הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 באפריל, 2007 9 תגובות

בחג החירות הנחוג בימים אלה, ממשלת ישראל מונעת מעצירים לבנונים קשר עם העולם שמחוץ לכותלי הכלא. בבית הכלא אשמורת עצורים שלושה שבויים לבנונים שנלקחו בשבי בעת מלחמת לבנון השנייה: מאהר כוראני, חוסין סלימאן ומוחמד סרור. שלושה עצורים לבנונים נוספים מוחזקים במתקני כליאה אחרים.

ישראל תובעת לנהוג בשבויים הישראליים כשבויי מלחמה ולאפשר ביקורי ארגון הצלב האדום אצלם, אך בפועל אינה מעניקה לשבויים המוחזקים בידה את זכויותיהם על פי המשפט הבינלאומי. יחד עם זאת, ישראל מונעת מעצורים אלו קבלת מכתבים ממשפחותיהם שנמסרו לארגון הצלב האדום, מאז נעצרו לפני 8 חודשים. כמו כן, החל מחודש אוקטובר מונעת ישראל ביקורים של נציגי הצלב האדום אצל עצורים אלו. בעבר הביע ארגון הצלב האדום תקווה שביקור אצל הלבנונים העצורים בישראל יסייע לקידום ביקור דומה אצל השבויים הישראליים בלבנון.


העצורים מוחזקים בהפרדה מוחלטת מעצורים ואסירים אחרים. מזה למעלה מחודשיים נמנעת מהעצורים קבלת עיתונים, ולאחרונה הוחרם מהם מכשיר רדיו שרכשו בכלא, ובכך נותקו העצורים כליל מקשר לעולם החיצון, פרט לביקורי עו"ד. יתכן שהדבר נעשה בעקבות עתירה שהגישו העצורים לבית המשפט המחוזי בתל אביב, לאפשר ביקורים של הצלב האדום: מכשיר הרדיו הוחרם יום לפני דיון שהיה קבוע בעתירה.


תנאי המעצר הם קשים: האוכל לעצורים השתנה בחודשיים האחרונים והוא מועט, מכיל חרקים, ובלתי אכיל. עקב כך, העצורים מאיימים לפתוח בשביתת רעב באם לא יינתנו להם תנאים אנושיים בסיסיים. יצוין שהדיון בעתירה נקבע ל-17 באפריל, באולם הדיונים בכלא השרון.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. מה, לקחו להם את הרדיו?!!! הגיב:

  שבויי החיזבאללה הופגשו עם נציגי הצלב האדום לאחר שבייתם ובני משפחותיהם יודעים בדיוק מה מצבם הבריאותי. זה הרבה יותר ממה שזוכים לו השבויים הישראלים שבידי החיזבאללה. יואיל החיזבאללה למלא את התנאים הבסיסיים האלו ואזי גם שבוייו ישובו לקבל את הזכויות הראויות. ועל כך נאמר: אין גבול לחוצפה.

 2. מקס הגיב:

  לצורך מתן תלונות נוספות יש לפנות לحزب اللة , את הכתובת ניתן למצוא אצל עורכת הדין סמדר בן – נתן .
  רבותיי זה לא שמאל ולא ימין , לא משחקים במזרח התיכון על פי הכללים של ארופה והמערב . כן קשה להבין זאת אבל עד שלא נבין לא נסיים את הסכסוך הארור הזה .

 3. עדיין יותר הגיב:

  מרשים ללבנונים להפגש עם עו"ד וזה יותר ממה שמרשים לחטופים הישראלים. הרעיון הנכון היה להפסיק כל מגע של האסירים הפלשתינים והלבנונים עם גורמי חוץ כולל עורכי דין עד שיותר לצלב האדום לפגוש את החטופים הישראלים

 4. לעדיין יותר הגיב:

  מרשים להם להפגש עם עו"ד… מעניין למה? כי בניגוד לחזבאללה אנחנו מעמידים אותם למשפט פלילי במקום להתיחס אליהם כשבויי מלחמה ששהותם בכלא זמנית לחלוטין! מה לשבוי מלחמה ולעו"ד? זה הכל חלק מהמשחק התעמולתי של "אנחנו רוצים לעשות צדק"…

 5. עדין יותר הגיב:

  מי שהגיב לתגובתי הוכיח שהוא גם בור וגם רשע. אם הישראלים הם שבויי מלחמה הרי שע"פ אמנת ג’נבה חייבים לתת לצלב האדום לפגוש אותם מה שחיזבאללה וחמאס לא עושים. הישראלים מתיחסים אליהם כאל עברינים פלילים משום שלא רק שהם לא מיצגים מדינה אלא שגם ברשות וגם בלבנון הם פועלים בנגוד לעמדת הרשויות – הממשלה בלבנון והרשות הפלשתינית בעזה. לו ישראל היתה מדקדקת בקטנות הרי שהם טרוריסטים ע"פ כל קנה מידה כולל של ממשלותיהם שלהם ולכן אין להם זכויות כלל. ע"פ חוק ישראל עושה מה שהיא לא חיבת כלל לעשות וצדיקי הטרור לא עושים מה שהם מחויבים ע"פ אמנות בינלאומיות. אבל כשמישהו רוצה להוכיח שהריבוע עגול ואירגוני הטרור צדיקים כל טפשות היא הסבר הולם.

 6. אבנר הגיב:

  סמדר, אני מחזק את ידיך ומאחל לך הצלחה ולהם שחרור בהקדם. טוקבקיסטים: קצת אנושיות כלפי שבויים לא צריכה להפחיד אותכם כל כך, תחשבו על האפשרות שבאכזריות כלפי שבוי ישנה יותר חולשה מאשר באלטרנטיבה (שניראת כעת כל כך בילתי אפשרית): להיות קצת בני אדם – הרי כלום לא יצמח כאן מעוד התעללות בחלשים.

 7. יהודי הגיב:

  טרוריסט אינו שבוי מלחמה. חיזבאללה לא מוגדר כצבא סדיר.
  וגם לא צריך להיות צבוע. אותו עציר כזה או אחר רצה להרוג חיילים או היה שותף בהישארות שלי למשך חודש במקלט כאשר ירה במתכוון, ואני מדגיש במתכוון לתוך אוכלוסייה אזרחית – פשע מלחמה.

 8. גראציאלה סאנדאראס-הארדימאאן הגיב:

  חן חן לסמדר בת נתן על מאמציאה והאנושיות שהיא מפגינה. בושה וחרפה איך מתעללים בחלשים, פשוט גיבורים על חלשים. לא נותנים להם להתקשר הביתה ו.או למפעילם, או לראות אלגזירה.

 9. טובה אוסמן הגיב:

  אני מוכרחה לציין שאני מבולבלת. האם העצירים טוענים כי הם שבויי מלחמה? האם החיזבלה, או הרשות הפלשתינית טוענים אף הם כך? קשה לי לתאר את ישראל מאכילה את עציריה עם אוכל קלוקל. יש רישעות, ויש עלילה. יזה משניהם הוא נכון. אני גאה שיש לנו אתרים כמו למתי שמואלוף. ואני רוצה מדינה יהודית תרבותית כפי שחושב פרופ’ בוזגלו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים