הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 במאי, 2015 76 תגובות

הרציונל הציוני מבוסס על עיקרון "קבוץ הגלויות". לאמור: לפני אלפי שנים הוגלו היהודים מארץ ישראל ופוזרו בעולם. כולם, כל יהודי התפוצות,  בני עם אחד הם. במילים אחרות: "ושבו בנים לגבולם" – יש להשיב מכוח חוק השבות כל יהודי למולדתו בארץ ישראל.

ההיפותזה ההפוכה "הלא- ציונית" גורסת: הדת היהודית התפשטה ככל דת אחרת (נצרות, אסלאם וכו'). אין קשר אתני בין הקהילות היהודיות ואין "עם יהודי" אחד  בדורנו. קיימות  מספר  קבוצות אתניות שונות אשר דתם יהודית, כאשר יש הבדלים מהותיים במנהגים הדתיים בין כל זרם דתי. זאת, בדומה לזרמים השונים בנצרות ובאסלאם. מכאן שהיהדות היא דת ולא לאום.

אילן יוחסין של מלך לודוויג הרצוג וון וורטנבורג משפחה מלוכה מלך היסטוריה עם familytreeאילן יוחסין (מקור)

מאבק קשה ניטש טרם מלחמת העולם השנייה בין שני הזרמים. גם תנועות השמאל כמו בונד והקומוניסטים וגם היהדות החרדית האורתודוקסית לא קבלו את עיקרון "קבוץ הגלויות". חיסול יהדות אירופה בשואה הביא לניצחון הזרם הציוני. יצוין שמרבית היהודים בעולם טרם מימשו את החזון הציוני.

התנועות האנטישמיות שצצו באירופה במאה ה-19 ולאחריה התייחסו בעיקר לקבוצות האתניות היהודיות המקומיות. בדרך כלל האנטישמים פרעו ביהודי אשכנז. קהילות יהודיות אחרות נהנו משקט יחסי. תורת הגזע של הנאצים עסקה ביהודי אשכנז. אולם, כאשר כבשו הנאצים את דרום הבלקן וחצו את קו סופיה, סקופיה סרייבו, נמסר להיטלר כי היהודים הבלקנים  שונים מהיהודי האשכנזי:  שפה שונה, דת שונה וסממנים אתניים שונים. היטלר פסק, בניגוד לתורת הגזע שלו, כי "כולם יהודים". התוצאה: כמעט כל יהודי יוון ומקדוניה הושמדו במחנות ההשמדה בפולין.

כיום, ניתן לקבוע בהסתברות גבוהה כי ההיפותזה "הלא ציונית" היא הנכונה ואילו זו הציונית שגויה מיסודה. ההוכחה היא בדרך השלילה. אילו הנחת היסוד הציונית היתה נכונה אזי היה קיים "גנום יהודי" המכליל בתוכו את כל "העם היהודי". המאמץ הציוני להוכיח זאת כשל.

תורת האבולוציה קובעת כי האדם והקוף נפרדו זה מזה לפני 5 עד 10 מליון שנה. התוצאה כיום היא כי האדם והשימפנזה זהים ב 98% מן הגנום. רק 2% מן הגנום מבדיל ביניהם. 2% אלו נוצרו כמוטציות במהלך האבולוציה במשך אותן מיליוני שנים. השינויים בין הגזעים והקבוצות האתניות בעולם  נוצרו בעת הנדידה של האדם מאפריקה לאירופה ואסיה  ב- 200-500  אלפי השנים האחרונות. ב-20 השנה האחרונות נערך מחקר מקיף אודות הגנום האנושי. נמצא כי  כל המין האנושי נבדל מעט מאד. רק  2 פרומיל של הגינום האנושי  נבדלים בין האינדיבידואלים השונים. אירופאים, שחורים, סינים כולם דומים עד כדי 99.8% בגנום שלהם. 2 פרומיל אלו קובעים את השונות בין הקבוצות האתניות השונות: צבע עור, מבנה גוף, תכונות ומחלות תורשתיות וגנים מיוחדים. האבולוציה יצרה הבדלים בין קבוצות אתניות שכנות. לדוגמא: הטיבטים, בניגוד לשכניהם הסינים, פתחו גן מיוחד המאפשר ניצולת טובה של חמצן בגובה רב.

הקבוצות האתניות היהודיות  ("העדות" על פי לקסיקון הציוני) הן שונות זו מזו, אבל במסגרת השונות של 2 פרומיל. אין "גנום יהודי" אלא גנום ייחודי לקבוצות האתניות השונות ביהדות: אשכנזים, ספרדים, בבלים, איראנים, צפון אפריקנים, תימנים, אתיופים, הודים וכו'. בכל בית חולים בישראל מתייחסים לכל "עדה" כיחידה אתנית גנטית נפרדת.

לא יתכן כי הייחוד הגנטי הזה נוצר במשך אבולוציה של  2000 שנה. שונות גנטית כזו נוצרה הרחק במהלך האבולוציה האנושית. במלים אחרות: גם לפני 2000 שנה היו אבותיהם של הקבוצות האתניות היהודיות של היום – שונים אלו מאלו – בערך כפי שהם שונים כיום.

2000 שנה הן זניחות על ציר זמן של  500 אלף שנה ובוודאי לאורך האבולוציה האנושית  של 10 מליון שנה. לא יתכן כי שינויים מהותיים ב"גנום היהודי" (לפי ההנחה הציונית) התרחשו במשך פרק זמן כה קצר. משום כך ההנחה הציונית כאילו כולם היו "עם אחד" לפני 2000 שנה – בטעות יסודה. התשובה לשאלה מיהם צאצאי היהודים הקדמונים – איננה ברורה. אולם ניתן למצוא אותה כיום על-ידי השוואת הגנום של יהודי פקיעין שכידוע לא גלו –  לקבוצות האתניות השונות; או על-ידי השוואת הדנ"א שניתן להפיק מעצמות יבשות במערות מדבר יהודה. אני מניח כי התשובה הנכונה עלולה להפתיע ולהביך את הפוליטיקאים הציונים. יתכן מאוד שפלסטינים רבים בגליל (או בגדה…) עשויים להיחשב לצאצאי היהודים הקדמונים. תמוהה "שתיקת הכבשים" של המדענים בישראל היודעים היטב כי התיזה הציונית איננה מחזיקה מים ואינם אומרים דבר.

 • אילן שדה הינו פרופסור למדעי המחשב ודור שני לשואה
תגובות
נושאים: מאמרים

76 תגובות

 1. עלי הגיב:

  איך מגיעים מקביעה מפוקפקת "שהדת היהודית מורכבת מדתות אתניות שונות"
  לקביעה הנחרצת "ומכאן אין עם יהודי"?
  לפי הקביעה הזו כל עם שמורכב מקבוצות אתניות שונות אינו עם (שזה רוב מוחלט של העמים)
  למשל החלק הצפוני של גרמניה שונה מהותית מהחלק הדרומי של גרמניה והשפה הגרמנית
  המדוברת בצפון אינה מובנת לדרומים האם מכאן ניתן להסיק שאין עם גרמני ?
  בארה"ב 40% מהאוכלוסיה מבינים רק ספרדית האם מכאן אפשר להסיק שאין עם אמריקאי ?
  ישנם כמה עמים שהם גם דת וגם לאום כמו הארמנים.
  האנטישמים הגדולים והדת הקתולית יתיחסו אל היהודים כעם ולא כדת…
  ניטשה אמר שהעם היחיד הראוי להקרא עם הוא העם היהודי אשר שמר על מסורתו במשך יותר מאלפיים שנה !
  חבר הלאומים ב1919 קבע שהיהודים הם עם ונתן מנדט לבריטניה להקים מדינה לעם היהודי בפלשתינה.
  כאשר התאורטיקנים של הפאשיזים האיטלקי רצו להבין מה זה עם הם פנו להגדה של פסח היהודית והעתיקו משם …
  מה שהאדון אילן שדה קורא לו דת זה למעשה אוסף של הלכות הקשורות להיות היהודים עם
  רק חלק קטן מהתלמוד מסדיר את היחסים בין היהודי לאלוהים (שזה דת פרופר) הרוב מתיחס להיסטוריה ולמסורת היהודית

 2. דוד עציון הגיב:

  התמונה הרבה יותר מורכבת.
  האם עם הוא בכלל מושג הקשור למוצא משותף? לדעתי, לא בהכרח. הוא מתגבש גם ממוצא, גם מדת, גם מהיסטוריה משותפת. רוב עמי מערב אירופה הם "תערובת" של גאלים, רומים וגרמנים במינונים שונים, שההיסטוריה הפכה אותם לעמים נפרדים. לעם היהודי דת משותפת, מוצא (בחלקו) משותף, והיסטוריה שונה – אך גם דומה. הראיה של היהודים לאורך כל הדורות כקבוצה משותפת הוליכה בסופו של דבר לציונות.
  ברור והגיוני שחלק מתושבי הארץ היהודיים התנצרו/התאסלמו/הסתערבו וחלקם הם הפלסטינים של היום (מעורבבים במהגרים מכל רחבי המזרח התיכון). באותה מידה, יש לא מעט עדויות גנטיות למוצא משותף של חלק מהיהודים, כולל האשכנזים, עם המזרח התיכון.
  מסיבה זו, מי שחוצה למצוא הסבר גנטי לאי-הצדקת הציונות, כדאי שיתאמץ למצוא משהו יותר משכנע

 3. עמית הגיב:

  שימוש בגנטיקה וזמנים שגדולים בכמה סדרי גודל מזמנה של הציונות מעידים על נואשות מסויימת.
  לא נראה לי שאף אחד פרט לקיצוני הימין וחבריהם, קיצוני השמאל, חושבים שגנטיקה תפתור את הסכסוך האידיאולוגי הזה.
  סביר להניח שלחלק מהפלסטינים יש יהודים באילן היוחסין, סביר להניח שליהודים יש לא יהודים באילו היוחסין. מי שטוען אחרת קיצוני בדעותיו או חסר בידיעותיו. האחוז הנ"ל בכל קבוצה הוא דיון לגנטיקאים ולא רלוונטי לדיון הפוליטי.
  הסיבה לסכסוך היא תרבותית ולא גנטית.

 4. איטר הגיב:

  לא רוצה לפוקק את הבועה האאוגנית של מר שדה, אבל הלאומיות הציונית אינה מבוססת על הגנום היהודי, כפי שתפיסת הלאומיות הצרפתית לא מבוססת על הגנום הצרפתי, תפיסת הלאום האמריקאית אינה מבוססת על הגנום של נוסעי המייפלאואר ואפילו תפיסת הלאום הפלסטינית אינה מבוססת על הגנום של הפלישתים. הקמת לך דחליל לטובת העורבא שפרח לך.

  הנקודה הבסיסית שמשום מה מצליחה לחמוק מבינתו של הכותב היא שהיהודים ״תופסים״ את עצמם כעם, כפי שהפלסטינים ״תופסים״ את עצמם כעם וכפי שהגרמנים תפסו את שלל השבטים והזהויות האתניות שחיו במרכז אירופה כעם. זה כל מה שנדרש, לא גנום ולא נעלי אדידס.

  אם רוצים לדבר על מחקרים גנטיים, לא בטוח שזה עוזר לתיזה של מר שדה, שכן אפשר לדבר על מחקרו של פרופ' קרל סקורצקי שמצא כי לכוהנים יהודיים ללא קשר לעדה ישנו אב קדמון משותף לפני 2000 עד 3000 שנה, האם זה מספק על מנת להגדיר ״עם יהודי״? האם זה יבטל את הדרישות הצודקות של הפלסטינים? האם מישהו אי פעם מלבד מר שדה ביקש ביסוס מהאאוגניקה לציונות?

  שמאמר כזה מגיע מאיש שמאל, נותר לו לאדם השמאלי רק לתהות על המרחק שאליו ילכו החברים במחנה על מנת לקעקע כל דבר ציוני.

  • א.ב הגיב:

   מה זה היהודים תופסים את עצמם כעם?

   רוב היהודים בעבר לא התייחסו לכך כך, והיום אני לא מכיר סטטיסטיקות אבל עדיין הרבה יהודים לא רואים את עצמם כעם…
   למשל אני.

   בהקשר הזה, שאלו פעם, נדמה לי שאת הרב שף, איזו דת לדעתו הכי קרובה ליהדות. הוא חשב מעט, הנהן ואמר: חב״ד ללא ספק חב״ד…

   מי שחושב שהיהדות היא משהו עקרוני מעבר לדת עם הרבה זרמים שונים זה מזה, טועה.

   • עלי הגיב:

    רוב היהודים חיכו למשיח שיבוא ויקח אותם לארץ יהודה שם יוכלו לחיות כעם עצמאי .
    הציונות בסך הכל אמרה "עזבו אותנו מהמשיח" אנחנו ניקח את הגורל לידיים שלנו וכך נגשים את דברי הנביאים !!
    וזה כל הסיפור על רגל אחת.
    הטענה כאילו אין עם יהודי מקובלת אצל הערבים אשר רוצים ליצור קרע בין יהודי הגולה לבין הציונות
    הגישה הזו נחלה כשלון חרוץ !
    היהודים בכל העולם (פרט לבודדים) רואים את קיומה של ישראל כתנאי הכרחי להמשך קיומו של העם היהודי

 5. "הגנום שלנו", או הזכות של כולם הגיב:

  הנאצים היקנו ל"גנום" חשיבות. הם עשו סלקציה בין בעלי ה"גנום" לאחרים.
  אבל השאלה שאנו חייבים לשאול את עצמנו היא האם גם אנו נשתמש בתורת הגזע, או במוצא ובדת, כאילו זו מקנה זכות להפלות, לגרש ולנכס לעצמנו את רכושם של המגורשים.
  לי באמת לא משנה אם הפלסטינים "עשויים להיחשב" לצאצאי היהודים הקדמונים, או לא. מה שחשוב הוא שהם ילידי המקום, וע"פ המקובל בעולם עובדה זאת מספקת כדי להקנות להם את כל הזכויות.
  כאשר נבין שקיומנו כאן תלוי בקיום החוק הבינלאומי, נצעד צעד אנושי קדימה.
  שלום!

  • עלי הגיב:

   תרשה לי לעשות סדר
   הטענה העיקרית של הנאצים אומרת כך "היצירה העיקרית של היהודים היא התנ"ך : מכאן ניתן להסיק
   על הגנים של היהודים אשר גורמים להם להמציא תורת מוסר אשר כל מטרתה להגן על החלשים וחסרי הערך.. האויבים העיקרים הם היהדות והקומוניזים אשר מטרתם להרוס את העם הגרמני מבפנים
   (דבר שאינו מאפשר ליצור את הגזע העליון).
   יש טענה של ניטשה שאומרת "האדם מאמץ תורת מוסר לפי חוזקו ועוצמתו" (וחוזקו ועוצמתו תלויים בגנים) אדם חלש פיזית יאמץ תורת מוסר ליברלית ואדם חזק יעדיף עולם ללא מוסר (חופש מוחלט).
   ארץ ישראל היתה מחוז מעבר נידח בתקופה העותומנית וכל מי שהתישב בארץ (בעקר הצעירים) שאף להגר למרכזים קהיר דמשק או בגדד (שם היו להם קרובים) לכן בכל כפר היתה הגירה החוצה ופנימה.
   אום אל פאחם נוסדה במאה ה-13 והיו בה 1200 תושבים במשך השנים ירד מספרם והגיע ל-40 בלבד.
   אם זה נכון שהפלסטינים הם בני המקום מאות שנים הם היו צריכים למנות כיום לפחות 40 מליון
   אנשים וב-1948 הם מנו מיליון וקצת…
   הפלסטינים הם ערבים וההיסטוריה של הערבים אומרת שהם פולשים בנוסף הם יזמו מלחמת שמד וניגפו (נראה לי שבגלל זה אבדו זכויות)

   • דניאל קלטי הגיב:

    כרגיל, גם הפעם, סתרת את עצמך.

    רגע אחד אתה כותב "ארץ ישראל היתה מחוז מעבר נידח בתקופה העותומנית וכל מי שהתישב בארץ (בעקר הצעירים) שאף להגר למרכזים קהיר דמשק או בגדד" ומייד אחר-כך "אם זה נכון שהפלסטינים הם בני המקום מאות שנים הם היו צריכים למנות כיום לפחות 40 מליון אנשים וב-1948 הם מנו מיליון וקצת"…

    כלומר: רבים מאד הגרו החוצה!! כמו מאז ומעולם, בין אם בתקופה ההלניסטית (למצרים ולאנטוליה) ובין אם בימינו אלה (לברלין ולסן-פרנציסקו). אז בין לבין, הגרו גם לדמשק ולבגדד…

 6. צדוק התקוה הגיב:

  הזרם הציוני ניצח עובדה קיימת מדינת ישראל למרות כל הצרות והמלחמות ששכניה הכריזו עליה איך אומרים הכלבים נובחים והשירה עוברת הקומוניזם מת הבונד לא קיים גם יהודי המזרח סבלו מגזענות ואפליה דוגמאות היסטוריות לאפליה כזו: במאה הארבע-עשרה נאסר על יהודי מצרים וסוריה להתגורר בבתים גבוהים, להרים את קולם בתפילה, לקבור את מתיהם בקברים מרשימים יותר מאלה של שכניהם המוסלמים או למלא תפקידים פקידותיים; ואם ביקשו להיכנס לבית המרחץ היה עליהם לתלות על צווארם פעמון או מטבע נחושת עד 1912 הוכרחו יהודי מרוקו לחלוץ את נעליהם בצאתם את הרובע היהודי כאות כבוד לאומה הערבית ההלכה השיעית הקיצונית שהונהגה בתימן בידי האימאמים הזיידים קבעה כי מוסלמי הרוצח יהודי אינו חייב במיתה. היהודים חויבו ללבוש בגדים פשוטים למראה ולהימנע מחבישת מצנפת. ואם לא די בכך, יתומים יהודים רבים נחטפו בידי שלטונות תימן ואולצו להמיר את דתם

  • דוד עציון הגיב:

   שלא לדבר על גזירות המווחידון (שושלת מוסלמית בצפון אפריקה ובספרד) שרדיפותיהם את היהודים במאה הב-12 הזכירו את ספרד הקתולית במאה ה-15

 7. א.קורא הגיב:

  אכן מן הראוי שתערך בדיקה יסודית על סמך העצמות היבשות
  שבפקיעין ובכול מקום אחר בטרם יהפכו לחזון. ברם, המחשבה
  שיימצא ד.נ.א משותף בין א.קורא, למשל לבין רגב או
  הדגנרט אלקין ושוחרי טובתם מעוררת פלצות, קבס ומה לא.

  • דניאל קלטי הגיב:

   ד.נ.א. משותף, יש בין כל היצורים החיים על-פני כדור-הארץ, פלוס (אולי) אי-אלו בקטריות, בקרח-השביטים ומתחת לפני-המאדים.

   ד.נ.א. משותף, אנו חולקים עם החתול של השכנים, עם התוכי על הדקל וגם עם הדקל עצמו.

 8. איתן הגיב:

  תודה לכותב המאמר.

 9. שלומית הגיב:

  מאמר מרתק ומקיף.. אשמח לקרוא מאמרים נוספים בנושא זה.

 10. א.ב הגיב:

  אני חושב שצורת התקיפה של הנושא שגויה כאן.
  האנושות בדרך כלל מתפתחת בלי הרבה מחשבה מה יכול לצאת מזה… מדענים גאים בפיתוח זן עמיד של איזה ירק, ולאן זה יוביל לא ממש מעניין איש. מדינות שולחות מסרים ולווייני מחקר לחלל, כדבר מובן מאליו, בלי לחשוב שלצעד כזה אולי צריכה להיות כאן החלטה של כל האנושות, אם אנחנו מוכנים לקחת את הסיכון שבהתגלות לחוצנים אם הם באמת קיימים, וכו׳ וכו׳ וכו׳…
  המדע חושב שיש לו זכות בשם המדע לדעת הכול, וזה שגוי לדעתי.
  באופן כללי, יש לדעתי נושאים שאסור להעלות בכלל. אם למשל מחר יבוא מדען ויציג תכנית לבדיקת הרמה המוסרית של נשים מבחינה גנטית, אני חושב שצריך לאסור עליו לבצע את המחקר.
  גם הנושא של מחקר הגנטי של היהודים מיותר מאותה סיבה.

  אבל זה לא הפספוס העיקרי בגישה.
  הנקודה היא שגם אם כל היהודים הם בני ״גזע״ אחד, מה שללא ספק לא נכון! אז גם אז זה עדיין לא מסביר את המחשבה שיש להם איזושהי זכות לבעלות על קרקע כלשהי. שלא לדבר על זכות לגרש את הבעלים הנכחים (שהם בעלים יחידים) של הקרקע.

  • שום בצל הגיב:

   מי קבע שהם בעלים של הקרקע?
   מי זה "הם"? "הם" זה לא קבוצה אחת, ההתגבשות לקבוצה בעלת זהות פלסטינית משותפת באה כתגובה לציונות.
   מי קבע כמה קרקע?

   הרי בסופו של דבר, היו להם אינספור אפשרויות לקבל קרקע מהמעט שנשאר בפלשתינה (השאר הועבר לירדן/סוריה/מצרים/לבנון), ובכל פעם העדיפו לדרוש את כל העוגה, ולהעיף את היהודים מכאן.

 11. דנה הגיב:

  ניתוח מעניין,
  נהניתי לקרוא!

 12. מר סחוג, חתן חידון התנך 1971 הגיב:

  בסוף יתברר שדאעש זו בעצם קהילה יהודית עתיקה 🙂 אולי בגלל זה ביביהו מסייע להם?…

  (795 נקודות מתוך 500 הנקודות האפשריות).

  • דניאל קלטי הגיב:

   יש טוענים, שהטאליבאן האפגאני, הם בעצם צאצאי שבט מנשה ויש להשיבם הביתה… 😉

   • ק.א. הגיב:

    לפי הכלל שמתיר לחזור למולדת אחרי 2000 שנה ולנשל את המקומיים… ישנה גם לאפגנים האלה "זיקה" לארץ הקודש… בזמנו ישעיהו ליבוביץ, בסרט על הביקור שלו במעלות, ניסה להסביר את העקרון הפשוט הזה לכמה אנשי ימין (כמובן ללא הצלחה יתרה).

 13. דינו הגיב:

  אילן שדה מציג את העניין הגנטי כאילו הוא בלב ההגדרה של "עם" למרות שאין לעניין שחר.
  ההגדרה של המונח "עם" היא גמישה ופתוחה מאוד, ודווקא העניין הגנטי הוא הפחות רלוונטי.
  הנה הגדרה לדוגמה, שמצאתי במילון מכובד ולא-ציוני:
  a body of persons that are united by a common culture, tradition, or sense of kinship, that typically have common language, institutions, and beliefs, and that often constitute a politically organized group
  … הרבה פרמטרים ואף אחד מהם אינו "נושאים של גן משותף".
  האירוניה כאן היא שהעם היהודי אינו זקוק לאישורו של אילן שדה כדי להיחשב עם, בדיוק כמו שהעם הפלסטיני אינו זקוק לאישורה של גולדה מאיר ז"ל.
  קבוצת אנשים בעלת זיקה משותפת כלשהי החליטו שמעכשיו הם עם, ואם הזיקה המשותפת אכן משמעותית והם חשים שותפות גורל – הרי שמדובר בעם לכל דבר ועניין ולא משנה אם יש או אין גנום שמייחד אותם. אילן שדה מוזמן לגשת לבג"צ ולנסות לבטל את הגדרת המוגש "העם היהודי". ספק אם יצליח.

 14. אילן שדה הגיב:

  אתייחס לאבו עלי, איטר , צדוק מהתקוה ודומיהם רק לאחר שיחשפו את שמותיהם המלאים.

 15. מה רוצה הפרופסור? הגיב:

  לכל אדם יש זכות לכתוב ולבקר את המדינה שבה הוא חי. בישראל יש המון סיבות טובות לכך. החל בנאכבה, בגירוש של רוב האוכלוסיה הפלסטינית ב-48', והמשך בכיבוש. מאז 67' ישראל כובשת את כל פלסטין, וממשיכה לנסות לסכל כל סיכוי לשלום צודק.

  אך כל זה לא מסביר מדוע פרופסור, שהתמחותו אינה בעניני גנטיקה עוסק ב"גנום", במדע התורשה באורגניזם המקודד ב־DNA. ובכן מה ענין שמיטה להר-סיני? ובכלל, הטענה שלפיה המיוחדת של היהודים מבוססת על "הגן" היא שטות בריבוע. זו אמירה ספקולטיבית גרידא, שכל מטרתה היא לטפוח על השֶכֶם הציוני, ולנפח באוויר פסגות דליל את החזה הישראלי. ובכלל, הרי ידוע לכל שעד היום לא נמצא גן ספציפי המקושר עם אינטליגנציה, או "גנום" כזה או אחר.

  • איתן הגיב:

   לשאלה התמוהה."….מדוע פרופסור, שהתמחותו אינה בגנטיקה עוסק במדע התורשה באורגניזם……".
   שאלה תמוהה. אני קורא היום מאמר של פרופסור אלברט אינשטיין על סוציאליזם ועל קץ הכלכלה הקפיטליסטית. מאמר מדעי , ועל פי גישה זו אשאל מה עניין תחום ההתמחות של אלברט איינשטיין, שלפתע הרשה לעצמו לעסוק בתחום מדעי אחר ולבססו על פי הנחות מדעיות. אני מציע לגדה השמאלית להדפיס את המאמר של פרופסור איינשטיין, שבא מתחום התמחות שונה וכותב מאמר מדעי בדבר הצורך להגיע לחברה סוציאליסטית .

   חבל שהמגיב מנגח את פרופסור אילן שדה על ש"העז" לכתוב מאמר בנשוא שהוא לא בתחום ההתמחות המדעית שלו.

   • אילן שדה הגיב:

    לכבוד הוא לי ללכת בדרכי אלברט איינשטיין

   • עלי הגיב:

    פרופ אשר מאיים על כל מי שמתנגד לדעותיו ואשר מעליב בכינויי גנאי אינו ראוי להעמידו ליד איינשטיין.
    איינשטיין כתב מאמר על סוציאליזים והכלכלה הקפיטליסטית שזה לא מדע אלא יותר הכרעה ערכית
    (ראה את הפגנות הסטודנטים לכלכלה בכל העולם נגד מה שמלמדים אותם)
    מנגד גנטיקה זה מדע אשר כל אדם אשר משתמש בו חייב בלימוד מעמיק
    אם הפרופ למחשבים היה יודע קצת גנטיקה הוא היה יודע שכל מוטציה גנטית מביאה תועלת וגם נזק
    וכל מוטציה מלווה במחלות גנטיות.
    הוא גם היה יודע שכל התיעלות בניצול חמצן מאריכה את תוחלת החיים כלומר הטיבטים צריכים לחיות יותר שנים ולא נראה לי שזה באמת המצב בטיבט.
    וזו התגובה האחרונה שלי לאדם הזה

    • אילן שדה הגיב:

     לאדם המכנה עצמו "עלי"
     לא הגבתי על דבריך. לא העלבתי אותך. לא איימתי עליך. לא מבין מה אתה שח.
     כל שכתבתי כי אין לי עניין להגיב על דברי אדם המסתתר מאחורי כינוי.
     פרופסור אילן שדה

 16. אילן שדה הגיב:

  מרבית המגיבים סלפו את דברי. להלן, תמצית דברי לכל המסלפים :
  הנחת היסוד : העם היהודי בימי בית שני היה עם בעל גנום הומוגני .
  ההנחה הציונית הינה : לפני 1950- 2500 שנה הוגלו היהודים מארץ ישראל ופוזרו בעולם. כל יהודי התפוצות מיוחסים ליהודים שגלו. היהודים בתפוצות שמרו בקנאות על זהותם .
  אם ההנחה הציונית נכונה אזי כולם, כל יהודי התפוצות, הם בעלי גנום דומה להלן "גנום יהודי". 70 דורות אינם מספיקים ליצירת שינויים גנטיים מהותיים בדרך של אבולוציה בלבד.
  היהודי הפולני שונה גנטית מן היהודי התימני. היהודי הרוסי שונה גנטית מן היהודי האתיופי. השינויים הללו הם במסגרת 2 פרומיל השונות האנושית. השוני הגנטי הזה לא נוצר בדרך אבולוציה של 70 דורות. מסקנה: אין גינום יהודי.
  הואיל ולא קיים במדינת ישראל "גנום יהודי" אזי המסקנה היא כי הנחת היסוד הציונית איננה נכונה.

  דוגמא הפוכה:
  העם הטיבטי הוא שכנו הזעיר של העם הסיני הגדול כבר עשרות אלפי שנים. הגינום הטיבטי דומה לגינום הסיני. אולם יש הבדל מהותי אחד: לטיבטי יש גן מיוחד הגורם ניצולת טובה של חמצן בתנאי גובה רב. זהו שוני אבולוציוני שנוצר במשך עשרות אלפי השנים האחרונות.

  • דני הגיב:

   אני חושב שיש משהו קצת תמים בגישה שלך. מיעוט קטן מאד של העם היהודי טרח להקשיב לסיפורי הסבתא האלה שסיפרו לו. בלי קשר אם הם נכונים או לא הם פשוט לא היו רלוונטים לחיים של רוב היהודים בעולם (ערב השואה היו בישראל אחוזים בודדים מכלל העם היהודי). אבל אז באה השואה, וההתעוררות הערבית הלאומית במזה״ת, והחלו גלי העליה. ממש לא שיבת ציון אלה אודים שרופים שברחו מהתופת הנאצית, ואז מהתופת הסובייטית, ועכשיו מהתופת בצרפת … למי אכפת אם יש ליהודים גן מיוחד או לא … זה עוזר למישהו לקנות דירה במחיר שפוי פה במדינה? לסגור את החודש בכבוד? פחחחח.

  • דינו הגיב:

   על סמך מה אתה טוען שהנחת היסוד הציונית היא "העם היהודי בימי בית שני היה עם בעל גנום הומוגני"? האם יש בידך ציטוטים של ראשי ומייסדיי הציונות המתבטאים לגבי "גנום"?

   כוונתך המקורית היא הרי להפריך את קיומו של העם היהודי, אבל מי אמר ש"עם" מוגדר רק ע"י קירבה גנטית יוצאת דופן? האם בקרב כל עם אותו אתה "מאשר" יש גנום משותף וייחודי, כמו הטיבטים? האם בדקת את הנושא?

   הזכרת את היטלר שלא הסכים איתך ולא ממש התעניין בשאלה "האם אכן הגנום היהודי קיים ומגדיר את העם היהודי". הוא פעל לחיסול פיזי של כל יהודי. זכור גם שהרצל היה מונע ממשפט דרייפוס ומתופעת האנטישמיות בכלל. האם בעיניך אין בסכנה האנטישמית והנאצית צידוק מספיק לציונות?

   נניח שהכיוון הזה של חתירה תחת הגדרות וקיום של עמים יתפוס תאוצה:
   פלסטינים יטענו בקולי קולות שאין עם יהודי והיהודים יטענו שאין עם פלסטיני (למשל "מאז ומקדם" של ג'ואן פיטרס יהיה רב מכר) –
   עד כמה לדעתך יקדם הדבר את פתרון הסכסוך?

 17. דניאל קלטי הגיב:

  הבה נתקן: אבות-השימפנזה ואבות-האדם, נפרדו, זה מזה, לפני 7 עד 7.2 (לא 10) מיליוני שנים. כל בני-האדם בעולם היום, הם צאצאי אותה קבוצת ציידים-לקטים באפריקה, מלפני 120 אלף (לא 500 אלף) שנה בסך-הכל ואבות כלל בני-האדם, החיים מחוץ לאפריקה, התפצלו זה מזה לפני לא יותר מ-70 אלף שנה. לפני כ-55 אלפי שנים, עוד היה, לאירופים ולסינים, אב משותף אחד!!

  ומעבר לכך: מחקרים גנטיים, הוכיחו כבר בשלהי שנות התשעים, קרבה גדולה במיוחד, בין האשכנזים לפלשתינים. כלומר: בעוד שהאשכנזים, הם צאצאי היהודים, שהגרו (לא "הוגלו"!! הגרו, מטעמים כלכליים בד"כ), אך שמרו על דתם – הפלשתינים הם צאצאי היהודים, שנותרו כאן, אך המירו דתם.

  כל אלו, הן *עובדות*. האם זה מצדיק הציונות? לא.

 18. איטר הגיב:

  שמי לא מעניין ולא רלוונטי ולא ברור מדוע מישהו ירצה לדעת אותו.

  הנחת היסוד שלך לא מבוססת לא נדרשת. לא מבוססת כי אין שום סיבה להניח גנום הומוגני ליושבי הארץ בבית שני, זו טענה חזקה שדורשת תיקוף משמעותי, שאני מניח שאין לך.

  ההנחה גם לא נדרשת משום שאאוגניקה לא מהווה אספקט של הציונות, למעשה הציונות פעלה את רוב פועלה לפני גילוי הסליל הכפול על ידי קריק, ווטסון ופרנקלין והתבססה אך ורק על פרשנות של ההסטוריה של העם היהודי אשר מיסגרה את הציבור היהודי כ״עם״ במובן הפוליטי חברתי של המאה ה19 באירופה, תקופה בה המושגים המודרנים של ״עם״ התגבשו.

  ובנוגע לדוגמה שלך, כל קבוצה אנשים החיה מעל לגובה של 4500 מטרים לאורך זמן משמעותי תפתח מוטציות תחת הלחץ האבולוציוני של מיעוט בחמצן, זה אינו סממן לאומי בשום אופן, אלא תוצאה של קרבה גאוגרפית. באם והגדרת ה״עם״ שלך כולה מתצמצמת לקרבה גאוגרפית, אזי לא ברור מדוע הטרחת את הגנום מרבצו. אלא שבמידה ולדידך ״עם״ היא קבוצת אנשים שגרה באזור גאוגרפי תחום ומוגדר, אזי הויכוח שלך הוא לא עם הציונות, אלא עם ההגדרות המקובלות לעמים.

 19. יעלון, נתניהו, והאפרטהייד "המדעי" הגיב:

  נראה כאילו הבעיה היחידה של נתניהו בהקשר של תוכנית האפרטהייד של יעלון היתה הטיימינג (TIMING). רבים שאלו מדוע הציג יעלון את תוכניתו דווקא בזמן שהגב' מוגריני, שרת החוץ של אירופה, ומר בלאטר, נשיא פיפ"א מבקרים בארץ?
  למה בחר משה סמולינסקי-יעלון להציע את תוכנית ההפרדה באוטובוסים בין פלסטינים לישראלים בגד"מע הכבושה עכשיו? מדוע פלסטינים שעברו את מחסומי העינויים ונכנסו לישראל כדי לעבוד, חייבים לשוב לביתם דרך המחסום דרכו נכנסו? למה אסור להם לנסוע באוטובוסים לישראלים "לבנים בלבד" WHITES ONLY ? האם זו מהדורה חדשה של "חוק השבות"?
  נראה שדרכו של "בוגי" מהקיבוץ לפשיזם היתה כשם ספרו: "דרך ארוכה קצרה". והכל בשם הביטחון. כך היה גם בדרום אפריקה. שם דאג השלטון הלבן להפרדה גזעית מפחד שמא יתערבבו הגזעים, שמא ריח הפועלים השחורים לא ינעם ל"לבנים", שמא לעשירים לא ינעם לשבת ליד העניים…
  עתה גם יפרידו בין שכונות העוני לבין סביון–דניה–רחביה, כמו שהפרידה ישראל בין הפלסטינים לבין אדמותיהם בגלל ה"גנום".
  נאמר לממשלת האפרטהייד: לא ניתן לשפץ את האפרטהייד–צריך לחסלו–ולעצור את מפעיליו, ובראשם משה יעלון!

 20. ש.א. הגיב:

  מחבר המאמר צודק בטענתו שהסיפור הציוני על מוצאנו המשותף מן היהודים העתיקם אינו נכון. בישראל היום מתהווה עם חדש: יהודי-ישראלי. לציונים קשה להשלים עם זה משום שטיפוח מיתוסים על עם בן אלפיים שנה מוכיח לדעתם את בעלותם על הארץ. המיתוס הוא כלי אידיאולוגי לצידוק גירוש התושבים המקוריים שישבו כאן. לכן הציונים הלוקחים חלק בוויכוח כאן מתלהטים. כל כך.

  • עלי הגיב:

   ההפרדה בין הציונות לעם היהודי היא מגוחכת.
   בלי ציונות ובלי מדינת ישראל העם היהודי יחדל להתקיים !
   הציונות אינה מילה ריקה מתוכן ..הציונות מגדירה מליוני יהודים השותפים לחלום הציוני הצודק !
   הדרך היחידה להעלים מליוני אנשים זה לגרש אותם לאלסקה לפי דברי אחמאדינאג'ד ואם
   יתנגדו להקים להם מחנות השמדה.(זה הפירוש המעשי של להיות אנטי ציוני)
   ליהודים מדינה קטנטונת אחת אשר הוכרה על ידי העולם התרבותי מאז החלטת חבר הלאומים
   משנת 1919 לעומת זאת לערבים שטחים עצומים ו-23 מדינות ולכן אין דבר צודק מאשר המדינה היהודית.
   הפשע היחיד הנובע מדבריך הוא אחזקת מליוני פליטים במחנות מטעמים פוליטיים במשך 67 שנים
   (לפי חישוב מספיק פרומיל אחד מכספי הנפט כדי לשקמם)

  • דניאל קלטי הגיב:

   עובדתית, אנו צאצאי היהודים מאז וכך בדיוק גם הפלשתינים.

   הקשר בין זה, לבין השאלה, האם – מקץ כאלפיים!! שנות טיולים באירופה – היה עלינו לשוב לכאן פתאום, הוא בדיוק אפס.

  • דינו הגיב:

   כציוני אני לא חושב שיש ליהודים "בעלות" על ארץ-ישראל, אלא שהיהודים זכאים לבית-לאומי בארץ-ישראל. יש הבדל מהותי בין שתי הגישות.
   ישנן שלוש נקודות חשובות כאן:
   1. היהודים זכאים לבית-לאומי בהינתן שחלק ניכר מהם רוצה ותומך בכך, ובוודאי שזקוקים לבית שכזה עקב היותם נרדפים במשך כל-כך הרבה זמן וכל-כך הרבה מקומות.
   2. ארץ-ישראל היא המקום הטבעי להקמת בית כזה, בעיקר בגלל הקשר ההסטורי והרגשי למקום.
   זהו בוודאי פתרון יותר טבעי מאשר בארגנטינה או באוגנדה.
   3. האו"ם קיבל את רעיון החלוקה. וכך למעשה חתם העולם על העניין ואישר אותו, ובוודאי שנתן לעם היהודי (אם תתעקש – לציונים) בעלות על חלק מהארץ.

   עכשיו בבקשה הראה לי מדוע ואיך אני דבק במיתוס כלשהו. לטעמי לא ניתן לחלוק על שלושת הנקודות שהעליתי.

   • דניאל קלטי הגיב:

    1. למה זכאים? ואגב: בימינו, מדינת ישראל, מסייעת באופן פעיל, לגרועים באנטישמים, לרדוף יהודים מקומיים, ש – ראה איזו חוצפה מצדם!! – מעיזים שלא להיות ציונים…

    לא שזה חדש, כמובן.

    2. ארץ ישראל = המקום הטבעי? מה פתאום? פי-אלף יותר טבעי היה, להקים המדינה היהודית, על-חשבון גרמניה ופולין, למסור ליהודים, את כל שטחי פומרניה, מקלנבורג, ברנדנבורג, גליציה ופרוסיה ולהקים בהם, את המדינה היהודית, כפיצוי על השואה…

    הפולנים עשו באבותינו פוגרומים, במשך מאות בשנים. הגרמנים עשו את השואה. אז לתת להם פרס, להגשים עבורם, את חלום אדולף היטלר ומרעיו, על "אירופה נקייה מיהודים", תוך שאנו מענישים הפלשתינים?!??

    3. האו"ם גם אמר, שעל ישראל:
    א' – לאפשר, במיידית, לכל הפליטים הפלשתינים, לשוב לבתיהם (1948)
    ב' – לסגת מן השטחים הכבושים (1967)

    אי-אפשר להתייחס, אך ורק למה שנוח. או שמכירים באו"ם ומקבלים כלל החלטותיו, או שאו"ם-שמו"ם ואז, כיצד מעז אתה לצטטו, פתאום?

    • דינו הגיב:

     1. זכאים משני טעמים: קודם כל מפני שהציונות (למעשה: הדרישה להקמת מדינה) ייצגה חלק ניכר מהיהודים, וכמו כל עם אחר המצביע על חלקת ארץ אליה יש לו זיקה מוכחת – גם היהודים העלו דרישה להקמת ביתם הלאומי בארץ ממנה באו.
     הטעם השני הוא העובדה שללא בית-לאומי סבלו היהודים רדיפות והשפלות במשך מאות שנים. אין זה אלא טבעי וצודק שיזכו להגן על עצמם בצורה אפקטיבית.
     אם כבר מישהו מסייע לגרועים באנטישמים – הרי שאלו הם האנטי-ציונים. ראה למשל את כנס הכחשת השואה שנערך באיראן בהשתתפות נציגים יהודים נטורי כרתא.
     2. ממש לא! מדינה היא זכות, לא פיצוי, מה גם שעדיף להקים מדינה במקום בו אין מדינה (למשל פלסטין) מאשר לגזור חלקים ממדינות ריבוניות.
     הפלסטינים בכלל ראו עצמם חלק מסוריה הגדולה, נראה לי שהיו נענשים יותר אילו היה מתממש החזון הנ"ל.
     3. ישראל כבר היתה קרובה מספר פעמים לחתימת הסכם עם הפלסטינים, במסגרתו היה נפתר עניין הפליטים בדרך הגיונית ולא בדרך של "ייקוב הדין את ההר". אני מקווה שגם אתה מעדיף הסכם כזה. אגב, אם כבר צביעות הקשורה לאו"ם: הסבר לי את הסטנדרטים הכפולים של האו"ם ביחס לפליטים פלסטינים לעומת כל פליט אחר

     • דניאל קלטי הגיב:

      1. א' – הציונות, בכל שבעים שנותיה הראשונות (מייסוד מקווה-ישראל ופתח-תקווה עד לקום-המדינה), לא יצגה חלק ניכר, אלא אחוז מבוטל, של משוגעים לדבר.
      חלקם הניכר של היהודים, לא הביע שום עניין, בהגירה לפלשתינה/איירץ ישרוייאל ובמגורים בחולות, אלא באחת משתיים: או בהישארות במקומם, או אם כבר הגירה, אז לגאלדענע מעדינע, הלא-היא ארה"ב. עובדה הסטורית נתונה ופשוטה. הציונות, לפני השואה, יצגה אולי 8% מן העם (לכל היותר…), בטח ובטח, שלא את "רובו"!
      ב' – מציע לך לבדוק, מי מחמש ובאיזה נשק, את הפורעים הניאו-נאצים, באוקראינה דהיום…

      2. א' – זכותו של עם להגדרה עצמית, היא במקום-מושבו (במקרה היהודים האשכנזים: ע"ח גרמניה ופולין, בעיקר) ולא על-חשבון עם אחר ביבשת אחרת.
      איזורים גרמניים, נמסרו לפולין; לגיטימי לחלוטין היה, להעניק לפחות את חלקם ליהודים, תחת להעניק חותמת-כשרות, לנישול-הפלשתינים…
      ב' – אז פשעי-הנכבה המחרידים, של הציונים נגד הפלשתינים, היו ע"מ להצילם, מן הסורים האיומים והנוראים!! יופי!! אולי עליהם להודות(!!) למגרשיהם ולטובחיהם, על שבביצוע הנכבה, מנעו מהם ליפול, תחת שלטון סוריה…

     • דינו הגיב:

      1. א'. אבקשך לא לנקוט מוסר כפול. נא להתייחס לשאיפה היהודית להקמת בית לאומי בארץ ישראל (קרי – לציונות) כפי שאתה מתייחס לתנועה המקבילה הפלסטינית. גם בקרב רוב הפלסטינים לא היתה שאיפה כזו במשך עשרות (ומאות?) שנים, והנה לפתע שאיפתם הפתאומית היא קדושה לך ולחבריך בשמאל העקבי. עובדתית היום רוב היהודים בעולם הם ציונים, וזה מספיק כדי להכשיר את הציונות ואת מדינת ישראל כמדינת העם היהודי.
      ב'. דמגוגיה ותו לא. נתחיל בזה שמצווה לעזור לאוקראינים נגד האימפריאליזם הברור הגס והבוטה של רוסיה, וכל שוחר זכויות אדם אמור להבין זאת. לקרוא להם "פורעים הניאו-נאצים" (גם אם יש ביניהם כאלה) זה כמו שאסד קרא להתקוממות בסוריה כבר בראשיתה "טרוריסטים חמושים". אגב, ספר לנו בבקשה "מי מחמש ובאיזה נשק" ומה חלקה של ישראל?
      2. אתה טועה. שאל את קברניטי מדינות ערב וצפון-אפריקה שסילקו את היהודים לישראל. אם הם החליטו שכאן היהודים צריכים לחיות- מי אנחנו שנתנגד? ובכלל, מה המשמעות של "מקום מושבו" בהקשר של העם היהודי? פולין? ארה"ב? ישראל? מרוקו?
      אתה רוצה פולין? אדרבא, שב שם. אני (והרוב המוחץ של היהודים) לא מעוניין. האם תכריח אותי?

     • דניאל קלטי הגיב:

      דינו, אתה באמת מגזים בהבליך.

      1 א' – שום "שאיפה להקמת מדינה לאומית", אינה קדושה בעיניי. אני נגד כל לאומיות ולדעתי, לכל הדגלים הלאומיים באשר-הם, מגיע בדיוק אותו הטיפול… אישית, אני בעד הקמת רפובליקה סוציאליסטית אחת, מהים התיכון עד לנהר הירדן, בהּ *כל* גילוי, של לאומיות ושל דת, יהיה בלתי-חוקי לחלוטין וייענש בחומרה (לא, לא סטאליניזם בשום-אופן; טרוצקיזם, או לחילופין טיטואיזם). השתלח בי, אם כבר, על מה שאני כותב, לא על דעות, שמביעים אנשים אחרים.
      ואולי *היום*, מרבית היהודים ציוניים; גם לחלוטין לא בטוח. מה שבטוח הוא, שלא כך היה הדבר, טרם הקמת-המדינה ובזאת אנו דנים, לא במצב כרגע, בו המדינה (ונוכחות הציונים וצאצאי-הציונים כאן), היא עובדה מוגמרת (וזה גם לעניין 2).

      ב' – אם אתה תומך, בממשלת אוקראינה ובצבאהּ, אתה תומך בניאו-נאצים, העונדים צלבי-קרס. אובאמה, אולנד, נתניהו ומרקל, מחמשים את הניאו-נאצים (בין-השאר, ברובי "תבור" ישראליים) ורק פוטין, נאבק נגדם. ובן-הברית שלי, הוא האדם, שנאבק נגד ניאו-נאצים.
      ולעניין סוריה – נו, אז איך תגדיר את דעא"ש (המורדים באסאד)? לא טרוריסטים? אלא? ילדים עם שירי-שלום?

     • דינו הגיב:

      אהה… אני "מגזים בהבליי"… ואת זה אומר מישהו הרוצה להכיל "רפובליקה סוציאליסטית אחת" המורכבת מפרטים בעלי שאיפה לאומית דווקא, המשתייכם לשני עמים הנמצאים כמעט מאה שנה במאבק …
      אין ספק שמעללי רוסיה במזרח-אירופה ובאסיה הם נר לרגליך:
      "*כל* גילוי לאומיות ושל דת יהיה בלתי-חוקי לחלוטין וייענש בחומרה", האמנם? ואתה חושב שאם כתבת "זה לא סאטליניזם" אז יצאת ידי חובתך? ממש לא? את הדיקטטורה שלך אתה מוזמן לבנות בין כתלי דירתך, אני מוותר עליה.
      תקרא לזה "השתלחות" או לא, אבל לדעתי ההבלים כאן הם מעשה המקלדת שלך, לא שלי.
      אגב, שים לב שאתה קופץ בין הזמן "טרם הקמת המדינה" לבין איזה עתיד אמורפי. אני מבין שהדברים שקרו ב-67 השנים האחרונות ובעשרות השנים הבאות אינם מענינך.
      ניתוק מהמציאות?

      לגבי אוקראינה:
      שוב אותה טקטיקת רוסית בכיבושיה האימפריאליסטים: השלטון במדינה X לא מוצא חן בעיני אז בוא ונכבוש אותה. זה מה שישראל עשתה ב-82 בלבנון, לא? האם עכשיו זה נשמע לך יותר בעייתי?

     • דינו הגיב:

      ולגבי סוריה:
      הסוגריים שרשמת אחרי איזכור דאע"ש: "דעא"ש (המורדים באסאד)" מדברים בעד עצמם:
      המורדים באסד רחוקים מלהיות רק דאע"ש או ג'אבת אל-נוסרה.
      מדובר בראש ובראשונה באזרחים סוריםועריקים מהצבא שקצה נפשם בדיקטטור הרצחני היקר ללבך (וללב הרוסים והאיראנים).
      אסד כינה אותם "טרוריסטים חמושים" עוד כשהיו הפגנות לא אלימות שנענו ברציחות ועינויים המוניים מבית היוצר של הרופא הטוב.
      כך החלה הההסלמה, ואל תוך החלל הריק שנוצר נכנסו הטרוריסטים אותם קיבל אסד בזרועות פתוחות, שהרי הם אלו הנותנים לו את הצידוק להישאר על כסאו ולהמשיך לטבוח בטוענה לפיה הוא נלחם למען סוריה נגד אירגוני הטרור (שוב, כניסתם לסוריה היתה מעשה ידיו).
      עכשיו אמור לי שוב מי בין שנינו כותב הבלים ומי לא.

 21. אור הגיב:

  ובוא נדבר על ה"עם" הפלסטיני. אוסף מהגרי עבודה עם פרומיל של תושבים מקומיים שמעולם !!! לא הגדירו את עצמם כעם. ראה את שמות המשפחה השונים את התת זרמים של ניבי דיבור וכו' וכו'
  אשמח לתגובה ענינית

  • ק.א. הגיב:

   אתה טוען מפורשות, מילולית, שאתה מעוניין בתגובה עניינית אבל קשה שלא להתרשם כי נקודת המוצא שלך אינה באמת "עניין". אור, כשהייתי בצבא (ולא לפני) הבנתי (מעבר לכל ספק) שהיודונאציזם (מבית הציונות) אינו מחפש שום "עניין" בשכם ובעזה. הוא אינו מחפש להבין שום דבר. הוא מחפש להשתולל ולהשתלט. ולכן הוא עשה ועושה את מה שעושה שם. אני חושב שזו תגובה עניינית. וחצצית.

   עכשיו, קח כל אדם אובייקטיבי מחו"ל (שאינו קשור לאיזור, ושלא הוזמן לאירוח חינם בארץ, ושאינו פוחד להגיד אמת) כדי לסייר שם שבוע או שבועיים וללמוד את מה שהולך שם מזה עשרות שנים ויגיד לך את אותו הדבר. זהו העניין. זה חדש? לא. כבר בעצם ישן נושן. אבל זה עדיין העניין.

  • העם הפלסטיני קיים הגיב:

   יש שני הסברים לכך:
   למאמינים באל ובמיתוסים יש כמובן את ההסבר מהתורה. על אברהם, (אביהם של יצחק וישמע-אל) הגר, ישמעאל וכו'. בכך מאמינים גם המוסלמים, שנתנו לכך ביטוי בקוראן.

   לאחרים, שלהם מדע ההיסטוריה, הארכאולוגיה והגנטיקה יש הסברים אחרים. מקובל ההסבר שהפלסטינים הם צאצאי של תושבי הארץ שלא גורשו (לבבל).

   אפילו בתורה תמצא לכך עדות ברשות שנתן האל לאברהם לגרש ולהשמיד את השבטים ועמי הארץ. (ראה בראשית טו).

   אלא שאותך "אור" מעניינים רק ההסברים החשוכים. לכן אסכם ואומר: יחי העם הפלסטיני
   لشعب الفلسطيني‎ שלא מוותר ומוכיח שהוא צמוד לארצו בצומוד אמיתי.

 22. פלוני הגיב:

  דבר ראשון, חשוב להדגיש כי היהדות המסורתית (כן, גם החרדית) סוברת כי כל היהודים, או לפחות אלה הנקראים "כהנים" או "לויים", מגיעים מאב קדמון משותף באיזור 3000-3500 שנה לפני זמנינו. זאת, על פי הציווי האלוקי שלא להתחתן בעמים שסביבם, ציווי שהודגש בעיקר בסיפור פנחס וזמרי ובספר עזרא ונחמיה. עכשיו, אמנם הגנום של יהודי אשכנז, ספרד, תימן, אתיופיה, הודו וכו' שונים, אך אין זה סותר את עמדת המסורת: יכול להיות שבמשך השנים הצטרפו גרים וגיורות לעם ישראל, והשפיעו על הגנום שלו (במיוחד לפי הטענה כי כל יהודי אשכנז מוצאם מארבע משפחות בלבד…) לעומת זאת, מעולם לא התייחסו ליהדות בתור "דת" עד לפני 250 שנה בערך, אז קמו יהודים והמציאו את ההגדרה הזו על מנת להשתחרר מהמצוות ומהקהילה היהודית.

 23. "עם מאכל מלכים" הגיב:

  הציונות אכן לא השתיתה את הגדרת יהודים כעם על מוצאם הגנטי. אבל "הזכות על הארץ" מבוססת על הפאן האידיאולוגי הזה שהוא אבן יסוד של הפרקטיקה הציונית ואכן הוא מופרך. יהודי בית ראשון ושני לא הוגלו מלבד קומץ מנהיגים ובנדיטים. מרד בר כוכבא גרם לטבח איום אך לא להגלייה. יהודים היגרו מא"י מרצון או המירו את דתם בתקופת האיסלם, יהודים של היום, אבותיהם התגירו בזמנים ובמקומות שהיהדות היתה מיסיונרית או קבלה אותם ברצון בישראל יהודי הוא מי שהרבנות מכירה בו ככזה או שהצטרף ועדיין לא הוכר ע"י הרבנות אך "מתגייר" מרצון ומוכיח "גיורו" בעיקר ע"י שרות צבאי משמעותי שמהווה "תעודת גיור"

  משמעות עכשוית לקיום עם יהודי בתפוצות היא תוצאתו של חוק השבות. אם הייתי יהודי, נגיד בצרפת, ומצבי לא הכי בטוח עקב המדיניות הציונית, הייתי מרגיש עצמי יהודי לאומי ואפילו מלמד ילדי עברית שפה שיהודים לא דברו בה בשום מקום לפני הציונות.

  הלאומיות הפלסטינית לעומת זאת היא תוצאתה של השאיפה הציונות המטרנפרת מתחילתה עוד לפני 48. הטיהור האתני ומחנות הפליטים הם הדבק החזק של הלאומיות הפלסטינית והם לא יוותרו עליה לאחר שנצרבה בתודעתם ומאחדת אותם במאבק

  • דינו הגיב:

   כמובן, כל מה שקשור ללאומיות יהודית או בית-לאומי ליהודים הוא "מופרך" וכל מה שקשור ללאומיות פלסטינית חקוק בסלע… אם כבר הרי שהגישה הזו – היא היא המופרכת.

   הלאומיות הפלסטינית לא היתה קיימת לפני הציונות ואתה עצמך כתבת זאת,
   שכחת שגם הלאומיות היהודית "נצרבה בתודעתם של היהודים" (ללא ספק אצל רובם) ו"מאחדת אותם במאבק".
   מדוע הגיוני שהפלסטינים יתאחדו ויפתחו לאומיות עקב מצוקה קולבקטיבית, ולא הגיוני שהיהודים יעשו זאת?
   אין שום סיבה בעולם שהיהודים ינטשו לפתע את רצונם להיות לאום בעל מדינת לאום, ואילו הפלסטינים ייצמדו למה שלא היה קיים אצלם עד לפני מאה שנה ואף פחות מכך.

   האמירה שלך על יהודי צרפתי ש"מצבו לא הכי בטוח עקב המדיניות הציונית" היא מגוכחת, שהרי מצבם של היהודים בגולה היה בכי רע גם בלי קשר לציונות, כפי שאתה בוודאי יודע היטב,
   ומכאן שזרעי הציונות כבר נזרעו עשרות ומאות שנים לפני שהרצל וחבריו נתנו לה שם.

   • מי מגוחך? במגבלות התגובה הגיב:

    "מצבם של היהודים בגולה היה בכי רע גם בלי קשר לציונות"
    יבכ"ז הם לא התפתו לציונות ואפילו שללו אותה.

    עד לסגירת השערים במערב מיליונים של יהודים הצביעו ברגלים נגד הציונות והגרו לארה"ב ומערב ארופה.
    אלה שנשארו, רובם ככולם מלבד קומץ זעיר השתייכו לבונד, החרדים לאגודת ישראל, ברוסיה יהודים היו חלק משמעותי במפלגה הבולשביקית (מתוך ששת מנהיגי המפלגה שלושה היו יהודים) – כולם אנטי ציונים מוצהרים. כאן בארץ, הישוב הישן אשכנזים וספרדים התנגדו לציונות עד שההתנגדות הערבית שבראשה עמדו דתיים מוסלמים לא הבדילו בין יהודים לציונים.

    אז מי הם "העם היהודי שהלאומיות נצרבה בתודעתם"?

    החשש מההגירה היהודית לבריטניה שאת רהובות האיסט סייד בלומדון כבר מילאו מהגרים יהודים "משונים" והאינטרס האימפריאלי לתקוע קוץ בתחת של המזרח התיכון, הניעה את ממשלת הוד מלכותו לתמוך בציונות. עליית הנאצים לשלטון הניעה יהודים להמלט לאן שרק אפשר הם הגיעו לפלשתינה לא מטעמים ציוניים. אחרי השואה חברו כל המעצמות כולל ברה"מ להפטר מבעיית הפליטים שרובם לא רצו להגיע לכאן ואכן לא הגיעו. הנכבה היא ההצלחה הגדולה של הציונות שבגינה הגיעו יהודי המזרח…

    • מי מגוחך? הגיב:

     הנכבה היא הצלחה הגדולה של הציונות. השטח שישראל כבשה "טוהר" מרוב הילידים הערבים מצד אחד ועקב כך מצב היהודים בארצות ערב בתוספת ההפחדה והפרובוקציות שעשו שליחי המדינה וההסכמים המושחתים שנעשו עם השליטים שם הביאו לגל עצום ביחס של מהגרים יהודים מארצות ערב כדי למלא את השטחים שהתושבים המקוריים גורשו מהם ולמנוע את שובם.

     חשוב לדעת כי יהודי המזרח לא נכללו כלל בתכנית הציונית עד כדי כך שהם לא נחשבו יהודים במובן הלאומי שהציונות התכוונה לעורר. הפנייה לשם היתה רק לאחר שהתברר שהמאגר היהודי מארופה לא קיים או שלא הגיע בכמויות משמעותיות (לאורך כל הפעולה הציונית) והצורך הדמוגרפי הוא שהפך את יהודי המזרח לחומר אנושי טוב. ברור שהגירתם לישראל לא נבעה מטעמים ציוניים לאומיים, אלא שהריטואל הדתי שירושלים היא חלק חשוב בו עשתה אותם לציונים כביכול (כך גם נטורי קרתא יכולים להחשב ציונים). היחס אליהם היה בהתאם, פטרוניזם וניצול למטרות הציוניות ונסיון למחיקה מהירה של תרבותם על מנת שיתאימו לחברה הציונית שהיא אשכנזית במהותה.

     אז היכן הם אלה שבהם "זרעי הציונות כבר נזרעו עשרות ומאות שנים לפני שהרצל וחבריו נתנו לה שם"?

    • דינו הגיב:

     העובדה שמליוני מהגרים יהודים לא בחרו בהגירה לפלסטינה לא קשורה לדמגוגיה בטענתך ש"מצבי לא הכי בטוח עקב המדיניות הציונית". תקן בבקשה ל"מצבי לא הכי בטוח עקב היותי יהודי", כפי שהוכח במשך מאות שנים.
     הנסיון האנטי-ציוני של הצגת הציונות כמקור האנטישמיות הוא אכן מגוחך בהינתן ההסטוריה הידועה לכולם.

     על משקל שאלתך "מי הם היהודים שהלאומיות נצרבה בתודעתם?" אני שואל "מיהם הפלסטינים שהלאומיות נצרבה בתודעתם?",
     שהרי שוב – תושבי פלסטינה הערבים ראו עצמם בכלל חלק מסוריה הגדולה וכלל לא קראו לעצמם "פלסטינים" אלא "ערבים" (ע"ע "הוועד הערבי העליון" ולא "הוועד הפלסטיני העליון"…). משמע: אפשר לפקפק בלאומיות הפלסטינית בדיוק כמו שניתן לפקפק בזו היהודית.

     לבריטניה בכלל לא היה אינטרס "לתקוע קוץ בתחת של המזרח התיכון" בעזרת היהודים, אלא אינטרס לתקוע קוץ בישבן הטורקי. לכן תמכו הבריטים בשושלת ההאשמית.
     התמיכה הראשונית של הבריטים במדינה יהודית נבעה משיקולים בזמן מלחה"ע הראשונה, בעיקר הנסיון להכניס את ארה"ב למלחמה.
     אח"כ הם "ישבו על הגדר" בסכסוך היהודי-ערבי והסתייגו (מאוד!) מהגירה יהודית לפלסטינה ומהקמת מדינת ישראל

 24. שירה הגיב:

  מעניין אך גם אם היה גנום יהודי מובהק וגם אם כל היהודים בישראל היו חוזרים בתשובה, הם עדיין אחראים לנישול, כיבוש, רציחות, יצירת מיליוני פליטים, יצירת מיליוני אדם חסרי זכויות, עינויים, מעצר קטינים, הריסת בתי משפחות, חוקי אפרטהייד בשטח מסויים ושיפוט לפי חוקי האפרטהייד רק לתושבי השטח הנ"ל, חימוש מוגבר של הצבר וסיכון כל תושבי האיזור, הקמת התנחלויות וחנק של תושבי האזור, הרס מקורות המחיה של תושבי האזור, מניעה מתושבי האזור להקים נמל, שדה תעופה, מפעלים חיוניים, מניעת מעבר סחורות חיוניות ומניעת חופש תנועה.

 25. רמי יובל הגיב:

  רוב המגיבים כאן לא ירדו לכוונת הכותב. טענתו אינה שאנחנו לא עם (כאן ועכשיו), אלא שבעת היוולדו של הרעיון הציוני לא היינו, אנו עולי תימן ופולין וקוצ'ין וכו', עם אחד, אלא מאמינים דת אחת. טענתו מוכחת הירית וגנטית. 70 דורות לא יתיכו פולנים ותימנים ובבלים ואתיופים לעם אחד. במלים אחרות, אנחנו היום עם יהודי-ישראלי אבל תעודת הלידה שלנו מזוייפת. וזה חשוב, כי באמצעות תעודת לידה מזוייפת אנו מתיימרים להיות בעלי הארץ מקדמת דנא ולהדיר ממנה את תושביה הערבים. שיא האבסורד הוא שערבים אלו הם ככל הנראה צאצאים אוטנטים של היהודאים הקדמונים. אז באים אירופאים שאבות אבותיהם דבקו בדת היהודית ושאין להם כל שורש גנטי בארץ (כנען או פלסטין או ישראל או איך שתקראו לה) ומגרשים (ליברמן, זאבי, כהנא ושאר בנדיטים) את בני הארץ המקוריים (בעיקר בגליל ובחלקים מהגדה המערבית, והכל בהכללות כמובן) בטענה שהם פולשים. שדה ניסה להסביר זאת אבל ברור שהחברים עלי הידען ויעלון האפרטהיידיסט ושאר שודדי הכבוד הפלסטיני ימצאו ק"ן טעמים "להפריך" את טענותיו.

  • אילן שדה הגיב:

   מדויק

  • עלי הגיב:

   לרמי יובל
   הרעיון שהיהודים הם עם אשר מולדתו בארץ ישראל מושרש עמוק בתודעה של כל יהודי
   ולא משנה אם הוא תימני או קוציני או נולד בפולין.
   אתה משנה סיבה לתוצאה. הציונות קמה משום שהרעיון שאנחנו עם שמוצאו מארץ יהודה
   אשר הובטחה לאברהם הוא רעיון שעובר מדור לדור במשך אלפיים שנה הציונות היא תוצאה
   ולא סיבה לקיומו של העם היהודי.
   במשך ההיסטוריה היהודית קמו אנשים שהתימרו לגאול את העם והקימו תנועות שסחפו המוני יהודים
   כמו שבתאי צבי אשר ניסה להביא את היהודים לישראל. רבים אחרים האמינו שבאחרית הימים תבוא הגאולה ולכן התישבו בארץ ישראל כדי להקבר בה.
   לולא השואה היינו כיום מדינה המונה 30 מליון יהודים עם מיעוט פלסטיני אשר היה שמח להיות אזרח במדינה היהודית.היהודים לא הדירו את הערבים .. בובר הציע לערבים חלוקת הארץ לקנטונים והבטיח להם שמספר היהודים לא יעלה על מספר הערבים והם דחו אותו !
   יש אנשים אשר רוצים להשמיד את העם היהודי ממניעים אפלים
   הרעיון של עם יהודי אשר מגשים חלום של אלפי שנים משגע אותם יש בעם היהודי יופי רב ושאיפה למצוינות .

  • דינו הגיב:

   אמנם מאוחר, אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם:
   אין לי מושג מה המשמעות של טענה כמו "ערבים אלו הם ככל הנראה צאצאים אוטנטים של היהודים הקדמונים" (אילן שדה כתב "יתכן מאוד").
   אם מדובר בקיום גן משותף אז בבקשה מצאו אותו והיפכו את "ככל הנראה" ו"יתכן מאוד" לטיעון משמעותי. לא צריך "מדענים בישראל" לשם כך. מספיקות כמה דגימות רוק של יהודים מפקיעין ופלסטינים מג'נין או עזה – ותהיה לכם תשובה.
   בכל מקרה מי שסבל משנאת יהודים במשך מאות שנים היינו אנחנו (רוצה לומר: בני העם היהודי שאילן שדה ואתה מכחישים את קיומו) ולא הפלסטינים. שנאת יהודים היתה הקטליזטור העיקרי והצידוק המוסרי של התנועה הציונית ושל הדרישה למדינה יהודית. הקשר למקום הזה היה הטיעון/צידוק המשני.
   אילו היו הפלסטינים סובלים משנאת יהודים במשך אותו פרק זמן – היה מקום לאחידות גורל שלהם ושלנו, אך מכיוון שהם חיו את חייהם כאן בשקט יחסי (או במקומות אחרים, שהרי חלק ניכר מהם הם מהגרי עבודה) – אזי הם קבוצה נפרדת. שים לב ששותפות גורל וסבל משותף מאחדים אנשים לכדי "עם" לא פחות מאחידות גנטית, וכנראה אף יותר.

  • ליאורה הגיב:

   למר אילן שדה, ברצוני להודד את הנושא הבא מהוויכוח הכללי, ולהציגו בנפרד, ומהסוף:
   לאחר מספר שנים של יחסי ציבור אגרסיביים בקרב דעת הקהל הישראלי, לחץ בלתי פוסק
   על קובעי החוקים וכו' – התקבלה לפני כ-40 שנה פסיקתו של הרב עובדיה יוסף
   (לדעתי, העובדה שהניחו לו להיות פוסק יחיד בנושא כל כך – הינה שערורייתית, מעוותת ושגויה).
   הרב עובדיה יוסף פסק, בהסתמך על דברים שכתב הרבד"ז, רבה של יהדות קהיר לפני 400
   שנה – שחבשים מסויימים (מה שאנחנו קוראים היום אתיופים) הינם משבט "דן" של
   בני ישראל. ועל כך הסתמך הרב עובדיה יוסף (בולשיט, לדעתי הוא "הסתמך" על קריאות
   אינדיאנים ויללות אפאצ'י, כדי לקבוע את פסיקתט ההזויה). אבל לאור העובדה, כפי שלפחות
   נטען, שקיימת התייחסות והתכתבויות ביו רבנים במשך כמעט 2,000 שנה באירופה,
   אפריקה ואסיה – מעידה כאלף עדים על קיומו של עם יהודי. בהגדרה.
   אודה על התשובה של מישהו מהקוראים, או הכותב.

 26. אלכס מסיס הגיב:

  את הקביעות הפשטניות של "אור" אפשר ל"הלביש" על ה"יהודים" בישראל: רובם באו מתוך אילוצים
  מטריאליים (חוסר יכולת להתפרנס כראוי בארצות מוצאם) ויש להם שמות שונים וניבי דיבור שונים –
  אפילו אם הם מסוגלים, במיעוטם הניכר, להבין ולשוחח בעברית.
  הוויכוח מתנהל סביב ל"עם" אך כוונת הנוטים לציונות, כך נדמה לי, ל ל א ו ם
  ישנה דת יהודית וישנו לאום יהודי, של דתיים וחילוניים – העם הישראלי הוא חלק ממנו: יהודים, מוסלמים
  ונוצרים. יש להזכיר שחלק ניכר מ"העליה הרוסית" איננו יהודי כלל.

 27. "דינו" טועה ומטעה! הגיב:

  "דינו" טוען שהיהודים זכאים לבית-לאומי בארץ-ישראל.
  כנראה שהיות והם לא נוקמים בגרמנים על פשעי השואה, הם באו לכאן לנקום בפלסטינים שלא עזבו את ארצם למרות פשעי היוונים והרומאים.

 28. יוסי שורץ הגיב:

  עם אינו תופעה גנטית אלא סוציולוגיות-היסטורית העובדה שהציונות טוענת לגנום אחד מלמד על גזענותה . אין עם יהודי עולמי משום שאין ליהודים כולם טריטוריה משותפת, אלא חיים בחלקים שונים של העולם. מדינת ישראל מכחישה שיש עם ישראלי. לכן אין אנו רשאים לרשום בתעודת הזהות שלנו ישראלים. לישראלים הזכות לחיות בארץ זו לא משום שהם ביטוי גנטי של יהודי בית שני, אלא משום שהם חיים כאן. אין להם זכות לדכא את הפלסטינים שחלקם אכן צאצאי היהודים הקדומים. לפליטים זכות השיבה ובכך גם הזכות של העם הפלסטיני בכל ארצו גם אם ה יהפוך את הישראלים למיעוט עם זכויות אזרחיות שוות.

 29. יאיר הגיב:

  אתם רציניים? ברור שיש שוני גנטי בין העדות, היהודים התערבבו עם האוכלוסייה המקומית. איך זה שיש ערבים סורים בהירים וערבים תימנים שחומי עור? או צפון אפריקאים בהירים ודרום אפריקאים שחומי עור? ההיסטוריה מעולם לא הכחישה שהיהודים התערבבו עם עמים נוספים זה כתוב במפורש בגניזות קהיר. דרך אגב המחקר הגנטי של ד"ר ערן אלחייק רק מחזק את הטענה הציונית מאחר והוא מצא שיהדות אשכנז קרובה לארמנים והגיאורגים (עמים איראנים מהלבנט) ולא לסלאבים והטורקים (אליהם היו שייכים הכוזרים) הארמנים והגיאורגים הם לא עמים קאווקזים הם היגרו לשם והממלכות שלהם היו על שטחים נרחבים באנטוליה והלבנט. התהליך ההיסטורי בדרך כלל זהה, קהילה יהודית נודדת בעיקר מסיבות כלכליות של מסחר או בגלל רדיפות, הקהילה מתיישבת במקום חדש, מאמצת מאפיינים מהתרבות שלו ומתערבבת עם אוכלוסיה מקומית אשר התגיירה. אם מסתכלים על ימי הביניים ההגבלות על התבוללות והתגיירות לא היו אז כמו שהיום, יהודים היו שוכרים עבדים ופעמים רבות אלה התגיירו אל מנת לקבל זכויות. סוחרים יהודים פעמים רבות התיישבו באזורים באירופה והתחתנו עם נשים נוכריות עוד כשהפוליגמיה הותרה.

 30. מעניין ש הגיב:

  מעניין שהויכוח על הגנטיקה של היהודים מושך אליו הרבה יותר מגיבים מאשר הויכוח על הדרישה לתת לפליטי הנאכבה הפלסטינית לשוב לארצם, ולקיים את החוק הבינלאומי — דרישה שישראל דוחה.
  הרי חוק זה, והחלטות האו"ם, הם הבסיס שבזכותו קמה מדינת ישראל. אי-מילוי זכות השיבה שומטת את הבסיס החוקי שעליו קמה ישראל!

 31. אילן שדה הגיב:

  להלן דברי אלברט איינשטיין 1938בנושא הלאומיות היהודית :
  אני אעדיף בהרבה לראות הסכם סביר עם הערבים על בסיס דו-קיום מאשר את היווצרותה של מדינה יהודית. מלבד השיקולים הפרקטיים, המודעות שלי לטבע המהותי של היהדות נוגד את הרעיון של מדינה יהודית עם גבולות, צבא, ומידה של כח זמני, צנוע ככל שיהיה. אני חושש מהנזק הפנימי שהיהדות תכיל – במיוחד מההתפתחות של לאומיות צרת אופקים במסגרת עמנו אנו, כאשר עם לאומיות מסוג זה נאלצנו להלחם כשלא הייתה לנו מדינה יהודית.

 32. אילן שדה הגיב:

  למרות העניין שמאמר זה מעורר במגזין חשוב זה, הוא לא נתקבל לפרסום בעיתון "הארץ". מה זה אומר על "העיתון לאנשים חושבים"?

  • דינו הגיב:

   למערכת "הגדה" שלום. מכיוון שאילן שדה מעלה טענה זו נגד עיתון "הארץ", יהיה זה מן הראוי שתאפשרו פרסום תגובה לטענתו. אמנם עדיין לא צינזרתם, אני רק מקדים תרופה למכה 🙂 .

   לאילן שלום,
   זו אינה הפעם הראשונה בה אתה טוען נגד עיתון "הארץ" לגבי אי-פרסום מאמר פרי עטך.
   התשובה היא, לדעתי, שכמו בפעם הקודמת (מאמרך לגבי חוסר עזרה של הציונות ליהדות אירופה בתקופת השואה) – גם הפעם ישנם שני ליקויים עקריים במאמרך:
   הראשון הוא שאתה משאיר יותר מידי קצוות פתוחים, מעלה השערות (גם אם לא בלתי-סבירות) ומציג אותן כעובדות.
   העניין השני הוא שיש במאמריך ניחוח של קנטרנות: נקודת מוצא אנטי-ציונית די קיצונית הגורמת לדברים שאתה כותב להיראות ולהרגיש כמו תעמולה.

   דוגמה טובה לשתי הנקודות הנ"ל היא העובדה שציינתי כבר בתגובה קודמת:
   אם אתה חותר תחת הגדרת היהודים כ"עם" על-פי גנטיקה, אתה חייב קודם לכן להידרש לשאלה הסוציולוגית-פילוסופית הכללית של הגדרת קבוצת אנשים כ"עם", מפני שאם לא תעשה כן (ולא עשית) אזי לא ניתן להשתחרר מהתחושה שיצרת כאן הגדרות ומבחנים שהם תקפים אקסקלוסיבית רק לגבי העם היהודי ולא לאף עם אחר. וזה פשוט לא רציני.

 33. שתי הערות - לסיום הגיב:

  1. איינשטיין אמר זאת ב-1938. ספק אם היה אומר זאת לאחר שרוב יהודי אירופה הושמדו בשואה.
  2. למרות ביקורתך על "הארץ" זה העיתון היחידי בארץ.

 34. שאול מזור הגיב:

  השאלה היא: האם כותב המאמר ציוני או לא ציוני? האם הוא סבור שצריך לשנות את היחס לציונות, ולהפוך את המדינה ללא ציונית ? האם להכריז על הציונות כטעות ? איך תראה המדינה שתבוא במקום ישראל ?

  • אילן שדה הגיב:

   מדינת ישראל איננה המדינה היחידה שנוסדה בדרכי עוולה. ארה"ב נוסדה בדרך של רצח האינדיאנים ועבדות השחורים. מה עושים לתקון עוולות הציונות? זה דורש מאמר נפרד. בודאי לא ע"י פרוק מדינת ישראל.

   • שאול מזור הגיב:

    האם אתה "בכל זאת ציוני"? אולי הדרך לתיקון העוולות היא להכריז על עידן פוסט ציוני. לבטל את המוסדות הציוניים,וגם את החינוך הציוני ולהגיע להסכמה עם הערבים על שיבת הפליטים הפלסטינים? בהמשך ליצור פדרציה עם הפלסטינים ולפצות אותם בשילומים?

    • אילן שדה הגיב:

     הנושאים שהעלת ראויים לעיון ודיון רציני.

     • שון הרצברג הגיב:

      התיאוריה של המומחה לגנטיקה עלולה לגרום להכחשת קיומו של העם הפלשתיני.
      ובכלל הטענה לטוהר או אי טוהר גנטי, עלולה להוביל לגזענות. ולכן עלולה להעליב ניצולי השואה ובצאצאים שלהם.

 35. שון הרצברג הגיב:

  לא ברור מדוע מאמר נכבד זה פורסם כאן. כי אתר זה מיועד לקידום שלום עם הפלשתינים ולמען צדק חברתי. והמאמר הזה עלול לדרבן ימנים שמכחישים את קיום העם הפלשתיני וזכויותיו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים