הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 באוקטובר, 2002 תגובה 1

על הנסיבות אין כמעט ויכוח. שלשום בפעולת צה"ל ברפיח, נהרגו לפחות שמונה פלסטינים (המספר יעלה, קרוב לוודאי, אם ימותו אנשים שנפצעו אנושות). חמישה מבין ההרוגים היו נשים וילדים. קרוב לחמישים נפצעו – רבים מהם ילדים שיצאו מבית-ספרם, שעה קלה אחרי תום הלימודים. האירוע קרה בציר "פילדלפי", רצועה צרה בשליטת צה"ל שנועדה להפריד בין אזור עזה למצריים. הפלסטינים חופרים מנהרות מתחת לרצועה זו כדי להעביר אנשים, נשק וסחורות. צה"ל משתדל למנוע זאת.

שלשום שלח צה"ל דחפור, בחסות טנקים ונגמ"שים, כדי להמשיך בפעולה נגד המנהרות. לדברי צה"ל, נפתחה אש על הדחפור והכוח. מפקד החטיבה אישר לטנק לירות פגזים על "מקורות הירי". בסך הכל נורו לעבר שכונת-המגורים הצפופה חמישה פגזים, ובהם פגזים מסוג "פלאשט", המפזרים אלפי מסמרי-פלדה, נשק בלתי-אנושי שעצם השימוש בו נוגד את החוק הבינלאומי. לצה"ל לא היו נפגעים.


לטענת צה"ל, היו בין ההרוגים שלושה "חמושים", שהשתתפו בירי. לטענת הפלסטינים, איש מבין ההרוגים אינו ידוע כחבר בארגון לוחם. (אין סתירה בין הדברים: כיום כל פלסטיני יכול לפתוח באש על כוחות הכיבוש).


הפלסטינים מדברים על "טבח". דוברי ישראל הביעו צער על מות הילדים. האמריקאים ביקשו מישראל לנהוג במתינות. "העולם" מצקצק בלשון.


אין זה אירוע חריג. הוא הפך כמעט לשגרה.
מי אשם? ננסה לחבר רשימה.


אשם ראשון: הכיבוש.
הכיבוש יוצר התנגדות. כדי לקיים את עצמו מול התנגדות זו, נאלץ הכיבוש לנקוט אמצעים יותר ויותר ברוטאליים. גם העם הנכבש נוקט אמצעים יותר ויותר ברוטאליים. חיי-אדם הופכים זולים, הגבול בין לוחמים ובלתי-לוחמים נמחק.


אשם שני: הציר עצמו.
כאשר נמסרה רצועת-עזה לידי הרשות הפלסטינית, עמדו אלופי-צה"ל על כך שלא יהיה גבול משותף בין הפלסטינים למצריים. תחנת-הגבול ברפיח נשארה בשליטת ישראל. ציר "פילדלפי" נוצר כדי למסד הפרדה זו לאורך כל הגבול.
כדי לשמור על הציר, הוכנסו חיילי צה"ל לשרוול שאורכו שישה קילומטר ורוחבו מאה מטר, במרחק של עשרות מטרים משכונות פלסטיניות שהן מהצפופות בעולם. בימי שלום, זהו מצב בעייתי. בימי לחימה זהו סיר-לחץ העלול להתפוצץ בכל רגע.


אשם שלישי: ממשלת שרון-בן-אליעזר.
"הדרג המדיני" מורכב משני גנרלים, ששפת-הכוח היא השפה היחידה השגורה בפיהם – מנהיג הליכוד ומנהיג מפלגת-העבודה. מדיניות הממשלה היא לשבור בכוח את התנגדות העם הפלסטיני לכיבוש. היא נוהגת על פי הכלל הישראלי המקורי: "אם זה לא הולך בכוח – השתמש ביותר כוח." ייתכן שכבר עכשיו הפך השלטון הישראלי לכיבוש האכזרי ביותר בעת החדשה: מיליוני בני-אדם כלואים בבתיהם במשך שבועות וחודשים, שני שלישי האוכלוסייה נדחפו אל מתחת לקו-העוני העולמי, מאות אלפים סובלים מתת-תזונה, על גבול הרעב ממש, וזאת נוסף על קרוב ל-2000 הרוגים, בהם יותר מ-300 ילדים. ועדיין אין כל סימן לכך שההתנגדות הפלסטינית עומדת להישבר. להיפך.
בצורה מפורשת ומרומזת מורה "הדרג המדיני" לצה"ל להחמיר את שיטותיו, תוך הסרה הדרגתית של כל המגבלות. את דעת-הקהל העולמית משתדלים לפייס באמצעות "הקלות" זעירות, תוך כדי הנהגת החמרות חמורות שבעתיים. במשחק הזה יש תפקיד מרכזי לשמעון פרס, חתן פרס-נובל לקלון.


אשם רביעי: הרמטכ"ל.
ההירארכיה הצבאית קובעת שאדם אחד נושא בכל האחריות לכל מעשי הצבא ומחדליו: הרמטכ"ל. רב-אלוף משה יעלון כבר הזדהה כבעל דעות ימניות-קיצוניות. הוא הכריז שכל צעד של פיוס לקראת הפלסטינים הוא "פרס לטרור". את ההתנגדות הפלסטינית הגדיר כ"סרטן". לרמטכ"ל יש שליטה גם על מעשיו של הטוראי האחרון בצבאו. אם הוא מתנגד בתוקף למעשים מסוימים, עובר הדבר במהירות הבזק בכל הדרגות, וגם כשהוא מעודד מעשים מסוימים או עוצם עין עובר הדבר מיד. לשם כך אין צורך בפקודות כתובות. כל מפקד חש בדיוק מה רוצה הממונה עליו, וכל חייל חש מה רוצה מפקדו. ככה זה בצבא.


אשם חמישי: אלוף הפיקוד.
אלוף הפיקוד וקציניו מכירים היטב את המערך הטופוגראפי. הם יודעים שאם מכניסים טנקים לציר "פילדלפי", יהיו פלסטינים שיפתחו עליהם באש. מכאן שיש סבירות גבוהה שתתפתח תקרית ליד שכונת-מגורים צפופה, שבה ייהרגו גברים, נשים וילדים. כך קרה גם הפעם.
(הוא הדין גם לגבי תקריות אחרות ברצועת-עזה, כגון הפעולה בחאן-יונס שבוע לפני כן, בה נהרגו 17 פלסטינים, ובכללם נשים וילדים. טופוגרפיה שונה, נסיבות דומות, אותו הפיקוד).


אשם ששי: מפקד החטיבה.
אחרי שהתפתחה תקרית-האש, הורה מפקד-החטיבה לירות את הפגזים. הוא ידע שאין כל אפשרות להבחין בנסיבות אלה בין חמושים ללא-חמושים. הוא פעל על פי עיקרון, שהפך כנראה למנחה בצה"ל: כדי "לחסל" חמוש אחד, כדאי להרוג עשרה לא-חמושים. היה אסור לו להורות על יריית פגז אחד, קל וחומר על חמישה. הוא פעל בחסות מפקד האוגדה, שהופיע גם הפעם בטלוויזיה והתפאר במעשיו. מסתבר שגם הוא, כמו מפקד חיל-האוויר, ישן טוב מאוד בלילות.


אשם שביעי: מפקד הטנק.
מפקד של טנק אמור לפעול תחת לחץ ולקבל החלטות תחת אש חיה. הוא היה צריך לדעת כי בנסיבות הנתונות פגז אחד יעשה שמות, לא כל שכן כמה פגזים, ובהם פגז ה"פלאשט" הרצחני.


האצבע הקלה על ההדק היא אחד הסממנים של הידרדרות המצב, והיא מטילה אשמה כבדה על כל שרשרת הפיקוד, מראש-הממשלה עד אחרון החיילים. יריית פגזים במפירי-עוצר, ובעיקר בילדים מיידי-אבנים, כבר הפכה למכת הגדה המערבית.


ייתכן מאד שהפקודה לירות את הפגזים היתה בלתי-חוקית בעליל, פקודה שעליה מתנופף הדגל השחור. שום חייל אינו יכול לטעון ש"מילא רק פקודה".
איני יכול לשפוט אם אכן היו חיי החיילים בסכנה. למרבה המזל, איש לא נשרט. חיילי צה"ל מוגנים יותר מכל חייל אחר בעולם. אך אם היו בסכנת-חיים – האחריות לכך רובצת על המפקדים, שהכניסו אותם במחשבה תחילה למצב הזה.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

 1. אמנון הגיב:

  אורי התחרפנת לגמרי !

  אם לא היו מנהרות שבניתן נעשית בעצימת עיניים של המצרים ובהן מוברחים אמצאי לחימה , סמים ומה לא לא היו הרוגים .האם אינך יודע שהרשות לא שולטת במצב וכנופיות מנהלות את העיר ?האם לא ידוע לך שיורים על כוחותינו מזה חודשים מתוך בתי מגורים . ה"לוחמים" נגד ה"כיבוש" מסתתרים מאחורי שמלות נשים וילדים .

  לפי דבריך קציני צהל וחייליו אוהבים ורוצים להרוג נשים וילדים .שכחת את הנבזות שלהם ( שלא השתנתה ) מאז מלחמת השחרור . אני הקטן אומר לך שעד שהערבים לא יפנימו שאותנו לא ניתן לחסל לא יהיה שלום .

  אתה מנסה לעוור עיני אנשים כאילו הכיבוש הוא חזות הכל ולא היא, גם לפני 70 שנה בשנות ה-30 היתה מלחמה על השליטה בכבישים , רצח פועלים נשים וילדים .

  רצח ושנאה לכל מה שלא מוסלמי יונק התינוק עם הוולדו . אני משוכנע שלמרות שאתה מצדיק במאת האחוזים את הערבים הם בזים לך , כי מי אוהב שטינקרים ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים