הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בינואר, 2012 אין תגובות

העיר פורטו אלגרה תארח מהבוקר ועד ליום חמישי הקרוב, 29 בינואר, את הפורום החברתי העולמי ובמרכזו: המשבר הקפיטליסטי והמערכה למען צדק חברתי וסביבתי. ההתכנסות השנתית של הפורום החברתי נערכת בעת שעמים רבים, בייחוד בעולם הערבי, נאבקים למען דמוקרטיה וחירות. במערב, המשבר הקפיטליסטי עומד במרכז פעילותן של תנועות חברתיות, כגון "לכבוש את וול סטריט" בארה"ב. לשתי המחאות מכנה משותף רחב – לרבים במחאות אלה ברור נגד מה הם נאבקים, אך קיים קושי רב בהצגת החלופות. ביוזמת התנועות החברתיות, ב-15 באוקטובר האחרון, נערכו באלף ערים שב-85 מדינות, מחאות וההתכנסויות נגד הגלובליזציה. ברכס האנדים, העמים המקוריים, תקפו את אופן הפיתוח הקפיטליסטי ודרשו משטר של רווחה, או כדבריהם "של החיים הנכונים".

betoפריי בטו בעת ביקור בעיר נצרת

כתוצאה ישירה של משטר המבוסס על הצבר ההון בידי מעטים, על חשבון זכויות האדם, הזכויות החברתיות והסביבה; הקפיטליזם נקלע למשבר כלכלי ללא תקדים. כתגובה למשבר, ההון שבשלטון שב לנגנן את אותה מנגינה: צנע להמונים, קיצוצים ברווחה ואבטלה, הגמשת חוקי העבודה ופגיעה בשכר. הם מעוניינים להציל את הבנקים על חשבון בני אדם – רווחים על חשבון האנשים.

אם עולם אחר הוא אפשרי, האפשרות הינה פועל יוצא משילוב המאבקים המתחוללים ברחבי העולם. יש לשלב את המאבקים למען הסביבה ולמען האזרחים, יש לקדם את הדיאלוג ואת שיתוף הפעולה של אלה הסבורים שבמשטר הקפיטליסטי אין עתיד לאנושות. הפורום החברתי הנפתח בפורטו אלגרה אמור לתת מענה לדרישה זו. הפורום חייב לתת את היסודות לעולם חדש – בו הגלובליזציה היחידה תהיה הסולידריות הגלובלית.

השנה, הפורום החברתי העולמי, יתרכז בארבעה צירים: יסודות אתיים ופילוסופיים לחלופה האנטי-קפיטליסטית; זכויות האדם, זכויות העמים, ריבונות המדינות והגנת על אם האדמה (Pachamama); עבודה וצריכה: חלוקה צודקת של העושר, הרכוש הציבורי וכלכלת המעבר לסוציאליזם; ודמוקרטיה, כוחות חברתיים ועיצוב השלטון.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים