הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 ביולי, 2016 94 תגובות

אשה יהודייה מוכית, נרדפת ולבסוף נאנסת ונרצחת על ידי חברי "כנופיות בנדרה", לבוב, אוקראינה, 1941 bandera-womanתמונה זו (משמאל) צולמה בדיוק לפני 75 שנה ברחובות העיר לבוב במערב אוקראינה. אשה יהודייה מוכית, נרדפת ולבסוף נאנסת ונרצחת. הצלם, כמו חבריו הבריונים,  היו חברי "כנופיות בנדרה" שהשתלטו על העיר לבוב וערים אחרות באוקראינה עוד טרם כניסת הגרמנים.

סטפן בנדרה היה השליט והמנהיג של אוקראינה הלאומנית בתחילת תקופת שלטון הנאצים. הוא וכמה מחבריו חוסלו על-ידי הסובייטים. אחרים הוגלו לסיביר. אולם כיום, סטפן בנדרה הוא ה"סופרסטאר" של מערב אוקראינה. רחובות וכיכרות קרואים על שמו. ילדים אוקראינים מתחנכים על "מורשת בנדרה". כיום, חלק מן האוקראינים אומרים ללא בושה כי הם מזדהים עם בנדרה ותומכים בגרמניה הנאצית במלחמתה בברית המועצות. השנאה לרוסים, אולי גם ליהודים, מעבירה אותם על דעתם.

אוקראינה העצמאית היא מדינה ימנית, לאומנית, כמעט פאשיסטית. למרבה האבסורד –  הנשיא פטרו אולכסיוביץ' פורושנקו הוא חצי יהודי וראש הממשלה ולדימיר גרוסמן הוא יהודי. אולם זו מדינה אשר משכתבת את ההיסטוריה, מציגה את עצמה כקרבן ומתעלמת באופן מופגן מזכויותיהם של יהודי אוקראינה, אשר מרביתם – למעלה מ-90 אחוזים – נרצחו ע"י הנאצים ובסיוע פעיל של הלאומנים האוקראינים. רכוש יהודי אוקראינה הוחרם ע"י ממשלת אוקראינה. אך, אוקראינה מעולם לא הודתה באחריותה לרצח יהודי אוקראינה.

אוקראינה היא המדינה היחידה באירופה החופשית אשר מסרבת לדון בהשבת רכוש יהודי. המדובר ברכוש עצום שכולו נלקח ע"י האוקראינים. קיים תיעוד ברור בארכיונים המוכיח בעלות יהודית. ניסיתי לפעול בנושא. אולם בהעדר חקיקה אוקראינית לא ניתן לבצע השבה. חמור מכך, במערב אוקראינה מתבצעת מחיקת כל סימן יהודי. אתרי קברי אחים חוללו.

חיילי המליציה של בנדרה (מקור) אוקראינה מלחמת העולם השנייה, פשיזם banderistsחיילי המליציות של בנדרה (מקור)

מדינת ישראל מתיימרת לייצג את קרבנות השואה. יש לישראל קלפי מיקוח חזקים. אוקראינה היא מדינה פושטת רגל הזקוקה נואשות לסיוע. ללא סיוע אמריקאי או אירופי אין שום סיכוי להישרדותה.  לובי יהודי בארה"ב יכול לחולל פלאים. אבל הם לא עושים דבר. האם לא חשוב להפעיל את הלובי היהודי בנושא זה?  ישראל מוכרת ציוד צבאי ונשק לאוקראינה. מדוע מוכרים נשק למדינה המתעלמת מזכויות יהודים?

 • פרופ' אילן שדה הוא פרופסור למדעי המחשב דור שני לשואה.
תגובות
נושאים: מאמרים

94 תגובות

 1. אדם קלר הגיב:

  בוגדן חמלניצקי רצח לא פחות יהודים מאשר בנדרה. אנשיו של חמלניצקי אנסו ורצחו נשים יהודיות לא פחות מאשר אנשיו של בנדרה. חמלניצקי זוכה לכבוד ותהילה באוקראינה לא פחות מאשר בנדרה. רחובות וכיכרות קרואים על שמו, יש גם עיר שלמה שנקראת "חמלנצקי" (עיר בשם "בנדרה" ככל הידוע לי לא קיימת). . ילדים אוקראינים מתחנכים על "מורשת חמלניצק'י" לא פחות מאשר על "מורשת בנדרה".רק מה? מורשת חמלניצקי קיימת באוקראינה לא רק במשטר הנוכחי השולט שם. מורשת חמלניצקי קיימת באוקראינה בכל הממשלות והמשטרים שהיו שם מאז נפילת ברית המועצות. מורשת חמלניצקי טופחה באוקראינה גם בתקופת השלטון הסובייטי. בצבא הסובייטי הונהג בזמן מלחמת העולם השניה עיטור מיוחד על שם חמלניצקי שהוענק במיוחד לחיילים אוקראינים מצטיינים.

  אז אפשר לצפות שמי שבאמת מטורד מכך שבאוקראינה ניתן כבוד ויקר לרוצחי יהודים ולאונסי נשים יהודיות יהיה מוטרד גם מהמעמד של גיבור לאומי אשר ניתן לחמלניצקי. מי שמזדעק על הרחובות שנקראו על שם בנדרה ולא שם לב לעיר שנקראה על שם חמלניצקי מעורר חשד מסוים של חוש ראיה סלקטיבי.

  • אילן שדה הגיב:

   מויקיפדיה:

   זינוֹבי בוגדן [נהגה: בּוֹהְדַּן] חְמֶלְנִיצְקִי (רותנית מערבית: Ѕѣнові Богдан Хмелнiцкiи,[1] אוקראינית מודרנית: Зиновий Богдан Хмельницький;‏ 1595/1596 – 6 באוגוסט 1657) היה מנהיג הסיץ' הזפורוז'י ומובילו של מרד הקוזאקים הגדול נגד האיחוד הפולני-ליטאי. אף כי הצליח לבסס ישות עצמאית-למחצה תוך הישענות על צאר רוסיה, הישגיו ירדו לטמיון לאחר מותו. בתולדות אוקראינה הוא נחשב לאחד ממניחי היסודות לאומה, בעוד שבהיסטוריה של עם ישראל הוא נזכר לצורר האחראי לגזירות ת"ח-ת"ט בהן נהרגו אלפי יהודים.

   המאמר עוסק בשנות השואה ולא בתחילת המאה ה- 17. לא ברור לי מה הרלוונטיות של חמילניצקי לגורל יהודי אוקראינה בשואה.
   הלוגיקה המוזרה כי חובה לציין כל צוררי ישראל מאז ימי המן הרשע לא מקובלת עלי.

  • לאדם קלר הגיב:

   הלוגיקה של המאמר היא:
   מאחר שבריה"מ התפרקה, עלה באוקראינה משטר פשיסטי שצועד בדרך הרעה של חמלינצקי ובנדרה. לכן המשטר הזה מסרב להשיב נכסי היהודים בשואה. לכותב המאמר אין הצעה קונקרנטית כיצד לפתור את הבעיה והוא דורש ממדינת ישראל והלובי היהודי שילחצו על אוקראינה. ועדיין אין פתרון. לכן בסופו של יום, האשמים במצב הזה הם העסקנים הציונים.

  • כל העולם... הגיב:

   הקריטריון של קלר הוא "רצח יהודים" (אפשר להוסיף גם אונס שישמע "יותר טוב").
   ככה כל העולם נגדנו וערפאת שווה להיטלר.

   חמליניצקי עמד בראש מרד איכרים אוקראינים נגד בעלי האחוזות- אצילים פולנים. היהודים היו בתווך, כתפקודם במשטרים פאודלים, שרתו את האצילים הפולנים ולכן ספגו את האש.

   המשטר בברה"מ ראה עצמו כמייצג את המעמדות המנוצלים לכן נתן כבוד למי שעמד בראש מרד האיכרים המנוצלים אז.
   בנדרה הצטרף לגרמניה הנאצית נגד ברה"מ משום שהיה לאומן אוקראיני. בכך הוא זוכה היום להוקרה מהמשטר הפאשיסטי באוקראינה כיום.

   • דינו הגיב:

    אפשר באמת להוסיף אונס, אבל לא בגלל ש"זה נשמע יותר טוב" (הזילות שעולה מדבריך מקוממת) אלא בגלל מעשי האונס הנרחבים שהתרחשו במרד חמליניצקי.
    אם אתה טוען שכל ציון של זוועות הסטוריות כנגד יהודים משרת תעמולת ימין ישראלית –
    אני טוען שאתה וחבריך הם אלה המוזילים את ההסטוריה היהודית העקובה מדם כאשר אתם חושבים *רק* על תעמולת ימין בהקשר של אותן זוועות (שוב, הערתך לגבי "זה נשמע יותר טוב"),
    זאת ועוד: הנסיון להאשים את היהודים או למצוא צידוק כלשהו לפרעות בהם ("כתפקודם במשטרים פאודלים") הוא מקרה קלאסי (אנטישמי) של האשמת הקורבן, בדיוק כמו שבני ציפר הציע תירוצים מתירוצים שונים לשואה הארמנית והציג את הנרטיב של הטובחים הטורקים כאילו שהוא עומד בקנה אחד עם הנרטיב של הקורבן, כפי שאתה עושה בהצגת חמליניצקי כצ'ה גווארה.
    מעניין כמה מתוך עשרות אלפי היהודים שנטבחו ונאנסו ("בגלל שזה נשמע יותר טוב") היו בעלי תפקיד במשטרים הפאודלים..?

    • מי כתב? ומי עושה שימוש? הגיב:

     לְבֵית הַקְּבָרוֹת, קַבְּצָנִים! וַחֲפַרְתֶּם עַצְמוֹת אֲבוֹתֵיכֶם
     וְעַצְמוֹת אַחֵיכֶם הַקְּדוֹשִׁים וּמִלֵּאתֶם תַּרְמִילֵיכֶם
     וַעֲמַסְתֶּם אוֹתָם עַל-שֶׁכֶם וִיצָאתֶם לַדֶּרֶךְ, עֲתִידִים
     לַעֲשׂוֹת בָּהֶם סְחוֹרָה בְּכָל-הַיְרִידִים;
     וּרְאִיתֶם לָכֶם יָד בְּרֹאשׁ דְּרָכִים, לְעֵין רוֹאִים,
     וּשְׁטַחְתֶּם אוֹתָם לַשֶּׁמֶשׁ עַל-סְמַרְטוּטֵיכֶם הַצֹּאִים,
     וּבְגָרוֹן נִחָר שִׁירָה קַבְּצָנִית עֲלֵיהֶם תְּשׁוֹרְרוּ,
     וּקְרָאתֶם לְחֶסֶד לְאֻמִּים וְהִתְפַּלַּלְתֶּם לְרַחֲמֵי גוֹיִם,
     וְכַאֲשֶׁר פְּשַׁטְתֶּם יָד תִּפְשֹׁטוּ, וְכַאֲשֶׁר שְׁנוֹרַרְתֶּם תִּשְׁנוֹרְרוּ.

     • אילן שדה הגיב:

      ביאליק כתב שירו הרבה לפני השואה. אולם מי שפיתח ושכלל את "תעשיית השואה" הם העסקנים הציוניים ומדינת ישראל. תעשיה זו כללה: ניצול השואה, גניבה, מניפולציות וסילוף עובדות, שקרים, הסתה, השפלת הנספים, השפלת השורדים, שימוש לרעה בזכר השואה למטרות פוליטיות או לעשיית כסף.
      שרידי השואה מעניינים את העסקנים הציוניים כשלג דאשתקד.
      צדק היסטורי לא נעשה.

     • דינו הגיב:

      מי כתב? ביאליק.

      מי עושה שימוש?
      זה לא משנה, לא רלוונטי, ובוודאי שלא עומד בקנה אחד עם הפשעים (האמיתיים) שבוצעו או מפחית מחומרתם.
      זה עוד מקרה של האשמת הקורבן, והפעם בכך שהקורבן הפך לפושט יד אומלל לאחר שעבר פוגרום.
      בינתיים ראיתי ממך האשמת של היהודים בעצם קיום פוגרום (כאילו רוב היהודים היו פונקציונרים במשטרים פאודלים)
      והאשמת היהודים בכך שכתוצאה מהפוגרום הפכו לקבצנים מוכים ורעבים.
      יש עוד משהו שבו אתה רוצה להאשים את היהודים?
      מה דעתך להאשים אותם בשימוש באוויר ובמים?

     • ח.נ.ביאליק הגיב:

      זה אני כתבתי למה לא מזכירים זאת???

  • שמואל ירושלמי הגיב:

   אין שום קשר בין חמלניצקי לבנדרה. חמלניצקי לא היה אנטישמי או פאשיסט אידיאולוגי. חמלניצקי עמד בראש תנועת-שיחרור לאמי של הקוזקים של זפורוז'ייה שנלחמו נגד הכיבוש והדיכוי הפולני. באותה תקופה את רוב-החוות והאחוזות בשטח-אוקראינה המודרנית שהיו בבעלותם של הפאנים (בעלי-אדמות) הפולניים ניהלו מנהלי-משק יהודיים, כאשר הפנים עצמם ישבו עשרות ומאות קילומטרים מאחוזותיהם. באופן טבעי, הקוזקים של חמלניצקי, שמול העיניים שלהם ראו את מנהל-האחוזה היהודי שעשק, ניצל וגבה בכוח מיסים כבדים – ולא את הפאן עצמו התנפלו על היהודים (כולל יהודים חפים מפשע). לעומת-זאת, בנדרה נלחם נגד ברית-המועצות שבכלל לא הייתה כובשת ותושבי-אוקראינה תחת הממשלות הסובייטיות זכו לזכויות אזרחיות שוות במסגרת ברית-המועצות. בנדרה לא נלחם בכובש, אלא הוא סייע לכובש הנאצי. דרך-אגב, בשלב מסויים בזמן המלחמה בנדרה נעצר בידי-הנאצים בשל איזה סיכסוך שהיה לו עם היטלר (פשוט היטלר רצה שאוקראינה תהיה מחוז בתוך הרייך השלישי ואילו סטפאן בנדרה רצה מדינה אוקראינית עצמאית בחסות גרמנית).

   • נילי הגיב:

    לשמואל ירושלמי: חמלניצקי היה אנטישמי וארכי-רוצח של יהודים. ואתה מסביר פה שהיהודים בעצמם אשמים למרות שהרוצחים של חמלניצקי התנפלו 'גם' על 'יהודים חפים מפשע'. כשמדברים על בנדה פשוט מתבקש להזכיר גם את חמלניצקי בחינת 'מעשי אבות סימן לבנים'. האובססיה של חלק מהכותבים כאן עם ברית המועצות (שהפכה את חמלניצקי לגיבור לאומי ) אינה דבר חדש. בימי נעוריי בשומר הצעיר קראנו בהתפעלות את טרס בולבה של גוגול. טרס בולבה זה שם ספרותי לחמלניצקי. רק אחרי שנים רבות כשנתקלתי שוב בספר הזה שיצא בהוצאת ספרית פועלים מצאתי שם תיאור מפורט ומזוויע של פוגרום שעשו המורדים האוקראינים ביהודים.

    • שמואל ירושלמי הגיב:

     עוד הפעם, חמלניצקי לא היה יכול להיות אנטישמי במובן המקובל של המילה, כי במאה ה-17 המושגים מהסוג הזה עוד לא היו קיימים. מסכים, שהפוגרומים והרציחות שהוא הפעיל כלפי היהודים ראוים לכל גינוי. עם זאת, אין מה להשוות את חמלניצקי – משחרר אוקראינה מהכיבוש הפולני המשעבד לבין בנדרה שלא נלחם בכיבוש. ברית-המועצות לא הייתה כובשת ולעיתים קרובות בתקופה הסובייטית האוקראינים זכו ליותר זכויות אפילו מלאום-הרוב הרוסי.

 2. אמיתי הגיב:

  התזכורות הללו חשובות מאוד ,וחבל שבשביל רווח מידי לא דורשים מהאוקראינים להכיר התנצל ולפצות את הניצולים.אגב לאוקראינים ,הפוגרומים לא היה דבר זר,יעקב אורלנד, המשורר ,תיאר בשיר הידוע “אני נושא עימי“ את אימת הפוגרום בעיירתו באוקריאנה בהיותו בן 5 ב-1919.

 3. שבתאי לוי הגיב:

  לכסף אין ריח, וסחר בנשק, מתעשיות המוות, חשוב יותר לספסרי המוות, לפושעים הציונים מחיי היהודים. שבתאי

  • אילן שדה הגיב:

   אמת. כל האמת. רק האמת.

   • דינו הגיב:

    מתגובותיכם אפשר להתבלבל לרגע ולחשוב שהציונים הם הרוצחים המדוברים, ולא בנדרה.
    תרשו לי גם להזכיר לכם שרוסיה היא יצרנית ויצואנית הנשק השניה בעולם, וסין היא השלישית.
    מעניין אם המשטרים ברוסים ובסין יכולים גם הם להיות "תעשיות מוות" ו"ספסרי מוות", והאם גם האמירה הזו תיענה ב"אמת. כל האמת" וכו'?

    • אילן שדה הגיב:

     כן. אם כי ביחס לגודל המדינה ישראל היא מספר אחת.

     • דינו הגיב:

      "ביחס לגודלה"…
      אולי גם "מבין המדינות דוברות העברית"? או "מבין המדינות בהן אשת ראש הממשלה נקראת שרה"?
      השמאל הרגרסיבי יכול לשפוך קיטונות של רותחין על ארה"ב וישראל לגבי יצור ויצוא נשק, או אימפריאליזם, או שאר ירקות
      אך לשכוח לחלוטין את פועלן של מדינות כגון סין, ואיראן ורוסיה (האם ידעת למשל שקלצ'ניקוב הוא כלי הנשק שהרג יותר בני-אדם מכל נשק אחר?). מדינות אלו פשוט אינן קיימות ב"ז'ארגון האימפריאליזם והאלימות" של השמאל מפני שהפשעים שלהן תקועים לו כמו עצם בגרון.
      ואם כבר ביחסיות עסקינן: גם ביחס לגודלן אחראיות סין ורוסיה על הרג (למעשה רצח) של יותר בני-אדם מאשר ישראל,
      וביחס לאיומים והסכנות בהן עמדה ישראל מאז כינונה – תעשיית הנשק שלה סבירה ואף הכרחית.

 4. שאול הגיב:

  פתי יאמין לכל דבר, יחזור על תעמולה פוטיניסטית וגם ימחזר את הזיופים שלה. לא, פרופ' נכבד, זאת לא תמונתו של סטפן בנדרה, אלא של הגנרל הנאצי רייהארד הלן, ועל כך תוכל לקרוא בהרחבה כאן:
  https://historyporn.dirty.ru/rainkhard-gelen-v-okruzhenii-nemetskikh-ofitserov-foto-iz-gazety-zeitungsrepro-ot-25-avgusta-1954-goda-818186/

 5. מי אמר הגיב:

  מי אמר שהמשטר הקומוניסטי כל כך גרוע?? עובדה שתושבי מדינות בריה"מ לשעבר סובלים משליטים פשיסטים וקפטילסטים מושחתים כמו בנדרה מאוקראינה. המשטר הקומוניסטי עדיף בהחלט. מי אמר שאף אחד לא עושה דבר כדי להשיב רכוש יהודי של הנספים בשואה?? לא רק המדינה פעלה. הרבה ארגונים יהודים, כולל חרדים. הנה ממש היום נפתח כנס של "שלומי אמונים" (מיסודו של הרב פרוש) באוקראינה. במאמר מופיעה אמירה צינית: "לובי יהודי בארה"ב יכול לחולל פלאים." זו אמירה לא נכונה. והיא גם מעלה קונוטציות אנטישמיות על הפרוטוקולים של זקני ציון. רצוי להימנע מהתבטאות כזו. אבל כותב המאמר חייב תשובה ממאמרו הקודם בו מופיעה התבטאות מזעזעת: "העסקנים הציונים הפיצו את התיזה כי מי שניצלו – ודאי היו פושעים או זונות". אין שום מקור מוסמך שמאשר שכך התנהגו העסקנים הציונים.

 6. אילן שדה הגיב:

  המאמר עוסק בשנות השואה באוקראינה ותוצאותיהם כיום.
  ממשלת פולין חתמה הסכם עם אוקראינה הפאשיסטית ולפיו שלמה אוקראינה פיצויים לאזרחים פולנים.
  ממשלת ישראל, בה חיים רבים מיוצאי אוקראינה המערבית, מסייעת לממשלת אוקראינה.
  גורל יהודי אוקראינה ויורשיהם החיים בישראל כלל לא מעניין אותה.

  • לאילן שדה הגיב:

   כיצד קבעת ש "ממשלת ישראל…… מסייעת לממשלת אוקראינה" ? יחסי מסחר עדיין אינם סיוע וגם "גורל יהודי אוקראינה ויורשיהם החיים בישראל כלל לא מעניין אותה." זה שלא הצליחו לשכנע את אוקראינה להשיב נכסי יהודים, זה לא מצדיק קביעות מופרכות והתבטאויות מרחיקות לכת. לא שמענו על טענות כאלה מאף נציג של עולי אוקראינה וגם לא מח"כ דב חנין. אם יש ביקורת בונה וספציפית, אם יש רעיונות מגובשים אז יש דרכים מכובדות יותר לבטא אותם.

   • אילן שדה הגיב:

    מכירת נשק היא החלטה מדינית ומשמעותה – סיוע לאוקראינה במלחמתה.

    • לאילן שדה הגיב:

     מכירת נשק זה עדיין לא סיוע לאוקראינה במלחמה. עובדה שרוסיה נמצאת בקשרים עם ישראל, והיא גם מוכרת נשק לאיראן וסוריה. תשובתך לא מצדיקה קביעות מופרכות והתבטאויות מרחיקות לכת. לא שמענו על טענות כאלה מאף נציג של עולי אוקראינה וגם לא מח"כ דב חנין. מה עם נכסי היהודים בארצות ערב ? ישראל נמצאת בקשרים עם מצרים והיא יכולה לדרוש את הנכסים הללו. השאלה היא כמה משאבים צריכה ישראל להקריב כדי לקבל משהו מהנכסים ? מדובר גם במערכת יחסים בינ"ל שעלולה להיפגע. ובכלל לא דנת בשאלות אלה.

     • שמואל ירושלמי הגיב:

      איראן וסוריה שרוסיה אכן, מסייעת להן בנשק ותחמושת זה לא אותו דבר כמו אוקראינה. אוקראינה בגלוי מכריזה על משתפי-פעולה של הנאצים כעל גיבורים לאומיים. סוריה ואיראן, עד כמה שאני יודע לא רואות במשתפי-פעולה עם הנאצים מקרב-המוסלמים גיבורים לאומיים שלהן. יש קצת הבדל.

     • דינו הגיב:

      באיראן היה לא רק כנס בנושא (עידוד) הכחשת השואה, אלא אף מספר תערוכות של קריקטורות בנושא הכחשת השואה (שוב, שלא תהיינה אי-הבנות. מדובר שוב בעידוד בכחשת השואה).
      כפי שציינתי בתגובה אחרת כאן – במדינות ערב ובמזרח-התיכון בכלל אחוז האנטישמים כפול מאשר במזרח-אירופה ונע סביב 85%,
      הפרוטוקולים של זקני ציון תורגמו ויצאו לאור בערבית יותר מאשר בכל שפה אחרת,
      ובא גם לא נשכח שאיראן וסוריה בשנים האחרונות אחראיות לרצח אזרחים בסדרי גודל של עשרות אלפים.
      בקיצור – אם נשפוט על-פי מה שקורה היום, שתי המדינות הנ"ל גרועות מאוקראינה בכל פרמטר גם אם אין להם גיבורים נאצים

     • שמואל ירושלמי הגיב:

      אני מודע לכינוסים בנושא הכחשת-השואה באיראן, אבל כל זה בהשפעת-יחסה של ישראל לסביבתה המוסלמית.

     • דינו הגיב:

      תגובתך ממש מזמינה את הנקודות הבאות:
      1. אני מאוד מעוניין לדעת מה הקשר בין היחס של ישראל לסביבתה המוסלמית לבין הכחשת שואה.
      2. שנאת יהודים היתה קיימת במדינות מוסלמיות (כולל איראן) גם לפני קום מדינת ישראל, בין היתר נחשבו יהודים לטמאים שאסור לבוא עימם במגע , בוגדנים ,שקרנים וצמאי דם. מכאן שהכחשת שואה היא המשך ישיר ליחס לו זכו יהודים מלכתחילה במדינות מוסלמיות.
      3.יחסה של ישראל לסביבתה המוסלמית הוא המשך ישיר ליחס של הסביבה המוסלמית למדינת ישראל…. יחס שבא לידי ביטוי (בין היתר) בקול תרועת צבאות ערב שפלשו ב-48 על מנת לחסל את היישוב היהודי. לכן הכחשת השואה האיראנית למעשה *מתווספת* ליחס הגזעני של הסביבה המוסלמית לישראל וליהודים.

      אשמח לקרוא את תגובתך לנקודות הנ"ל

 7. צדוק התקוה הגיב:

  בין שאר העולים מחבר העמים ישראל קלטה אלפי משפחות מאוקרינה שלא היו זכאי עליה את חלקם אישית אני מכיר בעצמם אמרו שישראל הצילה אותם אף מדינה לא הייתה מוכנה לקבל אותם אז הציונים לא כאלה רעים

  • אילן שדה הגיב:

   מה ענין שמיטה אצל הר סיני?

  • שמואל ירושלמי הגיב:

   המאמר של אילן שדה לא מדבר על השאלה, האם ישראל הצילה או לא הצילה אנשים. המאמר שלו עוסק בכך, שהיום ישראל משתפת-פעולה עם משטר שבגלוי תומך במשתפי-פעולה עם הנאצים. בבירת-אוקראינה קייב, לאחרונה שם של רחוב מאוד מרכזי הוחלף מדרך-מוסקווה לדרך-בנדרה. לשמחתי 29 קהילות יהודיות באוקראינה גינו את ההחלטה הזו של עיריית-קייב.

 8. אילן שדה הגיב:

  מה עושים כדי לחייב את ממשלת ישראל לפעול מכח מחויבותה לשרידי השואה כ"נציגת העם היהודי"?

  • שאלות הגיב:

   1) האם המוצא של הוריו של אילן שדה מאוקראינה ?? הם הותירו שם רכוש?
   2) יש מדינות באירופה שהשיבו נכסים של ניצולי שואה. אז בכל זאת מישהו עשה עבודה, וכנראה שעם אוקראינה זה לא מצליח. האם אילן שדה בדק, שאל את כל הגורמים המעורבים?
   3) יש מצב שבגלל העוני באוקראינה, המלחמה, והמשטר הפשיסטי , יש מכשולים שדוחים הסדר? חשוב לדעת שישראל בהיותה מדינה שהוקמה אחרי מלחמת העולם השנייה, מוגבלת באפשרויות לתבוע את אוקראינה או מדינות אחרות. מצד שני, הממשלות הנוכחיות במזרח אירופה יכולות להתנער מהממשלות קודמות בתקופת בריה"מ.
   4) מה עם נכסי ציבור, או אתרים היסטוריים יהודיים באוקראינה ?
   5) בפראג, השלטונות הפכו חלק מבתי הכנסת ונכסים אחרים ללאומיים למוזיאונים שמושכים המון תיירים. ויש לזה חשיבות גדולה.

 9. אילן שדה הגיב:

  מן התגובות כאן אני למד כי העסקנים הציוניים ושלוחיהם – על דפי מגזין זה – לא למדו דבר.

 10. אילן שדה הגיב:

  אוקראינה של היום היא מדינה ניאו נאצית. מדינה עם עבר נורא והווה קשה. מדינה אשר משכתבת את עברה והופכת עצמה לקרבן.
  מדינת ישראל מוכרת נשק למדינה כזו ובכך מסייעת לה. מדינת ישראל מתעלמת מגזל זכויות יהודי אוקראינה. אלו העובדות.

  • שמואל ירושלמי הגיב:

   וברצוני להוסיף לדבריו של אילן, כי אחת הסיבות למצב הנוכחי באוקראינה זה התפרקות ברית-המועצות והשתלטות-הקפיטליזם על רפובליקות סובייטיות לשעבר. הדבר הביא לעליית-כוחות לאומניים-ריאקציוניים (ובמקרה של אוקראינה, ליטא, לטביה ואסטוניה גם כוחות בעלי-אופי פאשיסטי פרו-נאצי).

   • אילן שדה הגיב:

    הערה נכונה. בריגה לטביה למשל נערך מצעד נאציי ביום 16 מרץ….
    הם לא חוגגים את "השחרור" מהכיבוש הנאצי 8 מאי. במדינות הללו מדובר בכיבוש רוסי.

   • דינו הגיב:

    כמובן… איך לא חשבנו על זה? לא ברית-המועצות עצמה גרמה לאזרחי ה"פרוטקטורטים" שלה לרוץ לזרועות הקפיטליזם והלאומנות, אלא "התפרקות ברית-המועצות".
    זאת אומרת שאם לא היתה ברית-המועצות מתפרקת- היו עדיין אזרחי אוקראינה ולטביה סוציאליסטים טובים המאמינים בשוויון ואחוות-פועלים בכל העולם.
    השלטון הסובייטי הדורסני והאימפריאליסטי קיבע אצל עמי מזרח אירופה תיעוב עמוק לרעיון הסוציאליסטי וכמיהה עמוקה לרעיונות לאומיים ולאומנים.
    אילן שדה אולי לא התכוון לכך, אך הוא הוכיח את טענתי ע"י ציון העובדה ש"השחרור" בלטביה הוא למעשה שחרור מהכיבוש הרוסי, ולא מזה הנאצי. מ.ש.ל.

 11. אילן שדה הגיב:

  מדיניות מכירת נשק ישראלי בעולם חרגה מזמן מתחום "צורך קיומי". זהו עסק מלוכלך כמו כל סוחרי הנשק בעולם.
  כאשר מדינה ניאו נאצית כאוקראינה קונה נשק ישראלי ומאידך רומסת ברגל גסה את זכר הנספים ואת זכויות יורשי הנספים בשואה באוקראינה, אזי יש לשאול שאלות קשות לגבי מדינת ישראל.
  רבע מן הנספים בשואה היו יהודי אוקראינה. בניגוד לפולין, האוקראינים שתפו פעולה עם הנאצים. אפילו היום, רבים מהם מזדהים במופגן עם הנאצים.
  האמת הפשוטה היא כי הציונות הפקירה את יהודי אירופה בעת השואה ועשתה על גבם הון לאחר השואה. פרשת אוקראינה היא עוד נדבך קטן.

  • דינו הגיב:

   הייתי מצטרף בשמחה (למעשה בעצב) לשאלות הקשות הנוגעות למדינת ישראל וסחר בנשק.
   הבעייה היא המוסר הכפול בו נוקטים המקטרגים.
   מכיוון שאותן שאלות קשות לא נשאלת כאן לגבי יצרניות ויצואניות נשק (ואלימות, וכיבוש, ואימפריאליזם) מהצד "הנכון" של המפה – אני מתקשה להיאנח ולהלין. נדבר על זה כאשר כאשר יתבצע עוד רצח גם או/וגם עוד טיהור אתני בעזרת נשק רוסי.
   שוב אני שואל לגבי מדינות ערב בהן אחוז האנטישמים כפול מאשר במזרח-אירופה ומתבצעים פשעים והפרות קשות של זכויות אדם: האם גם אותן צריך להחרים כמו את אוקראינה?
   כל פשעי ישראל מתגמדים לעומת מדינות שאת השם שלהן "הס מלהזכיר" במקומותינו,
   ואם השם שלהן והמנהיגים מוזכרים – הרי שזה רק לצורך סופרלטיבים
   ובמקרה הפחות גרוע – לצורך הצטדקויות מגושמות (ע"ע רוסיה, סטאלין, פוטין, סין, סוריה, אסד, איראן וכו').
   האמירה שלך לפיה "הציונות הפקירה את יהודי אירופה" היא מגוכחת. אני מניח שלא נתחיל בדיון הזה כעת, אבל יש לי תחושה שאתה מתבסס על פרשנות שגויה של מקרים בודדים. הציונות כלל לא היתה גורם משמעותי בעל יכולת

 12. מארק הגיב:

  שלום פרופ. שדה, למה אתה מתכוון ב-"אירופה החופשית"? איפה באירופה לא חופשי?

  • אילן שדה הגיב:

   כל מדינות אירופה שמחוץ לברה"מ וגם ליטא לטביה ואסטוניה חוקקו חוקי השבה .
   אוקראינה מסרבת, אולם תחת לחץ פולני ואיחוד אירופי נכרת הסכם עם פולין לפיצוי של אזרחי פולין.
   יהודי אוקראינה החיים בישראל לא קבלו דבר מרכושם.

 13. דינו הגיב:

  מתגובותיך אני למד שכל ציוני הוא בעיניך או עסקן ציוני או שלוח של ציונים,
  לכן לשיטתך לא יתכן קיומו של אדם מהיישוב שהוא ציוני מטעם עצמו.
  איך נאמר בעדינות? לא בדיוק קו מחשבה ליברלי…

  ולעניין: ניכר מתגובותיך שהבעיות האמיתיות והחמורות אינן אנטישמיות או רצח של יהודים, אלא הטיעון ("שימוש") הציוני של השואה ומדיניות ישראל ועסקיה בעולם. הלוואי ואלה תהיינה הבעיות של היהודים מעכשיו והלאה…
  לעומת זאת אני מופתע לגלות את הסכמתך עם הרעיון (הציוני!) של ישראל כמייצגת את יהודי העולם ותביעותיהם, לפחות לגבי יוצאי אוקראינה.
  אגב, אם מידת האנטישמיות של מדינה אמורה להכתיב לישראל את טיב היחסים עימה, אז אני מפנה אותך לסקר של הליגה נגד השמצה שקבע שהמדינות האנטישמיות ביותר בעולם הן מדינות ערב, עם אחוז אנטישמים שנע בין 80 ל-93, לעומת מזרח אירופה שם האנטישמים הם בערך שליש מהאוכלוסיה. אם נגזור מטענותיך נגד יחסי ישראל-אוקראינה – מה אמורה לעשות ישראל עם שכנותיה??
  זאת ועוד, כמה אירוני שאתה מלין על "מחיקת כל סימן יהודי" בשבוע בו החליט ארגון אונסקו שליהודים אין זיקה להר הבית.

 14. מי אמר הגיב:

  בניגוד להאשמות שמטיח כותב המאמר. לא כל המגיבים הם "העסקנים הציוניים ושלוחיהם". חלקם פוסט-ציונים, או סקרנים לדעת. עדיף שכותב המאמר יגיב עניינית לשאלות על התבטאויות שלו . כמו המאמר הקודם בו מופיעה התבטאות מזעזעת: "העסקנים הציונים הפיצו את התיזה כי מי שניצלו – ודאי היו פושעים או זונות". אין שום מקור מוסמך שמאשר שכך התנהגו העסקנים הציונים (מי אלה ?). כותב המאמר הבטיח תשובה מוסמכת ומבוססת. עדיין אנו ממתינים לו.

  • שמואל ירושלמי הגיב:

   במקרה, בין ראשי-היודנראטים היו לא מעט עסקנים ציוניים ואחד מהם (קסטנר) אפילו סייע ישירות לאדולף אייכמן בשליחתם של מאות אלפי יהודי-הונגריה למחנות-השמדה. הכי מעניין, שכאשר אייכמן בא להונגריה לחפש משת"פים מקרב-היהודים, לא קומוניסטים ולא חרדים לא הסכימו לשתף איתו פעולה. רק הציונים בהנהגת-קסטנר (שרק 2% מכלל יהודי-הונגריה תמכו בציונות) הסכימו לעזור לו.

   • דינו הגיב:

    האמירה שלך על "עסקנים ציונים" ובמיוחד על קסטנר היא שגויה ומטעה.
    התקדמנו מאז שנות החמישים בהבנת ארועי השואה. דמגוגיית "קסטנר שיתף פעולה עם הנאצים" כבר לא עובדת על אף אחד, בוודאי כאשר אתה מנסה לשוות לעניין נופך ציוני-משת"פי: "רק הציונים בהנהגת-קסטנר (שרק 2% מכלל יהודי-הונגריה תמכו בציונות) הסכימו לעזור לו (= לאייכמן)".
    אז עכשיו לשיטתך לא רק קסטנר שיתף פעולה עם הנאצים אלא כל הציונים (לא 2% מיהודי הונגריה כי אם 4%), לא פחות ולא יותר.
    כמו שאומרים: להד"ם. המציאות היתה ההיפך הגמור מטענותיך: חברי התנועות הציוניות התרוצצו ברחבי הונגריה כדי להזהיר של הקהילות שלא לעולות על הרכבות למזרח. ומנהיגי הקהילות עצמם היו אלו שהעדיפו שלא לעורר פאניקה. יהודה באואר וגם השופט אגרנט ניקו את קסנטר מהעניין הזה, ואפילו לא טרחו להתייחס לטענה המופרכת נגד התנועה הציונית ההונגרית. אפשר למצוא ב-youtube הרצאה מרתקת בשני חלקים של ד"ר אריה ברנע בנושא זה (חפש "פרשת ישראל קסטנר").
    אף פעם לא מאוחר להשכיל.

   • אילן שדה הגיב:

    כמה מן המגיבים המקורבים לחוגי "השמאל הציוני" נזעקו משום שמאמרי פוגע ב"תורה הקדושה" שלהם. לצערי, העובדות הן כי השמאל הציוני כשל בהתנהגותו במלחמת העולם השנייה. נושא הקשרים בין הציונים לנאצים לפני המלחמה, בזמן המלחמה ולאחריה, הוא אחד הסודות הכמוסים של המדינה הציונית. בכדי לחפות על מחדלי ומעשי הציונים, "ההיסטוריונים" מטעמו של "השמאל הציוני" המציאו היסטוריה חדשה.
    אני לא אתן יד לתרמית זו.

    • דינו הגיב:

     הדרך בה שמואל ירושלמי מציג את פרשת קסטנר היא בדיוק הדרך בה נקטו מלכיאל גרינוולד ושמואל תמיר, שני פאנאטים ימנים שלא ידעו דבר וחצי דבר על הסיטואציות המטורפות בהן היה צריך קסטנר לתפקד.
     הטענות נגדו (בעיקר ממי שלא היה שם) הן התגלמות של התנשאות צברית, בורות וחוסר הבנה קיצוני של מציאות השואה.
     אם כבר בתרמיות עסקינן – אזי זו אחת התרמיות הידועות, ואכן אל תתן לה יד.
     אני ממליץ גם לך לצפות בד"ר אריה ברנע מסביר את הדברים בשני חלקים ב-youtube תחת הכותרת "פרשת ישראל קסטנר". אבקש שתכתוב כאן לאחר הצפייה האם לדעתך מדובר ב"היסטוריון" (במרכאות) מטעמו של השמאל הציוני.

     • אילן שדה הגיב:

      אתה כותב בעניין קסטנר: "הטענות נגדו (בעיקר ממי שלא היה שם) הן התגלמות של התנשאות צברית, בורות וחוסר הבנה קיצוני של מציאות השואה."
      אפשר בהחלט לטעון כלפי קסטנר כי שיתף פעולה עם הנאצים. טענות גרינוולד כנגדו היו ככל הנראה נכונות.
      לזכותו יאמר כי הוא ניצל את קשריו עם הגרועים שבנאצים גם להצלת יהודים במקרה "רכבת קסטנר".
      אני מסכים איתך כי קשה לשפוט אותו.
      אגב, לקסטנר היו טענות קשות ומוצדקות כלפי הממסד הציוני, על כי זנחו אותו.

   • לירושלמי הגיב:

    הקומוניסטים בהונגריה חוסלו/סולקו עוד לפני ההשמדה ב 1944. הרבנים כמו רוב היהודים צייתו (ציות זה לא שיתוף פעולה) לנאצים ועלו לרכבות למחנות ההשמדה, והם ידעו זאת, רק שהם האמינו שהצבא האדום יספיק לשחרר אותם לפני ההשמדה. קסטנר "האיש שמכר נשמתו לשטן" אדם שנוי במחלוקת, ואינו מייצג את הציונים. אולי יש כאן מי ששנאת הציונות חורגת מכל פרופורציה, והוא מפתח תיאורית קונספירציה לפיה הציונים היו משת"פים של הנאצים. אבל מי שמעיין קצת ברשת מגלה שבהונגריה, הנאצים לא היו זקוקים לסיוע או שיתוף פעולה מצד היהודים כדי להשמידם. הם לא היו זקוקים לרשימות של הקהילות ולכן הרבנים לא נדרשו לספק אותם. אומנם הפשיסטים ההונגרים השתתפו בהשמדה, אך ככל הנראה, הנאצים היו יכולים למרבה הצער "להסתדר" בלעדיהם . תיאוריית הקונספירציה על הציונים היא מפוקפקת יותר מתיאוריית ההכחשה בעבודת הדוקטורט של אבו מאזן . חכמים הזהרו בדבריכם.

    • שמואל ירושלמי הגיב:

     בראש-היודנראט של לבוב (מערב-אוקראינה) עמד נציג-הסוכנות. בראש-היודנראט של וילנה (בירת-ליטא) עמדו ציונים שאפילו השתתפו בהוצאתם להורג של פרטיזנים ביילורוסיים ויש עוד הרבה-הרבה דוגמאות. הכי מעניין, שבארכיונים של יד-ושם רוב החומר בנושא היודנראטים ויודן-פוליציים חסוי ואינו יתן לעיון.

     • דינו הגיב:

      אני לא יודע מה זה "הרבה-הרבה דוגמאות", אבל מה שאני כן יודע זה שהרוב המוחץ של ראשי היודנראט לא היו ציונים, ומעט הציונים שכן זכו ל"תענוג" המאוד מפוקפק הזה – לא היו שונים בתפקודם מאלו שאינם ציונים. עוד דבר שאני יודע הוא שהדמות הדומיננטית בגטו לבוב היה יוזף פרנץ שלא היה ציוני. לאחר מותו מונה אברהם (אלפרד) רוטפלד לראש היודנראט. הוא היה ציוני ומצא את מותו לאחר חודשים מעטים.. החליף אותו ד"ר לנדסברג שלא היה פעיל ציוני. הוא נרצח מספר חודשים (חצי שנה, ליתר דיוק) לאחר מינויו.
      "ציונים שאפילו השתתפו בהוצאתם להורג של פרטיזנים ביילורוסיים"?
      "אפילו"? ומה דעתך על עריכת רשימות שילוח למחנות השמדה? (כולם ידעו שמהמשלוחים לא חוזרים).

  • צרפתי הגיב:

   אני יודע רק צרפתית ועברית. אולי פרופסור אילן שדה יכול לתרגם קצת מה חשוב מהלינק שכתב ? על הציונים. תודה רבה.

 15. מי אמר הגיב:

  הקישור הזה לא קשור ולא מוכיח כלום לגבי "הפושעים הציונים" וגם לא את קביעתו של אילן שדה ש "העסקנים הציונים הפיצו את התיזה כי מי שניצלו – ודאי היו פושעים או זונות". כדי לכתוב התבטאויות כאלה נדרשות הוכחות יצוקות בבטון. ולא איזה כתבה שמישהו כתב בשולי הרשת. אבל בא נשאל את אילן שדה שאלה אחרת, בהקשר של נכסי ניצולי השואה מאוקראינה, וזה ברשותו של עורך אתר זה. במהלך עשרות שנים שאוקראינה הייתה חלק מבריה"מ, האם מאיר וילנר והקומוניסטים עשו משהו לטובת השבת הנכסים הנ"ל? הרי הם היו בכנסים, וביקרו במזרח אירופה .( לפני 1967 היו קשרים בין ישראל לבריה"מ ). באותה תקופה אוקראינה לא נשלטה ע"י הפשיסטים, למה אז בריה"מ לא השיבה את הנכסים?
  בתקווה שעורך האתר לא יצנזר את התגובה הזו.

  • שמואל ירושלמי הגיב:

   מכיוון שאני פעיל בפורום הקומוניסטי הישראלי שבראשו עומד בנו של מאיר וילנר ואת משפחת-וילנר אני מכיר באופן אישי המון שנים אני יכול להעיד, שבין-היתר מאיר (יחד עם עוד כמה קומוניסטים) פעל באופן אישי למען פתיחת קברו של רבי נחמן מברסלב (קבור באומן) לעלייה לרגל של היהודים. הקבר נפתח עוד בתקופה הסובייטית. אז אתה לא יכול להגיד שמאיר וילנר לא פעל למען יהודי ברית-המועצות. ולגבי השבת-הנכסים, אז תלוי באיזה נכסים מדובר. אני למשל, נגד להשיב נכסים לאיזה בעל-הון יהודי שמפעלו הולאם על-ידי הפועלים

 16. אילן שדה הגיב:

  ויקיפדיה
  בעקבות טענה של עיתונאי ירושלמי, מלכיאל גרינוולד, שקסטנר שיתף פעולה עם הנאצים, הגיש היועץ המשפטי לממשלה, חיים כהן, כתב אישום נגד גרינוולד בגין הוצאת דיבה. משפטו של גרינוולד, שעורר עניין ציבורי רב, הפך לבירור רחב יריעה של שואת יהודי הונגריה, ופעילותו של קסטנר במהלכה, ונודע כ"משפט קסטנר". בעקבות המשפט נרצח קסטנר בתל אביב. ביוני 1955 זיכה בית המשפט המחוזי את גרינוולד מרוב ההאשמות, והשופט הלוי קבע כי "קסטנר מכר את נפשו לשטן". המדינה ערערה ופסק הדין של בית המשפט העליון, שניתן לאחר הרצח, טיהר את קסטנר, ברוב דעות, מאשמת שיתוף פעולה עם הנאצים, רצח בעקיפין של יהודי הונגריה ושותפות גזל עם הנאצים; אך קבע פה אחד ש"קסטנר הציל באמצעות שקר ביודעין ובאורח פלילי את (הפושע הנאצי) קורט בכר מהעונש שציפה לו בנירנברג" (עונש מוות). השופט ד"ר שמעון אגרנט ציין בפסק דינו כי "את קסטנר תשפוט ההיסטוריה ולא בית המשפט", ואכן, הוויכוח בעניינו של קסטנר נמשך עד עצם היום הזה.

 17. אילן שדה הגיב:

  אין לי צורך ב"היסטוריונים". אמי בת ה- 94 היתה אסירת אושוויץ. היא פגשה את האסירות היהודיות ההונגריות. הן היו המומות כולן. הן באו ישר מתנאי חופש. אף אחת לא ידעה כי יעד הרכבות הוא אושוויץ. מבצע ההונאה היה מושלם. מכאן אני מסיק כי הספורים אודות השליחים הציוניים שהפיצו אזהרות אינו אלא בדיה נוספת מילקוט הכזבים הציוניים. לא היה ולא נברא.
  קסטנר היה היהודי היחיד בכל רחבי הרייך השלישי שנהנה מחופש מוחלט עד לסיום המלחמה. הוא קנה את אמון הנאצים בזכות מעשיו ולא בשום דרך אחרת.
  אגב, אורי אבנרי אינו איש ימין. אני ממליץ לקרוא את קבריו בנושא קסטנר.

 18. אילן שדה הגיב:

  יש לי אמון מוגבל מאד בבית המשפט הישראלי. הן משום רמת השופטים והן משום ההטייה הפוליטית שלהם. כאז כן עתה.
  גרינוולד הורשע וקסטנר לא זוכה. פסק דין מבולבל ונגוע בהטייה פוליטית הותיר את השאלה פתוחה לדין שר ההיסטוריה.

  • מי אמר הגיב:

   מי אמר "הספורים אודות השליחים הציוניים שהפיצו אזהרות" ??? אפשר לחשוב ש"שליחים ציונים" או "עסקנים ציונים" יכלו להסתובב חופשי ולהזהיר את היהודים. ברור שמעט שליחים הגיעו למעט יהודים. אבל יהודי הונגריה – לפחות בחלקם- ידעו היטב מה צפוי להם. כי עשרות אלפי פליטים יהודים ברחו מפולין להונגריה ( וזה נכון גם לגבי צוענים ) . אבל כשמאיימים עליהם לעלות לרכבת או לחטוף כדור בראש על גדות הדנובה, אז הם מעדיפים לעלות לרכבת בלי לחשוב על הסוף המר בתחנה הסופית, הם מצייתים ועולים לרכבת בתקווה שיקרה נס או שהצבא האדום אוטוטו יציל אותם. תקראו כתבה של תאיר קמינר. למרות ששליחי השמאל מזהירים שנים את הציבור מפני התוצאות ההרסניות של הכיבוש, עדיין היא מקבלת תשובה כגון: "שמאלני זה מי שאוהב ערבים". האופי האנושי מעדיף לחשוב שיהיה טוב , ולדחות מה שאפשר. אך כיצד קרה שפרופ' אילן שדה שינה נושא ועבר מאוקראינה להונגריה ???? הוא התבקש בתגובות קודמות, לתאר את מה שמאיר וילנר והקומוניסטים עשו לטובת השבת הנכסים של יהודי אוקראינה. והיו שאלות נוספות. אז עדיין אנו מצפים לתשובותיו.

 19. אילן שדה הגיב:

  ויקיפדיה:

  לדעתו של אלי ריכנטל, שכתב דוקטורט בנושא בשנת 2009 ולאחר מכן הרחיב את הדברים בספר, קסטנר היה מודיע של הנאצים. במהלך המשפט הכחיש קסטנר שעמד בקשר כלשהו עם קצין המודיעין הנאצי יוזף אדולף אורבן. ואולם, לאחר המלחמה חקר שמעון ויזנטל את אורבן שהעיד כי קסטנר היה אחד המודיעים שלו, וויזנטל התרשם שהוא דובר אמת. ויזנטל שלח מכתבים רשומים לקסטנר בשאלה אם ידוע לו על מעשים שעשה אורבן נגד יהודי הונגריה כדי שיועמד לדין, ולא קיבל תשובה. במשפט אמר קסטנר שלא הגיב מחוסר זמן. בשנת 1959 ראיין אלי ויזל את פליקס קרסטן, רופאו האישי ומקורבו של היינריך הימלר. הוא סיפר בשם מפקדו של אורבן, גנרל ולטר שלנברג, שקסטנר היה סוכן שעשה עבודה טובה עבור הגרמנים.[2] לדברי ריכנטל, עד לכיבוש הנאצי הצטיין קסטנר ביוזמה ובתושייה להציל יהודים מרחבי אירופה. לאחר הכיבוש הוא הפך כנוע וצייתן. ריכנטל משער כי דווקא בשל ביטחונו העצמי סבר קסטנר כי יוכל להערים על הנאצים. ואולם, הנאצים היו ערמומיים ממנו והצליחו לנצלו.[3]

  • דינו הגיב:

   בעוונותי לא קראתי את הדוקטורט של ריכנטל אבל יש לי ביקורת על הז'ארגון שעליו מבוססת הביקורת על קסטנר ועל ראשי יודנארט (אגב, קסטנר לא היה ראש יודנראט).
   למשל השימוש בביטוי "מודיע של הנאצים":
   כאשר קצין נאצי זימן אליו יהודי בעל מעמד וחקר אותו לגבי דבר כזה או אחר – האם יתכן מצב בו היהודי יסרב לענות? האם יכל לשקר ביודעין בלי לדעת שהדבר יעלה לו בחייו?
   מה זאת אומרת "הפך קסטנר לכנוע וצייתן"? מישהו זוכר על אילו זוטות הוצאו מנהיגים יהודים להורג ע"י הנאצים?
   בטרזינשטאט הוצא להורג ראש היודנראט על כך שנסע באופניים מחלק אחד של הגטו לחלק אחר (כאשר היה בשליחות קצין נאצי…) בטענה שהדבר יכל היה להתפרש כנסיון המרדה ע"י יהודים אחרים.
   בנימין מרמלשטיין שהיה ראש היודנראט האחרון בגטו טרזין סיפר שכבר לפני המלחמה ובתחילתה היה הוא זה שאסף והכין חומר רב עבור אייכמן (בעיר וינה) אודות היהודים (סטטיסטיקות שונות ומשונות, אפשרויות וכיווני הגירה וכו'). הוא בוודאי עזר במישרין או בעקיפין להתקדמותו של אייכמן ב-SS ותרם לרעיונות גירוש וריכוז כאלה ואחרים. אבל האם מישהו יכול לטעון נגד מרמלשטיין על כך שעשה את מה שהורה לו אייכמן?

  • שמואל ירושלמי הגיב:

   יותר מזה, לקראת סוף-המלחמה קסטנר קיבל כמה מיליוני-מארק מקצין נאצי על שירותו לגרמניה הנאצית (איני זוכר, האם היה מדובר באותו אורבן).

 20. אילן שדה הגיב:

  רודולף ורבה ואלפרד וצלר היו מהמעטים שהצליחו לברוח ממחנה ההשמדה אושוויץ והראשונים שדיווחו לעולם המערבי על מעשי הזוועה של הנאצים במחנה ועל תוכנית ההשמדה המתוכננת של יהדות הונגריה. בסוף אפריל 1944 חיברו דו"ח שבו תוארו דרכי השמדת היהודים באושוויץ והודגש מספרם הרב של הנרצחים. קסטנר עצמו סיפר כי בפגישה עם ורבה הזהירו הלה מפני גירוש יהודי הונגריה לאושוויץ. בספרו "אינני יכול לסלוח" (1962) ציין ורבה כי על אף שתוכן הדו"ח היה בידי ההנהגה היהודית בסלובקיה ובהונגריה כבר בראשית מאי 1944, לפני תחילת הגירושים המאסיביים מהונגריה, לא הופץ המידע בקרב המועמדים להשמדה. הוא סבר כי שבירת סוד מחנה אושוויץ הייתה מונעת את השמדתם של יהודים רבים

 21. אילן שדה הגיב:

  לדעת אלי ריכנטל, רוב היהודים בהונגריה לא ידעו מה צפוי להם גם כשעלו לקרונות הרכבת. המנהיגות הייתה שקועה בקונספציה שלפיה האליטות ההונגריות לא יזניחו את היהודים, והציבור היה תלוי במנהיגיו והשתכנע מעמדתם. קסטנר עצמו סבר לאחר השמדת היהודים בערי השדה כי הוא הפר את אמון הקורבנות כשלא הודיע להם לאן פניהם מועדות, מה שיכול היה להציל לפחות את הכבוד היהודי. על כן ניתן להסיק שאילו היו שומעים זאת ממנהיג סמכותי כמו קסטנר אפשר היה להציל אלפים רבים.[8

 22. אילן שדה הגיב:

  הרכבת יצאה מבודפשט ב-30 ביוני 1944 והייתה אמורה להגיע לארץ נייטרלית, אך הגיעה בפועל למחנה ברגן בלזן. המשא ומתן על תוכנית "סחורה תמורת דם" המשיך להתנהל בין קורט בכר לבין נציגי הג'וינט והסוכנות היהודית, ובמהלכו שוחררו באוגוסט 1944 318 מנוסעי הרכבת ונשלחו לשווייץ, ובדצמבר נשלחו לשווייץ גם יתר 1,366 נוסעי הרכבת.

  לדעתו של אלי ריכנטל, החזיק אייכמן באנשי הרכבת, כולל אשתו, אמו ואחיו של קסטנר, במשך שישה חודשים, כבני ערובה, כדי לכפות שיתוף פעולה מצד קסטנר.[8]

  באותה עת התנהלה השמדת יהודי הונגריה במלוא הקצב. החל מ-15 במאי ובמשך כשבעה שבועות נשלחו 434,351 מיהודי הונגריה אל מותם באושוויץ. ב-7 ביולי עצר מיקלוש הורטי את המשלוחים. הדבר היה כבר בשלבים האחרונים של מלחמת העולם השנייה

 23. אילן שדה הגיב:

  ד לאחר המלחמה הואשם קסטנר בידי כמה אישים. יואל פלגי סבר שקסטנר הוא שגרם לכישלון שליחות הצניחה שלו. ראש המשרד הארצישראלי בבודפשט, משה קראוס, האשים את קסטנר שבגינו נכשלה הצלתם האפשרית של יהודי הונגריה. ההאשמות הועלו בפני מעין "בית דין" בקונגרס הציוני ב-1946 ובוועדת חקירה בארץ ישראל. בעקבות ההאשמות חשש קסטנר לעלות לישראל, אולם בסופו של דבר עלה והשתלב במהירות. הוא נכנס לרשימת מועמדי מפא"י לאספה המכוננת, התמנה לדובר משרד המסחר והתעשייה, מנהל השידורים של קול ישראל ולאחד מעורכי ביטאון מפא"י בהונגרית, אוי קלט.[

 24. אילן שדה הגיב:

  בתצהירים שנתן קסטנר בספטמבר 1945 בפני ועדת החקירה האמריקנית לפשעי המלחמה בלונדון הוא מתאר את קורט בכר, דיטר ויסליצני והרמן קרומיי כפושעי מלחמה. ואולם, מאוחר יותר נתן קסטנר חוות דעת אוהדות בשבעה מקרים, לטובת שלושתם וכן לטובת הנס יוטנר. ב"משפט גרינוולד" ידוע היה רק על העדות לטובת בכר. קסטנר אמר במשפט שהעיד לטובת בכר משום שלא עסק לדבריו בהשמדה ממש, אך הכחיש בתוקף את העובדה שהעיד לטובת קרומיי וויסליצני.[17

 25. אילן שדה הגיב:

  לאור זאת מעלה ריכנטל הסבר אחר: בסיום המלחמה תכננו קסטנר וחבריו בס"ס אליבי משותף. כדי להשיג תפקיד בכיר בתנועה הציונית בגד קסטנר בידידיו הנאצים והציגם ב-1945 כפושעי מלחמה. בעקבות כך החלו בני משפחות הקצינים הנאצים בכר, קרומיי וויסליצני להתכתב עם קסטנר ולהפעיל עליו לחץ, תוך שהם רומזים בדבר הבטחותיו של קסטנר. ההתכתבויות נמצאו בארכיון של קסטנר. קסטנר חשש מפני חשיפת היותו סוכן של הנאצים בבודפשט ובלית ברירה העיד לטובת הקצינים.[2

 26. אילן שדה הגיב:

  ד"ר עזריאל קרליבך, עורכו של "מעריב", ביום שלמחרת גמר הקראת פסק הדין:[24]

  כאן הואשם אחד… שהיה ללא ספק בן חבורתם של הנאצים – אדם מפוקפק ועניין מלוכלך. וכאן, דווקא כאן, צריך היועץ המשפטי להגיש תביעה פלילית, לגייס את כל מנגנונו, להתייצב בעצמו בבית הדין, לתרץ, להצדיק, ללמד סנגוריה, על שיתוף פעולה עם הימלר?! באחת עשרה בערב ניתן גזר הדין ובאחת עשרה למחרת בבקר מודיעה הממשלה שהמערכה למען קסטנר תתחדש, יוגש ערעור. איזו זריזות למופת! – מאימתי יש לה לממשלה עורכי דין גאוניים כאלה, שביכולתם לשקול במשך לילה אחד את הסיכויים המשפטיים של ערעור, על פסק דין מסובך ומסועף בן כשלוש-מאות עמודים?

  גם "ידיעות אחרונות" כתב במאמר המערכת שלו:[25]

  האם לא צפויה לנו, לכל הדור הזה, התמוטטות מדינית-לאומית כוללת? קטסטרופה שהשם קסטנר יישכח בה בסופו של דבר לגמרי לאחר שאלילים הרבה יותר נשגבים עתידים להתנפץ בה אל סלע הגילויים שיבואו ולא באחרונה מפי הד"ר קסטנר עצמו?

 27. אילן שדה הגיב:

  השופט גויטיין קיבל את פסק הדין של השופט הלוי במלואו. הוא אף הרחיק לכת וציין בפסק דינו כי:

  האיש אותו האשים בית המשפט שלמטה, שיקר בבית המשפט והתנהג באופן שהשאיר על בית המשפט רושם שמצפונו אינו נקי – והוא מתיירא ומנסה להסתיר דבר שאין עין השמש יפה לו… ההוכחות שהובאו ובפרט אותה אחת עליה אין חולק (הצלת בכר מעמוד התלייה) אינן מתיישבות עם ראיית ד"ר קסטנר כאישיות יהודית, ציונית, לאומית, אלא עולות בקנה אחד דווקא עם הקביעה כי מעשיו היו מעשי שיתוף פעולה עם הנאצים.

  השופט זילברג אישר אף הוא בפסק דין ארוך את פסיקתו של הלוי, אולם בניגוד לגויטיין, הסתייג מההאשמה בדבר "רצח בעקיפין" של יהודי הונגריה וסבר כי היא לא הוכחה על ידי גרינוולד די הצורך.

  ההיסטוריון אלי ריכנטל, המתבסס גם על תיעוד שלא היה לעיני השופטים[דרושה הבהרה], תומך בהערות השופט זילברג בערעור, בדעת מיעוט. לדעתו, די היה במידע שבידי קסטנר כדי להוביל למסקנה שהנאצים נחרצים לחסל את יהדות הונגריה, מלבד קבוצת מיוחסים. לדבריו, אגרנט בחן כל ידיעה בידי קסטנר בפני עצמה, ללא הצטברות כולן יחד ומתוך הקונטקסט השלם.[32] דברים דומים כותבת מיכל שקד. לדבריה, השקפתו של אגרנט על ההיסטוריה הביאה ל"מאמץ בולט לזכות את קסטנר".[33]

 28. אילן שדה הגיב:

  ב-1960, לאחר מעצרו של אדולף אייכמן, פרסם המגזין LIFE ראיון שערך וילם סאסן, עיתונאי נאצי הולנדי, עם אייכמן בשנת 1956.[35] "מסמך סאסן", כפי שנקרא, מצטט מפי אייכמן כך:

  כאמור, שוחחתי על כל הדברים האלה עם ד"ר קסטנר ומסרתי לו בדיוק נמרץ על הפקודה שקיבלתי. הוא הסכים להניא את היהודים מהתנגדותם לגירוש ואף לדאוג לסדר במחנות הריכוז, בתנאי שאעצום עין ואניח למאות אחדות או אלפים אחדים של יהודים צעירים לעלות באורח בלתי חוקי לארץ ישראל. היה זה עסק טוב בשבילי – המחיר של 15,000 – 20,000 יהודים לא היה גבוה מדי תמורת הסדר במחנות. ומשום שקסטנר העניק לנו שירות גדול בכך שסייע לשמירת השקט במחנות, הנחתי לקבוצות שרצה בהן להימלט. אחרי ככלות הכול לא הייתי מעוניין בקבוצות קטנות של כאלף יהודים.

  הוא נתן לי את כל היהודים מבלי שנורתה ירייה אחת, בלי הפגנות, ומבלי שהייתי צריך לתת אדם אחד לעזרת המשטרה ההונגרית. הוא הנעים לי את החודשים בבודפשט וחסך לי צרות ומועקות… הוא גרם לכך שרודולף הס בא להתחנן כדי להמעיט במשלוחים. קסטנר עשה לי את השהות במטה לעבודה משרדית נעימה. לאיש אמונים כזה, הכרת התודה שלי הייתה מתן חופש תנועה מלא… נעשינו חברים.[

 29. לאילן ולירושלמי הגיב:

  התגובות של אילן שדה וירושלמי מספקות תחמושת לימין. כי : 1) ידוע שהציונים הימנים התנערו מקסטנר "שמכר את נשמתו לשטן" . מי בעד קסטנר? רק שמאלנים כמו ח"כ מרב מיכאלי נכדתו של קסטנר. אז יותר טוב יעשה אילן שדה אם יעזוב את קסטנר ויעסוק בנושא המאמר- השבת רכוש ניצולי השואה.ויראיין את השרה גמליאל ואת ח"כ אלהרר ואת עוזריהן. הן טוענות כי פעלו במסגרת ועדת התביעות. ולאחר ששדה יסיים את עבודת החקר שלו, יחשוף כאן את פעילותן או את מחדליהן. 2) ירושלמי משיב לשאלה בדבר פעילותו של מאיר וילנר ז"ל. שפעל למען פתיחת קברו של רבי נחמן מברסלב . ברור שלאוקראינים זה כדאי, כי זה מניב עבורם רווחים עצומים מהתיירות הדתית סביב הקבר. אבל זה לא מסייע לנושא של השבת הנכסים לניצולי השואה מאוקראינה. מה קיבלנו?: קבר !! על זה יכולים האולטרה ציונים לטעון כלפי השמאלנים כמו בתגובה למעלה: "לְבֵית הַקְּבָרוֹת, קַבְּצָנִים! ….". עד מתי השמאל יירה לעצמו ברגל???

  • שמואל ירושלמי הגיב:

   מה שהיחידים שלא מתנערים מקסטנר זה חלקים בתוך השמאל הציוני ואילו הימין הציוני כן, התנער ממנו לא אומר, שלא צריך לדון בנושא. הנושא של קסטנר ועוד כמה מאות משת"פים של הנאצים מקרב התנועה הציונית זה נושא מאוד חשוב כדי להבין, מה זה באמת התנועה הציונית וכמה היא באמת דאגה ליהודי-אירופה. אנחנו לא מתעסקים פה עם ימין ציוני או שמאל ציוני. אנחנו מתעסקים פה למעשה, עם השאלה האם הציונות באמת הייתה תנועת-שיחרור לאומי של יהודי-העולם, או שמא היה מדובר בעוד פרוייקט של האימפריאליזם העולמי ושפשוט הציונים חיפשו איך למצוא חן בעיניהם של כל מיני אימפריאליזמים – בין בריטי, אמריקאי או גרמני-נאצי.

   • דינו הגיב:

    אני דווקא בעד לדון בעניין פרשת קסטנר ובנושא של מקום הציונים והציונות בשואה.
    הבעיה היא שאתה כלל לא מנהל דיון.. עניתי מספר פעמים לטענותיך השגויות ואתה בחרת "לנהל דיון" ע"י התעלמות מביקורת וע"י חזרה על אותן טעויות…
    עובדתית, קסטנר הוא היהודי שהציל הכי הרבה יהודים בשואה ונוסף לזה פעל לקידום מבצעי הצלה נוספים שלא צלחו. רק מהבחינה הזו זכאי קסטנר לתשבוחות.
    את טענתך לגבי ציונים כ"משת"פים של הנאצים" אני רואה כעלילת דם. רשימת הציונים שפעלו ללא לאות להצלה ולמאבק היא ארוכה מאוד וכוללת אנשים כמו מרדכי אנילביץ', צביה לובטקין, אבא קובנר, יוסף גלזמן, מרדכי טננבוים, יואל פלגי ועוד רבים.
    נחזור להונגריה: ניתן לומר ש"ועד הצלה" היה התארגות ציונית. אם אתה מכיר התארגנות משמעותית כזו (בהונגריה) מטעם האנטי-ציונים – אנא פרט. בינתיים אתה רק מאשים בצורה תמוהה דווקא את אנשי-המעשה שהתארגנו וניסו לפעול פעולה משמעותית, ומקשר אותם עם "פרוייקט של אימפריאליזם עולמי".
    אני תוהה אם אתה באמת חושב שציונים באירופה בזמן השואה (שיודעים שמותם ומות משפחתם הוא עניין של ימים/שבועות) חושבים באותם ימים דווקא על אימפריאליזם עולמי

    • מסביר ושואל הגיב:

     טוב לקדם רעיונות כמו של ירושלמי ושדה, אם מבינים אותם אז תנועות יהודיות לא ציוניות, לא הצילו יהודים, אך גם לא הזיקו. אבל הציונות הסבה נזקים כי היא לדברי ירושלמי "פרוייקט של האימפריאליזם העולמי ושפשוט הציונים חיפשו איך למצוא חן בעיניהם של כל מיני אימפריאליזמים". מכאן שאם הציונות לא הייתה קמה, אז השואה לא הייתה מתרחשת בכלל. ואז היינו חיים בשקט ובשלווה בחו"ל. (עם שמות לועזיים, לא עבריים כמו ירושלמי ושדה).
     אבל נושא המאמר הוא השבת נכסים של יהודי אוקראינה. וזה מעלה שאלה על הנכסים של יהודים בברה"מ שהיגרו לישראל והותירו רכושם מאחור. האם יש מקום לתבוע את הנכסים ( לפחות הבתים )? לא ברורה מה דעתו של ירושלמי. והאם יש דעה מייצגת של חד"ש בנושא.

    • דינו הגיב:

     גם בגטו קאלושין (מזרח פולין) היה ראש יודנראט ציוני: אברהם גמזו. הוא נרצח ע"י הגרמנים לאחר שסירב לספק רשימת יהודים לשילוח לטרבלינקה.
     גם במקרה שלו אני בספק רב אם לנגד עינון עמד "פרוייקט של האימפריאליזם העולמי" או "נשיאת חן בעיניהם של כל מיני אימפריאליזמים"

   • דינו הגיב:

    ציינת קודם את גטו וילנה. ובכן, במקרה היה ראש יודנראט ציוני בגטו קובנה: דר' אלחנן אלקס.
    אני מציע לך לחפש מידע בגוגל לגבי בחירתו של אלקס לתפקיד, בעיקר את הנאום (המרגש עד כדי מחנק) שנשא הרב שמואל-יעקב שמוקלר, רב העיירה שאנץ:
    "קהילת קובנה ניצבת על סף האבדון, אנשינו נרצחים והמוות עולה בחלונותינו. יהודים! השלטון הגרמני תובע מאתנו 'איבער-יודה' אך אנו זקוקים לראש-הקהל, שליח ציבור נאמן שינהיגנו בכבוד, בעוז ובאורך רוח. האיש הראוי לכך ביותר בשעה הרת גורל זו הוא ד"ר אלקס. אנו פונים אליו ומבקשים ממנו: ד"ר אלקס, 'איבער-יודה' תהיה למי שתהיה, אך לנו תהיה ראש-הקהל. כולנו יודעים שדרכך קשה ומסוכנת אך אנו נלך אתך עד הסוף, והשם יתברך יעזור לנו. באמונתך היהודית הגדולה תנהלנו ותוציאנו מן הגטו, שהוא גלות בתוך גלות, אל ארצנו הקדושה, ושם תהיה באמת ראש עירנו. היה נא עתה ראש הקהל שלנו. חזק, שליחי מצווה אינם ניזוקים בזכות תפילת רבים. אמן".
    דר' אלחנן אלקס (ראש היודנראט הציוני, כאמור) נפטר בדכאו באוקטובר 44 כאשר הוא סובל ממחלה קשה ועקב שביתת רעב כאקט של מחאה נגד האקציות.

  • שמואל ירושלמי הגיב:

   כן, ועוד דבר חשוב שב"דמוקרטיה היחידה במזרח-התיכון" לא ממש נהוג לדון בו זה, שמי שמנע את החרם היהודי נגד גרמניה הנאצית ב-1934-35 היו דווקא הציונים. כן, וממש עד לשואה בשטחי-הרייך שתי התנועות הפוליטיות שנשארו חוקיות היו המפלגה הנציונל-סוציאליסטית ותנועה ציונית. הציונים נושאים באחריות לשואה אולי טיפה פחות מהיטלר.

 30. לכל החברים הגיב:

  מס' התבטאויות של ירושלמי ושדה קשות במיוחד ואינן נכונות כמו: "מאות משת"פים של הנאצים מקרב התנועה הציונית" או "העסקנים הציונים הפיצו את התיזה כי מי שניצלו – ודאי היו פושעים או זונות". אלה ביטויים לא ראויים. מאיר וילנר היה איש נעים הליכות, ולא שמעתי ממנו כדברים הללו. יתר על כן הוא נענה לבקשת בן גוריון להיות אחד מהחותמים על הכרזת העצמאות. כל השיח על קסטנר הוא לא לעניין כל עוד לא יוזמים מהלך שנכדתו ח"כ מרב מיכאלי תציג את עמדתה. זה חשוב בעיקר משום השתייכותה למחנה השמאל. חבל שדיון על השבת נכסי היהודים, מסתיים בתיאוריית קונספירציה וויכוח על קסטנר.

 31. אילן שדה הגיב:

  הבהרה: אינני קומוניסט. מעולם לא הייתי. השקפת העולם שלי מבוססת על ערכי דמוקרטיה, שוויון וצדק חברתי – רעיונות אוניברסליים.

  • שמואל ירושלמי הגיב:

   ואני במקרה כן, מגדיר את עצמי כקומוניסט. העניין הוא זה לא, האם כל אחד מאיתנו רואה את עצמו כקומוניסט, סוציאליסט, סוציאל-דמוקרט או ליברל בורגני, אלא מה הם הערכים שכל אחד מאיתנו תומך. בסופו של דבר, אחד ממוריי הרוחניים זאב ז'בוטינקי לא רק שלא היה קומוניסט, אלא אפילו היה אנטי-קומוניסט, ובכל-זאת, כתב חמשת הממים המפורסמים שלו בנושא חובות-המדינה בנושאים חברתיים ואת מאמרו הגאולה הסוציאלית אני מעריך לא פחות מאשר את מניפסט המפלגה הקומוניסטית של קארל מארקס.

 32. אילן שדה הגיב:

  לצערי, העובדות הן כי השמאל הציוני כשל בהתנהגותו במלחמת העולם השנייה. נושא הקשרים בין הציונים לנאצים לפני המלחמה, בזמן המלחמה ולאחריה, מעשי ומחדלי העסקנים הציוניים במהלך השואה ו"תעשיית השואה" הציונית שלאחר המלחמה – כל אלו הם שלדים מוסתרים בארון המדינה הציונית.
  בכדי לחפות על מחדלי ומעשי הציונים, "ההיסטוריונים" מטעמו של "השמאל הציוני" המציאו היסטוריה חדשה.
  צר לי שהדברים אינם ערבים לאזני חלק מן הקוראים הציוניים. אולם, לא אתן יד לתרמית זו.
  בברכה
  פרופ' אילן שדה.

  • דינו הגיב:

   העובדות הן כי הציונות (והשמאל הציוני בפרט) לא יכלו להשפיע השפעה משמעותית על מהלכי המלחמה ועל השואה ותוצאותיה. מה שמליוני יהודים לא הצליחו לעשות ובנות-הברית לא רצו לעשות – בוודאי שתנועת מיעוט כמו הציונות לא יכלה לעשות.
   גם היישוב היהודי בפלשתינה-א"י נכלל בקביעה הנ"ל והיה חסר יכולת להשפיע.
   השמאל הציוני לא כשל יותר מכל תנועה או קבוצה אחרת, ואם כבר – הרי שביחס לגודל התנועה תרמו הציונים תרומה משמעותית ללחימה יהודית בנאצים, היכן שהתקיימה.
   מהטעמים הנ"ל אני חולק לחלוטין על קביעתך הראשונה.
   כנ"ל לגבי "נושא הקשרים בין הציונים לנאצים לפני המלחמה". מדובר על עניין שלמעשה אינו קיים וכל-כולו "טוויסט" היסטורי שהייתי קורא לו "קוריוז" אלמלא היו נאצים חלק מהטענה.
   קן ליווינגסטון מהלייבור העלה בדיוק את אותה טענה חבוטה ודמגוגית שמטרתה השמצה ריקה מתוכן.
   אני כמובן גם חולק עליך לגבי אותם מחדלים דמיוניים של עסקנים ציוניים במהלך השואה. אף גורם משמעותי במהלך המלחמה והשואה לא הקשיב ולא פעל פעולה רצינית ע"פ בקשתם של יהודים, ציונים או לא ציונים. הכל השצמות ריקות.

 33. אילן שדה הגיב:

  הקשר בין שואה לציונות היה והינו עדיין – קונצנזוס בחברה הישראלית, המכונה לעתים "שואה ותקומה". אבא אבן אמר: "קונצנזוס משמעו שכולם מסכימים להגיד ביחד מה שאף אחד לא מאמין בו בנפרד." אינני יודע במה מאמין כל אחד ואחד במדינת ישראל. אני יודע לומר את דעתי: אני לא מאמין בקשר הזה וסבור שכל כולו מבוסס על שקרים ומעשי הונאה שיטתיים.
  אנרגיות כבשני אושויץ נוצלו להנעת הטרקטור הישראלי והטנק הישראלי כאחד. ספק גדול האם החיבור הזה נעשה בצדק וכדין. ספק גדול האם זה היה רצונם של יורשי הנספים ושל שורדי השואה. לא שאלו כלל לרצונם.. העסקנים הציוניים השתלטו בדרכי מרמה על זכויות יורשי הנספים והשרידים.

  "תעשיית השואה" הוקמה ע"י העסקנים הציוניים. תעשיה זו כללה: ניצול השואה, גניבה, מניפולציות וסילוף עובדות, שקרים, הסתה, השפלת הנספים, השפלת השורדים, שימוש לרעה בזכר השואה למטרות פוליטיות או לעשיית כסף.
  שרידי השואה מעניינים את העסקנים הציוניים כשלג דאשתקד.

  פרופ' אילן שדה

 34. מבהיר הבהרות הגיב:

  התשובות של אילן שדה חוזרות על עצמן, אך לא מספקות מענה לעובדות שמפריכות את דיעותיו. עובדות שמפורטות בתגובות רבות. אילן שדה לא מחדש כלום למעט ההבהרה שהוא לא קומוניסט. ואולי כאן הבעיה: חלק מדבריו המופרכים פוגעים במחנה השמאל בכלל כולל בקומוניסטים. מדוע הוא מתעלם ממה שח"כ מרב מיכאלי מחדשת בעניין של קסטנר? התבטאותו על "תעשיית השואה" מופרכת בכל אמת מידה. אפשר לציין כעובדה פשוטה שחלק מהעסקנים הציונים היו בעצמם ניצולי שואה. הייתכן שהם השפילו את עצמם?! . גם דבריו של ירושלמי על "מאות משת"פים של הנאצים מקרב התנועה הציונית" מופרכים ובלתי הגיוניים. אין לו שום הוכחה על מס' של "מאות". כשנוקבים במס' "מאות" מתכוונים שהתנועה הציונית תמכה בהיטלר. זה לא סביר. אפשר להניח שאמירה כזו היא פליטת קולמוס של אדם בשעת כעסו. אם הכוונה לאנשי היודנראט אז צריך להדגיש לוגיקה פשוטה: לא כל כל אנשי היודנרט היו ציונים, ולא כל הציונים היו יודנראט. רובם היו אנשים תמימים שבמצב מצוקה בחרו לציית לנאצים מתוך מחשבה שכך הם ורוב היהודים ישרדו. יש לכך הוכחות רבות. היודנראט לא שייך לציונות בכלל, לא לשמאל ולא לימין.

 35. דוד הגיב:

  אני קצת מופתע מהקביעה החד משמעית פה שאוקראינה של היום היא פשיסטית או אפילו נאצית. אני גר ועובד באוקראינה בשנים האחרונות ואני רוצה לציין שהמדינה פה מתערבת הרבה פחות בחיי האזרחים מאשר מקבילתה בישראל. למעט המשבר הכלכלי והמלחמה במזרח שמשפיעה על חיי היום-יום ומעוררת לאומנות (אנטי אויב בעיקר – בדומה למה שקורה בישראל בזמן מלחמות) אינני יכול להגיד שיש אפליה כלשהי או מקום לדאגה לגורל היהודים. אני כיהודי מרגיש פה חופשי ומוגן יותר מכפי שהייתי אי-פעם בישראל.
  אשמח לשמוע נימוקים מוסדרים מדוע אתם מחשיבים את אוקראינה המודרנית, בעלת חוקה מבוססת ודומה מאוד לזו של ארה"ב המעגנת בחוק את חירויות האדם, כמדינה פשיסטית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים