הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 בספטמבר, 2003 20 תגובות

לפני שנה וחצי החליטה קבוצה קטנה של ישראלים לשבור טאבו מקודש, לקרוא לילד בשמו ולהעלות לדיון את נושא פשעי המלחמה. עד אז היה מובן מאליו שצה"ל הוא "הצבא הכי מוסרי והכי הומני בעולם" (כדבר המנטרה הרשמית), ולכן בכלל אינו מסוגל לעשות דברים כאלה. תנועת "גוש שלום" (שאני משתייך אליה) כינסה אסיפה פומבית בתל-אביב, ובה דנו פרופסורים ואנשי ציבור על משמעות המושג "פשעי מלחמה". כוכב הערב היה אל"מ (מיל’) יגאל שוחט, גיבור מלחמה שמטוסו הופל מעל מצרים במלחמת יום הכיפורים. רופא מצרי מסור קטע את רגלו הפצועה. בשובו למד שוחט רפואה והפך בעצמו לרופא. בקול רועד מהתרגשות קרא שוחט מהכתב פנייה אל חבריו, טייסי חיל האוויר, והפציר בהם לסרב למלא פקודות שעליהן מתנוסס דגל שחור של אי חוקיות. למשל: להטיל פצצות על שכונות מגורים פלסטיניות לשם "חיסול ממוקד".

הנאום עורר הד חזק, אך הצבא הצליח "למזער את הנזק". מפקד חיל האוויר, דן חלוץ, הקצין הקיצוני ביותר בצה"ל מלבד הרמטכ"ל משה יעלון, נשאל מה הוא מרגיש כשהוא משחרר פצצה על שכונה פלסטינית, וענה: "אני מרגיש מכה קלה באווירון". הוא גם אמר שאחרי פעולות כאלה הוא ישן טוב מאוד בלילה.


היה נדמה שקריאתו של שוחט התנדפה באוויר אך מסתבר שלא. הזרע שזרע נבט לאיטו. בייחוד אחרי שטייס שיחרר פצצה של טונה על שכונת מגורים בעזה כדי להרוג פעיל חמאס, והרג 15 אזרחים, גברים, נשים וילדים. טייסים רבים נאבקו במצפונם. עכשיו ניצח מצפונם של 27 מטובי הטייסים. במיתוס הישראלי הטייסים הם העילית שבעילית. רבים מהם בני קיבוצים, שנחשבו פעם לאריסטוקרטיה של המדינה. עזר ויצמן, שהיה מפקד חיל האוויר, טבע את הסיסמה "הטובים לטיס" (ומיד הוסיף ברוח המאצ’ואיזם של החיל: "והטובות לטייסים").


הטייסים חונכו מנעוריהם להאמין שאנחנו תמיד צודקים, ושמולנו עומדים רוצחים שפלים; שמפקדי צה"ל אינם יכולים לטעות; שפקודה היא פקודה, ואין להרהר אחריה. המקצועיות מעל לכל. שבעיות פותרים בתוך החיל; שלא מערערים על סמכות הדרג המדיני. מיתולוגיה שלמה על חלקו של החיל בניצחונות ישראל בכל המלחמות: החל בפייפרים במלחמת 1948, ועד השמדת חיל האוויר המצרי במלחמת 1967.


חיל האוויר לא מגייס נון-קונפורמיסטים. המועמדים לקורס טיס נבחנים בקפדנות מרבית. החיל בוחר בצעירים שאפשר לסמוך עליהם מבחינת האופי וההשקפה, אנשים מיושבים בדעתם, ממושמעים, כולם ציונים בני ציונים.


יתר על כן, חיל האוויר הוא גם כת, שחבריה נאמנים לחיל ונאמנים זה לזה בלהט. מעולם לא היו בחיל האוויר מריבות פומביות או גילוים של מרי. כל זה מסביר מדוע התלבטו הטייסים כל כך הרבה זמן לפני שמצאו בעצמם את הכוח הנפשי לעשות מעשה כך חריג, כה נועז, כה אמיץ מבחינה מוסרית, כמו פרסום הקריאה הזאת. 27 טייסי חיל האוויר הודיעו במשותף למפקד חיל האוויר שמעתה והלאה יסרבו למלא פקודות "בלתי חוקיות ובלתי מוסריות", הגורמות להרג אזרחים. בסיום דבריהם גינו בחריפות את המשך הכיבוש, המשחית את ישראל ופוגע אנושות בביטחונה.


האיש הבכיר ביותר מבין החותמים הוא תא"ל (מיל’) יפתח ספקטור, גם הוא אגדה חיה. הוא בנו של אחד מגיבורי כ"ג יורדי הסירה, קבוצה שנשלחה במלחמת העולם השנייה לחבל במתקני הנפט בלבנון (שהיתה תחת שלטון ממשלת וישי הפרו נאצית), ושעקבותיהם נעלמו. יפתח ספקטור היה מדריכם של רבים מהמפקדים הנוכחיים של חיל האוויר.


עוד לא היה כדבר הזה בתולדות המדינה. בגלל מעמדו המיוחד של חיל האוויר, הסירוב הזה מעורר הד הרבה יותר גדול מאשר תנועת הסירוב של חיילי הקרקע, שהגיעה ל-500 סרבנים ונעצרה שם, לפי שעה. הממסד הצבאי, שהוא הממשלה האמיתית של ישראל, חש בסכנה, והתגייס כפי שלא התגייס מעולם. הוא פתח במסע שלוח רסן של השמצה, הסתה ורצח אופי. גיבורי האתמול הפכו בן לילה לאויבי העם. כל זרועות השלטון – מהנשיא לשעבר עזר ויצמן ועד ליועץ המשפטי, אליקים רובינשטיין (הפוזל לעבר כסא בבית המשפט העליון), ממשרד החוץ ועד לעסקני העבודה ומרצ, הופעלו כדי להדוף את מרד הטייסים.


בראש המתקפה הנגדית המוחצת עומדת התקשורת. מעולם לא חשפה את פניה האמיתיות כמו הפעם. כל ערוצי הטלוויזיה, כל רשתות הרדיו, כל העיתונים – ממש ללא יוצא מהכלל התגלו כמשרתי הממסד הצבאי ודובריו. גם "הארץ" הליברלי העמיד את עמודו הראשון להתקפה חסרת פשרות על הטייסים, ללא הצגת עמדה נגדית. אי אפשר היה להפעיל את מכשיר הטלוויזיה מבלי להיתקל במפקד חיל האוויר, ואחריו בשורה אינסופית של אנשי ממסד, שגינו, בזה אחר זה, את ”התופעה". מחנות הצבא נפתחו לפני המצלמות, קצינים נאמנים גינו את חבריהם "הבוגדים" והאשימו אותם ב"תקיעת סכין בגב". וחוץ מראיון אחד ויחיד בערוץ 2, לא ניתנה ל"סרבנים" עצמם שום הזדמנות לענות למשמיצים, להשמיע את דברם ולהסביר את עמדותיהם.


אין ספק: הממסד פוחד. יתכן שיצליח גם הפעם למנוע את התפשטות המחאה ולהרתיע את המורדים בכוח, בשיטות של הפחדה, השמצה והענשה. אולם המסר של ה-27 לא יימחק עוד. הגיחה הזאת של הטייסים שירתה את המדינה יותר ממאות הגיחות שביצעו בשרותם הצבאי. יבוא יום ומדינת ישראל תכיר בחוב העצום שהיא חייבת ל-27 האמיצים.

תגובות
נושאים: מאמרים

20 תגובות

 1. ברי צקלה הגיב:

  מדוע ותמיד אתה רואה רק את הרוע במדינת ישראל?. אנחנו נמצאים במלחמה לקיומנו הפיסי והלאומי. אנו מוקפים במאות מליונים של מסכנים המדוכאים עשרות של שנים על ידי מנהיגים שמוסריותם נמצאת בדרגה של רודנים חולניים רדופי תענוגות ושיכורי גדלות המשתמשים באוצרות הטבע והאנוש של מדינותיהם ללא התחשבות בצרכי אנוש מינימליים של עמיהם. ואנו מדינת ישראל ויהודיה הננו "השעיר לעזאזל" של אותם עריצים ששולחים מסכנים להפוך אותנו למסכנים. לא אורי אבנרי(העורב השחור משחור-אל תמחקו)ולא כל המתקראים "אנשי השלום "ולא כל הסופרים והמשוררים ה"קיננים" וה"זך…ים ", חבורה של נהנתנים ושבעים שלא עשו,מעולם, דבר טוב למען הקהילה – לא הם יטיפו מוסר לשרידי השואה שמבקשים להיות עם ככל העמים ולא נותנים להם.

 2. ול המוסר-קול ההגיון-קול השפיות-קול הבגרות-קול הציונות וכל הכבוד הגיב:

  אנו מאד מקווים ששר המשפטים יתפנה לעשות משהו . ושהמשהו הזה יהיה עפ"י רצון הרוב האחראי והשפוי. ואנשים אלו מבקשים שטומי לפיד ידאג שהכנסת תעשה סוף סוף משהו חשוב ואחראי ותחוקק חוק לפיו האתר שלכם ושל אוכלי חינם אחרים כמו זה של רמי יצהר***יוצאו אל מחוץ לחוק**** אתם מיעוט שבמיעוט ,אנשים בלתי שפויים לחלוטין שמבישים את הוריהם ובני משפחותיהם.אתם מסכנים ועלובי נפש. לכו לעבוד!!!!!!

 3. דיקלה שיגונדר-עונג הגיב:

  לאורי אבנרי הנכבד! אני רוצה בכל ליבי שמכתב הטיסים יחולל רעידת אדמה פוליטית.אני מקווה שרעידת האדמה תהיה רק פוליטית ותגרום להחלפת השלטון ולשינוי הרכב הכנסת. עם כנסת כזו ועם שלטון מושחת כזה רק נדרדר. אבל עליך להפנים שהטייסים הנזכרים הינם מלח-הארץ לוחמים נועזים לבטחון ישראל וביום פקודה ימשיכו לעשות זאת. ההבדל בין אותם טייסים לבין המנה שאתה מייצג הוא שהם מנסים להיות שפויים ומאוזנים בעוד שאתם תמיד,אבל תמיד נגד הציונות ובעד אויביה. במדינה מערבית נאורה (כמו ארצות הברית) אתה ואנשיך הייתם מועמדים למשפט פלילי.

 4. ססי הגיב:

  הכלבים נובחים והשיירה עוברת….
  מה זה 27 טייסים מתוך 6000???
  0.0045%…
  למרות זאת יש לתת להם הזדמנות לחזור בהם ואם לא אז כלא ל 15 שנים על פי סעיף המרדה!

 5. אמנון הגיב:

  מה יקרה החבר אבנרי אם אני מארגן ובקלות יתרה 100000 אזרחים יהודים האומרים שאתה וחבריך בוגדים ויש להעמידכם לדין . האם גם הם מופלאים ??
  האמת היא שהעם שלנו סבלן . תחת סינורו של עראפת במוקטעה מסתתרים חיות אדם עם דם על הידיים חיות ואתה מהלל אותו .
  אשמח אם לא כמנהגך תאמר אם את שחאדה היה צריך להרוג רק לשיטה אתה מתנגד או שגם את שחאדה אתה מצדיק כלוחם חופש.
  מה דעתך על המתאבדים , האם אתה "מבין" אותם .
  הגיעה העת להפסיק לגמגם ולאמר דברים לאשורם . האם אתם מצדיקים או " מבינים" את מעשי החמס . אם כן מדוע לא תצטרפו אליהם . אם לא כמומחי צבא ומלחמה בטרור תציעו דרכים חלופיות.
  הרי "טובי בנינו " הם חכמים גדולים שיציעו הם דרך טובה יותר ובגלוי.אם ספקטור כל כך חכם יציע דרך שונה אולי לשלוח הרבה ירוקים כי הדם שלהם אדום ולא כחול כשלו.

 6. כפיר הגיב:

  למרות שלא הייתי משתמש במילים של המגיב הקודם, הצדק בהחלט עמו. מדובר בערך ב 0.5% (ולא 0.0045%). לאורי אבנרי – 27 הטייסים קיבלו הרבה יותר מזמן המסך שהגיע להם, ולו בגלל הדרך שבחרו בה. אז אל נא לך לבכות על חוסר חשיפה. פעם אחר פעם אורי אבנרי מוכיח שפרופורציות (27 המופלאים, לא פחות ולא יותר) היא לא הצד החזק שלו. הממסד לא פוחד, הממסד כועס. הכעס אינו טורם דבר, אולם הטייסים צריכים להענש בהתאם לחומרת מעשיהם: לא על ההד שגרמו, אלא על שהכריזו שיפרו את החוק. הם נהנו מההילה שלהם כטייסים ולכן הם צריכים לשלם אקסטרה על ניצולה להפרת החוק (לכשיפרו אותו) בהתאם. אף אחד לא בוגד אבל שישאו בתוצאות.

 7. הבלתי נמחק הגיב:

  הכותב קיצוני יודע הכול, שום היסוס, שום כבוד לעמדה שמנגד, למרות גילו וניסיונו העיתונאי עדיין נסתר ממנו שאין עמדה ואין אדם הצודק בכל ותמיד.

  אז באותה הרוח הינה לשרותו העמדה שמנגד:

  אין פסול בהשלכת חימוש כבד כנגד רוצחים ערביים גם כאשר נפגעים גם אזרחים חפים מפשע.
  ידעו הרוצחים שידינו תשיגם בכל מקום שיסתתרו, גם בקרב האוכלוסייה האזרחית ולכן טוב יעשו הם וטוב תעשה ההנהגה הפלסטינאית באם תזהיר את האוכלוסייה שלא לשהות במקומות בהם שוהים מנהיגי הרוצחים.

  ובאשר לטייסים, אלה מהווים קבוצה בעלות מטרות פוליטיות, קבוצה שהוסטה ע"י "יפי נפש" חד סטריים מהסוג השכיח באתר הזה.
  התארגנות והעברת הויכוח אל תוך הצבא תוך איום בסירוב פקודה הן עבירות שעל החוק הצבאי לטפל במבצעיהם.

  ומעל לכל, יש להמשיך ולחזק את מנהיגנו כך שלא יושפעו, לא מדעות בוגדניות כמאמר הזה ולא מסופרים וטייסים יפי נפש ובודדים המנסים להציב את רמת מוסריות פעולות ישראל כחשובה יותר מהפעלת מדיניות הגנה יעילה שגם מביאה תוצאות וגם לגיטימית בכל קני מידה בין לאומי.

 8. דן תמיר הגיב:

  טייסי חיל האויר שהצהירו על סרובם לקחת חלק בפשעי מלחמה ראויים לכל שבח. הם הצטרפו ליותר מ-1200 (ולא 500 בלבד, כפי שניתן היה להבין) גברים ונשים, המסרבים ומסרבות לקחת חלק בנעשה היום על ידי ממשלת ישראל, באמצעות צבאה. בנוסף ל-1200 הסרבניות והסרבנים המוצהרים בקהילת הסרוב, ישנם עוד אלפים ואולי רבבות סרבנים "אפורים", שמסיבות שונות אינם מצהירים על סרובם, אך "מצביעים ברגליים".

  מידע ומאמרים נוספים ניתן למצוא באתר "יש גבול": http://www.yesh-gvul.org.

  שנה טובה לכולם.

 9. זוהי הגדרה חדשה ל"נאורות" הגיב:

  אם ארה"ב היא "מדינה נאורה" אז נאורות פירושה הרס של ארצות שלמות, הרג של עשרות מליונים ונסיון לשליטה בעולם כולו כדי לנצל את מרבית אוכלוסייתו.

  תחי הנאורות – הלאה האנושות !!!

 10. ציוני מתון הגיב:

  ארה"ב מדינה נאורה ? מה פתאום ??

  סוריה, מצרים, סעודיה הן הן מדינות נאורות.

 11. אורי הגיב:

  האם הפך האתר ל-’גדה הימנית’ ושכחו להודיע לי?

  אחרי שסיימתי לקרוא את מאמרו של אבנרי, ניגשתי לקרוא את התגובות וציפיתי למצוא דיון או ויכוח, כמתבקש.

  במקום זאת, מצאתי תגובה אחר תגובה של אנשי ימין, שלא התווכחו עם הטקסט, לא התווכחו עם העמדות המובעות בו, אלא חד וחלק ניפקו לאוויר את סיסמאותיהם הרגילות: בוגדים, וכיו"ב.

  אתר ‘הגדה השמאלית’ הוקם כבמת דיון וביקורת בעלת אוריינטציה שמאלית. הוא אמור לשמש שופר לכותבים מן השמאל, ולעורר דיונים רעיוניים בקרבו. במסגרת אתר כזה צריך להימצא מקום גם לדעות מן השמאל שמעוררות התנגדות בקרב חלק מהחברים (וכוונתי בעיקר לתגובות של החוג להגנת המארקסיזם).

  במקום זאת, מדור התגובות של האתר הופך ונידמה למדור התגובות של ynet מיום ליום: עדת כותבים עילגת מן הימין, שלא תורמת ולו בקצת לרמת הדיונים כאן.

  אין אני יוצא נגד תגובות מן הימין בכללותן, ההיפך הוא הנכון: שיתווכחו עם המאמר, שיציגו טיעוניהם. אבל, alas, זו כנראה תביעה מוגזמת ופנטסטית מגולשי השנאה וממתקתקי הנאצות.

  ועכשיו אם תסלחו לי, אני אלך לאכול חינם, להתבטל על חשבון משלם המיסים, תוך שאני מכריז בקולי קולות שסעודיה היא מדינה נאורה, אבל לא לפני שאחשוב כיצד לעכור טוב יותר את מדינת ישראל (שאגב, הייתה יותר מנדיבה אליי, שהרי בכל מדינה אחרת כבר מזמן היו תולים אותי).

 12. אורי = הרוב הדומם שח קוראי הגדה השמאלית הגיב:

  הגיעה באמת השעה שקוראי הגדה השמאלית ירימו את קולם ויכתבו כאורי, נגד הבריונות המילולית של הימין ואלה שמתחזים לשמאל.מדור
  התגובות הפך לכיכר השוק במובנה הרע של המילה.
  המערכת יושבת בחיבוק ידים ואינה מכבדת אפילו את הנחיותיה שלה, כפי שהן מפורשות בראש הטופס לתגובה ואינה מסירה את המלל הלא ראוי.

 13. רן הגיב:

  את אנרכיה ובעיטה בכל המסגרות, יש דרכים להביע את דעתך הפוליטית במדינה דמוקרטית.
  למה שתבין את המשמעות שכאשר ירצו לפנות ישובים בעזה ובאיו"ש יגידו אלה שמתנגדים "שזאת פקודה בלתי חוקית בעליל עם דגל שחור ושהם נגדת מסירת חלקי ארץ הקודש וכל הבלבלה הידוע" ויזכירו לך ולשכמותך שאם הטייסים "27 המופלאים" סירבו אז גם להם מותר.
  לכן זאת בעיטה בדלי עם החלב וזה קריאה למרד נגד ממשלה נבחרת על ידי "27 מופלאים" שלא מקבלים את הכללים הכי בסיסיים בדמוקרטיה. אין ספק נתתם יופי של נשק לנוער הגבעות. כנראה שאת הקיצוני זה לא ממש משנה "27 המופלעים"="נוער הגבעות"
  יחי הקיצוניים "המוסרים מנשמאל" והציונים החדשים מהימין"
  שתיהי לך שנטה טובה ואולי תעשה קצת חשבון נפש, כי הטענה לפקודה בלתי חוקית בעליל אל לה כל אחיזה במציעות ואתה והמופלאים רק רוצים לקדם אג’נדה פוליטית באמצעים לא חוקיים

 14. דנדן הגיב:

  מר אבנרי שלום רב,
  בעניני מוסר ומוסר כפול: זה אתה חזרתי משירות מילואים במתקן כליאה בו מוחזקים עצירים פלסטינים שבהחלט ניתן לראות בהם שבויי מלחמה.
  התנאים בהם הם מוחזקים הם טובים מאוד וכוללים טלוויזיה בכבלים, פינג-פונג, כדורעף, רופא צמוד, ועוד שלל הטבות עליהן חיילי האבטחה יכולים רק לחלום.
  לעומת זאת זכו חיילינו שנפלו בשבי פלסטיני ליחם מעט שונה: שני המילואימניקים שטעו והגיעו למחסום של המשטרה הפלסטינית ברמאללה קיבלו לינץ’ (והם היו בידי השלטונות!!) וגם אלחנן טננבאום הספיק לקבל "טיפול" מתוצרת ההומאניות החיזבאלונית.
  ובכן מר אבנרי, טול קורה מבין עיניך:
  מולנו עומדת חבורת חיות טרף שכל מוסר הוא מהם והלאה , והחיוכים המעושים שלהם לנוכח מאמציך הם פאסאדה אחת גדולה.

 15. דנדן הגיב:

  ובתוספת למה שכתבתי קודם:
  העצורים בבתי הכלא בהם עשיתי שירות מילואים
  (שניים במספר) נוהגים לבצע הילולה אחרי כל פיגוע מוצלח בישראל.
  דהיינו: נרצחו אנשים חפים מפשע, והפלסטינים צוהלים כאילו מטרתם עלי אדמות מתממשת (חיוכים מאוזן לאוזן, חאפלות, מה לא… חבל שלא ראית את פניהם הקורנות).
  וכאן, מר אבנרי, טמון ההבדל הבסיסי ביננו לבינם: אנחנו מצרים על הרג חפים מפשע וזאת לעולם אינה מטרתינו.
  ראה למשל במבצע חומת מגן אשר בו לא בוצעה התקפה אוירית על מחנה הפליטים בג’נין בגלל האוכלוסיה האזרחית, ושילמנו על כך מחיר יקר בחיי חיילינו. ולהזכירך: ברוב ציניות המבצע כונה בהתחלה "הטבח בג’נין"…

  לעומת זאת שכנינו (חבריך היקרים לך מפז) רואים בפגיעה באזרחים חפים מפשע מטרה של ממש ושמחים על כל הצלחה!

  האם יש דגל שחור גדול מזה??

  האם ישנה סיטואציה כלשהי (כולל כיבוש, שלילת זכויות, הרעבה, ועוד מרעין בישין שאנחנו מטילים על הפלסטינים) בה אדם מסוגל להנות מסבל ורצח מכוון(!!!) של ילדים?

 16. אורן הגיב:

  יש בעייתיות רבה באהדה לסרבנות. לעולם אינך יודע כיצד זה יחזור אליך אך הפעם מכיוון אידיאולוגי שונה. ברור לחלוטין שבסיטואציות אחרות יכולים דוברים ימניים לטעון כי פינוי בכוח של התנחלויות הוא בגדר טרנספר של אוכלוסייה אזרחית, וחיילים בעלי השקפת עולם ימנית יסרבו להשתתף בו ממניעים אידיאולוגיים. לא שאני מסכים לכך, אך זה יכול לקרות, ולכן הבנת סרבנות היא בעייתי.
  הפרמטר היחידי בו לדעתי ניתן לבחון האפ פקודה היא חוקית או לא היא על פי המימרה הידועה שנאמרה בפסק הדין לאחר הטבח בכפר קאסם – "פקודה שדגל שחור מתנוסס מעליה", כלומא היא אינה עומדת בכל מבחן של מוסר או היגיון.
  אני לא חושב שניתן לכנות את כל החיסולים כפקודות לא חוקיות בעליל, למעט מקרים בודדים שאולי הגיעו לדרגה כזו כמו החיסול שבמהלכו נהרגו 15 אזרחים.
  אך לומר על כל החיסולים שהם פסולים זה עיוורון של הושטת הלחי השנייה. בואו נתאר סנריו ומעניין מה היה אבנרי משיב עליו – נאמר שיש בידי אבנרי מידע בדוק כי אדם מסויים יוציא בזמן הקרוב לביצוע פיגוע ביולוגי בו ייהרגו 1000 ישראלים. אפשרויות אחרות לניטרולו כרוכות בהבאתו למשפט. ברור שהוא לא יופיע באופן וולונטרי, ולכן זה יכול להיעשות רק בפעולה קרקעית ל"שליפתו" שבמהלכה ייהרגו אזרחים פלסטינים רבים וכמובן חיילים.
  האם במקרה זה היית יושב בחיבוק ידיים ונותן לו לבצע את זממו?

 17. יענק’לה : החבורה מתפרקת הגיב:

  בכיר הטייסים הסרבנים, תא"ל (מיל’) יפתח ספקטור מסתייג ממכתב הסרבנים. בראיון לערוץ אחד אמר ספקטור שהוא לא מתנגד לחיסולים הממוקדים, כל עוד הם אינם נעשים בניגוד לחוק.

  "אני מצטער על כל אחד שחשב בטעות שאפגע בחיל האוויר. אני מגן על המדינה בכך שאני קובע שהכיבוש משחית", אמר.

  בראיון, ששודר, מתח ספקטור ביקורת על מנסחי המכתב ואמר שטעה כשלא בדק ביסודיות את המסמך לפני שהוסיף את חתימתו.

  טייס שחתם על מכתב הסרבנים חזר בו היום מחתימתו. סגן אלוף אדם נצר אמר: "לא התכוונתי לפגוע בחיל האוויר".

  בשבוע שעבר חזר בו טייס נוסף. אל"מ במילואים רן שלח מכתב למפקד חיל האוויר האלוף דן חלוץ בו פירט מדוע חתם ומדוע החליט לחזור בו.

  "ברור לי שהלכתי בדרך שגויה. משפחתי וחברי הסתכלו עליי כסרבן – ואינני כזה", כתב. רן הוסיף שהמסר שביקש להעביר לא הובן ובעיקר לא נמסר כהלכה. הוא הסביר שחתם על המכתב בגלל תחושה שהכיבוש השחית חלקים רבים בעם וטשטש את הגבולות בין טוב לרע מותר ואסור, לדבריו. "חרף ההתלבטות עשיתי כל שביכולתי לשהמשיך ולשרת במילואים לשמור על הקשר עם החייל ולהדריך.

  ועל כן, החלטתי לחזור בי מהחתימה על המכתב, אך אמשיך להביע את דעותי במסגרות אחרות", כתב רן.

 18. נחום שחף הגיב:

  לאט אבל בטוח הולכת ונבנית חומת השנאה בינינו ובין הפלשתינאים.
  כשישראלים בני דת משה מכריזים בראש כל חוצות שאנחנו הישראלים רוצחים, מדכאים את הפלשתינאים אנחנו משכנעים אותם שיש לרצוח אותנו. שפיגועי התופת מותרים.
  וכך סובב לו מעגל הדמים מלובה בצדקנות ישראלית.
  ונשווה רק את יחסי הישראלים פלשתינאים קודם אוסלו – ועשר שנים אח"כ.
  ואמרו חז"ל – הדרך לגיהינום רצופה בכוונות טובות.
  אורי אבנרי – מה שאיפתך בחיים?

 19. ענבל הגיב:

  כמה נפלא לקרוא את אבנרי שוב !

 20. צמח אלאל הגיב:

  אי אפשר לקרוא לאנשים הללו גיבורים.

  האנשים הללו אדישים למעשי הטרור הפלשתינים שמכוונים נגד אוכלוסיה אזרחית חסרת ישע.

  מאז ומתמיד הפלשתינים בצעו פעולות טרור עוד לפני הכיבוש {לפני מלחמת ששת הימים}.

  אני חושב שעליכם הבגה השמאלית להיות דו-סיטרים ועלחיכם להסתכל לכיוון הסבל של הישראלים שסובלים מטרור שאין לו גבולות.

  נכון שישנם נפגעים חפים משפע בצד הפלשתיני. אבל זה נעשה בשוגג תוך נקיטת כל הצעדים האפשריים.

  היו אפילו מקרים שכוחות צה"ל ביטלו פעילות בגלל החשש שיכולים לפגע חפים מפשע.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים