הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 באוגוסט, 2002 אין תגובות

ספרו של סלבוי ז’יז’ק, "ברוכים הבאים לעולם הממשי", יראה אור בתחילת ספטמבר 2002. בספר, המכיל חמש מסות על ה-11 בספטמבר ואירועים סמוכים, מנתח ז’יז’ק – מהוגי הדעות המשפיעים והחשובים בזמננו – באופן מרתק, רדיקלי ובלתי שגרתי את התרבות העולמית העכשווית, כל זאת על רקע המגה-פיגוע של המילניום במגדלי התאומים והשלכותיו על המלחמה האמריקאית בטרור. בהזדמנות זו מסכם ז’יז’ק בתנופה מחשבתית עזה את רוח-הזמן הנוכחית לצד תובנות לעתיד לבוא על המאה ה-21. הספר מנסה להאיר את עינינו ביחס לשאלות הנוגעות למיקומו של הפרט בתרבות הקפיטליסטית העכשווית וביחס למהות הסכסוכים הבינלאומיים, כשהסכסוך הישראלי-פלשתינאי משמש מקרה מבחן למהותם של סכסוכים אתניים בכלל.

לטענת ז’יז’ק, קריסת מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר התקיימה אצלנו כספקטקל טלוויזיוני מהפנט, הרבה יותר מזה הנחווה במציאות החוץ-טלוויזיונית. תבענו לחזות בתמונות של התרסקות המטוסים פעם אחר פעם, תוך שהן מזכירות לנו למעשה את סרטי האסונות ההוליוודיים. מכאן שהבלתי-נתפס התרחש זה מכבר: אמריקה קיבלה את אשר העסיק את הפנטזיה שלה, וזו היתה למעשה ההפתעה האמיתית! ז’יז’ק תוהה האם לא היתה זו ארצות הברית עצמה שהמציאה את הטליבאן ובן-לאדן לטובת מלחמת גרילה בברית המועצות? האם לא היה באסון התאומים שמץ של עודפות הכוח האמריקאי שהופנה מעתה נגד עצמו? וכנגד הטענה הדיכוטומית השכיחה של אינטלקטואלים מערביים, המציגים את האירוע כהתנגשות בין התרבות האיסלמית ה"פונדמנטליסטית" לבין התרבות המערבית ה"ליברלית", מציע ז’יז’ק לראות את האירוע כהתנגשות תוך-תרבותית בנבכי המרחב הגלובלי-קפיטליסטי החדש.


סלבוי ז’יז’ק – החי ופועל בסלובניה ומלמד באוניברסיטת לובליאנה – מפורסם מאוד בזכות ניתוחיו המבריקים והלא-שגרתיים, באמצעות השיח הפסיכואנליטי הלאקאניאני, לסרטי היצ’קוק ולקולנוע ההוליוודי וכן לתרבות ההמונים בכלל. ספר זה, המופיע בעברית במקביל לפרסומו הראשוני בעולם, כבר מעורר דיון אינטלקטואלי-פוליטי סוער באירופה ובארצות הברית. את הספר תרגמה רינה מרקס.


לפרטים: 03-5739877 / 03-6956704


או באמצעות דואר אלקטרוני: izik-b@zahav.net.il.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים