הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בספטמבר, 2002 2 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


"מעמד העובדים הפלסטיני הוא הקורבן העיקרי של הכיבוש הישראלי". כך אמר שר העבודה הפלסטיני החדש, ראסן חטיב בשיחה עם פעילי חד"ש בהסתדרות שנפגשו עמו בלשכתו ברמאללה ביום חמישי האחרון (5 בספטמבר). הפגישה נערכה ביזמת סיעת חד"ש בהסתדרות על מנת להכיר מקרוב את בעיותיהם של העובדים הפלסטינים לאחר חודשים ארוכים של סגר וכיבוש מחדש של הערים הפלסטיניות על ידי צה"ל. במפגש השתתפו ח"כ מוחמד ברכה, מזכ"ל חד"ש עודה בישראת; שני חברי הנהגת ההסתדרות: ג’יהאד עקל ואפרים דוידי, ופעילים נוספים.

השר חטיב, מראשי מפלגת העם הפלסטיני (לשעבר המפלגה הקומוניסטית) מסר כי על פי הנתונים שבידי משרדו, קרוב ל-87% מהעובדים הפלסטינים מובטלים או אינם יכולים להגיע לעבודתם בעקבות סגרים או כיבושן מחדש של הערים. "זהו שיעור ללא תקדים של מובטלים ומובטלים מאונס ועל כך החברה הפלסטינית משלמת מחיר כבד. בעקבות שיעורי האבטלה הגבוהים ביותר, נפוצה באחרונה עבודת ילדים, היוצאים לרחובות ולשווקים בתקווה להביא כמה שקלים בודדים הביתה". עוד הוא מסר, "בתפקידי יש לי אחריות כפולה: כנציג הרשות הפלסטינית, כשר העבודה של הפלסטינים וגם כנציג בכיר של מפלגה העם שהיא מפלגת העובדים הפלסטינים. איני יכול להיכשל בתפקידי – חרף המצבים הקשים עמם אני צריך להתמודד מדי יום".


חטיב התלונן מרות על האיסור שהטילה ישראל על העובדים לשוב למקומות העבודה שלהם בתוך הקו הירוק. "רבים הפסידו מקומות עבודה ורבים הפסידו פיצויי פיטורין המגיעים להם כחוק". על פי נתונים יומיים שהוא מקבל, רק כ-10 אלפים עובדים מעזה מורשים להיכנס לישראל מדי יום, מהם כאלפיים המועסקים באזור התעשייה ארז שבתוך הרצועה. האחרים מועסקים ברובם הגדול בבניין ובחקלאות.


השר חטיב שב והדגיש את חשיבות הפעילות המשותפת של עובדים ישראלים ופלסטינים והרצון של הרשות להסתייע בניסיונם של ארגוני העובדים בישראל בשורה של נושאים. לדבריו, עתה עוסקים בכירי משרדו בהקמת מוסד לביטוח חברתי, בדומה למוסד לביטוח לאומי הקיים בישראל זה עשרות שנים. המוסד הפלסטיני לביטוח חברתי יהיה עצמאי ובהנהלתו יהיו נציגי הרשות, איגודי העובדים והמעסיקים. בתום הישיבה סוכם כי פעילי חד"ש בהסתדרות בעלי ניסיון בביטוח חברתי, יחד עם נציגי משרד העובדה הפלסטיני ונציגי האיגודים הפלסטינים יקימו קבוצה עבודה על מנת לגבש הצעה שתידון במועצה הלאומית הפלסטינית.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. בוכים ויורים הגיב:

  מדוע צריכה ישראל להעסיק פלשתינאים?

  מדוע לא ידאגו להם "אחיהם" העשירים למשל הסעודים והכוויתים.

  מדוע לא יעבדו בסוריה או בלוב ?

  בישראל עובדים בשקט תאילנדים רומנים פולנים וסינים .

  הם רוצים לעבוד ולא לירות .

  כשיגמר ה"כיבוש" ותהיה הפרדה תוכל המדינה החדשה לפרנס את עצמה ? מחזיקים עשרות אלפי חיילים המקבלים משכורות עתק ובוכים!

  הגיע הזמן שכשם שיהדות העולם תמכה ותומכת בישראל יתמכו " האחים" הערבים באחיהם .

  נדמה לי כי בארצות התומכות אין מדינות ערביות.

 2. להזכירך הגיב:

  התושבים הפלסטיניים הם עדיין אזרחי ישראל.

  זה שישראל לא רואה בהם כאלה – לא אומר שהם לא זכאים לתנאים הוגנים ממנה.

  ישראל צריכה להחליט מה קורה איתה? ומה הקשר לאחים הערבים? זו מדינה אחת?

  ומדוע שהאחים ההונגרים לא ידאגו להונגרים שחיים פה? ואיפה היא ממשלת אתיופיה? לא דואגת לאזרחיה הגולים? ומה קרה למוסקווה? נאלמה דום?

  גזען!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים