הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בספטמבר, 2002 2 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


רק מאות מפגינים הגיעו ביום ג’ (24 בספטמבר) בשעות הערב לעצרת הארגונים החברתיים שנערכה בכיכר המדינה בתל-אביב. המארגנים ציפו לבואם של אלפים, אך רק מאות הגיעו אל העצרת בה הופיעו זמרים ידועים, ביניהם אתי לוי ותמיר גל. הנחה את העצרת: השדרן אלי ישראלי. עוד נאמו במהלכה אנשי המטה הארגונים החברתיים הנאבקים נגד תקציב המדינה: ישראל טוויטו ואבי עובדיה. טוויטו הדגיש בדבריו את הצורך "להתחיל במהלך של מחאה שיקיף אלפים ורבבות. הפגנה זו – היא רק ההתחלה". עובדיה התייחס למצבה של ארגנטינה ולמחאה החברתית ההולכת ומתרחבת במדינה הדרום-אמריקאית. "כאשר רבבות תושבי השכונות והעיירות הפיתוח יפגינו מול מוסדות השלטון – המחאה בארגנטינה תהיה קטנה לעומת מה שנחולל במדינת ישראל" אמר עובדיה. בין משתתפי העצרת בתל-אביב בלטו כעשרים מפעילי "תעאיוש" שהניפו כרזות בזכות השלום והצדק החברתי.

לעומת השתתפות הדלה בעצרת בתל-אביב, באותן השעות נערכה הפגנה של אלפים במרכז נצרת, על פי קריאת חד"ש. המפגינים הניפו כרזות וקראו קריאות בעברית ובערבית נגד הכיבוש ונגד המצור הממושך על יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת במתחם המוקטעה. בעצרת שנערכה בתום ההפגנה נאמו חברי הכנסת מוחמד ברכה, עיסאם מח’ול ותמר גוז’נסקי, ראש עיריית נצרת ראמז ג’רייסי, מזכ"ל חד"ש עודה בישראת וסרבן הגיוס עודד דוגמא (מפעילי "מכתב השמיניסטים") ממושב עמוקה שבגליל. כמו כן, עראפת מסר ברכה לבאי ההפגנה באמצעות הטלפון.


בסוף השבוע צפויים עוד אירועי מחאה נגד מדיניות ממשלת שרון בשטחים הפלסטינים. היום (יום ד’ 25 בספטמבר) ומחר (יום חמישי) יתקיימו הפגנות של נשים – פעילות בת שלום – ליד צומת מגידו. במקום הוקמה "סוכת שלום" (ר’ ידיעה נפרדת). ביום שישי, ראשי "גוש שלום" קראו לפעילי השלום להצטרף להפגנה מול מחסום קלנדיה שליד רמאללה על פי הזמנה של "ועדת המעקב העליונה של האוכלוסיה הערבית בישראל". בשבת חותמי מכתב השמיניסטים יקיימו הפגנה בשעה 11 בבוקר מול כלא 6 שליד עתלית. במקום יקימו השמיניסטים אוהל מחאה ובו שורה של אירועים החל ממחר (יום ה’ 26 בספטמבר) ועד לשבת בשעות הבוקר. בשבת, בשעה 12.30 תתקיים הפגנה של "ועדת המעקב העליונה" בכפר מדנא שבגליל לציון יום השנה השני להרצחם של 13 תושבים ערבים בידי משטרת ישראל ובמחאה על הכיבוש מחדש של השטחים הפלסטינים. חד"ש, "תעאיוש", "גוש שלום", חותמי מכתב השמיניסטים, בת שלום וארגונים נוספים קראו להשתתף בעצרת שתיערך בכפר מנדא. גם "שלום עכשיו" תקיים הפגנה ביום שבת בשעה 19.00 בחוף פרישמן, בתל-אביב.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. לוי הגיב:

    יש תחושה שדבר לא יוציא את המוני ישראל מבתיהם.

    הם מחפשים רק את מה שיכניס אותם עמוק עמוק לתוך המקלטים. ונראה שהם מצאו אותו. את הבולדוזר.

  2. ראובן קמינר הגיב:

    לכתב הגדה השמאלית, שלום,

    מדוע לדעתך הייתה ההשתתפות בעצרת כה דלה??

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים