הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 ביולי, 2014 3 תגובות

פעם היו ימים רעים. הממשלה נוהלה בידי "השמאל" של בן גוריון, לוי אשכול וחבריהם לשלטון מפא"י. כל אדם שדאג לעתידו הכלכלי באמצעות ביטוח חיים, קופת גמל או קרן פנסיה חסך מדי חודש סכום כלשהו והפקיד את הכסף בבנק שהעביר אותו לחברת הביטוח, הגמל או הפנסיה. אלה שמו את מרבית הכסף בקופת האוצר וקיבלו ריבית מובטחת של כ-4.5% מה שאיפשר לחוסך לדעת בדיוק מה הסכום שנצבר לזכותו וכמה תהיה הפנסיה.

הממשלה מצידה בזבזה את הכסף על השקעות סרק. העם מאס ב"שמאל" וב-1977 הודיע חיים יבין על מהפך. מאז הליכוד בשלטון (למעט הפסקה קצרה בתקופת רבין ועוד הפסקה קצרה עוד יותר בראשות אהוד ברק) ויש סדר ואין שחיתות. אלא מה? יש איזו שהיא בעיה עם החיסכון.

pensia

הימין תופס פיקוד

כלכלני הימין הבינו שאין סיבה שמי שקונה ביטוח חיים יקבל ריבית מובטחת. מה פתאום? וממילא לא טוב שהמדינה תקבל את הכסף כי היא מושחתת ובזבזנית. אז ביטלו את הריבית המובטחת בביטוח חיים. די מהר אותה שאלה נשאלה על קופות הגמל. מה פתאום? ומי צריך? וביטלו גם את זה.  לימים, באותה אתנחתא שרבין עשה לנו אוסלו, תהה שר אוצרו מה פתאום? ומי צריך? והפעם על הפנסיה. מה פתאום שהמדינה תבטיח לפנסיות ריבית שאין לה? וכאשר בנימין נתניהו מונה שר אוצר העבירו את הפנסיה לחברות הביטוח וה"רפורמה" הושלמה.

אלא שעדיין נשאר קוץ בישבנה של הפנסיה "החדשה". לצורכי חישוב הפנסיה שיקבל אדם הפורש מעבודה הורתה הממשלה שחברות הביטוח יעשו חישוב "כאילו" הריבית שהן הרוויחו מהשקעות היא 5%. בהתחלה היה בסדר. רוב הכסף הושקע במניות והבורסה גאתה – אז הרווח בפועל תאם, איכשהו, את הרווח התחשיבי. אלא שחברות הביטוח חייבות להשקיע באגרות חוב ממשלתיות שליש מכספן. ואבוי, בפועל הריבית על האגרות האלה עתה קרובה לאפס.

עכשיו אותו נתניהו הוא ראש ממשלה. ושר הכספים שלו הוא האיש ששאל "איפה הכסף?" לפיד הוא איש חרוץ ולפי הדיווחים הוא מצא את הכסף. משרדו בוחן את האפשרות להורות לחברות הביטוח לחשב את הריבית על בסיס  3%. הגיוני, לא? אולי ראוי להגיע לאותו 0% שהיא הריבית בפועל. אבל לא נעים, אז הולכים על פשרה. ומן הסתם בעוד שנתיים יתקנו שוב. ככה זה בכלכלה. מתקנים את הקלקולים.

כך זה מגיע לפנסיה שלך

מה איכפת לסבתא שלי כל החשבונאות המעייפת הזו? אז זהו, שכן. כי אם עושים את מה שלפיד מבשל כל הפנסיות יקטנו ב-5% לתחשיבי ריבית, מתברר, יש מחיר בחיי כולנו. אם זו ההחלטה הכלכלית הנכונה. אם כך מצווה "תורת הכלכלה", יש לעשות את מה שמתבקש, הלא כן? והתשובה היא: שאין תורה, ואין מצווה ואל תתנו ללפיד להוביל אתכם אל החושך הפנסיוני שהוא רוקח. כמו כל החלטה כלכלית גם ההחלטה הזו היא שאלה של עדיפות. אותו לפיד החליט בשבוע שעבר לתת מיליארד למשרד הביטחון כדי שיעביר לממשלה קרקע שהיא ממילא של הממשלה. יפה, לא? זה בהתאם ל"תורת הכלכלה"?

ממש לא. זה בסך הכל כסף שלפיד לוקח מאיתנו ויעביר לקבלנים כדי שיבנו בתל אביב עוד דירות צפופות ויגזלו שטח לפנאי. אז תחשבו על זה באופן הבא: ללפיד יש מיליארד. מה עדיף? לתת אותה לפנסיה של כולם או לקבלנים?

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. צפור בודד הגיב:

  עוד בטרם קראתי את המאמר ורק למראה כותרתו, חשתי צורך עז לאחוז במקלדתי ולכתוב לג"ע את הדברים הבאים: " מה יש לך עם לפידוס ג'וניור?", "האינך רואה שמדובר במורון מוחלט?", "מה, לא יצא לך לקרוא את מאמריו ב"עיתונות", קודם שהחליט לממש "זכות אבות" ולגזור קופון פוליטי, מפלגתי (בעזרת ערימת חנפנים, צינים ומתנשאים, המקיפים אותו, כשם ש"מהאטמות", מקיפות את הגורו שלהן, בדרכם אל הרולס רויס "היצוגית" שתקחם מרחק של 100 מ', מעבר לפינה) ולראות שמדובר במכונת מילים כסילונית?", "מה, האינך יודע שמדובר בשבשבת חסרת חוט שידרה, שכנראה חטפה כמה בומבות מיותרות בפדחתה, עוד באותם ימים עטורי תהילה, גבורה ותבוסה, בין חבלי הזירה, מידיו של טייסון הישראלי?"….
  שהרי בידוע הוא, שכולם כאן, הינם יצירי כפיו של הגאון מביביוילנא. משטייניץ הנאיבי, גדעון סער הנוקשה וגלעד ארדן הפריך, בואכה אופיר אקוניס ועד הכרמל (היה ל)שמה.
  אז גם הבלוריתן אפוף הג'ל, מתנבא במחנה המשתרך אחרי ביבירבנו, הללויה.
  בהמשך המאמר נתן להבחין שגם ג"ע מבין שהכל מתחיל ונגמר בביבי.
  מכאן אתם למדים, שקראתי את המאמר הנכון והנבון הזה ולא הגיבותי מידית.

 2. דורק הגיב:

  איפה צ'ה שיגאל אותנו מנוכחותם של אותם תאבי בצע אשר הפכו את ישראל לסדום?, היכן פידל שלנו, שיקום ויפיל את המשטר שמדכא אותנו, איפה לנין שלנו, שינהיג אותנו לסוציאליזם במקום לקפיטליזם חזירי שבכל העולם כבר התנערו ממנו?

  • צפור בודד הגיב:

   צ'ה לקח יותר מדי סמים והוא תקוע באיזה חור באחת מערי השדה בישראל ומנסה לשרוד בין כל הערסים. פידל, עזב את הארץ, עשה קריירה בקולנוע, חזר, עשה תיאטרון, עזב, חזר התחיל פרויקט נסיוני ולבסוף נרצח בידי פאנאט מוסלמי. לנין אף פעם לא ידע מהו סוציאליזם נאור ואמיתי ובכל העולם לא רק שלא התנערו מהקפיטליזם החזירי, אלא הפכו אותו למלך.
   ת-ת-ע-ו-ר-ר יאזאלאמי!!!!!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים