הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 בספטמבר, 2002 2 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


"ממשלה המרעיבה את הפלסטינים, סופה שתרעיב גם את העניים בישראל. וזאת, כי העניים בישראל נדרשים לשאת בהוצאות הצבאיות האדירות הכרוכות בכיבוש ובהרעבת הפלסטינים". כך אמר ח"כ עיסאם מח’ול (חד"ש) בדיון שנערך ביום ג’ (3 בספטמבר) ב"גדה השמאלית" ביוזמת חד"ש תל-אביב. בדיון לקחו חלק גם ח"כ רומן ברונפמן ("הבחירה הדמוקרטית"); יו"ר העמותה מחוייבות לשלום ולצדק חברתי, תמי מולד-חיו (מראשי מטה המאבק של הארגונים החברתיים) וחבר הנהגת ההסתדרות אפרים דוידי. מח’ול, ברונפמן, מולד-חיו ודוידי דנו על "מחאה פוליטית ומחאה חברתית" בפני קהל של עשרות – בניהם פעילים בתנועות החברתיות, "גוש שלום", "תעאיוש" וחד"ש.

עוד אמר ח"כ מח’ול כי "ממשלת ישראל עושה שימוש ב’נוהל שכן’ גם בנושא החברתי-כלכלי. שם משתמשים בשכן או קרוב משפחה כדי להגן על החיילים. כאן, משתמשים בעניים על מנת לשאת בהוצאות הכיבוש האדירות". לדבריו, "דוברי האוצר מוסרים על כך שעלות המלחמה המלוכלכת והכיבוש מחדש של השטחים הפלסטינים היא בסדר גודל של 50 מיליארד שקל. מה ניתן היה לעשות עם סכומים כאלה? ניתן היה לפתור בעיות חברתיות מרכזיות כגון דיור או פרנסה לאלפים".


ח"כ ברונפמן מתח ביקורת על מרצ בעקבות ההפגנה שנערכה ביום א’ האחרון בתל-אביב כדי למחות על המדיניות הכלכלית וחברתית של ממשלת האחדות הלאומית. הוא התייחס במלים קשות להחרמת חד"ש במסגרת העצרת וגם במסגרות אחרות – כגון קואליציית השלום. כאשר הוא שאל את ראשי קואליציית השלום "איפה חד"ש? מדוע חד"ש איננה חלק בלתי נפרד מהקואליציה?" נאמר לו: "חד"ש מחוץ לעניין. חד"ש לא אמורה לפעול יחד עמנו". ועל כך הגיב ח"כ ברונפמן "זהו בדיוק המשחק של שלטון הימין: להפריד כדי למשול. אלה המחרימים את חד"ש, פועלים על פי הרציונאל של השלטון הגורס התפוררות לרסיסים. כי זו לא ממשלת אחדות לאומית, זו ממשלת התפוררות לאומית".


מולד-חיו עמדה על הסיבות לפיהן, "אין מחאה חברתית נרחבת, אלא מחאה חברתית נקודתית. שהיא מחאה חשובה, אך לעת עתה איננה מסוגלת לשנות את יחסי הכוחות החברתיים בישראל". היא עמדה על השימוש שנעשה בהתנחלויות על מנת "לקנות שקט חברתי" בשכבות רבות של הציבור היהודי. "מדינת הרווחה במדינת ישראל מתה ועכשיו רוצים לקבור אותה סופית. אבל בהתנחלויות, מדינת הרווחה פורחת. שם אין קיצוצים ואין הגבלות. זהו סוד כוחן של ההתנחלויות", הדגישה מולד-חיו.


דוידי קרא להקמת חזית רחבה של ארגוני עובדים, ארגונים חברתיים ומפלגות נגד המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה. עוד הוא מסר על ההכנות בהסתדרות לקראת פתיחת מסע מחאה שיקיף מגזרים רבים ושאמור להתחיל מיד לאחר החגים.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. אני קורא ולא מאמין – לכן אתמוך בגירושו מהארץ הגיב:

    מר מח’ול אתה מסית ומדיח ומקרב את יום ההתנגשות בין היהודים לבין ערביי ישראל. אתה כמו חבריך תמלט מהארץ ותשאיר אותה בוערת ואת המחיר ישלמו בני עמך

    מוסלמים ונוצרים ולך כנוצרי לא יעזור לך הדיבור בשתי לשונות האופיינית לנוצרים בארץ : ליהודים הם לוחשים שהם מפחדים מהמוסלמים ובעיני המוסלמים עיסאם מח’ול מופיע כקיצוני ביותר

  2. וגם היהודים מסיתים ומדיחים (בחלקם) הגיב:

    לעולם הם טוענים שהם נאורים ולערבים הם מראים שהם בני עוולה.

    ככה זה. לכל דבר שני פנים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים