הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בספטמבר, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


הארגון הבינלאומי "עיתונאים ללא גבולות" סבור שמאז הפיגוע במגדלי התאומים בארה"ב גברו המגבלות על האינטרנט מצד ממשלות המערב. כך נאמר בדו"ח מיוחד שפרסם הארגון בפאריס, ביום השנה הראשון לפיגועים בארה"ב. "מנסים להכניס את כל רשת האינטרנט תחת העין הפקוחה של השירותים החשאיים" נאמר עוד בדו"ח. לדברי מזכ"ל הארגון, רוברט מנארד "כל החירויות הקשורות בשימוש באינטרנט קוצצו על ידי ממשלות ושירותי בטחון בתירוץ שיש להילחם בטרור".

מהדו"ח עולה כי ממשלות רבות במערב נקטו בצעדים מעשיים כדי לעקוב אחר מסרים אישיים הנשלחים באמצעות הדואר האלקטרוני והפכו את ספקיות שירותי האינטרנט וחברות התקשורת "לשלוחות של המשטרה". הדו"ח מפרט את הצעדים החוקיים המרכזיים שננקטו נגד הרשת וגולשיה: החלטת האו"ם מס’ 1373 "למאבק בטרור", צווים נשיאותיים שהוצאו על ידי נשיא ארה"ב ג’ורג’ בוש, השינויים בכללי שמירת על הפרטיות הנהוגים באיחוד האירופאי, כמה חוקים שחוקקו בפרלמנטים מערביים וצעדים שננקטו על ידי המשטרה האירופאית – ה"יורופול".


"ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, ספרד, איטליה, דנמרק, הפרלמנט האירופאי, מועצת אירופה וקבוצת המדינות העשירות ג’י 8 הטילו מגבלות על הרשת ומפקחות על הנעשה בה", הדגיש מנארד שהוסיף "למרבה הצער אלה מדינות בעלות מסורת דמוקרטית ארוכה ובהן האזרחים נאבקו במשך דורות כדי להשיג חירויות בסיסיות כגון חופש ביטוי, שמירה על סודיות הדואר הפרטי ועל זכותם של העיתונאים שלא לחשוף מקורות".


* מידע רב נוסף בנושא משפט ואינטרנט ניתן למצוא באתר: http://grep.law.harvard.edu


* אתר עיתונאים ללא גבולות:  http://www.rsf.fr/content.php3


 

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים