הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בדצמבר, 2012 4 תגובות

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הודיע בשבוע שעבר כי ישראל תעניש את פלסטין על ידי קיזוז חובות שחבה הרשות הפלסטינית לישראל מתוך כספי המסים שישראל גובה בעבורה. על שר החוץ אמרו שהוא אכזר, פיקח, ימני להחריד, פוטיניסט. לא אמרו עליו שהוא קשקשן. אז הנה זה נאמר, ולהלן דברי ההסבר.

mitchell-liebermanהשליח ג'ורג' מיטשל בפגישה עם שר החוץ אביגדור ליברמן בירושלים, 16 באפריל 2009 (מקור)

על פי החוק בישראל (חוק יישום ההסכם בדבר רצועת עזה ואזור יריחו – 1994) רשאית ישראל לקזז חובות של הרשות הפלסטינית לישראל, מכספי מסים שישראל גובה עבור הרשות. (ישראל גובה, תמורת עמלה, מסים על יבוא שנועד לפלסטין). לצורך העניין נניח כי החוב של גופים פלסטינים לחברת חשמל הוא אכן "חוב" כפי שהוא מוגדר בחוק (ויש המטילים בספק בנכונות ההנחה הזו). לכל אורך תקופת ההסכם ישראל ביצעה קיזוזים שכאלה. רובם, בגין חובות לחברת חשמל. השאר הוא בעיקר תשלומים לבתי חולים בישראל שמטפלים בחולים מפלסטין.

אם כך, מה חדש?

מה שחדש גם הוא די ישן. לפני כשנה החליטה הממשלה שבה ליברמן הוא שר חוץ לשנות את המדיניות כלפי הרשות הפלסטינית. אמנם שר החוץ ושר האוצר דיברו בתקיפות נגד הרשות ובמיוחד כנגד הנשיא מחמוד עבאס אישית, אבל בשקט, כשהימין לא שומע, החליטו לתת להם כסף.

ליברמן, שטייניץ ונתניהו גם מממנים את הרשות הפלסטינית?

כן.

ממשלת פלסטין מתנהלת, מיום הקמתה, בחוסר אחריות תקציבית. היא מוציאה הרבה מעבר להכנסותיה. הגירעון התקציבי שלה הוא בסדר גודל של כשליש מהתקציב. רוב הגירעון ממומן מתוך מענקים מה"מדינות התורמות" ומיעוטו בדרך של הלוואות מבנקים מקומיים ולפני שנה הברז הזה נסגר כי הבנקים הפלסטינים מיצו את יכולתם לתת הלוואות לממשלתם). במשך השנים ניפחה ממשלת פלסטין את הוצאותיה, בעיקר על ידי גיוס "עובדי מדינה". ובמקביל הלך והצטמק המימון הבינלאומי. בשנה האחרונה נאלצה הרשות לקצץ בשכר, לאחר בתשלומי שכר ולעצור תשלום חובות – הכל בגלל תפקודה הנלוז.

ליברמן, נתניהו ושטייניץ כמשת"פים

היה חשש של ממש שהרשות הפלסטינית תקרוס. כבר כמה שנים שיש גורמים בפלסטין שממליצים לבטל את "הסכמי אוסלו" ולהחזיר את הכיבוש הישראלי הישיר והבוטה. ממשלת נתניהו, ששריה לעולם אינם נלאים להמליץ לפגוע בממשלת פלסטין, חששה ממהלך כזה. ולפיכך היא נרתמה לחלץ את הרשות הפלשתינית ממכאוביה.

איך?

על ידי צמצום הקיזוז.

משחקים מחשמלים

לפני כשבועיים נודע כי לחברת חשמל יש "חור תזרימי" של 1.4 מיליארד שקל. הנה עובדה לא ידועה: כ – 800 מיליון שקל מהחוב הזה מקורו בהחלטת נתניהו, ליברמן ושטייניץ שלא לקזז (עבור חברת חשמל) חובות של הרשות הפלסטינית. מכיוון שהיה חשש שגם חברת חשמל תקרוס כתוצאה מהשטות הזו , העמידה ממשלת ישראל ערבות מדינה לחברת חשמל כדי שתיקח הלוואה.

צריך להבהיר: על הלוואה צריך לשלם ריבית. משמעות הדבר היא כי ישראל משלמת ריבית על הכספים שפלסטין חייבת לחברת חשמל. מה יש לומר? ליברמן הוא חסיד אומות העולם, ובמיוחד אומת פלסטין.

אם כך, מה פשר האיום של ליברמן?

די פשוט: הוא ייתן סטירה לשר החוץ שנתן לפלסטין את הכסף (בתוספת ריבית). קשקשן היא מילה נינוחה מדי. הוא סתם אידיוט.

ועכשיו קצת משפטולוגיה

כלל לא ברור שהרשות הפלסטינית הפרה את ההסכם כאשר פנתה לאו"ם בבקשה להתקבל כמדינה משקיפה. וגם אם יש כאן הפרה, ההסכם כולל מנגנון – לרבות בוררות מוסכמת – לפתרון סכסוכים. ישראל, כמה מוזר, לא ניסתה מעולם להפעיל מנגנון כזה. כנראה, וזו הערכה של מי שאיננו אפילו משפטן חובב, שאין קייס.

מה שכן ברור הוא, שישראל עוברת כל יום, וכבר כמה שנים, על סעיף בהסכם המתיר לפלסטינים לעבוד בישראל. כתוב כי "שני הצדדים ישתדלו לקיים את תקינותה של תנועת העובדים ביניהם, בכפוף לזכותו של כל צד לקבוע מזמן לזמן את ההיקף והתנאים של תנועת העובדים לתוך תחומו". בפועל ישראל אוסרת לחלוטין עבודה של פלסטינים בישראל, למעט מי שמקבל אישור. בדיוק ההפך ממה שמתבקש מההסכם. ראו למשל דו"ח העמותה קו לעובד "העסקת פלסטינים בישראל ובהתנחלויות – מגבלות, כבילה, ופגיעה בזכויות" מאוגוסט 2012.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. טובה שיבר הגיב:

  נתניהו ושטייניץ עוזרים לרשות הפלסטינית ומונעים את קריסתה???
  לא להאמין שדבר כזה רשום שחור על גבי לבן באתר הגדה השמאלית….
  ועוד דבר – היואיל מר גדעון עשת או מי מי מאלה הטוענים כי ישראל היא מדינת אפרטהייד לומר לנו כמה פלסטינים מאושפזים בכל שנה בבתי חולים ישראליים?

  תודה מראש למשיבים.

 2. אוהד הגיב:

  מאמר חשוב ויפה.
  ציטטה אחת נראית לי לא הוגנת והיא: "ממשלת פלסטין מתנהלת, מיום הקמתה, בחוסר אחריות תקציבית". קל לומר משפט כזה מלמעלה. ממשלת פלסטין עומדת מול אנשים עניים, עייפים ורצוצים שמנסים להרים את הראש מעל המים ולנשום. הממשלה, בתקציבה הדל ,מנסה לאושש את הכלכלה ולכבות את ה"שרפות" איפה שהיא יכולה. כמובן שמהר מאוד היא נכנסת לגרעונות, כי מראש אין לה מספיק למינימום ההכרחי……
  ככה זה כשאתה עני, תמיד מאשימים אותך שאתה לא עני באמת אלא ,לא יודע לפעול לפי סדר עדיפויות נכון….

 3. זה שגם ליברמן אדיוט - ברור הגיב:

  ולא רק הוא – אלא גם שותפו בנג'מין ניתאי. אשר לכלכלה הפלסטינית: מי משלם את הוצאות הצבא המשת"פי? מי מקיים את החיילים שתפקידם לשמור על השקט והשלווה ליד ההתנחלויות, ולמגן את ישראל? ועוד: המדינה הפלסטינית שקמה (לאיטה) בגדה ובעזה תוכל להתקיים (גם אם בקושי) לאחר שיוסרו כל ההגבלות על ייצוא הסחורות והשירותים שיווצרו בפלסטין, וכמו שגדעון עשת טוען, לאחר שיוסרו ההגבלות על עבודת פלסטינים בישראל.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים