הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 במאי, 2003 15 תגובות

אחד העקרונות המתקדמים ביותר של היהדות בימי-קדם עומד עכשיו במבחן: "בימים ההם לא יאמרו עוד אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה. כי אם איש בעוונו ימות, כל האדם האוכל בוסר תקהינה שיניו." (ירמיהו, ל"ג) – אדם המבצע פיגוע התאבדות ממית את עצמו. האם יש להעניש את ילדיו היתומים על כך?

הכיבוש הישראלי אומר: אכן, כן! ולא זה בלבד – אלא, שכל מי שמגיש עזרה ליתומים הוא פושע, שותף לפשע, עוזר לטרור. אם ידע המתאבד-בכוח, שמשפחתו תרעב אחרי מותו, הוא עשוי להירתע מביצוע המעשה. אם ידע, לעומת זאת, שיהיה מי שידאג למשפחתו אחרי מותו, תתחזק נכונותו להיות שאהיד. כלומר: "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה. איש בעוון אביו יומת, כל בני משפחתו תקהינה שיניהם."


ההיגיון הזה הופעל לא-אחת בעבר הקרוב. כאשר אסרה המשטרה החשאית של סטאלין "מרגל אימפריאליסטי", כל משפחתו נהרסה, אשתו נשלחה לסיביר וילדיו לבית-יתומים מפלגתי. הנאצים הנהיגו את המונח "זיפנהאפט", שפירושו: כל המשפחה אחראית למעשי כל אחד מבניה ובנותיה. כולה נשלחת למחנה-ריכוז. עד כה זה נחשב לסימן-היכר של משטר פושעני.


גם אילו היתה השיטה יעילה והיה כדאי להרעיב את נשות המתאבדים וילדיהם, למען יראו וייראו, גם אז יש לומר: לא. איננו מסכימים שהמדינה שלנו תפעל כך, כמו שאיננו מכניסים גוויות לעורות חזירים ואיננו מוציאים להורג בני-ערובה. בחשבון הסופי, זה גם לא חכם. נביאי ישראל לא היו טיפשים.


ולעניין: השבוע נאסרו ראשי התנועה האסלאמית ("הפלג הצפוני") בישראל. מכונת-התעמולה האדירה של הצבא והשב"כ – השולטת בכל אמצעי-התקשורת שלנו – האשימה אותם ב"עזרה לטרור הפלסטיני". אחרי יומיים הוליד ההר עכבר. הטענה העיקרית נגד האיסלמים היא, שתמכו בבני-המשפחה של המתאבדים ושאר ה"שהאידים". קצינת-המשטרה האחראית, הצהירה שאין לה הוכחות לתמיכה במעשי-טרור מעבר לכך. בסך הכול היו פה עבירות כלכליות, כגון הלבנת כספים. "עברות כלכליות" – בשביל אלה ערכו מבצע כזה?! המאסרים בוצעו כפעולה צבאית לכל דבר, נגד אויב מסוכן במיוחד. באישון לילה עלתה שיירה של 800 שוטרים על העיר אום-אל-פחם, כשהם מלווים בכיתה של עיתונאים וצלמים. שוטרים בשכפ"צים הקיפו את בתי ה"חשודים", כולם אישי-ציבור מכובדים. צלפים עמדו הכן, השוטרים פרצו לבתים והוציאו את ראשי התנועה ממיטותיהם.


שיאו של המבצע היה מאסרו של ראש התנועה, השייח’ רא’אד סלאח. אביו גסס בבית-החולים, השייח’ ישן לידו, כדי לסעדו בשעותיו האחרונות. השוטרים העירו אותו  והוציאו אותו כשהוא לבוש בגופייה אל הצלמים שהובאו למקום, כפי שראינו בטלוויזיה. אם התכוונו להשפיל אותו, נכשלו. התנהגותו המאופקת ביישה דווקא את השוטרים. אביו מת כעבור כמה שעות, כשהוא לבדו.


אני חייב לגלות, שאינני לגמרי אובייקטיבי לגבי השייח’ רא’אד. לפני כעשר שנים, בחורף 1993, כאשר גירש יצחק רבין 415 פעילים איסלאמיים לגבול לבנון והפקירם שם בשדה פתוח – הקמנו אוהלי-מחאה מול משרד ראש-הממשלה. בין שותפינו לאוהל היה השייח רא’אד. במשך 45 ימים ולילות, בקור המקפיא של חורף ירושלמי מושלג, שהינו ביחד – השייח’ ועמיתיו, אני, בת-זוגתי רחל, ואורחים מתחלפים, יהודים וערבים והעברנו מאות שעות בשיחות על כל עניין שבעולם, שבמהלכן לימד אותנו השייח’ הרבה על הקוראן ותורת האיסלאם, ובעיקר על הפן הסובלני שלה. אני מודה שהשייח’, שהיה אז בן 34, הקסים אותנו. בניגוד למצופה מאדם שנחשב לקנאי דתי, הוא שפע הומור. הוא אדם חכם. בחיי יום-יום היה נעים-הליכות, אדיב וצנוע. התרשמנו גם מסגנון המנהיגות שלו: השכם בבוקר היה קם והחל מנקה לבדו את השטח. אנשיו מיהרו להצטרף אליו. בלי פקודות, בלי בקשות. אין זאת אומרת, כמובן, שהסכמתי לדעותיו. אני מתנגד לכל משטר דתי ותומך בהפרדה מוחלטת בין דת ופוליטיקה ובין דת למדינה. קנאות דתית זרה לי לגמרי. זה לא הפריע לי לחבב את רא’אד סלאח. עד כאן הצד האישי.


אהדתם של אזרחי-ישראל הערבים לאחיהם בשטחים הפלסטיניים, הנאבקים נגד הכיבוש, נראית לי טבעית לגמרי. אני מבין לרחשי-ליבם ואת בקשתם לעזור להם בתחום האנושי. מה גם שאנחנו, אנשי "גוש שלום" בישראל, כמו גם אחרים, אוספים כספים ושולחים מזון לכפרים הפלסטיניים הנצורים, כאקט פוליטי של מחאה. גם זה יכול להתפרש כ"עזרה לטרור" – שהרי אם הצבא רוצה להרעיב את האוכלוסייה כדי להכניעה, מדוע, יאמרו, באים אנחנו להקל על הרעב?


ברור שכל אלה תירוצים. אין שולחים 800 שוטרים למבצע קרבי ראוותני רק כדי למנוע לחם מילדים או לעצור מלביני כספים, כפי שקוראים להם עכשיו. אם כן, מה היא המטרה? ממשלת-שרון מנהלת עכשיו מאבק ללא-מעצורים, לשבירת העם הפלסטיני כיחידה לאומית. הכיבוש מחדש של הגדה והרצועה, הרחבת ההתנחלויות בקצב קדחתני, בניית "חומת ההפרדה" שבאה לגזול כמחצית משטח הגדה, ההתנקשויות וההרג היומיומי, הרעבת האוכלוסייה, הריסת הבתים ובניית הכבישים העוקפים – כל אלה באים להכניע את העם הפלסטיני ולשבור את התנגדותו לכיבוש.


עכשיו פתח שרון חזית שנייה. מיליון ורבע הפלסטינים שהם אזרחי ישראל עמדו עד כה מן הצד. היו הרבה הכרזות של תמיכה בבני-עמם שמעבר לקו הירוק, היו פעולות הומניטאריות למענם, פה ושם קמו יחידים שעזרו למבצעי פיגועים. בסך הכול, די מעט במצב הנתון. שרון זומם לשנות זאת. ההתקפה על התנועה האיסלאמית היא התחלתה של מערכה מרוכזת, שתדחוף את "ערביי ישראל" לתוך קלחת המאבק. שבירת הגב של ציבור זה נועדה לייאש את הפלסטינים עוד יותר. נוח, כמובן, להתחיל בפלג האיסלאמי הצפוני, מפני שזוהי הקבוצה הרחוקה ביותר מהציבור היהודי. אין היא משתתפת בבחירות לכנסת. קל להחשיד ולתקוף אותה. אך לא צריך להיות ספק: אם יצליח מבצע זה, יותקפו כל חלקי הציבור הערבי, מעזמי בישארה ועד חד"ש. בדיקת השטח כבר נעשתה כשניסו לגרשם מהכנסת. אחר-כך עלול לבוא תורם של כוחות-השלום בציבור היהודי, התומכים בהקמת מדינה פלסטינית בכל השטחים הכבושים.


בל תהיה שום אשליה: המטרה הסופית של שרון היא להפוך את כל הארץ – מהים עד הירדן – למדינה יהודית בלעדית. בתוכנית זו אין מקום לערבים, לא בשטחים הכבושים ולא בישראל עצמה. מי שמתנגד לחזון זה הוא אויב (ערבי) או בוגד (יהודי) – לכן,הקרב על השייח’ רא’אד, הדתי הקיצוני, הוא גם קרב על דמותה של ישראל כמדינה דמוקרטית, חילונית וליברלית.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. ציוני מתון הגיב:

  גדולתה של מדינתנו היא שבפועל איש לא יוכל להרשיע שום ארגון כולל ארגון מוסלמי קיצוני, בהעברת כספים לגיטימיים אפילו הועברו למשפחות מתאבדים.
  ברגע שהכסף מלוכלך רק אז מופעלים זרועות ואינטרסים
  נוספים כהענשה.
  וזה נכון תמיד, תיתפס על ידי מס הכנסה בעניין א’ ותידרש לתן דין וחשבון על הכול.
  ובאשר לאבות אכלו בוסר……,עונשים רבים המושטים על ידי מדינה הינם עונשים משפחתיים, החל מקנס כספי וכלה במאסר אב המשפחה.
  וכן, אם אפשר להציל נפש אחת בגין "טיפול קשוח" ברכוש משפחות מתאבדים, יש לעשות זאת. ותהי הנפש המוצלת מתאבד נוסף או קורבנו הפוטנציאלי.

 2. אסירת ציון הגיב:

  ל"ציוני מתון" (שעדיין אינו יודע שהמדינה משיתה ואינה משיטה) תשובה ציונית הולמת לכל מאמר.צפו עתה, לתשובה הציונית של המגיב "ציוני" ואחריו "ציוני אמיתי":ציוני כל העולם התאחדו,להגיב ב"הגדה השמאלית" שהייתה לאסירת ציון

 3. למר אבנרי – הציטוט שלך מהמקורות מעורר חמלה הגיב:

  הציטוט הסלקטיבי שלך בעניין "אבות אכלו בוסר…" הוא
  די מגוחך. מוזר שאתה נעזר בו כי ישנם ציטוטים אחרים שלא ינעמו לאזניך. למשל "הקם להרגך השכם להרגו" (סיכול ממוקד ?!?!) או "מחה תמחה את זכר עמלק מעל פני האדמה".

  ולעצם העניין, הרי אתה שואף למדינה דו לאומית ולחיסול ישראל הציונית. למען המטרה הזאת אתה מוכן להכשיר כל שרץ. אין לך בעייה עם הטרור המשתולל והרוצח מאות אנשים ברחובות ישראל אבל אתה מרחם על קורת הגג של בני משפחותיהם של הרוצחים.

  שווה בנפשך שיש סיכוי של אחוז אחד שהריסת בית של מפגע תמנע ממחבל אחר לבצע את זממו ולטבוח אזרחים חפים מפשע. האם היית תומך בהריסת הבתים – מובן שלא.

  אין לך גם בעייה שאזרחים ישראלים יתמכו ויעסקו בטרור נגד מדינתם – אתה מכשיר רצח וטרור בקלות בלתי נסבלת.

  מר אבנרי המוסר שלך מעוות ופרוורטי.

 4. ציוני הגיב:

  סליחה ממי שמתרגש מהשמות .
  אורי אבנרי – אתה סלקטיבי בדעותיך . אין כוונה להרעיב אנשים . אולם אם אם גאה בבנה המתאבד אין לתגמל אותה על כך .
  צר לי שאנשים חילוניים וחלקם מחשיבים את עצמם כקומוניסטים או סוציאליסטים תומכים בארגונים מוסלמים קיצוניים שפועלים ברחבי העולם ומטרתם אחת לאסלם את כל העולם . כל מי שעיניו בראשו רואה את הקשר בין הפיגועים בקניה , מרוקו ארצות הברית סעודיה ועוד כל אלה לא נעשים כנגד ה"כיבוש" אלא כנגד תרבות המערב שאנו משתיכים אליה . לא יעזור – אנשי האיחוד האירופי התומכים בארגוני השמאל ובערבים גם תורם יגיע וכבר שמענו את מנהיג המוסלמים האנגליים שברצונו להקים ממשלה איסלמית באנגליה .
  התהליכים גלויים הביצועים בשטח ברורים . ואתם תומכים בארגון שתומך בריש גלי בטרור ובמתאבדים ועוד מבקשים אהדה ציבורית לכך . גם בארצות הברית הכו במאפיה דרך הכיס – הלבנת כספים . אם השיך הנחמד זכאי יקבע בית המשפט ולא כבוד השופט אבנרי .

 5. לדובר האמת החלקית הגיב:

  מדוע משפחתו של גולדשטיין מקבלת ביטוח לאומי?

  ומדוע שאר אנשי המחתרת היהודית מקבלים ביטוח לאומי?

  ומדוע חיילים עם דרגות שרצחו והרגו מקבלים פנסיה מהמדינה?

  ומדוע משפחות פושעים היושבים בכלא מקבלות סיוע מלשכת הסעד?

  כי העולם רחמן. והוא אינו רוצה להידמות לפושעים ולרוצחים בעצמו. הוא מטיל על עצמו מוסריות אחרת.

  ומי שמקבל את המוסר רק בגלל דתו – הוא אינו ראוי להיקרא מוסרי.

 6. יוסי שורץ בפ"ס הגיב:

  בדרך כלל איני מוצא את עצמי באותו צד שאורי אבנרי נמצא בו, משום שהוא שם את יהבו
  באימפריאליזם ובבורגנות הפלסטינית, בעוד שאני שייך לקומץ אנשים ברגע זה, הנאבקים למען
  רעיונות מרקסיסיטים מהפכנים. אולם בשאלה של הגנת הזכויות הדמוקרטיות , כן , גם של
  התנועה האיסלמאית, אני רואה עצמי כחלק מאותו מאבק. שאבנרי משתתף בו.,הנקודה שיש
  להבינה היא כי ההתקפה על התנועה האיסלמית היא חלק מהמתקפה על זכויות ההמונים בכל
  מקום.
  הבה ונזכור כי בעוד כנופיית המושחתים בכנסת הגנה על המושחתת התורנית הגברת נעמי
  בלומנטל אשר שיחדה אנשים להצביע עבור הליכוד, לבקשת המשטרה 15 מנהיגים של הפלג
  הצפוני של התנועה האיסלמית כולל השיח ראאד נעצרו בידי כ1000 שוטרים ואנשי שב"כ .
  המסר היה ברור לאומר ליהודים כי אנשים אלו כה מסוכנים שצריך לשלוח גדוד כדי לעצרם ..
  הם נעצרו ביום הולדתו של הנביא מוחמד, האם זה היה מקרי? הניתן לשער כי מדינת ישראל
  הייתה עוצרת ביום כיפור 15 רבנים שתמכו ביגאל אמיר ?
  בוודאי שלא, זאת הייתה פרובוקציה המכוונת לתת תרוץ לפתיחת המקומות המקודשים
  למוסלמים , לפני היהודים הלאומנים.
  למחרת המדינה נאלצה להודות כי אין כל הוכחה שהפלג הצפוני של התנועה האיסלמית העביר
  כספים לארגוני טרור, uוכי מדובר למעשה ב משפחות נזקקות שאיבדו את מפרנסם. בין אם
  המדובר באסירים פוליטים או במשפחות מתאבדים. guעולה כי בעיני הממשלה בני משפחות
  הנזקקים, נחשבים בעיני הממשלה לטרוריסטים אותם יש להעניש. במדינת חוק בורגנית לא ניתן
  להעניש ענישה קולקטיבית. האם היה עולה על דעתו של מישהו שלא לתת ביטוח לאומי לבני
  משפחה של ירוצחים יהודים? nדוע אם כן נעצרו 15 אנשי ציבור מוסלמים? לכך יכול להיות רק
  הסברים פוליטיים-דהינו שיקולים זרים ברורים. מה הם שיקולים אלו? הוצאת התנועה
  האיסלמית אל מחוץ לחוק! הוצאת האוכלוסייה הערבית כולה אל מחוץ לחוק? הכנת טרנספר?
  הטיית המאבק של הפועלים לשנאה כנגד הערבים? לדחוף את ממשלתו של אבו מאזן לפתוח
  במלחמת אזרחים כנגד המתנגדים להכנעת העם הפלסטיני, מה שקוראים "מפת הדרכים"? כל
  הדברים הללו?

  זאת התקפה חמורה ביותר על הזכויות הדמוקרטיות המועטות שעדיין קיימות במדינה זו. כשם
  שהממשלה מבקשת בסופו של דבר לחסל את ההסתדרות, על מנת למנוע כל התארגנות של
  העובדים, היא גם פועלת לחיסול כל הזכויות הדמוקרטיות של האופוזיציה. היום זה מתחיל
  בתנועה האיסלמית אך זה ימשיך כנגד האופוזיציה הדמוקרטית והשמאלית של יהודים.

  אנו נעים יותר ויותר למשטר אפל ביותר בו חברי הכנסת הם אספסוף של נוכלים גזעניים, אך
  הפגיעה היא בהמונים.

  !

  כמובן שמגמה זו של ממשלת בעלי ההון הגדול, הולכת היטב gם המגמה שארצות הברית משתיתה
  בעולם. עולם בו רק לבעלי ההון הגדולים יש זכויות בעוד המוני העובדים והעניים ובמיוחד בני
  העם המופלה חיים כעבדים.
  יש להפיל ממשלה זו , ממשלה זו היא ממשלת פושעי מלחמה ופושעים רגילים, היא מייצגת רק את
  בעלי ההון אשר הדמוקרטיה בעיניהם מיותרת
  הצורך המיידי הוא במאבק המוני כנגד התנפלות זאת, יש לקשור את המאבקים למאבק גורף
  שיתחיל עם תביעות מיידיות על שאלות כלליות , חברתיות ודמוקרטיות, אך לפתח מאבק זה
  למאבק למען חברה צודקת ושוויונית. מאבק לבניית חברה סוציאליסטית שצורתה היא מדינה
  סוציאליסטית מאוחדת, בה הן ליהודים והן לפלסטינים זכויות שוות כולל שתי אוטונומיות,
  במסגרת מזרח תיכון סוציאליסטי. מוקדם או מאוחר יסיקו העובדים כ יש הכרח להקים מפלגת
  פועלים מהפכנית, תפקידם של המרכסיסטים הוא לסייע בתהליך זה דרך הצגת הפרוגרמה היכולה
  להביא את מעמד הפועלים בראש ההמונים לניצחון על הקפיטליזם הנרקב והמסית ללאומנות
  וגזענות וכיבושים ומלחמה ורעב ומגפות.
  ישוחררו מייד כל העצורים. יופסק ציד המכשפות ומסע הצלב החדש על המוסלמים

 7. יניב קובץ’ הגיב:

  קודם כל,הבאת אותי לחשוב באופן שלא הייתי מגיע אליו בלעדי המאמר הזה וזאת אני מציין לחיוב.
  אולם,אני סבור שאי אפשר להשוות בין מעשי המחבלים המתאבדים ותומכיהם לבין מעשי ה"מרגלים האימפריאליסטים" או כל מתנגדי שלטון במשטרים הפאשיסטיים למיניהם.

  פיגועי ההתאבדות נוגסים בבשרנו עמוק וכואב כל כך,עד שזה מביא אותי,אישית,לצדד כמעט בכל מעשה,קיצוני ככל שיהיה,שעשוי לעצור אותם.

 8. למר יוסי שוורץ – עוד לא קראתי מימי גיבוב כל כך גדול של דברי הבל הגיב:

  דבריך נובעים מכך שאמצת לעצמך אידאולוגיה "ייחודית" כדי לחפות על יכולת אינטךקטואלית מוגבלת וכושר ביטוי ירוד ולהציג קליפה דקה ויבשה של כביכול אדם משכיל ומעמיק.

  אני מתייחס לדבריך מתוך העניין הסוציופסיכולוגי שאני מגלה בתופעה הכללית של אותם אנשים ריקים ופוחזים מתחתיתו השרופה של הסיר החברתי הישראלי שנקבצו יחד להמליך עליהם את קרל מרקס למלך.

 9. דן תמיר הגיב:

  אם מדינת ישראל אמורה להיות מדינה דמוקרטית, חילונית וליברלית – מדוע יש צורך במדינה פלסטינית בכל השטחים הכבושים? מדוע אי אפשר לצרף את שטחי יהודה, שומרון ועזה לאותה מדינה חילונית, דמוקרטית וליברלית?

 10. דובר אמת הגיב:

  עם הכבוד לדעותך – החבר שוורץ : אף אחד במדינה הלא דמוקרטית הזאת לא סותם את פיך , זכותך להקים מפלגה לשכנע בצדקת דרכך ולהגיע לשלטון . פה אתה מצטרף לאלה השמיצים אותך . אתה קורא לכל אלה אשר מתנגדים לדעותיך פושעים וטיפשים דבר שלא מעורר כבוד . אגב כמה אנשים יש בארגונך כיום ?

 11. תגובה לדן תמיר הגיב:

  אנו לא נוכל לחיות עם פלסטינאים באותה מדינה משום
  שהם (בהכללה אומנם, אך די מדויקת) אינם ליברלים, חילונים ודמוקרטים.

 12. יוסי שורץ בפ"ס הגיב:

  למסתירים את זהותם יש סיבה טו ה מאוד לכך.
  הכותב שהסביר כי הערבים אינם ליברלים ודמוקרטים מניח ראשית שזה עניין גנטי, ושנית כי האתנוקרטיה הישראלית היא דמוקרטיה הנובעת מהגנים המשובחים של אנשים כמוהו.
  מעניין באיזה בית ספר דמוקרטי למד את תורת הגזע.

 13. תגובה ליוסי שוורץ הגיב:

  ראשית, למה אנשים מסוגך לא מסוגלים להתיחס ל"גופו של ענין" ולא ל"עינינו של הגוף".
  ולעצם הענין, בצייני שהפלסטינאים אינם, ככלל,
  דמוקרטים/ליברלים/חילונים, הכוונה היא לציון המצב החברתי העובדתי שלהם כרגע, ולא ציון מצב גנטי שלהם, כפי שציינת. לכן אין שום דבר גזעני באמירה הנ"ל.
  אולי חבל, אבל אין לנו אפשרות לבצע ניסוי חברתי
  בשינוי החברתי שלהם ולשלם בגין כך בביטחוננו הלאומי והאישי.
  לגבי בית הספר, לי לא ברור באיזה בית הספר אתה
  למדת, שבו הצליחו לשטוף לך את המוח בצורה כזאת,
  שאינך מסוגל להתיחס בצורה ביקורתית לדברים, אלא
  לפלוט סיסמאות.

 14. דן תמיר הגיב:

  "הם… אינם ליברלים, חילונים ודמוקרטים"… נשמע מוכר מאיפשהו, לא?

 15. לדן תמיר הגיב:

  לא, לא נשמע מוכר.
  תפסיק לדבר בסיסמאות ותתיחס לעצם העינין, או אולי אתה לא מסוגל ?!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים