הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 בספטמבר, 2002 תגובה 1

מאת כתב "הגדה השמאלית"


חלקה של ההוצאה הציבורית בחינוך יורד בהתמדה זה שנים וחלקה של הוצאת משקי הבית בחינוך גדל. כך עולה מסקירה על "ההוצאה הלאומית לחינוך לישראל" שפורסמה על ידי "מרכז אדוה – מידע על שוויון וצדק חברתי בישראל" לקראת תחילת שנת הלימודים. מחברי הסקירה, ד"ר שלמה סבירסקי ואתי קונור-אטיאס, טוענים שבשנתיים האחרונות חל גידול חד במימון הפרטי להוצאות חינוך. לדבריהם "הגידול בחלקה של ההוצאה הפרטית בחינוך החל בשנות השמונים, שבמהלכן נשחק תקציב משרד החינוך שנה אחר שנה, כאשר במקביל לקיצוצים החלו הורים באזורים מבוססים לממן מכספם שעות לימוד נוספות – תופעה שזכתה לשם ‘חינוך אפור’".

על פי ממצאי "אדוה", משפחה בעשירון העליון הוציאה ב-1986 על שירותי חינוך פי 2.3 יותר ממשפחה בעשירון השישי ופי 7.3 יותר ממשפחה בעשירון השני (כאשר העשירון הראשון הוא התחתון). בשנת 2000, משפחה בעשירון העליון הוציאה על שירותי חינוך פי 2.7 יותר ממשפחה בעשירון השישי ופי 10 יותר ממשפחה בעשירון השני. נתונים אלה משקפים את תשלומי ההורים למוסדות חינוך פרטיים בגיל טרום-חובה, שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה, כולל במכללות הפרטיות שנפתחו בשנות התעשים, ואת "חינוך האפור".


לדברי סבירסקי וקונור-אטיאס, "כאשר הממשלה מקצצת בתקציבי החינוך, היא מעבירה חלק מנטל המימון של החינוך למשפחות. בהינתן העובדה שמערכת החינוך בישראל מאופיינת באי שוויון גדול בין בתי ספר, הן ברמת המשאבים והן ברמת התפקוד, פירוש הדבר הוא שהממשלה מטילה, בין השאר, על החלשים להרים את עצמם. זו אשליה. בייחוד לאור העובדה שבשני העשורים האחרונים, הורע מעמדם הכלכלי היחסי של הישראלים מעוטי המשאבים. מאז שנות השמונים נרשמת ירידה מתמשכת של שבעת העשירונים הנמוכים, 70 אחוז מן הישראלים, בעוגת ההכנסות הלאומית".


לפרטים נוספים – אתר מרכז אדוה.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. דניאלה גטסוף הגיב:

    היי!המאמר הזה טוב ורציתי לדעת מי כתב אותו-אם אפשר לדעת בבקשה!זה יעזור לי לעבודה באזרחות..

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים