הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 בפברואר, 2012 18 תגובות

בשבוע האחרון חזר ה"ניגון הסטטיסטי" שוב לכותרות. הפעם הסיבה הלא רשמית הם אירועי "הדרת נשים" ו"מאורעות בית שמש". בעבר היו לזמזום ה"ניגון" הזה סיבות אחרות ולפעמים לא היו לו סיבות ממשיות בכלל. זהו "ניגון" המזומזם פעם עם מנגינה אנטי חרדית ופעם עם מנגינה אנטי ערבית. תלוי מה הולך יותר טוב ב"שוק הציוני" הלבן והחילוני. ה"ניגון הסטטיסטי" עוסק שוב ושוב ב"כמה אחוזים עלו הילדים החרדים על החילוניים", ב"כמה בתי ספר חרדים נפתחו" ו"כמה בתי ספר חילוניים נסגרו", ב"רמת הילודה החרדית" או ה"ערבית" (שוב, תלוי מה הולך בשוק – לאומנות או אנטי דתיות). וכדי שהסטטיסטיקה לא תיראה אפרטהיידית מדי הרי של"ניגון" מוסיפים אנחה נגד ה"פרזיטים" או מציגים "נימוקים בטחונים". פעם ל"ניגון" היתה גם "מנגינה"  אנטי מזרחית- ספרדית אבל מאז שהעמיסו עלינו את המהגרים הסלביים ומתכננים להביא – חס ושלום, מהגרים נוצרים לבנים ומיסיונרים מארה"ב, הרי שכבר לא שואלים על "אחוז הספרדים ובני עדות המזרח באוכלוסיה, בפוליטיקה, באקדמיה ובצבא".

demography

אז באמת רבותי , החותם מעלה לא נולד ב"מאה שערים" וגם לא בדיר חנא. אני מכיר לא מעט "שמלאנים" המזמזמים את ה"ניגון" האנטי ערבי ומוכנים גם לסרס ולעקר בסקטור הערבי ואח"כ מציגים עצמם ב"פוזה" של "שמאל ציוני, ליברלי ונאור". ואני מכיר גם לא מעט אנשי ימין ציונים – אפילו עם כיפות של שקל לראשם, המזמזמים את ה"ניגון" האנטי  חרדי וגם האנטי דתי והיו חפצים לראות את החרדים בניו יורק או בלונדון (כי טרנספר לפולין או למרוקו זה כבר בלתי אפשרי…) ומעדיפים במקומם את מצביעי מר"צ ואפילו את היהודים של חד"ש. והכרתי לא מעט "פעילים חברתיים" בלונדיים ששוב ושוב זמזמו – עד שנת 1990, את ה"ניגון" האנטי המזרחי- ספרדי.

סיפורי ה"פרזיטים" או ה"ביטחון" הם רק תירוץ צבוע לכסות על מבט גזעני שנטוע מיום קום הציונות – ובמיוחד מרגע הקמת המדינה הלבנה והחילונית, עם "יהודים" עפ"י מתכון מערבי. בואו נעצום עיניים ובמקום ערבים נדמיין דרוזים  וצ'רקסים. האחרונים אינם בבחינת "פיגועים בטחונים". הם אפילו משרתים בצבא ומוכיחים "נאמנותם" למדינה. עכשיו – עם יד על הלב, האומנם ריבוי טבעי של הללו יעבור ב"שלום" ויתקבל בברכה אם הוא יהיה בע"ה מסחרר ? האומנם נישואין של בנות או בנים דרוזים עם אחיהם מסוריה ולבנון תעבור ב"שלום" , ולא תיתקל בתירוצים עוקפים ל"ביטחון"? אני יותר מבספק על כך.   האם – עם יד הלב, מישהו מעורכי הסטטיסטיקה ה"לבנה" הזו מוכן לקבל את הדרוזים והצ'רקסים כציונים שוים בין ציונים? גם כאן אני בספק.

ועכשיו נעבור לדתיים – כי כאן יש לנו כבר דוגמאות לגזענות החילונית – ציונית שבה הימין הציוני מתחבר לשמאל הציוני ו"מפקיר" את שותפיו ה"סרוגים" מהשטחים הכבושים. הדתיים הלאומיים משלמים מיסים, משתלבים יפה באקדמיה הציונית ובמיוחד מוסרים עצמם לצבא יותר מהקשקשנים החילונים מששמאל אך גם מאלה שמימי ן(גם שם לא חסרים "משטמטים" ו"פרזיטים" שלא משרתים בצבא אך דוגלים ב"א"י השלימה" וב"טרנספר לערבים"). האם הציונות החילונית מקבלת לתוכה – באופן אינטגרטיבי , את הדתיים הללו? להד"ם! שם – במקום "מנגינה" סטטיסטית אנטי חרדית מזומזמת "מנגינה" סטטיסטית אנטי דתית. גם שם עורכים סקרים עם "תוצאות מדאיגות" כמו "כמה קצינים חובשים כיפה" ו"כמה שופטים יחבשו כיפה" ו"כמה מרצים עם כיפות ילמדו בשנה הבאה" ו"למה יש למרצות כיסוי ראש " וכו' , כאשר התירוץ ל"מנגינה" הסטטיסטית האנטי דתית  היא ה"הקצנה הלאומנית במדינה". ואם – בע"ה, יתרבו בני העדה האתיופית מה תאמר המהגרת – שרת הקליטה, גבר' סופה לנדבר?

לא מספיק שעורכי הסקרים הגזענים הללו אינם מולידים ילדים אלא מגדלים חיות מחמד או פרא אלא שעינם צרה בבעלי המשפחות המסודרות והיפות ובילדי החמד שלהן. לא מספיק שעורכי הסקרים הללו הם מהגרים בעצמם אלא שעינם צרה בגידול הפורה – בלי עין הרע, של הילידים שחיו כאן עוד מלפני 1917 (כולל היהודים שבהם). לא פעם נישמע גם קולו של גזען "הגון" או פליטת פה של חברו האידיוט: "הגבלת הילודה במדינה דמוקרטית ומתקדמת". בסרטים של ה"דמוקרטיות" הללו כבר היינו וראינו אייך משלו הפרעונים וכיצד חיו בהם לבן הארמי ודומיו ולמרות הכל התקיים בנו "כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ". פעם זה אברהם פורז ה"נאור" ממקום רבצו הפוליטי בשמאל או בימין ובפעם אחרת זה איזה פקידון עלוב בשם שמחון.

מעודי לא שמעתי שערכו סקרים על "ריבויים של יוצאי חבר העמים בשני העשורים האחרונים – בצבא, באוכלוסיה ובאקדמיה". לא שמעתי מעולם כי ערכו סקרים "לאן נעלמה האוכלוסייה החרדית שהיתה רוב דמוגרפי בפ"ת, רחובות , מזכרת בתיה, בשכונות ירושלמיות כמו "ימין משה" ו"נחלת שבעה", בכל "מושבי העולים" ו"עיירות הפיתוח" וכו' או לאן נעלמו ערביי עיקרית וברעם, שייך מוניס, שכונות סלמה וג'מוסין בת"א וכו'. גם לא שמעתי על סקרים שנערכו על ההבדל בין האחוז הגבוה של יוצאי אירופה – אמריקה בתקשורת לעומת מספרם היחסי באוכלוסיה. התופעות הללו אינן מצריכות "סקרי התעוררות" כי "זהו תהליך טבעי בחברה הישראלית הבריאה" , ש"עדיף שיישאר רדום  כדב".

אז גזענים יקרים פיתחו את פיכם ויאירו כוונותיכם הגזעניות האמיתיות. הרי כל ה"תאוריות הנאורות" על "הגבלת ילודה בחברה מתקדמת" אינן אלא למען הנצחת הגזענות שלכם! ספרו לכולנו כי הקמתם מדינה לבנה וחילונית תחת המסווה ששמו "ציונות" ולא התכוונתם באמת שאפילו הדתיים הלאומים יישארו בחיים התרבותיים שלהם, תכננתם שהספרדים לא יולידו עוד הרבה ילדים ואילו את החרדים הייתם רוצים לראות במוזיאון. ספרו לכולנו אייך דוד בן גוריון ויצחק בן צבי שלכם נכשלו ב"גיור" ההזוי שלהם והבדווים נשארו בדויים, ספרו לדורות הבאים כיצד בן גוריון ויצחק רבין נכשלו סופית בגירוש הערבים (שנת הסיום:1956) ושבעצם הדרוזים נועדו להישאר מיעוט מבוטל מהכרמל ועד הגליל התחתון , עד סוף הימים. מה ש"המלומדים" שלכם  מהאקדמיה לא מבינים כבר דורות הוא שהחיבור לתורה של עדות המזרח בש"ס  או חיבור מחדש של יהודי למקורות אינם "אופנה עוברת" או "עוד מפלגה עדתית שתתפרק אחרי שתי קדנציות מקסימום", אלא הבטחה אלוקית –  מעל דרך הטבע, הטבועה בקדושת עם ישראל וזר לא יבין זאת ולכן מאמצי בניית ה"עם החדש" נדונו לכישלון  בדיוק כמו שהרפורמים גוועים בדרך הצדוקים והקראים. אין מה לעשות כי ריבונו של עולם מנהל את העולם אחרת והגלגל תמיד מסתובב על צירו, וגם אותם מהגרים אירופאים וחילוניים שאתם מביאים אינם משביעים – כקומץ, את הארי הציוני הלבן והחילוני  שבע"ה יאלץ להישאר במיעוט…

לא לעולם חוסן ויתכן שבאמת יגיע יום – ובקרוב מאוד, והמדינה הזו תהיה באמת מדינת כל אזרחיה עם מבנה דמוגרפי שונה. האם גם אז תדברו על "המשך הדמוקרטיה היחידה במזה"ת" או שיקום איזה הזוי מהחוג "למדעי המדינה" ויטען כי ב"נתונים הקיימים אנו חייבים לשקול מחדש את יחסינו השלילי והאולטימטיבי כנגד משטרים מודרניים שנויים במחלוקת – שחלפו מן העולם, כדוגמת דרום אפריקה ורודזיה"?…

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. אשר פרוליך הגיב:

  טענות של גזענות כנגד האוכלוסיה החרדית אין להן כל שחר. נהפוך הוא.האוכלוסייה החרדית היא שנוקטת בעמדות גזעניות אפילו כנגד יהודים אחרים,חילונים או דתיים.גם הערבוב של אפליית האוכלוסייה הערבית עם הבעייה של המיעוט החרדית היא מניפולציה מגונה.
  הבעייה של האוכלוסייה הדתית בכללותה,לא רק של החרדים, היא שבגלל שיקולים קואליציונים,מיעוט זה מצליח לקבל חלקת שלטון ללא יחס למספרם,כנגד כל עקרון דמוקרטי ובכך לכפות דעת המיעוט לרוב.אי הפרדת הדת מהמדינה היא אסון למדינת ישראל.

 2. משה הגיב:

  מסכים עם כל מילה……

 3. מיקי מילר הגיב:

  כבורגני קטן לבן עור ו"שמאלני", כמעט בלתי ניתן לי להכחיש את השד הגזעני שבתוכי. לא יועילו לי כל תמרוני "ונהפוכו": אני מזדהה (כנראה מן השפה לחוץ) עם מחאת המזרחיים על קיפוח והדרה, לבי עם הפלסטינים בשטחים ועם ערביי המגזר. אני מתקומם (כנ"ל) כנגד ההוקעה של החרדים ומזדעק (צבוע שכמותי) כנגד הסטריאוטיפים המשפילים שמדביקים להם. ואני אוהד בני סכנין בכדורגל. כל זה לשווא. אולי מוטב, הרב קופמן, שכאשר מדברים בגזענות – ראוי שתשאל "מה כואב לנו" החרדים, ולא "לכם" בנוסח הבן ההוא בהגדה.

 4. ק.א. הגיב:

  זו לא גזענות סתם. אלא זו אפיגזענות, גזענות שדבוקה למבנה אחר – גזענות נרכשת או גזענות בהתהוות. גזענות מתוך מהות או תפקיד ושליחות (כיבושית-נישולית). כי אי אפשר להיות חוד-החנית האימפריאלי ובו זמנית גם להיוותר לא-גזען. הכיוון לתחילת התהליך, למן ראשית הציונות, הוא כמובן נכון. שם התחילו העסקים האלה.

 5. דני הגיב:

  אני חושב שמר קאופמן גילה מחדש תכונה עתיקת ימין … אנחנו לא ממש אוהבים את האחר והשונה. חרדים אשכנזים מתעבים חרדים ספרדים, בבתי הספר הדתיים האשכנזים של פתח תקווה מדירים אתיופים. שמאלנים שונאים ימנים, קומונסיטים מתעבים קפיטליסטים … עולם כמנהגו נוהג. דווקא לתורה יש את תרופת הפלא, שאולי כדאי שגם מר קאופמן ישים כטופפות בין עיניו "ואהבת לרעך כמוך …". שווה לנסות!

 6. הרב אליהו קאופמן הגיב:

  למר פרוילך: הנושא שהעליתי קשור לעינייני ילודה וכשמש ביום חמסין כך גם ברור שכל האוכלוסיות שהזכרתי ומתרבות מעוררות בהתרבותן גזענות ושינאה אצל אלה שהקימו את "המחסום בפני הברבריה במזרח". מר פרוייליך- משינאת דת או דתיים-חרדים או שניהם יחד בורח מהאופי הספרטאי והדרום אפריקאי של המדינה הציונית- רק בלבוש דמוקרטי אתונאי- רומי.באשר ל"כפיה הדתית" והפרדת הדת מהמדינה" הרי שעמדות אלה- השנואות על מר פרוייליך, אינן בהכרח נחלת כל החרדים כמו שעמדות הימין הציוני אינן נחלת כל החילונים(אלא רובם…).

 7. אשר פרוליך הגיב:

  לרב המכובד
  הדת הוא "האופיום של העמים"(קרל מרקס).איך אתה מעיז לדבר כנגד הציונות,מתוך עמדה דתית?.
  האם אתה לא יודע שלא התורה שמרה על העם היהודי אלא זה היה העם היהודי ששמר על התורה?
  הדת ,כל דת,גם במאה ה21,וגם לפניה,הוא אסון לאנושות כולה,מקור למלחמות,לאפלייה,לגזענות,
  לפגיעה בנשים על היותהם נשים,עיוות מוחלט ושקר גס.כל יום מקבלים הוכחה שאנשים דתיים אינם יותק מוסריים מחילונים,אולי להיפך. תראה התנגדותם לתחבורה ציבורית בתל אביב בשבת.זו חוצפה!

  • המרכיסיסט הפל לאידיאליסט הגיב:

   "הדת ,כל דת,גם במאה ה21,וגם לפניה,הוא אסון לאנושות כולה,מקור למלחמות,לאפלייה,לגזענות".

   אני חשבתי שהמקור לכל הנ"ל הוא הניצול המעמדי ולא האידיאולוגיה שלו. אלא שהמרכסיסט חיב להפוך את המרכסיזם על הראש לטובת הפרימט הציוני…

 8. הרב אליהו קאופמן הגיב:

  למר פרויליך: בנושא התחבורה הציבורית אתה עושה הכללה. שלחתי כבר מאמר בנושא ואולי תראה אותו באתר הזה ואם לא-בע"ה, באתרים אחרים. מאחר שלדעתי מדינת הצלבנים הציונית איננה יהודית הרי שאינני מבין את התנגדות החרדים לתחבורה זו. "מדינת ישראל" ות"א הן רחוקות מלהיות יהודיות ולכן דין ת"א כניו יורק אבל חבל שאתה ואחרים חוזרים על השקפה פרדוכסלית שפר' אמנון רז ביטא אותה יפה במשפט לעגני אחד:"אנחנו לא מאמינים באלוקים אבל הוא הבטיח לנו את הארץ". זו התמצית הגזענית של הציונות

 9. אליהו קאופמן הגיב:

  למר פרויליך: בימים שהדת שלטה בארץ ישראל ע"י הרבנים , הקאדים וגם הכמרים השלום היה על כנו אבל ההתנחלות הציונית ושפך הדת החל עם בוא האתאיזם הציוני ובמיוחד לאחר הצהרת בלפור.למי שהדת היהודית מפריעה כמו לך יכול לחזור לאירופה ולהשאיר אותנו כאן עם הערבים.

 10. אשר פרוליך הגיב:

  למר קאופמן:
  אתה רב ? הרי לפי הדת היהודית,יהודי הוא מי שנולד מאמא יהודייה.תודה על הצעתך לחזור לאירופה,אבל הצעה כזו נודפת ריח רע מאוד,שרב היה צריך להרגיש אותו,בעקר אם בא ממשפחה אירופאית שסבלה את השואה.הדת היהודית מפריעה לי כשהיא יסוד לגזענות,לשלילת זכויות של אחרים,לכפייא דתית,למנוע תחבורה ציבורית בשבת למי שאין לו רכב,להשטמתות מחובות אזרחיות,למקור לניצול,אפלייה,הדרת נשים,לפרסיטיות.אתה לא עונה לשאילות שלי ותוקף את הציונות בשם החזרה לימי הביניים .ממי לקחתה את הזכות להגיד שאתה יותר יהודי ממני?

 11. טובה שיבר הגיב:

  רבי קאופמן צודק לחלוטין: בימים שהדת שלטה בארץ ישראל ע"י הרבנים הקאדים וגם הכמרים השלום היה על כנו.
  כמובן שהטבח שנערך ביהודי חברון -שברובם היו ציונים שזה מקרוב באו ונישלו את החברונים שוחרי השלום מאדמתם – לא נבע ח"וח משנאת יהודים אלא משנאת ציונים.
  שהרי אם הנטבחים לא היו ציונים הטבח לא היה מתרחש כלל!

 12. אשר פרוליך הגיב:

  טובה צודקת.

  אם היהודים לא היו יהודים,בטוח שלא הייתה צריכה להיות אנטישמיות. כמוכן, שאם הציונים לא היו
  ציונים ובנוסף לכך(או למרות זאת) ,גם לא היו יהודים,בוודאי שלא הייתה בכלל ,לא רק אנטישמיות ,אלא אפילו אנטיציונות ,הביקורת על ישראל הייתה בודאי יותר מתונה ואולי השלום היה שורר במזרח התיכון ובעולם כולו.הכל כמובן,בתנאים שהזכרתי קודם.

 13. אליהו קאופמן הגיב:

  לטובה שריבר:1)כשאני מדבר על הימים שראשי הדתות שלטו בא"י אני מתכוון מקסימום עד 1917 משום שלאחר כיבוש הארץ ע"י הבריטים, הציונים הפכו למיצגי היהודים למרות היותם מיעוט ועשו זאת על כידוני הצבא הבריטי ובעזרת "הצהרת בלפור" והנציב הראשון של הבריטים שהיה ציוני מוצהר – הרברט סמואל.2)הטבח בחברון לא התחולל בגלל היות היהודים שם- ברובם , ציונים אלא משום כמה סיבות:א)פרשת הכותל והפרובוקציה הבית."רית בתשעה באב תרפ"ט.ב)ה"הגנה" הבטיחה עזרה ליהודי חברון ושיכנעה את ראשיהם לא לנהל שיחות מוקדמות לשלום.

 14. אליהו קאופמן הגיב:

  מר פרויליך, בשום מקום לא אמרתי שאתה לא יהודי כי איני מכירך אבל מי שכופר ביהדות אין לו גם סיבה לבקש מקלט על חשבון אחרים דווקא בארץ ישראל. באשר לשואה המרה-בדוק את עמדת הציונות ב"הצלה" שלה וכמו כן הצלה משואה אינה סיבה להתנחלות בביתו של האחר.

 15. עודד כלפה הגיב:

  סוף סוף קול שפוי כל לחי הרב קאופמן

 16. אשר פרוליך הגיב:

  למר קאופמן: אתה מצטט חלק מהציונות כהציונות כולה.באותה מידה אפשר לצטט את "הדתיים" ככולם אותו דבר,החרדים ממאה שערים ורבנים הרפורמיים.כך עשו עם היהודים: נכון שיהודים רבים
  היו וגם היום בעלי הון רב,אבל להגיד "היהודים בעלי ההון",למשפט זה יש משמעות אחרת. לא כל הציונים סגרו את דלתות הפליטים בשואה,ורבים מהם נלחמו נגד הנאצים.נכון שהצלה משואה אינה מצדיקה שואה לעם אחר,אבל האחריות לשואה הפלסטינאית לא נובעת רק מהציונות.המנהיגות המטורפת הדתית שלה לא פחות אחרית,וגם התערבות של המעצמות באיזור.האמת,לא בכיסך.

 17. הרב אליהו קאופמן הגיב:

  למר פרויליך: מאחר ומתחם התגובה קצר רק אענה לך שההבדלים ה"רעיוניים" וה"מעשיים" בין "פועלי ציון" ל"רויזיוניסטים" בפרשיות ההתנחלות הציונית בא"י , בשאלת גורל הערבים ובנוגע לסיוע בשואה לא היו כמעט קיימים כמו שהויכוח הדתי נחצה כיום בין הד"לים, החרדים והרפורמים.ולראיה, כל הציונים- מימין ומשמאל , תולים את הרצל בסלון הבית בעוד שחרדי לא יתלה את הרב קוק , "מזרחי" לא יתלה את ה"חזו"ן אי"ש והרפורמים לא יתלו את שניהם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים