הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 בנובמבר, 2002 9 תגובות

הפוליטיקאי המנוסה, בנימין בן אליעזר, ישב בממשלת האחדות הלאומית שדרדרה את המדינה לשפל מדיני, כלכלי וחברתי שלא היה כמותו. רק האיום על מעמדו כיו"ר מפלגת העבודה ועל כיסאו סביב שולחן הממשלה ובלשכת שר הביטחון הביאו לפרישה מהממשלה שאליה לא היה צריך להצטרף כלל. כשמינה שרון את מופז תחתיו, התנגד בן אליעזר למינוי מהטעם שמופז חסר ניסיון פוליטי. באותו הטעם עצמו הוא משתמש כדי להכשיל את מועמדותו של מצנע לראשות העבודה. בעיניו, על "טירונים" פוליטיים להימנע מעיסוק בפוליטיקה. המשכו של אותו טיעון יביא בהכרח למסקנה שרבים בציבור אכן מסיקים, שבהיותם טירונים פוליטיים, אינם מבינים דבר בפוליטיקה ועל כן עליהם להשאיר את המערכה לחברי המועדון הסגור של הפוליטיקאים המנוסים.

כטירון פוליטי, ולמרות שאיני גורס כבן אליעזר, החלטתי הפעם לנהוג על פי הגיונו. בבחירות הבאות עלינו לטובה אטיל לקלפי מעטפה שבתוכה, פתק לבן. כבוחר נאיבי (טירון פוליטי, כאמור) נראה לי שדווקא לפתק הלבן סיכויים טובים להביא לשינוי משמעותי במציאות חיינו העגומה.


הטלת פתק לבן עשויה להביא למספר תוצאות רצויות. קודם כל, היא תפגין את נאמנותי, כאיש שמאל, למנהיגותו של מנהיג השמאל, הטוען שבהיותי חסר ניסיון פוליטי, איני מבין דבר בפוליטיקה ועל כן, בחירתי בימין או בשמאל היא מעשה אווילי המבוסס על חוסר הבנה.


שנית, ועכשיו ברצינות, פתקים לבנים שיטילו, כמוני, מצביעי השמאל בהמוניהם יביאו לחורבנה הסופי של מפלגת העבודה ולסילוקה מהמפה הפוליטית. העבודה חדלה מזמן לשמש אלטרנטיבה אידיאולוגית לימין מאחר ואין לה אידיאולוגיה, כפי שהוכיחה בישיבתה בממשלת האחדות הלאומית האחרונה. התפקיד היחידי שנותר לה, תפקיד שגם אותו ככל הנראה לא תצליח למלא בבחירות הקרובות, הוא לשמש פלטפורמה שתוביל עסקנים (בעלי ניסיון פוליטי, כמובן) אל שולחן הממשלה בכל הזדמנות בה יחליט הציבור להעניש את מנהיגי הימין על מחדל כזה או אחר.


שלישית, הפתק הלבן יקים לנו קואליציית ימין חזקה ויציבה. קואליציה כזאת תוכל לממש את אידיאולוגיית הימין שתמציתה מתגלמת זה זמן רב בסבא החביב והנחרץ, אריק "מלך ישראל". הימין יוכל להגשים את חלום המדינה הפלסטינית בירדן על ידי "טרנספר מרצון" של ערביי ישראל לשם וחיסולו של משטר האשמי. מימוש פתרון הבעיה הפלסטינית לא יופרע על ידי "יפי הנפש" מהשמאל כפרס, ביילין, בן אליעזר, שריד וגלאון. הפתק הלבן הרי הושיב אותם באופוזיציה מצומקת בירכתי הכנסת. אני מאמין, לצערי, שיש בין אלו המשייכים עצמם לשמאל שיעצמו עיניים, יאטמו אוזניים ואף, ויקוו שהצלחת מדיניות הימין תפטור אותם מבעיית השליטה בעם אחר, מהקולוניאליזם ממנו הם סולדים ומהאפרטהייד נוסח דרום אפריקה, רחמנא ליצלן. הם יקוו לפקוח עיניהם ולומר: ברוך השם שהעיפו לנו את הערבים מהעיניים, אפשר כבר לצאת בשקט לחופשה בטוסקנה.


השמאלניים האמיתיים ידעו שבהטלת הפתק הלבן ובחיסולה של המפלגה המתיימרת לייצג אותם הם יביאו לשני דברים. את הימין להיכשל תוך זמן קצר בפתרון הבעיה הפלסטינית ואת הקמתה של תנועה שמאלנית אמיתית של "טירונים פוליטיים" שתחליף את השמאל המסורתי "המנוסה". תנועה שתבין שלא בסמכותה לפתור את הבעיה הפלסטינית ושעליה לפתור רק את הבעיה הישראלית. פתרון שמשמעותו הכרעה על דמותה של מדינת ישראל. הכרעה על היותה, קודם כל, דמוקרטית, ליברלית והומאנית. הכרעה חד משמעית על הפרדת הדת מהמדינה, הכרעה על הקו הירוק כגבול, סירוב מוחלט לזכות שיבה כלשהי של הפלסטינים לתחומה של מדינת ישראל  ועל פינוי מוחלט של כל ההתנחלויות אפילו במחיר של מלחמת אזרחים.


אל יטעו השמאליים האמיתיים במצנע. ה"הפרדה החד צדדית" ללא פינוי כל ההתנחלויות היא אחיזת עיניים. השארת "גושי התנחלויות" וצבא שלנו בתחום השטחים הכבושים אינה פתרון, כפי שהוכיחו אירועי חברון רק לאחרונה. במקרה הטוב זהו פתרון שיציל את מפלגת העבודה מחורבנה, יחזיר אותה לשלטון במועד כזה או אחר,  ייתן הזדמנות לישבנם של עוד פוליטיקאים לחמם את כסאות הכנסת והממשלה ויחיש את חורבנה של המדינה.


עד שיקום מנהיג שיסתכן בכך שלא יבחר מייד ויאמר לנו את האמת, אמת שתביא גם מצביעי ימין לשנות את דעתם, אני אמשיך להטיל לקלפי פתק לבן.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. אלמוג הגיב:

  דעתי כדעת חד"ש – תמיכה על תנאי למצנע. פתק לבן יביא לאופוזיציה שמאלית קטנה וחלשה. הצבעה מסיבית למפלגות שמאליות יותר מ"העבודה" עשויה להביא לתזוזה של דעת הקהל – מרץ תהפוך ללגיטימית, ובעקבותיה גם חד"ש כבר לא תהיה מוקצה מחמת מיאוס. אני קוראת להצביע למפלגות השמאל!

 2. אלכס מסיס הגיב:

  למאמרו של הלל שוקן,יש ליחס שתי שגיאות:

  – האם אמר לעורכי "הגדה השמאלית" שימסור את אותו

  מאמר ל"הארץ" (פורסם ב19 לנובמבר) – אם אמר, השגיאה

  היא שגיאת העורך,שלא צריך היה לפרסם. אם לא אמר –

  שגה. האם ימכור האדריכל שוקן את אותה תוכנית לשני

  לקוחות שונים ?

  אשר לתוכן המאמר האנרכיסטי: השמאל לא יוושע מחורבנה

  של מםלגת העבודה. הימנעות תחזק את הליכוד והימין

  המשוגע.

  על ה"בלתי מפלגתיים" שמוחם וליבם בשמאל, לקרוא לכל

  חבריהם להצביע בעד המפלגות שמצען קורא לנסיגה לקווי

  השביעי ביוני 1967 , ריבונות משותפת בירושלים ופתרון

  הוגן לבעיית הפליטים הפלסטינים.

 3. שירה הגיב:

  אני מסכימה לחלוטין. להפיל את מפלגת העבודה זה חובה. אפילו יש לי סלוגן – "הצבעת העבודה – קיבלת דליה איציק" או אפילו – "ליברמן! לשמאלך".

  אבל המסקנה שלך הלל היא מוטעית. יש אלטרנטיוות להצבעה. ניתן להצביע למרצ, לחד"ש או למפלגה שמאלית חדשה שתקום. אבל בשום פנים לא לשים פתק לבן. אנחנו לא בתקופה של ברק ושרון.

 4. זה שמאל זה? הגיב:

  הלל ש. הוא כמו תינוק שנשבה בסבך השטויות של עצמו. הוא ישים פתק לבן, ושמים וארץ ירעדו וכל מפלגת העבודה תיפול על ברכיה ותתחנן שהוא לא יעשה לה את זה.

  הלל ש. חי במחוזות עלומים, לא כאן ולא עכשיו. הלל ש. מאמין שמפלגת העבודה היא "שמאל". מעניין איך הוא נפל על האינפורמציה הזאת, שהיתה חסויה עד היום, ואפילו מפלגת העבודה לא חשדה בקיומה.

  הלל ש. לא שמע על מרצ או על חד"ש. ככה זה, כשמאמינים שמפלגת העבודה היא "שמאל". אגב, כך חושבים גם אביגדור ליברמן ויתר החבר’ה.

 5. Ouzi Dekel הגיב:

  ל"ץ

  לא ציוני

  LET’S CHANGE

  תנועת הלצי"ם [הלא ציונים הישראלים], קוראת לבחור בבחירות הקרובות לכנסת במפלגות לא ציוניות או לא לבחור כלל.

  מי הם הלצי"ם – הלא ציוניים הישראלים ?

  אלו ישראלים המתנגדים לכל החוקים המפלים את המיעוט הפלשתינאי בישראל.

  הם אלו הקוראים לביטול חוק השבות.

  הם אלו התומכים ביישום כל החלטות מועצת הביטחון בנושאי הסיכסוך, ובמיוחד ביישום ההחלטות 194, 262 ו- 338.

  והם אלו הקוראים למדינת ישראל לאמץ ולכבד את כל האמנות הבינלאומיות – אמנת ג’נבה, אמנות בנושאי איכות הסביבה, איסור הפצה של נשק גרעיני וכו’.

  כללי. אלו אבני יסוד לקריאה / יוזמה / תנועה / מהלך / …..

  לכן ומשום כך כל מי שרוצה, מעוניין או יכול להעשיר את הרעיון, להגיב עליו, או לנצל אותו, לשפר אותו, לפתח, לשפץ, להפיץ, לסגנן, להוסיף, לארגן, לצייר, לרכז, לתת תנופה או פשוט להיות בתמונה – אז

  ל"ץ – LET’S DO IT

  להלן הפרטים –

  עוזי דקל

  Ouzi Dekel

  20 rue Duris

  75020 Paris – France

  club-internet.fr@dekel

 6. שמוליק קולטון הגיב:

  אני מסכים אם המאמר והכול טוב ויפה. אבל אתה רוצה לשים פתק לבן ולתת לימין להיות בשלטון בתקווה שאולי יהיה משהו בסדר עוד כמה שנים???

  אני מעדיף להצביע למפלגת העבודה מאשר להפיל אותה ולתת לשרון להיות ראש ממשלה קדנציה נוספת. רק תחשוב על כמות היהודים והערבים שישלמו בחייהם בשנים הקרובות בגלל שלטון הימין אז אני אישית מעדיף לתת הזדמנות למצנע מאשר לראות את כמות המתים שתיהיה פה כי החיים שלהם יותר חשובים מפרוק מפלגת העבודה.

 7. אמנון הגיב:

  המאמר הזוי. החלטות מועצת הטחון פרושן יציאה מהשטחים ומירושלים . עד שלא תכניסו לראשכם את העובדה שהערבים לא רוצים אותנו לא בשטחים לא בירושלים אלא גם לא בחיפה תל אביב ומצר ( חרבת ביר אל איסיאר ),הראל (בית ג’יז ) ,כרמיה ( חרביה ),מגידו ( לג’ון )סאסא ( סעסע ),שדה יואב (עיראק סואידן ) וכד’.

  כאשר הערבים יגיעו למסקנה שאי אפשר להזיז אותנו מכאן הדרך לשלום קצרה מאד . אז נוכל לדבר על ויתורים וכד’.

  אגב מדוע הקיבוצים יוצאים נגד "הכיבוש" כאשר הם יושבים על כפרים ערביים שתושביהם גורשו במלחמת העצמאות ואילו תושבי ה"שטחים הכבושים " לא גרשו ולו תושב אחד ממקומו ???

 8. גיל קרניאל הגיב:

  אכן. רק למה מפלגת העבודה? היא לא הוכיחה את עצמה. ראויה מפלגה אחרת. שתקום כבר מפלגה אחרת.

 9. יוסי שורץ הגיב:

  מי שרוצה להצביע מפלגת העבודה או להעניק לה תמיכה פוליטית בצורה של רשת ביטחון, מעיד על עצמו שלא למד מאומה מהניסיון הארוך שיש לשמאל עם מפלגה בורגנית ציונית זאת. הניסיון לטעון כאילו והיא הרע במיעוטו נסתר על ידי המציאות עצמה.

  כאשר הציונות גרשה את העם הערבי ממולדתו, האם זה היה רק בגלל דיר יאסין (האצ"ל) או גם דוהמייה(ההגנה). האם רק בגלל יפו ( האצ"ל) או לוד( ההגנה).

  כאשר ב99 הצביעו אנשים לברק בדיוק מאותו נימוק של הרע במיעוטו הרי קיבלנו את שרון לאחר שברק אפשר לשרון בלווי כויות מסיבים של המשטרה להגיע לחארם אל שריף.

  לאלו האומרים הצביעו מר"צ. היא מפלגת שמאל. באמת? יצא לי לראות בטלוויזיה את טקס השבעתו של גנרל שאול מופז הרוצח של ההתקוממות הפלסטינית. לאחר הטקס מי נעמדו ראשונים בתור כדי לנשקו ולאחל לו הצלחה? כל סיעת מר"צ.

  נשאלת שאלה יחידה האם להצביע עבור חד"ש? ואת התשובה לכך חייבת הנהגת חד"ש לספק. אם היא מוכנה להתחייב שלא תעניק שום תמיכה פוליטית לגנרל מצנע, גם לא בצורת רשת ביטחון, ניתן להצביע חד"ש אם כל הביקורת שיש על מפלגה זו. לצערי הנהגת חד"ש מעניקה למצנע תמיכה פוליטית על תנאי.

  בתנאי שלא ייכנס לממשלת הימין כפואד היא תהיה מוכנה לראות בו איש יוני דיו כדי להגיע להסכמים לפיהם חד"ש תעניק לו תמיכה פוליטית ואף תהיה מוכנה אם תוזמן להשתתף בממשלה עמו.

  עמדה זו רק מחזקת את אלו כהלל שוקן הקורא לשלשל פתק לבן, כי אין עבור מי להצביע.

  יוסי שורץ

  ברית הפועלים הסוציאליסטית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים