הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-31 במרץ, 2012 12 תגובות

אם הייתם שואלים אותי מה זה 'סייבר-פמיניזם' לפני כמה חודשים, הייתי אומרת לכם שאין לי מושג קלוש. היום, לאחר סיום קורס "פועלות ברשת" שנועד לקדם אקטיביזם נשי במדיה החברתית, אני יכולה להגיד בשקט לכל אלו שאינם מכירים את המושג: הפסדתם!

הכל התחיל מאימייל קבוצתי מבטיח שהגיע אלי כדוקטורנטית בתוכנית ללימודי מגדר בבר אילן, ובו הצעה לנשים אקטיביסטיות לקחת חלק במחזור הראשון של 'פועלות ברשת': סדנה בסייבר-פמיניזם בשיתוף נעמת הצעירה שתדריך כיצד נשים יכולות להשתמש במדיה החדשה ככלי קידום לאקטיביזם חברתי.

WWWOMEN

אני דוקטורנטית בתכנית לימודי מגדר בבר אילן, פמיניסטית ופעילה חברתית, מאמנת אישית מנחת קבוצות ותרפיסטית. עבודת המחקר שלי עוסקת בזוגיות פרק ב' באמצע החיים מנקודת מבטן של נשים. המפגש שלי עם המחשב עד תחילת הסדנה התבטא בעיקר בכתיבה יומיומית של מחקר הדוקטורט, אבל אמרתי לעצמי שהגיע הזמן להתיידד עם המדיה האלקטרונית, ואם לא עכשיו – אימתי? מאחר ויצא לי כבר קודם לכן להכיר את שלומית ליר, מייסדת ומנחת הפרויקט, מפעילות חברתית ופמיניסטית משותפת, ידעתי שאהיה בידיים טובות, וקיוויתי למסע מעניין – וכך היה.

מסע מעניין זקוק למקום טוב ולשותפות למסע – ושני הדברים הללו הובטחו למין ההתחלה. ראשית, הלימודים במכללת ג'ון ברייס, שהתגלתה כמקום עם אספקט חברתי הפועל לקידום נשים בתחום הטכנולוגיה וכבית מפנק, אקולוגי וירוק… שנית, חברותי למסע. זכיתי להכיר נשים מדהימות, נשים אקטיביסטיות מרתקות, כל אחת בדרכה וכל אחת עם אפיוניה, ממגזרים שונים ומיקומים גיאוגרפיים המכסים את המרחב… חשתי כאילו קליידוסקופ עתיר צבעים וצורות נפרש לנגד עיני. ההיכרות הלכה והעמיקה במהלך הקורס, הצלחתי ליצור קשרים ושיתופי פעולה עם משתתפות הקורס שהגיעו מתחומים שונים של אקטיביזם חברתי, קבוצה של נשים בעלות עוצמה וחזון, שנגעו ללבי ברצון ובהיענות לתמיכה הדדית וליצירת מיזמים משותפים.

את הסדנה העבירה שלומית ליר, אשפית מחשבים שייסדה את פועלות ברשת, כפרויקט המהווה חלק ממחקר פעולה לעבודת הדוקטורט שלה. הרעיון הכללי מאחורי הפרויקט הוא להעביר קבוצה של פעילות חברתיות, ממגוון תחומי פעילות מאקטיביזם שטח לפעילות במדיה החדשה, ולבחון את המקומות והאופנים בהם המדיה החברתית יכולה להעצים או להחליש את העשיה החברתית של נשים. בהמשך הסדנה למדנו להכיר את הכוח הטמון ברשת ובשליטה בכליה: כתבנו ערכים חברתיים בויקיפדיה, הכרנו אתרים מובילים בבלוגספירה, התוודענו לרשתות חברתיות, יצרנו שלל תמונות ודימויים מעצימי נשים, פתחנו דף קבוצה בפייסבוק, צייצנו ועקבנו בטוויטר ויצרנו לנו בלוגים משלנו, שהיוו מקבילה ברשת ל'חדר משלנו'.

אחד המפגשים המרגשים ביותר במסגרת הסדנה התרחש ביום עיון לרגל יום האישה הבינלאומי בנושא: "נשים, צדק חברתי ומדיה חדשה". במסגרת יום העיון, שנערך בשיתוף של פועלות ברשת, נעמת הצעירה, מכללת ג'ון ברייס, ובזכותה של חנה רוקח, מנהלת ההסברה של אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה, הוענק אות פועלות ברשת לאקטיביסטיות שקידמו ערכים של שוויון וצדק חברתי באמצעות האינטרנט. מחלקת ההסברה של אגודת הסטודנטים של האו"פ תרמה למשתתפות יום העיון סוף שבוע זוגי באילת, הזוכה בהגרלה: נורית חג'אג, העתירה באקטיביזם חברתי, ועתה מנחה סדנאות העצמה לנשים בנעמת הצעירה.

מעמד הענקת האותות רגש אותי במיוחד: דפני ליף זכתה על מנהיגות נשית פורצת דרך ומעוררת השראה שהצליחה בסיוע הפייסבוק להניע את הציבור להתאגד יחדיו ולדרוש צדק חברתי. בדברים שנשאה ובהתנהלותה, דפני שבתה את לבי; טוב, אם להודות על האמת, זה התחיל עוד קודם, עם תחילת המחאה והתעצם במשך הזמן… בכל זאת אין כמפגש פנים מול פנים. מצאתי את עצמי נרגשת עד דמעות אל מול הבעת הצורך שלה באהבה ובחום, באופן אותנטי ובלתי אמצעי. כמה מאתנו מסוגלות לעבור את כל המחסומים, החששות והפחדים ולעשות זאת? להביע את הצרכים האמיתיים והעיקריים שלנו? להביע רגשות קבל עם ועדה?

ביום העיון נשמעו והציגו נשים בולטות ברשת, נשים אשר פעילותן ברשת הינה אמירה פמיניסטית חברתית, כמו הזוכות באות פועלות ברשת: ליהי יונה, רעות כהן ומעיין סודאי, שקיבלו את אות ההוקרה על פועלן להקמתו וניהולו של הבלוג 'ראומה' — בלוג עם תודעה פמיניסטית המייצר אלטרנטיבה לקול הגברי השכיח בערוצי התקשורת המסורתיים. מחנה בית הלחמי, האשה בעלת הקילומטראז' הרב והרחב ביותר ברשת (כרונולוגית ומהותית), למדתי כיצד קידום רעיונות חברתיים, כיצד להביא את מי שאת, משרת את הציבור ובסופו של דבר, את עשויה לצאת נשכרת מכך גם בקידומך מקצועי.

יום העיון המרתק הזה מניע אותי לעשייה ברשת – כמו למשל כתיבת הרשימה הזאת… האקטיביזם שלי מתבטא ברצון לקדם את מעמדן של נשים באמצע חייהן – קבוצה הנחשבת לשקופה: אוכלוסיה שהזרקור אינו מאיר עליה וגם השיח האקדמי הפמיניסטי 'מדלג' עליה.

אז מה הלאה? בבלוג שלי ובכתיבתי העתידית אני רוצה ליצור שיח אלטרנטיבי המייצר נראות לאוכלוסיה אותה אני חוקרת. בכוונתי להשתמש בכל ארסנל (פוי, ביטוי מיליטנטי!) הכלים של המדיה החברתית תוך כדי שימוש מושכל, כפי שלמדתי בקורס וכפי שהומחש ביום העיון כדי להוביל שינוי בתחום זה. נגמרו התירוצים! את המפגשים עם חברותי הפועלות ברשת סיכמנו להמשיך, ולא רק באופן מקוון, סייבר-פמיניזם הוא דבר חשוב אבל כך גם פמיניזם בשטח. אני צופה כי הבסיס הרעיוני והחברתי שנוצר בפועלות ברשת ינביט וילבלב רעיונות, מיזמים ושיתופי פעולה נוספים.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. Rachel הגיב:

  אדיר עפרה! כל הכבוד לך!!!

 2. דפנית הגיב:

  באמת יש כזה שיתוף פעולה בין נשים? מדהים אותי

 3. דפנית הגיב:

  לצערי יש עוד קבוצות נשים 'שקופות', אבל משמח שיש בעלת אג'נדה הרוצה לקדם את הקבוצה השקופה הזאת – של נשים באמצע חייהן. יש ויש מה לעשות בנדון!

 4. איתן קלינסקי הגיב:

  מאחל לך בהצלחה .

 5. אוקי מרושק קלארמן הגיב:

  שמי אוקי מרושק ואני מנהלת מדרשת אדם, מדרשה לחינוך לדמוקרטיה ולשלום. כתבתי מספר ספרים על חינוך לדמוקרטיה ועבודת דוקטורט על ביקורת האנרכיזם על רעיון האמנה החברתית. אנחנו מתעניינים מאוד במדרשה בשימושים האפשריים באינטרנט לקידום החינוך לדמוקרטיה ולשלום. האם יצאו חומרים כתובים מהסדנה שלכם? תודה

  • עפרה אור הגיב:

   שלום אוקי, מציעה לך לפנות למנחת הסדנה שלומית ליר בפייסבוק: shlomit lir

   בהצלחה!

 6. יש הגיב:

  החזית המוזנחת ביותר מבחינה פמיניסטית (ומעוד בחינות) היא ויקיפדיה. מצב הערכיים הנוגע לפמיניזם ולמאבקים חברתיים מחפיר. כל כך הרבה נשים חכמות ורהוטות שלא מבינו את החשיבות שיכולה להיות לעריכת ערך בויקיפדיה: התוצאה הראשונה שמופיעה בגוגל כאשר מישהי או מישהו מסתקרן ומתחיל לחפש מידע.

 7. Luba Kor הגיב:

  יפה, מעודד, אמיתי ומשכנע!
  מצדיעה לך, עפרה

 8. דבי הגיב:

  יופי! אנחנו מתחילות לזוז גם באינטרנט וכך מגדילות ומרחיבות את גלי ההשפעה שלנו.
  דרך צלחה!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים