הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 ביולי, 2013 4 תגובות

אני חש חובה להעלות פנייה אישית לחברים, שנבחרו להנהיג את רשימת "עיר לכולנו" לקראת הבחירות לעיריית תל אביב. בקשתי, שחבר הפעילים יקרום ברשימת המועמדים עור וגידים ספוגים במשמעות-השם המחייב "עיר לכולנו".

אני משוכנע, שבחבר הפעילים והפעילות, שבחר את רשימת "עיר לכולנו", שתתמודד  בבחירות לעירית תל אביב-יפו, ישנה נכונות ערכית ומוסרית של נתינה אישית רבה למען הקהילה וליצירת אלטרנטיבה של חזון חברתי לשלטון הקיים בעיר.

תושבים יהודים בשכונת שפירא, בכפר שלם, בשכונת הארגזים ובשכונת התקווה בדרום העיר, בג'מוסין בצפון העיר וזוגות בכל רחבי העיר משוועים לפיתרון מצוקות דיור בדיוק כמו אזרחיה הערביים של העיר, תושבי יפו. המשותף לכולם – אזרחים יהודים ואזרחים ערבים – בכרך הגדול של העיר העברית הראשונה, שהם כורעים תחת נטל ההתמודדות עם מצוקות הדיור.

kfarshalemהפגנת תושבים יהודים וערבים מול חברת חלמיש העירונית ביפו, מארס 2011 (צילום: אקטיבסטילס)

שכונות הארגזים היהודית ושכונת עג'מי הערבית משוועות לשיקום ופיתוח תשתיות דיור בכפיפות לבנייה ציבורית לזוגות צעירים ולחסרי דיור יהודים וערבים במקום אוקיינוס של פרויקטים יוקרתיים גורדי שחקים וגרמי שמים למיליונרים.

ציבור גדול של יהודים וערבים, החיים בעיר הזו, כמהים לאיחוד כל הכוחות נגד ניסיונות של פינוי תושבים ותיקים חסרי אמצעים לטובת בעלי הון ויזמים בכפר שלם וביפו. המתחם הסגור היורד אל החוף ברחוב יפת הוא ביטוי של רשות מוניציפאלית שפניה אל בעלי ההון ולא רווחת כלל התושבים הגרים באותו איזור.

זו תעודת עניות לרשות עירונית לאשר מתחם מוקף חומה ושער, דרכו יכולים לעבור רק בעלי דירות יוקרה. עין של אזרח פשוט בעיר אינה זכאית אפילו לשזוף בעיניה שטחים ירוקים באותו מתחם, הנעול בפני אזרחים יהודים וערבים, שלא יכלו לרכוש דירות יוקרה מרופדות במיליוני שקלים. תושבים יהודים בכפר שלם ותושבים ערבים בלב שכונת עג'מי עומדים מול הון נואף. הון מופקר, הזוכה לגיבוי של ראש העיר חולדאי. אינו מבחין בין הון אנושי יהודי ובין הון אנושי ערבי.

תיטיב לעשות רשימת "עיר לכולנו", אם היא תאופיין בצמרת מובילה, מנהיגה ומאוחדת של חברים ערבים וחברים יהודים. המצוקה בעיר אינה מבחינה בין חובש כיפה ובין חובש כפייה. השחים למרום בצום הרמדאן והשחים בצום ט' באב, יהודים וערבים, חייבים להיות מאוחדים ברשימה, שתצא נגד ראש עיר, שפניו לממש תוכניות המשרתות את בעלי ההון. נגד עיר שקו-החוף בצפון, בדרום ובשכונותיה של יפו הופך להיות קו-חוף אך ורק של בעלי ממון.

אני פונה לראשי "עיר לכולנו" שיטביעו חותם של אור במושג עיר לכולנו, אור של מלים פשוטות, שיש בהן הרבה חיים של אחווה יהודית-ערבית, אחווה, שפניה לאמירה הדורשת את העלאת רמת החינוך בדרום תל אביב ובשכונותיה של יפו לזו שבצפון העיר.

ביפו, בני 18 מהווים מחצית מהתושבים, אך בכל הקשור לתקצוב מועדוני נוער לפעילות אנו מוצאים תקציבים ננסיים ומגומדים, ממש מגוחכים. יפו נלחמת קרב קשה של שמירה על חופי העיר לרווחת תושבי העיר כולה – יהודים וערבים. דורשים הפסקה מוחלטת של שפכים ורעלים לחופים של העיר תל-אביב יפו.

פסחתי על שלל נושאים כאובים לתושבי העיר – יהודים וערבים – כדוגמת תחבורה. חינוך, תשתיות רעועות בשכונות, אך אני מבקש לסיים בבקשה, שראשי "עיר לכולנו" יקבעו נורמת חיים חדשה בבחירות הקרובות. נורמה שהיא חלק מההוויה של העיר תל אביב-יפו, שהיא עיר לכולנו, ואת כולנו תוביל בבחירות הבאות לעירייה צמרת מובילה של נציגים יהודים ונציגים ערבים.

אני מסיים בתקווה, שכל פעיליה המסורים של תנועת "עיר לכולנו" יתאחדו סביב לחן חיים, הדורש לשיר שיר של עיר, המפגינה אחוות יהודים ערבית. כשעל דמותה של העיר נאבקת רשימת "עיר לכולנו", שצמרתה הבכירה המובילה והמנווטת מורכבת מנציגים ערבים ומנציגים יהודים, מתושבים מדרום העיר ומצפונה, חילונים ודתיים. רשימה שפניה להון האנושי של העיר ולא להון המגדלים, המשתלט על קו החוף.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  איתן שכחתה דבר חשוב נוסף שאיתו מתמודדים יום יום התושבים היהודים בשכונת שפירא, בכפר שלם, בשכונת הארגזים ובשכונת התקווה בדרום העיר והוא בעיית המסתננים מאפריקה שהיא בעיה חמורה לא פחות עבור תושבי השכונות הדרומיות הגיעו מים עד נפש

 2. אסתר הגיב:

  מקווה שכל חברי "עיר לכולנו" יתעשתו ויצעידו את" עיר לכולנו" להצלחה בבחירות הקרובות.

 3. נורית ח. הגיב:

  היה דבר יפה בשם עיר לכולנו, ואגו מנופח של יותר מדי עסקנים קבר את הדבר היפה שנבנה כאן לפני חמש שנים.

 4. אלכס מסיס הגיב:

  הצלחתה הגדולה בבחירות של עיר לכולנו נגרמה בגין מועמדותו של דב חנין לראשות העיריה
  ההתקפלות הנוכחית בפני מרץ שנציגה הורוביץ ירוץ נגד חולדאי ועל פי הנכתב בעתונות – עיר
  לכולנו תתמוך בו בבחירות – עלולה להביא אסון אלקטוראלי על הרשימה, לה הצבעתי
  מרץ אינה ראויה לעזרתנו – זו היא מפלגה שמאלית-ציונית ונציגה חבר במחלקת ההתישבות של
  ההסתדרות הציונית – המחלקה המקימה את ההתנחלויות
  אילו היינו מתנים את תמיכתנו בהורוביץ – ברשימה עירונית-שמאלית ראדיקלית משותפת – ניחא
  אם זה לא יקרה – לא אצביע בעד הורוביץ גם לא בעד עיר לכולנו
  חוששני שמצביעים רבים יגיעו למסקנותי ויעשו כמוני

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים