הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בפברואר, 2012 43 תגובות

מפעם לפעם אני מקבל מכתב, או מסר באינטרנט או שיחת טלפון ושומע מאנשי ימין ומרכז את הקובלנה השגרתית: למה "אתם" בוכים כל הזמן על מה שקורה במדינה ובחברה? בסוריה "שלכם" יותר טוב? כמעט כל כותב מהשמאל שומע דברים כאלה, לעתים עד לזרא. בשיחות בינינו לבין עצמנו אנחנו נוהגים לומר שמוטב לנו להתמודד עם הרשעים ובלבד שלא ניאלץ להשיב לטענות השוטים. אבל כפי שאמר ישעיהו ליבוביץ' המנוח (אין טעם להקפיד לקרוא לו "פרופסור". בהקשר שלו זו לשון המעטה): "לעתים הרשעים הם גם טיפשים." לכן אולי מופנות אלינו כל כך הרבה טענות בנושא הסוּרי.

let-me-show-you-how-democracy-works

לפני הסוּרים, כדאי לומר שלא אנחנו אלא הלאומנים למיניהם, דתיים וחילונים כאחד, נוטים לראות שחורות. דווקא הם חושבים שכל הטענות נגד מדיניות ישראל כלפי הערבים נובעות מאנטישמיות ושהעולם כולו נגדנו. תמונת העולם של אנשי שמאל עקביים היא אופטימית מעצם הגדרתה: אנחנו מאמינים שכל בני האדם שווים, ואהדתנו לכל הסובלים והנדכאים איננה מכירה בגבולות של דת, לאום, צבע ומין. לדעתנו, עתידנו כתושבי המדינה והאזור איננו תלוי רק בעוצמה צבאית (שהיא מִשְתַנֶה שביר במיוחד) אלא בשילוב של מדיניות נכונה, שמירה על כללי המוסר האנושי, חריצות, תבונה וחתירה לצדק, גם אם אנחנו יודעים שלא נמצה אותו לעולם. מכאן נובעת הפתיחות לתרבות העולמית, לגוונים הרבים שמספקות לנו השפות, הפולקלור, הספרות, התיאטרון, האמנות הפלסטית והמוזיקה. אנחנו מכבדים דתות אחרות, ומזדהים עם אנשים חופשים שדבקים באתיאיזם או בהשקפות אגנוסטיות. מנקודת מבטנו, ישוע הנוצרי, הנביא מוחמד, בודהא ומבשׂרי אמונה אחרים הם חלק מהתרבות האוניברסאלית שלנו, בדיוק כמו קרל מרקס וזיגמונד פרויד.

מהשאיפה להיות חלק מהקהילה הבינלאומית נובע היחס החיובי לארגון האומות המאוחדות. אנחנו דוחים את ה"או"ם שמוּם" של דוד בן גוריון בדיוק כפי שאיננו מקבלים את העוינות השמרנית לסיוע חוץ, לעזרה לחלק הרעב של העולם. גם אלה מאיתנו שאינם מזדהים לצערי עם דמויות כמו רוזה לוקסמבורג או עם צ'ה גווארה, יודעים שיש ממש בתלונות הנצחיות על הקפיטליזם החזירי, על הגלובליזציה, על רמיסת זכויות האדם במדינות רבות על פני כדור הארץ. מעל הכל, אנחנו מאמינים באפשרות של שינוי, ומסרבים לשנוא את בני האדם החיים איתנו, בשירות הפטישיזם של האדמה ושל הסחורות.

אין לנו חלק ונחלה במשטר הדמים של בשאר אסד בסוריה; זה נובע מהשקפת העולם שלנו. דיקטטורה שופכת דמים היא תופעה נתעבת ואין שום סיבה להגן עליה. אנחנו מודעים למצב באזור, וגם למדיניות האנוכית של מעצמת העל, שמנצלת את הסכסוכים הדתיים והלאומיים בשירות מדיניות הפרד ומשול. ההתנגדות באמריקה הלטינית למדיניותה של ושינגטון קרובה להשקפתנו הגלובאלית ואסור לשגות באשליות: אחרי שאסד יודח, או יוצא להורג, ייערך בסוריה טבח נורא בעלאווים שיהיו לו השלכות בכל האזור. ארצות הברית הרסה את עיראק "למען הדמוקרטיה", הִפריטה את כל מה שהיה ניתן להפריט כדי לגרום לאנשי הון ושלטון אמריקאים להתעשר עוד יותר, ועודדה את הווֶנדטה האיומה בין שיעים לסונים. זה עוזר לסעודים ולנסיכויות הנפט לְשַׁמֵר את שלטונם האנוכי ואת רמת חייהם הראוותנית על חשבון שאר עמי האזור. כך מקבלים האמריקאים נפט זול יחסית ושומרים על האינטרסים של הבורגנות הגבוהה במדינתם. אנחנו מסוגלים אולי לחזות את העתיד לקרות בסוריה, אבל אין לנו זכות מוסרית להגן על משטרו של אסד.

ייתכן שהוא ואנשיו שופכים דם רב באכזריות שפוכה מתוך חשש עמוק מהצפוי להם בעתיד; את הדברים האלה ניתן לומר לגבי כל משטר מושחת ועריץ. אבל גם אחרי בחינה מדוקדקת של המעורבות הסוּנית והאימפריאליסטית במלחמה נגד אסד, עלינו לדרוש את הדחתו המיידית ואת הפסקת הרצח השיטתי בחוֹמס ובערים אחרות בסוריה. הביקורת שלנו על ישראל אינה מפחיתה במאומה את הסלידה המוחלטת מאסד. אנשי הימין והמרכז הלאומני בארץ צפו בחדווה רבה במאות אלפי ההרוגים במלחמת איראן-עיראק (1980–1988), אנחנו, לעומת זאת, לא מאמינים שתצמח לנו טובה מאסונם של מיליונים באזור.

ניתן לקוות, אבל לא כל כך להאמין, שמצבם של הסורים ישתפר, שהם לא יפלו מן הפח אל הפחת, כלומר, מהדיקטטורה המזוויעה של אסד לזרועותיהם השמנמנות של אילי ההון בוושינגטון או בלונדון. כפי שראינו בעיראק, הסונים עלולים לגלות אכזריות רבה כלפי השיעים, והאמריקאים ובני בריתם מנצלים את הקנאות הדתית באזור לטובתם. יש לדאוג להעברת שלטון מסודרת בדמשק, בפיקוח בינלאומי שיכלול גם את האו"ם ולא רק את ארצות הברית. הסדר הוגן בסוריה יפיג במידת מה את המתחים באזור, בתנאי שאהוד ברק ובנימין נתניהו לא יחליטו לנצלו כדי לתקוף את איראן. לדעתי, הקו הנכון של השמאל הישראלי כלפי סוריה חייב לכלול גם מרכיב חיובי: אין די בשלילה מוחלטת של אסד ושל אנשיו וחשוב להתוות תוכנית אמינה שתאפשר לסורים עצמם לקדם את האינטרסים הכלכליים והחברתיים הלגיטימיים שלהם. בצד הפוליטיקה והאידיאולוגיה עלינו לטפח בעצמנו גם את הממד הרגשי וההומניסטי; את דם הנקיים שנשפך בחומס לא ניתן להצדיק בשום צורה ובשום טיעון כאילו מתוחכם.

כך עלינו לבחון גם את המקרה המיוחד של קורבן האלימות והתוקפנות הממושכת של ישראל בלבנון, טל חג'ג' בת ה-14, שבתה רעב מול משרד ראש הממשלה ונתקלה באטימות הרגילה, שמשניאה אותנו בכל העולם הנאור. רק אחרי ארבעה ימים של שביתה בקור הירושלמי ורעש גדול בתקשורת, הואיל נתניהו לקבל אותה ובינתיים היא הפסיקה לשבות. אין צורך לספר לקוראים על ההתנגדות הישנה שלנו לכל הקונספציה הנואלת של צד"ל. ממשלת ישראל חזרה על התרגילים הישנים של מעצמות קולוניאליסטיות כמו בריטניה וצרפת, גייסה "ילידים" כדי להילחם נגד בני עמם למען המעצמה הכובשת. לצד"ל היו תמיד שורשים ניאו-פשיסטיים ורצחנותו כלפי לבנונים ופלסטינים הפכה לתופעה ידועה, וגם נושא לספרים ולסרטים שהופצו בכל רחבי העולם התרבותי. כמו בכל התקדימים ההיסטוריים היה ברור שהמעצמה הכובשת תיאלץ לסגת, גם אם זה יארך שנים רבות. ראש משפחת חג'ג' היה קצין קרבי בצד"ל, וצפוי לו מאסר ממושך אם יחזור ללבנון. אבל בישראל סובלת המשפחה מחרפת רעב, וגם השמות הישראליים שניתנו לילדים לא ישנו את פני הדברים. בשמאל לא נהוג להגן על אנשי צד"ל, אבל הילדה היא חפה מכל חטא. היא קורבן, והיחס אליה ולמשפחתה הוא מחפיר, דווקא לשיטתם של אנשי הימין השולטים כאן.

 • פורסם ב"כל העיר"
תגובות
נושאים: מאמרים

43 תגובות

 1. ע"ש הגיב:

  צודק בכל מילה

 2. דינו הגיב:

  לחיים ברעם בעניין לבנון וטל חג'ג': אתה אומר דבר והפוכו, מצד אחד "האטימות הרגילה, שמשניאה אותנו וכו' " ומצד שני רה"מ קיבל אותה לשיחה לאחר ארבעה ימים. כמה ראשי מדינה היו עושים זאת?
  ובכלל לגבי לבנון: הדוגמה של בריטניה וצרפת קלוקלת. הקולוניות הכבושות לא היוו איום בשום צורה (כמו הטרור שפגע בישראל מכיוון לבנון) והיה מדובר בקולוניאלזם נטו. תזכיר לנו בבקשה איזה אוצרות יקרים גנבה ישראל מלבנון? קל מאוד להפיל הכל על שיגעון הגדלות של אריק, אבל את הקטיושות והחדירות כולם כאן שכחו, בדיוק כמו לגבי 2006.

 3. טובה שיבר הגיב:

  אחרי שכותב המאמר מחלק את בני האדם ל"רשעים" ו"טיפשים" – דהיינו כל מי שאינו מסכים עם משנתו – מצד אחד, ו"חכמים" ו"טובים" מצד שני – דהיינו האנשים המזדהים עם משנתו- הוא בא וטוען בתוקף רב כי בשמאל העיקבי מחזיקים בעיקרון ש"כל בני האדם שוים…"

  מוזר מאד.

 4. ע.ג. הגיב:

  מזמן כבר לא קראתי כאן מאמר כל כך מנותק מהמציאות כמו המאמר הזה. התיאוריה יפה ונכונה אבל הפרקטיקה היא ש"השמאל" בישראל וכנראה גם בעולם תומך בכל תועבה ובלבד שהיא יוצאת נגד ארה"ב, מוכן לתמוך בכל משטר שמאמלל את נתיניו ובלבד שהוא קורא לעצמו סוציאליסטי או קומוניסטי ויוצא כנגד כל דבר הגון אם ריח של ליברליזם עולה ממנו. אחר כך יושבים הצדיקים ומגלגלים עינים לשמים – למה לא אוהבים אותנו, למה לא מקשיבים לנו. באמת למה.

  • ג'מאל עאשור הגיב:

   אבל חבריו של חיים ברעם עדיין מאמינים שסוריה ואירן הם מחנה ה"התנגדות" , עדיין חיים על השקר הזה ומאמינים בו . חבריו של ברעם עדיין מציגים את סוריה של אסד כמגן הערבים מפני "מזימות ההשתלטות" של הציונים והמערב. זהו מיתוס שיקרי, הם דובקים במיתוס הזה כי הם מאמינים שרוב הערבים "מאמינים" עדיין בו. חבריו של ברעם מזמינים אותנו ב25 ל פיברואר לעצרת בחיפה תמיכה באסד ומשטרו במעטפת "ההגנה "על העם הסורי ממזימות האימפריאליזם והציונות ולא רואים את ההתערבות הפעילה {חיילים אירנים } של אירן וחיזבאללה בטבח העם בסוריה

  • מיקי מילר הגיב:

   איך יוצא ש"התיאוריה יפה ונכונה" – ולא קשורה לפרקטיקה? על פי דבריך מסתבר שניתוח מציאות נכון (="תיאוריה") הוא תמיד ההפך מ"המציאות" וממה שיש לעשות (= "פרקטיקה"). ואתה קורא למאמר של חיים ברעם מנותק… – מן המופת הלוגי שלך גם נובעת כנראה המסקנה לגבי "השמאל בישראל וכנראה גם בעולם". החלף את המילה "שמאל" במילה "יהודי" – ואתה מקבל את קיצור שולחן ערוך לפרוטוקולים של זקני ציון. האם יהיה מוגזם לקבוע שאתה "תומך בכל תועבה" ובתנאי שיוקיע את "השמאל"?!

   • דינו הגיב:

    מה הקשר בין הצביעות והניתוק מן המציאות של כמה אנשי שמאל עקבי (והביקורת עליהם), לבין הפרוטוקולים של זקני ציון? אין שום בסיס לאמירה הזו שלך. קרא בכל מילון את הערכים "הסתה" ו"ביקורת" ותבין לבד את ההבדל בין התגובות כאן לבין הפרוטוקולים.
    מבלי לעשות הכללות, כמה אנשים הרוויחו "ביושר" את הביקורת הזו עקב דעותיהם בנושא הסורי.
    המצב בסוריה הוא כמו שאומרים באנגלית an open and shut case ,רוצח המונים משתולל ורוצח אלפים ומקומו על ספסל הנאשמים בהאג. כל הדיבורים על "העברת שלטון מסודרת" הם פשוט הבלים.

    • מיקי מילר הגיב:

     למה בדיוק אתה קורא ביקורת? להאשמה של "ניתוק מן המציאות"? לשקר ש"חבריו של ברעם עדיין מציגים את סוריה של אסד כמגן הערבים מפני "מזימות ההשתלטות" של הציונים והמערב"? אני לא בדיוק דוברו של ברעם, אבל ראוי ש"ביקורת" תתייחס לטיעונים שלו במקום לשייכותו האידאולוגית.

     הוויכוח, אם יש בו ערך, הוא בין התפיסה החד מימדית שלך של אסד כרוצח המונים שטובח בלי הכרה – לבין תפיסה יותר מורכבת שמבחינה במגוון אינטרסים – בשני צידי הסכסוך ובשחקנים שבוחשים בקלחת, לא בדיוק בידיים נקיות. אסד איננו השטן היחידי בסיפור.

     • ג'מאל עאשור הגיב:

      ידיו של המשטר הסורי מגואלות בדם עמו, והוא איבד את הלגיטימציה לשלוט. על אסד ושלטונו לתת לעם הסורי לקבוע את עתידו ולחיות את חייו. על אסד להתפטר באופן מיידי.עלינו להפגין למען העם הסורי אשר נטבח יום יום על ידי רודן אכזר ולא למען [ עמדת חד"ש} "העם הסורי והנהגתו" מי שמפגין למען המשטר נמצא בשיא הצביעות והדמגוגיה וגם בוגד בעם הסורי הגיבור.יש הרבה שטנים אבל אסד הוא השטן הגדול כי הוא טובח בעמו שלו בלי רחמים.

     • דינו הגיב:

      פשוט מאוד: אתה כתבת "מן המופת הלוגי שלך גם נובעת כנראה המסקנה לגבי השמאל בישראל וכנראה גם בעולם".
      זוהי הביקורת על אנשי השמאל עליה אתה ואני מדברים.
      והביקורת הזו אכן כוללת ניתוק מן המציאות והצגת אסד כמגן וכו'.

      כפי שכותב המגיב ג'מאל עאשור: השורה התחתונה היא שהמצב שנוצר בסוריה הוא חד מימדי לחלוטין ואסד הוא כן השטן היחיד במה שמתחולל שם.
      כאשר נטבחים עשרות אנשים ביום יש אינטרס אחד (ולא "מגוון אינטרסים") – לעצור זאת בכל מחיר.
      ועדיין לא ברור מדוע שרבבת את הפרוטוקולים של זקני ציון לעניין…

 5. דרור בל"ד הגיב:

  "יש לדאוג להעברת שלטון מסודרת בדמשק…לדעתי, הקו הנכון של השמאל הישראלי כלפי סוריה…חשוב להתוות תוכנית אמינה".
  את התכנית לגבי עתידה של סוריה אין לך שום יכולת לשנות. לעומת זאת, את ההשתוללות הציונית הסבורה כי אתה או קמינר או מזכ"ל חד"ש תומכים בטבח של אסאד יש מחובתכם להדוף בכל האמצעים. את זה אתם לא עושים והתוצאה היא כי רבים מתומכי חד"ש היהודים יעברו למרצ או ליחימוביץ'. לפחות תתנו פתח לדיון רציני הכולל יותר מ500 תווים לתגובה. אפילו את זה אתם לא עושים. מה הפלא כי הציונים סבורים שאתם תומכים באסאד?

  • עמי כהן הגיב:

   מעניין למה סבורים שחד"ש תומכת בטבח של אסד…
   אולי משום שזה בדיוק מה שהיא עושה בפועל כשהיא מפגינה חרדה גדולה יותר מההתערבות החיצונית בסוריה מאשר מהמשך הטבח. מהמאמר עולה שגם ברעם מעדיף "העברת שלטון מסודרת" וכו', תוכנית שאין לה סיכוי ושחר כל עוד אסד בשילטון, ולא התערבות חדה לסיום הטבח. אז מה אם בינתיים הטבח נמשך?

   • דא עקא הגיב:

    הצבועים דורשים בתוקף התערבות צבאית, כמו בלוב. "כמובן" כדי להציל את ההמונים מטבח ולא כדי לקבוע את האוריינטציה של המשטר…

 6. אבל בסוריה השמאל משתתף בשלטון הגיב:

  המפלגה הקומוניסטית הסורית, התאומה של חד"ש, מפלגתו של חיים ברעם, על שני פלגיה היא חלק בלתי נפרד מ'החזית הלאומית המתקדמת' בהנהגת הבעת' ומשפ' אסד השולטת בסוריה. הם גם תומכים במשטר הרצחני של אסד במשבר הנוכחי. ר' למשל "מנשר המפלגה הקומוניסטית הסורית המאוחדת באתר חד"ש בערבית" (מ-17-18 ליוני 2011. לעשות גוגל ומקבלים את הלינק שארוך מ-500 תווים).

 7. חיים ברעם צריך להודות ל'אנשי הימין' הגיב:

  שרק עקב התקפותיהם עליו ועל צביעותו הא נאלץ לכתוב על סוריה, אחרי שהוא התעלם חודשים ארוכים מהטבח היומיומי שמבצע המשטר הפאשיסטי שם הנתמך ע"י השמאל, בין הייתר גם ע"י הקומוניסטים הסוריים והקומוניסטים הפלסטיניים בחד"ש ומחוצה לה.

 8. עובד הגיב:

  ציטוט : העם הסורי יפול "מהדיקטטורה המזוויעה של אסד לזרועותיהם השמנמנות של אילי ההון בוושינגטון או בלונדון."

  ממש מנותק מהמציאות. העם הסורי יפול דווקא לזרועותיהם הרצחניות של האחים המוסלמים. גם כאן, כמו בכל ההיסטוריה הארוכה של השמאל האמריקנופובי, דחליל "האימפריאליזם הקפיטליסטי" משמש כיסוי להעלאת משטרי דיכוי מטורפים. לא שברעם מתכוון לרע, אלא שלמרבה הצער אין שום תקדים שבו תמיכת השמאל במהפכה כלשהי העלתה לשלטון אנשים שאפשר במידה המועטה ביותר לכנותם "נורמליים". והדפוס יחזור על עצמו עד אינסוף, וכולי.

 9. יונה קורח הגיב:

  דברים נכונים וצודקים במהותם אבל נוטים להיות אחוזי תפיסות אוטופיות (לשמאל) ותקוות כזב (של הימין הפשיסטי שלנו)

 10. 40 רשעים טורקים נישבו בסוריה הגיב:

  הצבא הסורי שבה למעלה מ-40 קציני מודיעין טורקיים… סוריה פרסמה ביומיים האחרונים 'הודאות' שנגבו מפי הקצינים הטורקיים ולפיהם 7 מהם אומנו על ידי המוסד בישראל וקיבלו הדרכה על ביצוע פיגועים כדי לזעזע את הביטחון בסוריה. הסורים טוענים, שאחד הקצינים הטורקיים סיפר כי המוסד מאמן גם את אנשי 'הצבא הסורי החופשי' ושאנשי המוסד הגיעו גם לירדן לאמן את אנשי אל-קאעידה שהגיעו מלוב ולשגרם לסוריה כדי לבצע חיסולים.
  http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1644519

  • דינו הגיב:

   חבל שכותב התגובה להלן אינו מזדהה בכינוי, לא נורא, בכל מקרה מדובר שוב באוזלת-יד חסרת תקדים בתחום הטיעונים: בכותרת "40 רשעים טורקים" ניכרת תופעת "עולם הפוך",
   מי הרשע ע"פ המגיב? לא חס וחלילה בשאר (הקצב מדמשק) אסד, אלא טורקים… שוין.
   עכשיו לאותם טורקים ש"אומנו" כביכול ע"י המוסד: זאת אומרת, "סביר מאוד" שארדואן שלח 7 מטובי קציניו להתאמן אצל המוסד… והשיא הוא שהמוסד מאמן את אל-קעידה.. יש לי תחושה שאותו מגיב גם פרסם מתישהו שהמוסד אשם בקריסת מגדלי התאומים.
   מסקנה: לא כל תגובה צריך לפרסם

   • קופץ בראש הגיב:

    הפיסקא הנ"ל לקוחה מעיתון הארץ ולפי טענת הסורים וכך כתוב בה.
    אלא שדינו דנן מקדים תגובה לקריאה (או להבנה)

 11. nookyelur הגיב:

  Great article. The transparent fear coming from the right-wing comments to it reaffirms its truth

  • דינו הגיב:

   אומר ברעם שאלו המלינים (בצדק גמור, אגב) על תמיכת חלקים בשמאל בהמשך קיום משטרו של אסד הם טיפשים או רשעים, וע"פ המגיב nookyelur מדובר באנשי ימין.
   אני בטוח ש-nookyelur היה חותם בשתי ידיים על המניפסט המרגש של ברעם על ילדי הפרחים ש"מסרבים לשנוא", "מאמינם שכל בני האדם שווים" ו"מגלים פתיחות לתרבויות אחרות".
   הנה אתם כבר שמים פרח בשיער והולכים לסן-פרנסיסקו בזמן שאת בני-הפלוגתא שלכם אתם פוסלים כאנשי ימין טפשים או רשעים (או שניהם, ע"פ לייבוביץ').

 12. אם להאמין לחיים ברעם... הגיב:

  אז היישות הציונית והמוסד שלה יחד עם 'האימפריאליסטים' הם אלה שרוצחים אלפי אנשים חפים מפשע בסוריה. במידה שהמשטר המתקדם של הראיס אל-אסד טובח בבני עמו הרי יש לכך סיבות חשובות: "ייתכן שהוא ואנשיו שופכים דם רב באכזריות שפוכה מתוך חשש עמוק מהצפוי להם בעתיד".

  כפתור ופרח: מן הדין שהתגלית המדעית של חיים ברעם תפאר מעתה ואילך את כל ספרי הפסיכולוגיה בעולם, כי להווי ידוע שכל רוצח, ובפרט רוצח אנטי-אימפריאליסטי ואנטי-ציוני, איננו סתם רוצח, אלא הוא רוצח בגלל 'החשש העמוק מהצפוי לו בעתיד'. בינגו !

 13. המפלגה הקומ' הסורית כחלק ממשטר אסד הגיב:

  הינה הודעה רשמית שלהם 'נגד ההתערבות הזרה', בסגנון קמינר וברעם. אף מילה על הטבח היומיומי ומי מבצע אותו. זה המקור ממנו קמינר וברעם שואבים את ה'מידע' והעמדות שלהם.

  http://marxistleninist.wordpress.com/2011/11/14/syrian-communist-party-unified-denounces-u-s-interference-in-syrias-internal-affairs/

 14. לא ברור לי למה לחיים ברעם מפריעות הגיב:

  "זרועותיהם השמנמנות של אילי ההון בוושינגטון או בלונדון."

  מה יש לו נגד שמנמנים, ובפרט כשהם גם מעשנים, כיאה לחזירים קפיטליסטים, סיגרים שמנים – תוצרת קובה???

  ואם היו לאילי ההון זרועות דקיקות כמו להמונים העמלים בכיכרות טהראן והוואנה, האם העם הסורי היה נהנה יותר מחיבוקם האימפריאליסטי?

 15. אמנון נוימן הגיב:

  רבותי העורכים!
  ב500 תווים אתם יכולים לקבל הצהרות או פלקטים אך לא ניתוח פשוט ביותר . תודה על ההסכמה לקבל ממני תגובה …
  אמנון

  • מיקי מילר הגיב:

   לעורכים! אני מצטרף למחאה הזאת. ראוי לציין, שאף לא ניתן לפרסם רצף של שתי הודעות כדי להרחיב את היריעה (ניסיתי פעמיים).

 16. הסירו את מגבלת 500 התווים הגיב:

  אם אתם דמוקרטים…

 17. חיים ברעם הגיב:

  למר "אם להאמין לחיים ברעם",
  אני נותן לך אשראי נדיב ורוצה להאמין, שבאמת קראת את הטקסט לפני ש"הגבת". גם אתה יודע שאין קשר בין דברי הגינוי החד-משמעתיים למרצח מדמשק, לבין דברי ההבל שלך. החשש שהאמריקאים יהפכו את סוריה לעיראק חדשה, יבזזו אותה כפי שעשה רמספלד בעבר הקרוב מאוד ויתנו אור ירוק לטבח המוני חדש, מקנן בלבו של כל אדם הגון.
  מישהו באמת סבור שאנחנו זקוקים לימין שלנו, שהופך לנתעב וגזעני יותר מיום ליום, כדי לגנות את אסד? הרי זה נגזר מעצם השקפת העולם שלנו, שהיא בראש ובראשונה הומניסטית

  • עמי כהן הגיב:

   לגנות את אסד ותוך כדי להתנגד לכל ניסיון מעשי לעצור אותו מהווה גינוי מהשפה לחוץ. האמירה ש"יש לדאוג להעברת שלטון מסודרת בדמשק, בפיקוח בינלאומי שיכלול גם את האו"ם ולא רק את ארצות הברית" היא אמירה חסרת משמעות מעשית. כל עוד סין ורוסיה מתנגדות, האו"ם לא יכול לעשות דבר (אבל אתה וחבריך עסוקים בגינוי ארה"ב) וכל קואליציה שתוביל ארה"ב הרי נפסלת אצלך מראש.

  • דרור בל"ד הגיב:

   ללא קשר אם יש קשר או אין קשר, המשפט "ייתכן שהוא ואנשיו שופכים דם רב באכזריות שפוכה מתוך חשש עמוק מהצפוי להם בעתיד" הוא אחד מהמשפטים האומללים ביותר שנכתבו ע"י חיים ברעם מאז ומעולם. "החשש שהאמריקאים יהפכו את סוריה לעיראק חדשה", או ללוב חדשה, או לכל דוגמה אחרת, מקנן בלבו של כל אדם הגון אך גם בליבם של אנשים מאד לא הגונים, כמו ממשלות בריה"מ או סין או אירן. חייבת להיות קריאה חד משמעית להסגרת אסד להאג ללא קשר לתוצאות הנלוות. כל עוד אין קריאה כזו תמשיכו להיות חשודים בתמיכה באסד.

   • ג'מאל עאשור הגיב:

    חיים ברעם כותב "אין לנו חלק ונחלה במשטר הדמים של בשאר אסד בסוריה; זה נובע מהשקפת העולם שלנו".הוא צודק בחלק הזה בלבד, אבל יש לכם חלק בזה שאתם עדיין מאמינים באסד ,מנסים לעצום את העיניים ולא לראות איך אסד טובח בעמו.חבריו של ברעם לצערי מתעלמים מן השיקול המוסרי, המשפטי והדיפלומטי. ללקסיקון שלהם{בסוריה למשל} טרם נכנסו מונחים כגון חירות העמים, או זכויות האדם..אבל הוא בולט וחזק כשמדובר על זכויות האדם בארצות המערב וישראל.

  • לחיים ברעם הגיב:

   אתה פועל ע"פ המוטו הקומוניסטי הידוע האומר: להגביר את הגידופים כי הנימוקים חלשים.

   זאת עובדה שהתחמקת מדיון על סוריה במשך חודשים ובסוף מרחת 'מאמר' המלא באפולוגטיקה על משטר הרוצחים הפאשיסטי של אסד הרוצח את בני עמו כמעט מחוסר ברירה, כמו למשל במשפט האלמותי הזה שלך: "ייתכן שהוא ואנשיו שופכים דם רב באכזריות שפוכה מתוך חשש עמוק מהצפוי להם בעתיד". לא פלא שה'אמינות' שלך ושל חבריך הקומוניסטים ירדה מסוריה ועד פלסטין עד מתחת לאפס, לא רק ב'מרכז הלאומני', אלא גם ובעיקר בקרב השמאל שעוד לא התחרפן לגמרי.

   • ג'מאל עאשור הגיב:

    לצערי חד"ש איבדה את המצפן וגם את המצפון ,חד"ש "מזמינה" אותנו לרקוד מעל גופות העם הסורי הנטבח ,מתכננת בשבת פסטיבל תמיכה באסד ואתה חברי ברעם מדבר על המזימות . المهرجان السياسي التضامني
    مع الشعب السوري
    وقيادته الوطنية
    ضد مؤامرات الإمبريالية, الرجعية العربية والصهيونية
    وذلك يوم السبت الموافق 2012-02-25 الساعة السادسة مساء في قاعة مسرح الميدان – حيفا
    . الوحدة الوطنية الكفاحية للشعب وجيشه وقيادته, صمام الآمان لسوريا. אסד לפי חד"ש صمام الآمان لسوريا.בושה וחרפה .

    • תרגום לעברית הגיב:

     "פסטיבל הזדהות פוליטית עם העם הסורי והנהגתו הלאומית, נגד מזימות האימפריאליזם, הציונות והריאקציה הערבית, יתקיים ביום שבת 2012/02/25 בשעה 6 בערב במתחם התיאטרון – חיפה
     האחדות הלאומית הלוחמת של העם עם צבאו והנהגתו היא שסתום בטיחות לסוריה."
     ==========
     כדאי להזכיר שהקומוניסטים בסוריה הם חלק מ'ההנהגה הלאומית' בראשות אסד, גלגל חמישי בעגלתו. דם הטבוחים מרוח גם על ידיהם.

    • עצרת סולידאריות עם המשטר הפאשיסטי בסוריה הגיב:

     התקיימה היום בחיפה בהשתתפות מנהיגי חד"ש ומק"י דוגמת עיסאם מח'ול.

     http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4194625,00.html

 18. חיים ברעם הגיב:

  משמעיים, לא משמעתיים

 19. חיים ברעם הגיב:

  לא חושב, דרור. המשפט הזה נועד להבין את הלוך רוחו של המרצח, ובכך לספק לקוראים עוד מכשיר להבין אולי גם לחזות את מעשיו. כך אני עושה בכל המאמרים מאז שנת 1979. אף אחד מאיתנו אינו מעלה בדעתו להסכים אפילו עם פרומיל אחד ממעשיו. אני מחויב רק לעצמי ולמה שאני כותב ולא לאף מפלגה או תנועה חרף העובדה שאני מצביע חד"ש מאז 1992ונראה שאעשה כך גם בבחירות הבאות. חבל שאתה נסחף בנושא הזה אחרי הימין הפרו-אימפריאליסטי

 20. דינו הגיב:

  לחיים ברעם:
  כלל לא ברור לי על מה אתה מסתמך באמירה שלך על "זרועותיהם השמנמנות של אילי ההון בוושינגטון או בלונדון".
  הזרמת הון נפט מעיראק לארה"ב בסגנון הקולוניאליסטי הישן והטוב קיימת אך ורק בדמיון של כמה אנשי שמאל, המציאות שונה לחלוטין:
  בדצמבר 2009 נערך בעיראק מכרז הפקת הנפט הגדול בהסטוריה.
  תחת חסות בטחונית אמריקאית חשף שר הנפט העיראקי את הזוכים, ונחשו מה?
  אף חברה אמריקאית לא זכתה…. לעומת חברות מרוסיה סין וצרפת שדווקא כן זכו למרות שהתנגדו לפלישה האמריקאית.
  להבא נא לדייק בטיעונים.

  • נא לא לבלבל את חיים ברעם עם עובדות הגיב:

   העובדות לא נחשבות כשהן סותרות את ה'אג'נדה' הקומוניסטית.

  • מתמם הגיב:

   לא בסגנון הקולוניאליסי הישן אלא בסגנון הניאו קולוניאליסטי.
   שר הנפט העירקי תחת "חסות" בטחונית אמריקאית מכר את הנפט העירקי לחברות זרות. אבל לא השאיר אותו לעם העירקי כמו סאדם חוסיין הרשע.

   • דינו הגיב:

    כבודו המיתמם מוזמן לענות על שתי שאלות:
    1. מבחינת ההכנסות למדינה, מה ההבדל בין הפקת נפט עצמית לבין מכירת זכויות ההפקה?
    מבחינת מספר מקומות עבודה לפועלים עיראקים עדיפה כמובן האופציה הראשונה, אבל מבחינת ההכנסות – אין הבדל
    2. לא התייחסת כלל לכך שהחברות האמריקאיות הפסידו במכרז…
    אז מה – נא לא לבלבל אותך עם עובדות?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים