הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 בספטמבר, 2002 4 תגובות

ביום רביעי (28 באוגוסט), בשעה 9:00 בבוקר, הרסו נציגי מנהל מקרקעי ישראל בליווי כוחות הביטחון את ביתה של משפחת כובסי, בין הכפרים נח’ף וסג’ור בלב הגליל. משפחת כובסי היא משפחה בדואית-מוסלמית שבבעלותה חלקת אדמה רשומה בטאבו הנמצאת בתחום השיפוט של המועצה המקומית סג’ור. לפני 22 שנה הקימה המשפחה את ביתה ללא רשיון על הקרקע החקלאית שברשותה. לאבי המשפחה, איברהים, 15 ילדים, ולפני שלוש שנים החלו בבניית בית נוסף סמוך לבית הקודם. חלק מהילדים הגדולים עם נשותיהם נכנסו לביתם החדש לפני כשנה וחצי.

ההריסה שבוצעה בשעות בוקר ללא הודעה מוקדמת, בליווי מספר רב של שוטרים. לדברי בני המשפחה השוטרים הפעילו אלימות. הם הראו לנו פצע מעל לעינו של אחד הילדים, כבן 12. לטענתם שוטרים חבטו את ראש הילד בקיר. מרבית המיטלטלים של התושבים נותרו מתחת להריסות הבית. כרגע הם מתגוררים בבית אביהם הסמוך, הקטן מלהכיל מספר כה רב של נפשות, אך אין להם מקום אחר להתגורר בו. שניים מילדי המשפחה אף סובלים מתסמונת דאון.


בני המשפחה סבורים שהיוזמה להריסת הבית היא של המועצה המקומית סג’ור, שאינה מעוניינת שבתחום שיפוטה יתגוררו בדואים-מוסלמים (תושבי הכפר סג’ור הם דרוזים), והיא זו שפנתה למנהל מקרקעי ישראל ולמשטרה בבקשה להרוס את הבית. לתושבים נשלחה לפני מספר חודשים אזהרה כי הבית אינו חוקי וכי הם נדרשים לפנותו, אך הם לא קיבלו התראה לפני הריסתו של הבית – כמקובל.


בעקבות חידוש הריסות בתים של תושבים ערבים בגליל החלטנו לערוך מפגש של ערבים ויהודים תושבי האזור, פעילי "תעאיוש" ואחרים, הרוצים לסייע למשפחת כובסי. מי שמעוניין להגיע לפגישה מוזמן ליצור קשר. כרגע נשמח לכל עזרה בהפצת פרטי המקרה לאמצעי התקשורת השונים וברשתות הדואר האלקטרוני, בסיוע משפטי והפעלת לחץ פוליטי, וברעיונות ותרומות שיוכלו לעזור למשפחה באופן מיידי (למשל: האם ניתן להשיג תרומה של קרוון למגורים(.


לפרטים נוספים וליצירת קשר: איתמר בדוא"ל ita_s@walla.co.il.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. הצביעות, השקר ודו הפרצופיות הגיב:

  מה היה אומר הכותב אם היו הורסים את ביתם של מתנחלים שהיו מקימים את ביתם באופן לא חוקי על אדמה שנקנתה באופן חוקי למהדרין מעבר לקו הירוק ? האם היה מיילל על אי הצדק בכך?

  השאלה לא נראית רצינית אפילו כשאלה רטורית אלמלא זהו לב העניין- מהם הצידוקים לכך שפעולת החוק איננה מוסרית ? – העובדה שהמשפחה יושבת שם כבר 22 שנה.

  נו – אז גם בדוגמא המופרכת שנתתי יושבת משפחת המתנחלים כבר 22 שנה. האם אז התמונה דומה? בעיני השמאל- בוודאי שלא.

  וכאן אנו מגיעים ללב העניין – בעיני השמאל זכותם של ערבים להתיישב בכל חלקי הארץ (ממזרח וממערב לקו הירוק). זכותם של יהודים מוגבלת לאיזורי יישוב יהודיים בלבד. האם יש למישהו ספק מה יקרה למשפחות יהודיות דתית שינסו להתיישב בלב אום אל פאחם ?(מפחיד לחשוב מה יקרה אם יבקשו להקים בית כנסת במקום..). חוסר הסימטריה הבסיסי בהגיון ובמידת יישומו כלפי יהודים וערבים מחייבת מחשבה מפוקחת בדבר מניעים זרים המניעים את מעשיכם. אין איש מלין על הערבים הנוקטים בלוחמה פסיכולוגית, אך כאשר יהודים שותפים לכך מחייב הדבר לבחון את קיומם של מניעים זרים או הבחנות מתחום הפתולוגיה הפסיכולוגית.

 2. עליזה כהן הגיב:

  זה כואב ,אתם השוטרים מה הייתם עושים אם הייתם במקומם?

 3. אדם זיאדה הגיב:

  הי לך גברת פאתן גטאס
  אני מאוד מצטער לקרוא על האנשים האלה וזה נורא עיצבן אותי המנהלי קרקעי ישראל הורסים בלי כל התראה קודמת ומה עוד שוטרים משתמשים באלימות זה נורא לא בסדר צריך שיתנו את הדעת על הדעת
  אבל את באה להגיד שבגלל אנשי סאגור שהם דרוזים הם אשימים במדינה יש חוקים והחוקים האלה לא חלים על כולם זה ידוע אבל אני לא חושב שזה הסיבה או הם אשמים אבל
  אם יש לך הוכחות חותכות אני ישמח להגיד לך שאלה אנשים בלי לב ואין מצפון ואלוהים ינקום מהם
  את יודעת רק לסקר את הנושא נסית לעשות משהוא נסית לדרוש הסברים להאשים קל אבל להוכיח זה הקשה
  אני דרוזי אבל לא חושב שיש הבדל ביני לבינך להפך אנחנו ערבים כמו כולם למשהיא עוד לא הבין את זה אני יעזור לו להבין
  בשביל המשפחה אני נורא הצטערתי לשמוע מאחל להם חג קורבן שמח
  והלואי ולא ידעו צער עוד
  לך גם מאחל הצלחה ישמח מאוד אם תכנסי אלי למייל ונדבר יש על מה

 4. דרוזי הגיב:

  שלום לכולם
  אני עובד מדינה ואני מכיר את האיזור ויודע על מה מדובר
  ההריסה שהתבצעה אז היא ע"י הוועדה לתיכנון ובנייה בית הכרם ולא מינהל מקרקעי ישראל
  הבנייה הבלתי חוקית היתה על חלקה פרטית והמנהל לא מטפל בעבירות מסוג זה
  מדובר על בנייה בלתי חוקית וצוו של הוועדה
  לכן איץ צורך לאשים את המנהל
  הממנהל עושה עבודה מעולה בנושא שמירת הקרקע בשביל כולם
  חוץ מזה נכון צריך לשמור על 100 % דרוזים בסגור ולא לערבב
  תודה וחג שמח

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים