הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 באוגוסט, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


"במדינת ישראל מתחוללת מהפכת נגד של בעלי ההון". כך אמר ד"ר דני גוטווין בכנס עיוני של "מטה המאבק של הארגונים החברתיים" שנערך ביום חמישי (29.08.02) בבית הכנסת הרפורמי "בית דניאל" בתל-אביב. כמאה מפעילי הארגונים החברתיים לקחו חלק בדיונים שכללו הרצאות של ד"ר גוטווין ("השחיקה של מעמדות הביניים בישראל") ושל פרופ’ אריה ארנון ("כלכלה ומדיניות 2002-2003″); ודיון בהשתתפות פעילי המאבק נגד כביש חוצה ישראל.

ד"ר גוטווין, המלמד באוניברסיטת חיפה, התייחס לשינויים שחלו במדיניות הרווחה מאז עליית הליכוד לשלטון ב-1977 ועד להצעת התקציב שאושרה על ידי ממשלת האחדות הלאומית ביולי האחרון. לדבריו "קיימת מדיניות מכוונת להעמקת אי-השוויון בחברה הישראלית. זה לא תהליך מקרי. זו לא טעות של משרד האוצר או תמימות של פקידים בכירים – זו מדיניות עקבית ומכוונת. זו מהפכת הנגד של בעלי ההון בישראל. אם כי זו מהפכה שקופה ורבים לא מבחינים בה". גוטווין הציע לארגונים החברתיים לאמץ תוכנית פוליטית הכוללת שלושה עקרונות: חידוש מדינת הרווחה, התנגדות נמרצת להפרטה ומאבק למען שוויון חברתי. עוד הדגיש גוטווין, כי "מדיניות הממשלה זו מדיניות של מיעוט בחברה הישראלית וזו מדיניות העתידה להיכשל".


גם הכלכלן פרופ’ ארנון (מאוניברסיטת בן-גוריון) הציע תוכנית הכוללת מאבק בממשלה, חתירה לשלום ולצדק חברתי. לדבריו "ללא שינוי עמוק במצב הביטחוני לא יהיה שינוי במצב הכלכלי". עוד אמר ארנון כי "בשנת 2002 המיתון הפך לנפילה כלכלית של ממש. המלחמה לא טובה לכלכלה". פרופ’ ארנון סבור ש"לאחר שנים רבות של תקציבים התורמים להעמקת פערים בחברה הישראלית, הצעת התקציב לשנה הקרובה מהווה מפנה. אבל זהו מפנה לרעה. זהו מפנה דרמטי לכיוון האי-שיווין".

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים