הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בספטמבר, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


השמאל שמר על כוחו בבחירות בכלליות שנערכו בשוודיה ביום א’ האחרון (15 בספטמבר). כך עולה מספירת כל הקולות הבוחרים, שהסתיימה בשעות הבוקר של יום שני. על פי התוצאות שפורסמו בעיתוני שוודיה, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית שבשלטון זכתה ל-40 אחוז מקולות הבוחרים (עליה של 3.6 אחוז לעומת הבחירות הקודמות), מפלגת השמאל (הקומוניסטית לשעבר) זכתה ל-8.4 אחוז (ירידה של 3.6 אחוז) והירוקים עברו את אחוז החסימה עם 4.6 אחוז (תוספת מזערית לעומת הבחירות הקודמות).  יותר מ-53 אחוז מהבוחרים הצביעו עבור השמאל.

לעומת זאת, חלה ירידה קלה בקולות הבוחרים עבור "הגוש הבורגני" (כך מוגדר בשוודיה גוש מפלגות המרכז והימין) לטובת מפלגות אזוריות. המפלגה הגדולה בימין "מודרטרנה" (שמרנית, הדוגלת בפירוק מדינת הרווחה) איבדה כשליש מכוחה וזכתה ל-15 אחוז קולות הבוחרים. רוב הקולות שאיבדה המפלגה השמרנית הגיעו אל יתר מפלגות הימין: "פולקספרטייט" (ימין ליברלי): 13.4 אחוז מהקולות, מפלגת המרכז (שזוכה לתמיכה באזורי הספר) עם 6.2 אחוז והמפלגה הדמו-נוצרית, עם 9.1 אחוז.


בשיחה עם "הגדה השמאלית" סיפר פעיל הסוציאל-דמוקרטי מהעיר סטוקהולם ש"עבור השמאל לא היתה הפתעה. אבל אמצעי התקשורת והסקרים ניבאו ניצחון דווקא לימין. לניצחון השמאל שני הסברים: העובדים ממשיכים להצביע באופן מסיבי עבור הסוציאל-דמוקרטים ומפלגת השמאל. אך, גם הצעירים מצביעים עבור השמאל. על פי הסקרים שפורסמו בתום הבחירות בין 60 ל-65 אחוז מהצעירים שהצביעו בפעם הראשונה תמכו בשמאל: 30 עד 35 אחוז הצביעו עבור הסוציאל-דמוקרטיים, 20 אחוז הצביעו עבור מפלגת השמאל ו-15 אחוז עבור הירוקים".


לדבריו "ניצחון השמאל הוא משמעותי יותר בסטוקהולם, בה העירייה הימינית מנסה למכור נכסים ציבוריים או להפריטם. כאן, הימין היה בטוח בניצחונו, אבל השמאל גבר על הימין וזכה ליותר קולות מהממוצע הארצי".

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים