הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 באוקטובר, 2002 תגובה 1

מאת כתב "הגדה השמאלית"


בקריאה לגיבושה של אחדות-מאבק יהודית ערבית-רחבה נגד סכנת הפשיזם, הסתיימה במוצ"ש (12 באוקטובר) הוועידה של המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י). הוועידה ה-24 של מק"י נערכה ביפיע שליד נצרת בהשתתפות מאות צירים, נציגי מפלגת העם הפלסטיני ואורחים משמונה מפלגות קומוניסטיות: ארה"ב, איטליה (מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית ומפלגת הקומוניסטים האיטלקים), ספרד, קפריסין, פורטוגל, צרפת ויוון. עוד ברכו את באי הוועידה במהלך טקס פתיחת הוועידה (ביום חמישי 10 באוקטובר) יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד (מרצ), יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת – שעשה זאת באמצעות הטלפון; יו"ר ועדת המעקב של האוכלוסיה הערבית, שאוקי חטיב וראש עיריית נצרת, ראמז ג’רייסי. עוד נכחו באולם חברי הכנסת אחמד טיבי (תע"ל) ועבדל מלכ דהמשה (רע"מ). לטקס הפתיחה שנערך בבית הידידות שבנצרת קדמה הפגנת אלפים שצעדה במרכז העיר.

בוועידה התקבלו ברכות משורה ארוכה של אישים וארגונים מישראל, כגון ח"כ רומן ברונפמן (הבחירה הדמוקרטית) ו"יש גבול"; ומחו"ל: מהמפלגה הקומוניסטית של פינלנד, המפלגה הקומוניסטית של ירדן, השמאל הרדיקלי של אפגניסטאן, המפלגה הקומוניסטית של יפאן ועשרות מפלגות קומוניסטיות בכל היבשות.


עשרות חברות וחברים השתתפות בדיוני הוועידה שנערכו במשך יומיים. חלקם מתחו ביקורת קשה על תפקודה הארגוני של המפלגה והיעדר התחדשות בתחום האידיאולוגי. המזכ"ל היוצא, ח"כ לשעבר מוחמד נפאע היה ראשון מותחי הביקורת על מצבה של המפלגה. נפאע אמר שחלק גדול מהאחריות על מצבה של המפלגה רובצת על עצמו ועל חבריו בוועד המרכזי היוצא. בתום יומיים של דיונים נבחר הוועד המרכזי החדש – הכולל פעילים צעירים רבים, וכן ועדת הביקורת המרכזית.


פרטים על הדיונים, החלטות הוועידה וחברי המוסדות המרכזיים החדשים ראו באתר של מק"י: www.maki.org.il .

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. ראובן קמינר הגיב:

    הדיווח על ועידת מק"י שהתקיימה בסוף השבוע שעבר בנצרת הוא לא יותר, לדאבון הלב, מהודעה לעיתונות כפי שרק דובר המפלגה מסוגל לכתוב. הכתבה גדושה פרטים טקסיים, אורחים מחו"ל, ברכות, תהלוכות ונאומים של מנהיגי המפלגה – חלקים משעממים של ריטואל ידוע שאיבד מזמן כל קשר למציאות. אך ידוע לכל שמפלגה זו היא במשבר חמור. מהכתבה עולה הרושם שיש רק פה ושם ביקורת על חולשות ארגוניות והיעדר עבודה רעיונית. על מהות הבעיות הניצבות לפני מק"י אי-אפשר ללמוד דבר. כך יוצא שהכתב, בוודאי שלא בכוונה, משתתף במנהג העתיק של החלקת הבעיות וטיוח המציאות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים