הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 באוקטובר, 2002 2 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


מתוצאות סופיות שפורסמו אתמול בשעות הבוקר על ידי ועדת הבחירות המרכזית של ברזיל עולה כי למועמד השמאל "לוּלה" יש סיכוי טוב לנצח בסבוב השני בחירות לנשיאות שיערכו בעוד שבועיים. לואיס אינאסיו דה סילבה, המכונה "לוּלה", נשיא כבוד של מפלגת העובדים זכה ב-47 אחוז מקולות הבוחרים. אילו "לוּלה", היה זוכה לעוד שלושה אחוז מהקולות , הוא היה הופך לנשיא הסוציאליסטי הראשון של ברזיל כבר בסיבוב הראשון.

מועמדו של הנשיא המכהן הניאו-ליברלי, ג’וסה סרה פיגר בהרבה לעומת "לולה". עבור סרה הצביעו רק 24 אחוז מהבוחרים. אנתוני גארוטיניו, מנהיג המפלגה הסוציאליסטית הברזילאית, ניצב במקום השלישי עם 16 אחוז; וסירו גומש, מועמד "חזית העבודה" קיבל רק 12 אחוז מקולות הבוחרים. כך יוצא שעבור מפלגות השמאל הצביעו כ-76 אחוז מהבוחרים. רק עבור "לולה" הצביעו 40 מיליון בעלי זכות בחירה. יצויין ששני מועמדי השמאל גארוטיניו וגומש הודיעו שיקראו לבוחריהם להצביע עבור "לולה" בסיבוב השני.


בעצרת שנערכה בסוף מערכת הבחירות בעיר ריו דה-זניירו אמר "לולה" לרבבות תומכיו: "אני לא רוצה להתנבא ואני לא רוצה להיות נשיא על הנייר – נשיא המנצח רק בסקרים. אבל יש יסוד להניח שלראשונה בתולדות ברזיל ייבחר פועל ייצור, איש שבא מהשטח, לתפקיד הרם ביותר". "לולה" איש ועדי העובדים במפעלי הרכב שליד סאו פאולו, היה במשך שנים מנהיג איגודים מקצועיים מאז הדיקטטורה הצבאית ששלטה בארצו בשנות השישים.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. אמנון הגיב:

    אל תתלהבו יתר על המידה . את חולייה של ברזיל לא יפתור פועל ייצור .
    ואינני בטוח שדעותיו דומות לשלכם.

  2. צווארון לבן הגיב:

    דווקא פועלי ייצור שהופכים למנהיגים פוליטיים בעולם הקפיטליסטי וההיררכי הם ערובה לכישרון שאין למשכילים בני מעמדות הפריבילגיה. אבל מעבר לזה, כדאי קצת לצנן את ההתלהבות. הניצחון של לולה יכול לפתוח הזדמנות לשינויים מבניים בעלי משמעות מהפכנית, אבל לולה "מיתן" מאוד את עמדותיו לקראת הבחירות ואף מינה לסגנו מיליונר מפוקפק, פוליטיקאי הקשור לכתות אוונגליסטיות, כדרך לצרף אליו מאות אלפי קולות של מאמיני הכתות. במשטר נשיאותי כמו הברזילאי הדבר מסוכן ביותר, שכן במותו של לולה, אפשרות סבירה אם ינסה לחולל רפורמות מרחיקות לכת, סגנו יהפוך לנשיא ותבוא לוול סטריט רגיעה. הדבר החשוב ביותר בבחירות האלה הוא הרוב העצום של האופציות השמאליות מתנגדות הניאו-ליברליזם. במקרה הטוב, לולה ובעלי ברית משמאל יכולים לקדם רפורמות שעשויות להעמיק אם ילוו במאבקים מלמטה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים