הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 בספטמבר, 2002 2 תגובות

גיליון כתב העת היוקרתי האמריקאי,  ‘הכרוניקה של החינוך הגבוה’  דיווח בגיליונו מיום 19 בספטמבר 2002 על אתר חדש שמטרתו לחשוף שמות של פרופסורים בעלי גישה אנטי ישראלית והקורא לסטודנטים לדווח על פרופסורים כאלה. האתר שהכותרת שלו ‘משמר הקמפוס’ שייך לגוף הנקרא פורום למזרח התיכון בפילדלפיה בארה"ב. הגדה השמאלית ראיינה את פרופ’ יואל בינין, מהמחלקה להיסטוריה של אוניברסיטה סטנפורד, המכהן כנשיא האגודה האקדמית ללימודים מזרח תיכונים, בעל 2,700 חברים, על הופעת האתר.

שאלה: מי אלה הבעלים של האתר ומה הם מבקשים לעשות?
 
פרופ’ בינין: האפוטרופוס של האתר הם דניאל פייפס והפורום המזרח תיכוני שלו. זה מכון מחקר ניאו-שמרני בעל דעות הדומות לימין הקיצוני בישראל.  המפעל נתמך על ידי מרטין קרמר, מנהל לשעבר של מרכז דיין באוניברסיטה תל-אביב. המטרה היא להטיל אימה על קהילת החוקרים את מזרח התיכון בארה"ב. קרמר פרסם לאחרונה ספר, בו הוא טוען שלימודי המזרח התיכון בארה"ב נכשלו. נראה שטענתו העיקרית היא שהקונסנסוס של החוקרים ביקורתי יותר כלפי ישראל ותומך יותר בזכויות פלסטיניות מאשר הקונסנסוס במרכז דיין. 


שאלה: מהי התגובה בקהילה האקדמית ובקרב אלה הנמצאים ‘על הכוונת’?


פרופ’ בינין:  לעת עתה התגובה היא מצומצמת יחסית מאחר שהאתר הופיע רק לפני שבוע ימים. יש כאלה הסבורים שאין צורך להגיב מאחר שדניאל פייפס הוא דמות מגוחך וכי הפרויקט נושא אופי וסגנון מאקרטיסטיים ברורים.  פרופ’ יהודית בוטלר מאוניברסיטה של קליפורניה – ברקלי (בעלת שם עולמי בביקורת ספרותית) שלחה את ההצהרה הבאה אל האתר:
  "למדתי לאחרונה שהארגון שלכם מארגן תיקים על פרופסורים במוסדות אקדמיים בארה"ב המתנגדים לכיבוש הישראלי הברוטלי, התומכים באופן פעיל בזכויות ההגדרה עצמית של הפלסטינים  והמגלים  הבנה מעמיקה יותר של האיסלאם מזו המיוצגת לאחרונה בתקשורת האמריקאית…נא לכלול אותי ברשימה." מספר אנשים נוספים נהגו כמוה.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. ליאור תמאם הגיב:

    מעיון באתר עליו מדובר הרי שגם אם בזמן שפורמה הכתבה היה בן משהו מן הרשימות השחורות שהכותב כה חרד מהם זה עבר ולחף וכיום מדובר באתר אשר עוסק במזרח התיכון, נכון מדובר באתר שמביט על הסכסוך מנקודת ראות דומה לזו של הימין בישראל , אבל עם כל הכבוד לשמאל הישראלי הרי שקיים גם ימין וגם לימין זכות מלאה להביע את דעתו, בישראל וגם מחוצה לה.
    ברור לי שהכתבה הנ"ל פורסמה לפני זמן רב ולכן הייתי מציע לבחון את הרלבנטיות שלה לפני שתהפוך לקוריוז קנטרני.

  2. ליאור מיתמם הגיב:

    מדוע זה לא "רלבאנטי" ? בדקת ? האם האתר בו
    מדובר חזר בו? פסק ל"רשום" שמות ? – עדת מניבים ימניים עטה על האתר ו"מגיבה",,,

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים