הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 באוקטובר, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


הארגונים החברתיים החברים ב"פורום הארגונים למאבק באבטלה" דורשים לפצות את השכירים ואת מקבלי הקצבאות ב-17 אחוז, המהווים את שיעור השחיקה הצפוי בהכנסות עד לסוף השנה. על פי חישובים שערכו כלכלני ההסתדרות ושהגיעו לידי פעילי הארגונים החברתיים, עד סוף השנה צפויה שחיקה של יותר מ-17 אחוז בהכנסות מאז שהשכירים ומקבלי הקצבאות קיבלו את העדכון האחרון לפני שנתיים – בעקבות הסכם תוספת היוקר.

השילוב של ירידה בשכר, העלייה במחירי המוצרים והשירותים (כולל של מוצרים ושירותים שבפיקוח ממשלתי), יחד עם הכבדת עול המסים ופגיעות נוספות שהן פועל יוצא מקיצוצי הממשלה גרמו לשחיקה הגדולה בהכנסה הריאלית – שחיקה שאין לה תקדים בעשורים האחרונים. יצוין שאם האינפלציה השנה תעלה ביותר מ-8 אחוזים, הרי שהשחיקה תהיה גדולה עוד יותר!


"פורום הארגונים למאבק באבטלה" קורא להסתדרות לנהל מאבק נחוש למען תוספת שכר ריאלית ולא להסתפק בהסכם תוספת יוקר מקוצץ שיעניק פיצוי מזערי לעובדים. לדברי אנשי הפורום, "דווקא תוספות שכר יכולות להיות תמריץ ליציאה מהמיתון. תוספות שכר ידרבנו משקי בית רבים להגדיל את ההוצאות, מה שיתורגם מיידית בתוספת מקומות עבודה בייצור ובשירותים – שני מגזרים בהם פוטרו רבבות עובדים".


פעילי ה"פורום" הדגישו ש"שחיקה כה ברוטאלית בשכר מהווה פגיעה קשה בעובדים ובמובטלים – אבל זו תוספת ענקית לרווחי המעסיקים". על פי הנתונים שבידי הפורום, כל אחוז שחיקה בשכר פירושו אובדן של 2 מיליארד שקל בהכנסות כלל השכירים. כך שניתן לתרגם 17 אחוז שחיקת שכר בשנתיים האחרונות לכמעט 35 מיליארד שקל שחיקה שהיו לתוספת משמעותית לרווחי המעסיקים הפרטיים והציבוריים. "אין זה פלא שככל שהמשבר הכלכלי הולך ומעמיק – כך האלפיון העליון הולך ומתעשר", נאמר על ידי פעילי הפורום.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים