הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בספטמבר, 2002 2 תגובות

לא מזמן הודיעה ההסתדרות שהיא "שוקלת" הקמת איגוד מקצועי לעובדים הזרים. עוד היא "שוקלת", וכבר מתברר איזה מין ייצוג עתידים עובדים אלה לקבל. השבועון "צפון 1″ מדווח (13.9.02) כי בסוף השבוע הראשון של ספטמבר יצאו אנשי "מינהלת ההגירה" (שהיא למעשה משטרת גירוש) למבצע משותף עם ההסתדרות במרחב הגליל המערבי. וכך תואר המבצע בשבועון} "ביום חמישי שעבר, בשעות הבוקר, פשטו אנשי יחידת מינהלת ההגירה, בראשות פקד בני פיין ופקד יובל כנפו, על מפעל צינורות דרום באזור התעשייה (בעכו), ועצרו לחקירה 11 עובדים זרים, שהיה חשש לגביהם כי הם נמצאים בארץ ללא אשרות שהייה. לאחר החקירה התברר כי לשישה מהם אין רשיון עבודה וכי העסקתם אינה חוקית. מאוחר יותר פשטו אנשי היחידה על מפעל המפתל ועצרו עוד תשעה עובדים שלא היו בידיהם אשרות מתאימות. כל העובדים שנתפסו הועברו לכלא מעשיהו שברמלה והחל נגדם הליך לגירושם מהארץ".

ומה עשו אנשי ההסתדרות? האם לפחות דאגו שאותם עובדים שנעצרו יקבלו את שכרם ואת כל זכויותיהם לפני שיגורשו? "צפון 1″ מדווח: "יו"ר ההסתדרות במרחב הגליל המערבי אשר שמואלי אמר, כי זוהי תחילתו של תהליך למיגור התופעה, במסגרתה מועסקים עובדים זרים ללא אשרות תעסוקה במספר מקומות עבודה באזור בתנאי עבדות מחפירים ביותר, ובו בזמן עובדים ישראלים נדחים ואין באפשרותם להיקלט בעבודה".


אם ההסתדרות ידעה על עובדים שמועסקים בתנאי עבדות, מדוע לא התגייסה לסייע להם לשפר את תנאי העסקתם? ומה היא מתכוונת לעשות בעתיד? "מינהלת ההגירה בשיתוף עם ההסתדרות ימשיכו לאתר מקומות עבודה המעסיקים עובדים זרים", אמר שמואלי לשבועון "צפון 1″. "אנו פונים לכל העובדים היודעים שבמקום עבודתם מצויים עובדים זרים לדווח להסתדרות, אפילו בצורה אנונימית, על מנת שיוכלו להתבצע פעולות אכיפה ולסלק את אותם עובדים. כך יתאפשר לעובדים ישראלים לשוב ולהשתלב במקומות עבודה".


עד כאן הדיווח מהצפון. ההסתדרות, אם כן, המתיימרת לייצג עובדים, מתגייסת כאן לשיתוף-פעולה גזעני עם המשטרה (והמעסיקים) נגד העובדים, ואף קוראת לפועלים ישראלים להלשין על חבריהם. גם הרעיון להקים איגוד מקצועי לעובדים זרים הוא ביסודו רעיון גזעני: אם ההסתדרות כל כך רוצה לייצג עובדים אלה (בעצם, היא לוטשת עין אל דמי החבר שלהם, מיליוני שקלים בחודש שייגבו על ידי המעסיקים ויוזרמו לקופתה במרוכז, כפי שעשתה עם עובדי חברות כח-אדם), היא יכולה פשוט לצרפם לאיגודים המקצועיים שלה. בהקמת איגוד מקצועי נפרד ל"זרים" – פועלי בניין ועובדים חקלאיים, עובדי סיעוד ופועלי תעשייה – מצהירה ההסתדרות שבעיניה יש בישראל שני מעמדות של עובדים: ישראלים המאוגדים באיגודים מקצועיים על פי עיסוקם, ו"זרים" ו"עובדי כח-אדם" המאוגדים באיגודים מקצועיים נפרדים, על פי לאומיותם ומעמדם הסוציו-אקונומי. מדיניות אפרטהייד כזאת אכן מתאימה לארגון שמוכן להתגייס לעזרת מבצע הגירוש ההמוני שעליו הכריזה הממשלה.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. קשקוש מקושקש הגיב:

  האם כותב המאמר בעד שאזרחים זרים ישהו בארץ ללא אישור ?

  המבצע נועד לגרש מן הארץ אזרחים זרים ללא רשיון.

  ההסתדרות היא גוף שאתם משתתפים בו .

  אם לא נראת לכם דרך פעולתה , פרשו והקימו איגוד נפרד והפסיקו לקבל משכורות מההסתדות .

  בכלל יש משהו שהממשלה עושה שאתם מסכימים לו ?

 2. מה הקשר הגיב:

  תלמד קצת על העובדים הזרים. ולמה לגרש ולהביא חדשים כל פעם מחדש.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים