הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 בנובמבר, 2011 אין תגובות

בשבוע שעבר נסענו לכפר אל ג'ניה, בעקבות בקשות התושבים הפלסטינים הזקוקים לעזרה במסיק. פגשנו שם את חבר מועצת הכפר וחקלאי עאיד מזלום, שסיפר לנו שלא מאפשרים לתושבי הכפר לעבוד במסיק. תושבי הכפר אל ג'ניה שבגדה מקבלים גישה מצומצמת לאזורי המסיק שלהם. הם מקבלים ימים ספורים להיכנס למטע, למרות שהם זקוקים לרוב ימי השבוע ובעיקר חשוב להיכנס לשטח החקלאי בימי שישי ושבת. זאת, משום שבימים אלה יש להם תגבורת בידיים עובדים ובשאר הימים האנשים עובדים לפרנסתם. המגבלה הזאת פוגעת בהם מאוד והם ביקשו את עזרתנו בפנייה לצה"ל.

mesik

ביום ראשון בשבוע שעבר הלכתי לפגישה ליד ההתנחלות "זית רענן" (התנחלות שהיא בעצם מאחז בלתי חוקי) עם המת"ק הישראלי יוסי בסאן, המת"ק הפלסטיני פלאח בדר, ונציג משרד החקלאות של הרשות הפלסטינית רסאן פאפי. עוד כינסנו את מטה הזיתים בכדי לקבוע ימים נוספים למסיק.

הבעיה הראשית שהוצגה בפני קציני צה"ל הייתה שרכז הביטחון והשומרים של מהאחז הבלתי חוקי "זית רענן" לא נתנו לנו להתקרב לאזור המסיק שבקרבת הקרוונים שלהם. קציני הביטחון מסרו ש"נגמרה מכסת ימי המסיק שלכם" ולכן לא נקבל עוד ימים לשהות במסיק.

לצערנו, קציני צה"ל בכלל לא בדקו את הנושא ואת הצרכים של התושבים הפלסטינים. ניסיתי לומר להם שעמדתם לא מתקבלת על הדעת, כי אנו זקוקים לימים רבים בכדי לסיים למסוק את כל האזור של הכפריים הפלסטיניים. המת"ק ענה לי, ש"אין לו חיילים" שישמרו עלינו רק בחלקות ספורות. יצוין שמדובר באזור שעל פי הצבא, לא מצריך תיאום מראש. השבתי שאנו די מפחדים להתקרב לשם ללא ליווי. בכל פעם שהתקרבנו לשם המתנחלים זרקו עלינו אבנים, אף כאשר החיילים ליוו אותנו לאזור. החלקה המדוברת נמצאת מערבית ל"זית רענן" שהינו כאמור מאחז בלתי חוקי שהיו הרבה הבטחות לעקור אותו, אך שום דבר לא השתנה בעשור האחרון.

אמרנו בפירוש שהסיור הצבאי הרגיל מסרב לתת לנו להתקרב למטע ולבדוק האם היו נזקים לעצים והאם ישנם עוד עצי זיתים שצריך למסוק. אנו חוששים שהמתנחלים גנבו את יבול הזיתים. אנו פוחדים להתקרב, למתנחלים נשק רב וגם כלבים סביב לקרוואנים. אך מעבר לדיבורים קיימת מציאות בשטח: הצבא ואנשי המאחז הבלתי חוקי משתפים פעולה. יד רוחצת יד להנצחת הכיבוש ולנישול החקלאים הפלסטינים מאדמותיהם.

  • הרב יחיאל גריינימן, הוא פעיל בשומרי משפט – רבנים לזכויות אדם
תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים