הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 ביולי, 2002 2 תגובות

תמיד חשבתי שמה שמייחד את האינטלקטואל איש המוסר והמצפון הוא נכונותו להתייצב, אפילו לבד, נגד השררה ובעד העשוקים כמו נתן הנביא שהטיח במלך דוד: אתה האיש! לא עוד, בטח לא אצלנו. אצלנו רוב האינטלקטואלים מצטרפים להסכמה הכללית ומתייצבים בסך – לצד השררה: הצבא, והממשלה. ישראל, גולית המודרני, יוצא נגד העם הפלסטיני הנאנק 35 שנה תחת עקב הכיבוש האכזרי ואין בנמצא הילד הזועק המלך הוא עירום!

והנה מופיע לו עוכר השלוה הזה, הסופר התמהוני הזה חוזה סארמאגו, ומעז לצאת לרמאללה, להתייצב לצד יאסר ערפאת ולהביע סולידריות איתו ועם העם הפלסטיני. הוא מזדעזע ממעללי צה"ל ברמאללה ומשווה אותם לאושויץ! נכון שהוא אמר מראש שההשוואה באה לזעזע את העם בישראל, לעורר אותו ליישר מבט אל מה שנעשה בשמו.


סארמאגו טעה בגדול. איך הוא לא הבין שאצלנו לא יזדעזעו ממראות רמאללה וג’נין אלא מן ההשוואה לאושויץ. לזה יסיחו אצלנו את הדיון ואותו יוקיעו על בורותו. איך לא הבין שהנושא האמיתי אצלנו הוא סבל העם היהודי בשואה והאנטישמיות האירופית. איזה זכות לקח לעצמו לנסות לשנות ולו במקצת את סדר היום שלנו. וכיצד זה יעז להטיף לנו(!) מוסר. פרופ’ איכילוב סיפקה גם הסבר ל"תקרית סאראמאגו": הוא כמו אינטלקטואלים אירופים אחרים בשעתו: סרטר, דה-בוואר, ברנרד שאו ונועם חומסקי (איזה סלט מוזר ומגוחך) לקו בסנוור למשטרים רודניים בעבר באירופה.


"מסונוורים" אלה (סרטר, דה-בובואר וחבריהם) יצאו נגד מה שקראו "מלחמה המלוכלכת" שארצם ניהלה למען קיום השלטון הקולוניאלי באלגיר. גם בצרפת באותם ימים זה לא היה משא קל. גם שם "המחבלים האלגירים" השתמשו לעתים באלימות נפשעת נגד אזרחים – כגון השלכת פצצות לבתי קפה בפאריס.


ומה עשו האינטלקטואלים ה"לא מסונוורים" בצרפת? התשובה היא פשוטה: הם לא עשו דבר. הם ישבו בשקט והחרישו. על פיהם יכול היה השלטון הקולוניאלי להמשיך עד היום, על העינויים, הגירושים, החיסולים ושאר פעולות של משטר קולוניאלי מושחת.


במבט לאחור לא קשה לשפוט מי היו אלה שהצילו את כבוד האינטלקטואלים הצרפתים באותם ימים.


אך למה לדבר רק על האינטלקטואלים הצרפתיים? גם בינינו התהלך אינטלקטואל מסוג "המסונוורים" הצרפתיים – הלא הוא פרופ. ישעיהו לייבוביץ.


לייבוביץ אף הקדים את סארמאגו כאשר קרא לשלטון הישראלי בשטחי הכיבוש "יודו-נאצים". גם הוא רצה לזעזע (ולא הצליח יותר מסאראמגו). גם הוא לא נזקק למישהו שיסביר לו את ההבדל בין הכיבוש הישראלי לבין הנאצים. את הכוח הישראלי המדכא תיאר כ"אגרוף פלדה מרופד בדולרים". לא קשה לתאר איך היה מגיב על זחיחות הדעת הבלתי נסבלת של אלה המסבירים היום את המעללים שלנו בג’נין כתקלות וחריגים תוך לחימה קשה של "הצבא ההומני בעולם".


האינטלקטואלים שלנו עומדים היום לפני הרודוס שלהם. האם ילכו בעקבות סרטר דה-בובואר ולייבוביץ ויצילו את יושרת האינטלקטואל הישראלי, או ימשיכו לזמר במקהלה הלאומית המזייפת.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. המזועזע הגיב:

  הכנתי רשימה של מאורעות שמיתרחשים כיום בהווה והתרחשו בעבר וכמו מר סארמאגו גם אני מזועזע
  מאוד מאוד ומקווה שהאנושות תלמד את הלקח ושבעולם
  ישרור שלום וצדק בין העמים.
  ההשוואה לאוושויץ באה לזעזע את האנושות,לעורר אותה ליישר מבט אל מה שנעשה בשמה.
  הכיבוש הישראלי בשטחים הוא אושויץ

  מעשי הרצח בין המוסלמים וההינדים בהודו והמלחמה בקשמיר הם אוושויץ
  הטבח בחלב וטבח הסטודנטים בסין הם אוושויץ
  המילחמות-מרידות-רציחות בסרי לנקה,אנגוליה,ניגריה,
  אלג’יריה,קונגו,אפגניסטן,אינדונזיה והפיליפינים
  הם אוושויץ
  הטבח בקמבודיה וברואנדה הוא אושוויץ
  המילחמה בבלקן היא אוושויץ
  מה שמיתרחש היום בזימבבוה הוא אוושויץ
  הקונולאליזם הארופאי באירופה הוא אושויץ
  הירושימה היא אושויץ
  המיתנחלים הם יודונאצים
  הטליבן, בן לאדן והאייאתולות וכל תומכיהם הם איסלמונאצים
  טבח השחורים באמריקה הוא אושויץ
  פשעי ברית המועצות הם אוושויץ
  אפשר להמשיך ככה עוד ועוד ועוד

 2. עירן, השרון הצפוני הגיב:

  האם יש עוד כתבות בנושא זה?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים