הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 בינואר, 2013 16 תגובות

המכתב נשלח לארגון בצלם ופורסם באתרם בתאריך 25.12.12

יותר מארבעים וחמש שנה נמשך מצב הכיבוש. בגדה המערבית סיומו אינו נראה קרוב, ורצועת עזה הופכת להיות ענייה, מבודדת וקיצונית יותר ויותר. העימות האחרון שניטש ברצועת עזה ובדרום ישראל, עימות שמיליוני אזרחים משני הצדדים שילמו בו מחיר יקר, רק מדגיש עד כמה אנחנו רחוקים ממשא ומתן לפתרון הסכסוך. כארבעה מיליון הפלסטינים החיים בסמוך מאוד אלינו משוללי זכויות בסיסיות, אשר לנו, בישראל, הן מובנות מאליהן. הם חיים לידנו, אבל חומות של חרדה וחשד, של איבה וגזענות מפרידות בינינו לבינם.

jahalinגירוש שבט הג'האלין לצורך הרחבת ההתנחלות מעלה אדומים, 1999 (מקור: אתר בצלם)

במציאות הזאת, פעילותו של ארגון 'בצלם' מעוררת השראה ותקווה. מזה למעלה משני עשורים 'בצלם' מגן על זכויות האדם, וממשיך להאמין שהשמירה על הזכויות האלה היא חיונית וגם אפשרית, אפילו באזורי הדמדומים של הכיבוש והסכסוך.

ייתכן שגם אתם, כמוני, פונים מעת לעת ל'בצלם' לשם קבלת מידע אמין וניתוחים מעמיקים של מצב זכויות האדם בשטחים הכבושים. נתונים אלה הם תוצאה של עבודת מחקר שקדנית ואמיצה. היא נעשית בידי ישראלים המחויבים לערכים אוניברסאליים של צדק, ושחשובה להם מאוד הדמוקרטיה הישראלית – נשמת אפה של מדינת ישראל. כמוכם, גם הם חרדים לעתידה של מדינת ישראל ולחוסנה, הפיסי והמוסרי. עבודתם, בעיני היא שליחות.

המידע של 'בצלם' משמש להמרצת דיונים מעמיקים וחיוניים – במאמרי דעה, בתוכניות טלוויזיה, וגם סביב שולחנות האוכל בבתים ובבתי הקפה בישראל. המידע הזה הוא כמעט תמיד מטריד, מזרז לפעולה וקורא תיגר על קובעי המדיניות בישראל. ארגון 'בצלם' אינו חושש להעז ולאתגר את הכיבוש ומנגנוניו. הוא עושה זאת באמצעים רבים ומגוונים, כמו, למשל, חלוקת מצלמות לפלסטינים החיים בקרבת אזורי החיכוך והעימות הקשים ביותר. 'בצלם' אינו נרתע מטיפול בנושאים שהפוליטיקאים שלנו מעדיפים להתעלם מהם. יש בכך לקח לכולנו: אין מדובר פה ב'פוליטיקה' בלבד: מדובר בעמידה באתגר האנושי הגדול שהכיבוש מציב בפני כל אחד ואחת מאיתנו. מדובר בשוויון בין בני אדם באשר הם, בהגנה פעילה על כבוד האדם, בפעולה נחושה לסיום האלימות ובמתן כבוד וחירות לשכנינו. כל אלה הם עיקרי האמונה ועיקרי הפעולה של 'בצלם'. העובדה שהכיבוש נמשך כבר למעלה מ-45 שנים מקוממת ואף מזעזעת. אני מתקשה להבין איך מדינה יכולה לראות את עצמה כדמוקרטיה , בעת שהיא מקיימת שלטון מתמשך של כיבוש, דיכוי ואפליה, בלי כוונה ממשית להביא לסיומו.

את העיוות הגדול של הכיבוש איננו יכולים, למרבה הצער, לסיים בעתיד הקרוב. ואף על פי כן, אנשי 'בצלם' ממשיכים לפעול ללא לאות ובלי טיפת ייאוש כדי לחשוף את מעשי העוול הגדולים והקטנים, את ההתעללויות ה'מקומיות', ואת שרירות הלב שיודעת להסוות ולהצדיק, כביכול, את מעשיה באינסוף דרכים ותירוצים.

בשבילי, עבודתו של 'בצלם' היא מקור לגאווה – גאווה על אותם חלקים בחברה הישראלית שמסרבים לוותר על השקפת עולמם האנושית. אני מקווה שתצטרפו אלי ותתמכו במאמציו של הארגון להבטיח את כבודם וחירותם של בני אדם, גם כאשר אין שלום בינינו לבינם. פעילותו של 'בצלם' מעניקה לכולנו תקווה, שעל אף המכשולים הרבים, ישראלים ופלסטינים יכולים לבנות לעצמם עתיד טוב יותר.

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. אורי הגיב:

  פתאום אתם נותנים לדוד גרוסמן במה? בד"כ כותשים כאן את השמאל הציוני כאילו הוא אויב יותר גרוע מפייגלין?

 2. ק.א. הגיב:

  "אני מתקשה להבין איך מדינה יכולה לראות את עצמה כדמוקרטיה , בעת שהיא מקיימת שלטון מתמשך של כיבוש, דיכוי ואפליה, בלי כוונה ממשית להביא לסיומו"

  אבל זו אינה מדינה סתם.
  לכנות את ישראל (ולא רק) כמדינה זה להסתיר יותר מאשר להאיר.

  ישנה התופעה הבזויה הקרויה שרלטנות (הונאה).
  מאפייניה:
  1. העמדת פנים, זריית חול בעיניים.
  2. האדרה עצמית בתכונות מיוחדות ללא הצדקה ממשית.
  3. תחבולנות ותכסיסנות.
  4. התנהגות (בעצם משחק) כאילו היו הסעיפים הקודמים נכונים.

  לכן זוהי שרלטנות והונאה של החוגים האימפריאליסטים – מדיניות ישראל -היא רק אספקט אחד של התופעה – ארגוני הונאה (To big to fail) אחרים מתקיימים גם הם באותו האופן. זהו קיום נצלני וטפילי מעיקרו, שאין כבוד בו אלא רק תאוות כוח, דומינציה ובוז לנרמסים. 'בצלם' אינה יכולה להעניק לכולנו תקווה בשעה שאנו טומנים ראשינו בחול ומביטים לצד כדי שלא להבין את התופעה. ישנו החשש שהחברה האנושית רקובה מדי כדי לקחת את האינפורמציה הזו ולעשות עם זה משהו ערכי. אנו מכורים להנאה מזיבולי ריאליטי – ריקודים על הקרח, בישולים וטבחים, מלחמות שקר בעירק, חיסולים מהאוויר בווידאו, מה נשאר?

 3. יואל שם-טוב הגיב:

  הערות
  1. האם אכן אירגון בצלם "מאתגר" (כדברי גרוסמן) את הכיבוש? לא ולא. אירגון בצלם מתעד ומפרסם את הפרת זכויות האדם הנעשות במסגרת הכיבוש. יוצא מכאן שפעילותו תורמת לכל היותר לנאורותו של הכיבוש אך לא לביטולו. רבים מתומכי הכיבוש, מרידורים למיניהם, היו רוצים אכן לראותו נאור יותר. לא בכדי הביע ראש השב"כ לשעבר, עמיחי איילון, הערכה לאירגון ש"איתגר" אותו. הרי ודאי שכיבוש "נאור" יהיה יציב יותר מכיבוש "אפל".
  2. גרוסמן חש "גאווה על אותם חלקים בחברה הישראלית המסרבים לוותר על השקפת עולמם האנושית". ודאי משייך הוא עצמו לאותם חלקים (סמולנים בלשון העם) ועל כן גאה הוא בעצמו. ואולם האמנם יש פה "סרוב"? האם אכן נדרש גרוסמן או מי מהסמולנים "לוותר על השקפתו" ומה מחיר משלם הוא בעבור "סרובו"? ככלל ניתן לומר שאנשי בצלם אינם משלמים מחיר. נהפוך הוא, להווי ידוע שהם מתוגמלים במשכורות, פרסים ומלגות לימודים בחו"ל. אין עיני צרה, אך כל עוד לא שילמו מחיר אישי משמעותי, בל יתהדרו ב"סרובם" אותם השייכים לחלקים המתוגמלים יותר בחברה הכובשת.
  3. לפי גרוסמן אנשי בצלם "חרדים לחוסנה המוסרי והפיסי" – נניח לקישוט ה"מוסרי" – המשך יבוא

 4. והיה אם הגיב:

  וכאשר "צבא ההגנה" יגן על יישום החוק הבינלאומי – במקום על מפריו – וייסוג מהשטחים הכבושים ו"המשוחררים" – הוא יחזור להיות צבא ההגנה לישראל. או אז יהפוך המידע ש"צלם" אסף לחומר היסטורי שבעזרתו ניתן יהיה להעמיד את פושעינו לדין – כאן או שם בהאג.

  ובינתיים ייתכן שבניטו נפתלינו "יחזק את ידי החזק" במילכוד-ביתנו. אז רצוי ש"עמישראל" ילמד מההיסטוריה של מייסד הפשיזם – בניטו מוסוליני! בנט הקטן – זה בניטו, שלט באיטליה, ביטל את השלטון הדמוקרטי והחליף אותו בשלטון פאשיסטי רודני. עד שהעם הרג אותו והתעלל בגופתו.

 5. ישראל הגיב:

  "בצלם" הוא אכן ארגון חשוב המאפשר לנו להגיע למידע שהרשויות משתדלות בד"כ להסתיר. אבל החשש הוא מהעברת מידע חלקי שמעוות את התמונה הכוללת של אירוע זה או אחר. החשש קיים במיוחד כאשר הצלם הוא פלשתיני (שמשתמש, כאמור, במצלמה שקיבל מ"בצלם"). קל מאוד להנציח איך קצין צה"ל מכה בפלשתיני בלי להראות את שרשרת האירועים שקדמו לכך. ואפילו התכנית "עובדה", נכשלה בהאשמת קצין צה"ל בווידוא הריגה לילדה, אירוע שהוכח כי לא היה ולא נברא.
  היותנו עם כובש גוררת לא מעט אירועים הראויים לגינוי ולביקורת אבל מכאן ועד לצייד את הגורמים העוינים לנו במערב במידע חלקי ומגמתי הדרך ארוכה.

 6. "ציוני טוב" הגיב:

  זה מתמרק על הזקן של בצלם כדי למצוא מפלט למצפונו הציוני.

  כבר התרגלנו.להשקפת עולמם "האנושית" של אנשי השמאל הציוני: "יורים ובוכים" ובכך מטהרים את העוול. הגדילה לעשות גולדה שלא סלחה לערבים על שאילצו אותנו להרוג אותם – לא להאמין…

  אז הציונות היא אותה ציונות ואלו שמסווים אותה בשמאלץ ליברלי לא פחות גרועים מאלו שפרצופם נחשף אלא שהשיח שלהם שונה ולכן יותר מסוכן.

 7. משה הגיב:

  מה עם הפגזת אזרחים ישראלים?

  • צדוק התקוה הגיב:

   משה יש בעיה של קליטה …………….. סלקטיבית

  • צדק צדק תרדוף הגיב:

   שכחתם להזכיר עובדה חשובה, מדוע בצלם לא מסקר את הרס ההסטוריה שמבצעים אני הווקף בהר-הבית, לאורך שנים הם חופרים מתחת למסגד עומר ואלאקצה שנבנו על שרידי בית המקדש היהודי, הורסים ביד גסה וזורקים לזבל את השרידים אותם הם מוציאים משטח הר הבית במרמה, שינוי ההסטוריה במטרה למחוק את האמת זה אכן פשע לאנושות, בצלם לא מצלמים נושא זה , כי הם פוחדים שהאמת תתגלה והאמת היחידה היא שהארץ הזו שייכת לעם היהודי, העם היהודי גורש מכאן בעל כורחו וחי בגולה שם סבלו מרצח ומרדיפות ומגזל רכוש. הארץ נכבשה על ידי המוסלמים שהגיעו הנה ממדינות ערב השונות, כמהגרי עבודה בתקופת הכיבוש הטורקי את הארץ, וקיבלו במתנה מהטורקים הכובשים את אדמות היהודים בחינם. אנחנו לא כובשים, אנחנו שחררנו את אדמותינו מהכיבוש המוסלמי, זכותינו לבנות בכל שטחי ארץ ישראל. כל כפר או ישוב ערבי יושב על שרידי ישוב יהודי, גם שמות הכפרים והישובים המוסלמים בארץ הזו גזורים משמות הישובים היהודים, לפני כחודש בשכונת קירית יובל בעת חפירות לרכבת הקלה נחשפו שרידים מתקופת החשמונאים, הוכחות לכך שהאדמות הן אדמות היהודים יש למכביר, מתי בצלם יצלם בזמן אמת רצח יהודים?

 8. ע.ג. הגיב:

  בין בצלם לבין דמוקרטיה אין דבר וחצי דבר. כפי שהראה יונתן דחוח הלוי יש לבצלם הרגל לקרוא לטרוריסטים רוצחים אזרחים שלוים ובכך להוציא דיבתה של ישראל רעה. כפי שלא מעט תחקירים הראו יש לבצלם נטיה מגונה לערוך את הסרטים שהוא מפיץ. באורח פלא תמיד העריכה היא כזאת שהיא מעותת את המציאות כאילו חילי צה"ל פגעו ברוצחים התמימים ללא סיבה סבירה. כי הרי רצח יהודים אף פעם לא היתה סיבה סבירה. אתה מזועזע מהכבוש? גם אני. אבל הפתרון איננו בישראל. הצע לפלשתינים להכיר בפתרון שתי המדינות לשני עמים (ולא בפתרון שתי המדינות) ותראה כמה מהר הכבוש נעלם. כל סקר מאז מלחמת ששת הימים מוכיח שתמיד היה רוב לפתרון הזה בישראל אפילו בקרב מצביעי הימין ואפילו בתקופות שבהן הפלשתינים הפגינו בצורה נפלאה את כשרונם היחיד – רצח יהודים. יופי שיש בצלם אבל היה הרבה יותר מועיל אם היה ארגון פלשתיני כזה.

 9. דרור בל"ד הגיב:

  פעולותיו של בצלם תהיינה מיותרות ביום שאמהות ואבות יפסיקו לשלוח את בניהם לצבא הציוני ויסייעו להם לשלם את המחיר על כך.

 10. צדוק התקוה הגיב:

  בצלם לא תמיד אומר את האמת או לא תמיד מדיק וזו רק דוגמא קטנה
  http://www.news1.co.il/Archive/003-D-39650-00.html?tag=00-37-34

 11. מה למדנו מ"בצלם" ומה צריך ללמוד מה-ANC הגיב:

  על מהות הכיבוש ואלימותו למדנו מעמירה הס, גדעון לוי ו"בצלם". גם מ"גישה" ו"יש דין". אבל עוד לא הפנמנו את מה שהקונגרס האפריקאי הלאומי של נלסון מנדלה למד ויישם נגד משטר האפרטהייד.
  לא לגזענות – כל בני דרום אפריקה הם עם אחד…
  ה-ANC מעולם לא תקף פיזית אזרחים – שחורים או לבנים – אבל הוא תקף את מערכות שלטון האפרטהייד. בראש הארגון הצבאי של הקונגרס Umkhonto we Sizwe-MK עמד ג'ו סלובו, יהודי אנטי-ציוני יליד ליטא, שהיה ראש המפלגה הקומוניסטית בדרום אפריקה. אשתו רות פירסט, עיתונאית וסופרת יהודיה ילידת לטביה, נרצחה בידי BOSS Bureau of State Security (ה"מוסד" של משטר האפרטהייד) בפצצה שהוטמנה בספר שנשלח אליה למוזמביק, שם פעלה. באוטוביוגרפיה שלו כתב סלובו על האירוניה שידידי ישראל במשטר האפרטהייד היו נאצים בעברם. ועוד הוסיף סלובו: כמה שנים לאחר מלחמת 1948 התגבשה מדיניות ההתפשטות הציונית, וזו השתמשה בזכרון השואה כתירוץ והנמקה למבצעי ג'ינוסייד ציוניים נגד אוכלוסית הילידים הפלסטיניים.

 12. שום בצל הגיב:

  "ג'נוסייד נגד אוכלוסיית הילידים הפלסטינים" היא אחת מעלילות הדם המתועבות ביותר בעת המודרנית. לא רק שהיא שקרית ביסודה, היא מלבינה פשעים נוראיים לא פחות מהצד שכנגד, ומעלימה את כוונתיו. אין הצדקה ממשית להשוות ה-ANC להנהגה הפלסטינית. וגם כיום, ההנהגה הפלסטינית, בניגוד ל-ANC, לא מכירה בזכותם של היהודים.

  • ק.א. הגיב:

   ג'נוסייד = הנמכת הפרופיל שלהם = פירוק שיטתי של קיומם הקולקטיבי (פיזית-כיבושית, כלכלית, תרבותית, פוליטית, תדמיתית, תודעתית). זוהי השקפה שרואה בהם סוג של חייקים, דהיינו שאולי אי אפשר לחסל לחלוטין מהבחינה הפיזית אבל אפשר וחייבים לנהל עימם מלחמה אינסופית "עוד ועוד מכות כואבות" (ביבי) כדי לשמור אותם ברמה "בלתי מסוכנת" כך שאין הם פקטור ריאלי או רלוונטי. זו גישת מכבש ברוטלית-פרגמטית (מחוסר ברירה אחרת) קבועה ומתמשכת, (להבדיל מגישת חיסול סופי- עקרוני, זבנג וגמרנו), המאפשרת להם (בצער גלוי) מידה של קיום מצונזר במידה הנדרשת והמעודכנת תדיר לפי צרכי השעה. כל זה אינו עלילת דם אלא מציאות.

 13. שירה הגיב:

  מדובר כרגע רק בתיעוד, שלא משיג שום הישג חוצ מ"להראות לעולם". אם הייתי פלסטינית שמצלמת ושולחת עדויות ושום דבר לא קורה במשך זמן כה רב, הייתי חשה יותר ייאוש מתקווה.

  הרטוריקה הבטחונית של ישראל מאפשרת לה להיות שלמה מצפונית עם כל דבר, אני חוזרת- עם כל דבר, ושום צילום לא ישכנע לסיים את הכיבוש. הישראלים כ"כ משוכנעים שהצבא נמצא שם להגן עליהם ושכל צילום זה רק "מקרה", "חד פעמי", פאלטה", "מי יודע מה עשה הפלסטיני הזה קודם לחייל" וכיו"ב.

  זה לא שאין צורך בבצלם. אבל מפה ועד צקווה הדרך ארוכה. לי בניגוד אלייך, אין תחושת תקווה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים