תומכים באקט ההתאבדות, מכיוון שישי להם מעין היתר נישואים לזמן קצוב לביצוע סקס, אין חידוש בכלל בעניין הזה, האסלאם איננו מקשה אחת ופועל יותר לפי אינטרסים פוליטיים מכל דת אחרת.
  לגדעון, לא ענית על השאלה שלי בהתחלה, מימוש האידאולוגיה שלך מול זכויות אדם בסיסיות שירמסו, אם היית חייב לבחור בין שניהם במה היית בוחר? אם אינני נהיר, אני מתכוון; האם העמדה השמאלנית הניאו-מרקסיסטית שלך רואה בטענות מוסריות כלי פוליטי ריק? או אני טועה, תבהיר את העניין בבקשה אם תוכל. דא"ג כנראה קיבלתי תשובה "ראסמית" "על השולחן" מהגיגך כלפי השאלה "האם אתה רואה את עצמך שייך לעם היהודי"? במיוחד המזרחי/דתי מסורתי, זו הסיבה שאתם מיעוט, יש לכם רעיונות ששחלקם מוצדקים כמו התנגדות לגזענות וניצול הפרט בעולם קפיטליסטי גרגרני, אבל עדיין המניעים שלכם מעורפלים לאדם הדיוט כמוני ומעלים בי חשדות מסוימים שהעליתי בשאלותיי.

 40. אמיר הגיב:

  מן העיתונות הציונית…. אלפי שהידים הקריבו את חייהם למען המהפכה המוסלמית, ועכשיו מישהו מעז להגיד להם שזה לא מוסלמי????? תתבישו

  ————

  מטיף מוסלמי בולט בבריטניה פרסם היום (ג’) פסק הלכה חסר תקדים המגנה מחבלים מתאבדים וקובע כי אין כל הצדקה לפי דת האיסלאם לבצע מתקפות טרור ופיגועי התאבדות.

  ד"ר מוחמד טאהיר אל-קדרי, העומד בראש ארגון מוסלמי מתון, אמר בכינוס בלונדון כי אין נסיבות המצדיקות טרור. בכינוס, שבו השתתפו שוטרים, מחוקקים, חוקרים ומנהלי ארגוני צדקה, הבהיר אל-קדרי כי הוא מעוניין להעביר את המסר שמחבלים אינם שליחי האיסלאם.

  "מי שבוחר לבצע פיגוע התאבדות לא יכול לטעון למות קדושים ואינו הופך לגיבור האומה המוסלמית. הוא יהיה לכל היותר גיבור אש הגיהנום, ומקרב את עצמו לחיי נצח בגיהנום", אמר אל-קדרי. "אין מקום למות קדושים והפעולה הזאת לא נחשבת לג’יהאד".

  ….

 41. תרזה הגיב:

  גדעון!!! עכשיו אני בשוק. דבריך יותר ציוניים משל הרבה ציונים! אותך לנתורי קרתא!!

 42. גדעון ספירו הגיב:

  לארנון,
  אינני מרקסיסיט גם לא ניאו מרקסיסט. אני רואה בהצהרה העולמית בדבר זכויות האדם, שהתקבלה או"ם ב-10 בדצמבר 1948 כאחד הלקחים החשובים מהשלטון הנאצי,את המצפן לאורו צריך שלטון לכלכל את צעדיו. מאז עמדתי על דעתי הפוליטית, הייתי שייך לשמאל האנטי סובייטי, משום שסברתי שסוציאליזם ללא שמירה קפדנית על זכויות אדם הוא אוקסימורון. מכאן תבין שהאידיאולוגיה שלי לא יכולה לעמוד בסתירה לזכויות אדם, רוצה לומר, שזכויות אדם הם חלק אינטגרלי מהאידיאולוגיה שלי.

  לעניין השייכות לעם היהודי: אני רואה עצמי כיהודי ישראלי גרמני השייך למשפחה העולמית של שוחרי זכויות האדם.

 43. ל-למספר ציזבאטים הגיב:

  במלחמת כיפור
  ישראל נמנעה להשמיד את הארמיה השלישית
  שזה שליש מהצבא המצרי
  הצבא המצרי היה ממוטט והדרך לקהיר היתה פתוחה (גם הדרך לדמשק)
  בסיסי הטילים הושמדו וחיל האויר הישראלי
  היה חופשי לפעול
  אלמלא סאדאת ועליתו לירושליים לא היתה
  מתבצעת שום נסיגה
  זו פשוט עובדה

  בעופרת יצוקה ובניגוד לתעמולני הפלסטינים נהרגו 300 שוטרי חמס ועוד לפחות 500 אנשי טרור ולא כפי שמנסים לצייר 1300 הרוגים חפים מפשע
  לגבי חיזבאללה
  סך הכל חיזבאללה זו אוגדה אירנית שפועלת לפי הוראות מאירן
  לאירן יש שאיפות קולוניליסטיות ומיליטרסטיות
  בניגוד לרצונם של רוב הלבנונים
  רוב הלבנונים סולדים מסוריה הרצחנית ומאירן המטורפת
  ורוב הלבנונים היו רוצים לראות את ישראל מחסלת את החיזבאללה
  אתה צריך לזכור שישראל לא הפעילה את מלוא העוצמה כנגד הפלסטינים כנגד חמס וכנגד החיזבאללה (בדרום לבנון היתה פחות מחטיבת רגלים)
  לגבי מלחמת לבנון 2
  נכון שנכנסו 4 אוגדות אבל אף אחת לא נלחמה
  ואני מניח שרצו לטמון פח לסורים….

  טרור היא מילה יותר טובה מאשר "התנגדות"
  לקרוא התנגדות לרצח נשים וילדים בדיסקוטק
  או במסעדה זו פשיטת רגל מוסרית
  גם ההסתתרות בתוך אוכלוסיה אזרחית אינה לחימה אלא פשע

  צריך לזכור שגם החמס וגם חיזבאללה התכוננן ללחימה במשך שנים רבות בעוד שאצלנו
  משחקים בתהליך שלום חסר סיכוי

 44. ארנון הגיב:

  דבר ראשון חידשתי לי שאינך מרקסיסט, כמובן מבחינתי זה מוסיף לך אמינות וחוש צדק על כך שבהיסטוריה שלך נאבקת בשלטון החושך הסובייטי, שלטון שהגדיר את עצמו כשמש לחידלון לאתניות והדתיות ה"פרימיטיבית" של העמים ולמעשה היווה כוח חשוך ומדכא עוד יותר ממה שהתיימר להחליף, כוונות לחוד ותוצאות לחוד, עובדתית המצב בדרום אמריקה עגום והמדד הכי אותנטי, מדינות עבר כמו מזרח גרמניה במערב ולהבדיל דרום תימן במזרח עדיין נחשבות לנחשלות מול מדינות האחות, שלהן קשר תרבותי היסטורי משותף, ממש ניסוי קבוצתי מבוקר, את צפון קוריאה אני הס מלהזכיר בכלל. חבל שהחזון הזה לא התחשב במרכיב האנושי שעדיין לא התפתח קיבוצית וטכנולוגית ליישום אוטופיה מתימרת כל כך ופה אני מגיע לשאלה האחרונה שלי, האם אתם כבעלי תפיסה שיותר קרובה לשמאל הקיצוני, ששואב נגיעות קולקטיביות טוטליות כמעט, לא שוגים במעין חלום אוטופי, שלא לוקח בחשבון מרכיבים אחרים שיכולים להפוך אותו לגיהינום? אני אחזור גם על שאלתי האחרונה, אם כבר מחפשים צדק, למה שחלקים מגרמניה לא ינתנו לעם היהודי ואת האדמה הזו נחזיר לערבים? אם כבר מחפשים צדק טוטלי אז עד הסוף, לא? המערב חגג על עמי המזרח והיהודים במשך מאות שנים, לא 60 שנה, לא הגיע הזמן שייתן טיפה בחזרה?

 45. גדעון ספירו הגיב:

  לארנון,
  עוד טעות שלך – אינני מחפש את הצדק הטוטלי, שהוא דומה לביאת המשיח.

  אני מודרך על ידי הכלל היהודי של צדק צדק תרדוף, שאני מפרש אותו כרדיפה שאין לה סוף, שבמהלכה, אם אתה מתקן במעט את המשוואה בין עוול לצדק לטובת הצדק בעולמנו המסוכסך, אזי אתה זוקף לעצמך הצלחה, וממשיך לרדוף עד להצלחה הצנועה הבאה.

 1. […] אם תרצו משמיטה את החלקים הלא נוחים: מי שיקרא את ספירו במקור, יגלה שהוא כתב “אני מקווה שהגולן יוחזר לסוריה בלי […]

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים