הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בספטמבר, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


זה קרה ביום שלישי. זה קרה ביום שלישי ה-11 בספטמבר בעת שכמה מטוסים חגו מעל העיר. לאחר הגיחה, אחד מבנייני העיר המרשימים ביותר עלה באש. יום זה שינה את תולדות המדינה והיה לציון דרך עבור אזרחיה. לא, זה לא תיאור של הפיגוע במגדלי התאומים בארה"ב. זהו תיאור מאירוע היסטורי אחר. אמנם גם ארה"ב קשורה באירוע הזה, אבל אחרת. ארה"ב עמדה מאחורי הפצצת מטוסי חיל האוויר של צ’ילה שב-11 בספטמבר חגו מעל סנטיאגו ותקפו את ארמון הנשיאות (קאסה דה לה מונדה). כעבור כמה שעות נהרג במקום הנשיא הסוציאליסטי הנבחר, סלבדור איינדה. זה קרה ב-11 בספטמבר 1973.

כך, שגם השנה ה-11 בספטמבר צוין בצ’ילה (כמדי שנה) בהפגנות ועצרות. בסנטיאגו נערכה מיסה בהשתתפות אלמנתו של איינדה, הורטנסיה בוסי ובהשתתפות נציגי הממשלה. בהפגנה שנערכה בקרבת מקום התנקשו פעילים קומוניסטים עם פעילים סוציאליסטים. הקומוניסטים האשימו את הסוציאליסטים בכך שמנהיגיהם ממשיכים את מדיניותו הכלכלית והחברתית של הרודן פינושה, ולאו דווקא את דרכו של איינדה. גם בשכונות העוני שבפריפריה של סנטיאגו הבירה, אירעו מספר תקריות בין כוחות המשטרה המיוחדים לבין תושבי השכונות שהפגינו. המשטרה גם ניסתה לפזר בכוח (כמדי שנה) את ההפגנה שמארגנים הצעירים הקומוניסטים ממרכז העיר אל בית הקברות בו קבורים קורבנות ההפיכה הצבאית של ה-11 בספטמבר, ההפיכה בפיקודו של הגנרל פינושה.


אך, הפעם, בניגוד לשנים עברו, ה-11 בספטמבר "האחר" צויין גם בפרו, אורוגואי וארגנטינה. זאת, במחאה על "ההכנות למלחמה של האימפריה נגד עמי העולם השלישי". כך הסבירו ב"רדיו סנטנאריו" של מונטבידאו, את יום השידורים המיוחד שנערך ב-11 בספטמבר לרגל יום השנה להפיכה בצ’ילה. עורכת המשדרים בתחנה, סנדרה ברון מסרה, כי "אנו מנסים להתמודד עם קמפיין העולמי שמנהלת ארה"ב כדי לשכנע את דעת הקהל בנחיצות התקפותיה הצבאיות ברחבי העולם". ברון הוסיפה כי "לא ייתכן שסיקור האירועים לציון יום השנה לפיגוע במגדלי התאומים בארה"ב תחסום את הסיקור אודות ההפיכה הצבאית בצ’ילה לפני 29 שנה, שהשלכותיה משמעותיות יותר לציבור באמריקה הלטינית". ברון סיפרה כי שגריר צ’ילה באורוגואי הוזמן ליום השידורים המיוחד, אך לא יכול היה להגיע לאולפן כי "סדר היום שלו מלא באירועים הקשורים לציון יום השנה הראשון לפיגוע בארה"ב".


גם העיתונאי הפרואני הידוע סיזאר הילדבראנט הקדיש את תוכניתו בטלוויזיה, בשעת צפית השיא, לציון יום השנה להפיכה הצבאית בצ’ילה. "לא ייתכן שארה"ב תנסה לגנוב לנו את ההצגה ביום השנה להפיכה בצ’ילה. זהו מעשה נפשע מצד האמריקאים, כי דווקא היתה זו סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב שעמדה מאחורי ההפיכה בעת ממשלתו של הנשיא ניקסון", הסביר הילדבראנט לצופים במהלך המשדר שהוא אחד הידועים בטלוויזיה הפרואנית. בארגנטינה עיתונים יומיים ותחנות רדיו בבואנוס איירס, קורדובה וסנטה פה הקדישו מאמרי פרשנות ותכניות מיוחדות ליום השנה להפיכה של פינושה.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים