הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 באוקטובר, 2002 אין תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


תושבי הכפר ינון סובלים זה זמן הטרדות והתנכלויות חוזרות ונשנות מצד מתנחלי ההתנחלויות הסמוכות. בסוף השבוע האחרון הן הגיעו לשיאים חדשים, וחיי התושבים הפכו בלתי נסבלים עד שנאלצו לעזוב את בתיהם. הצבא והמשטרה עומדים מנגד כאשר מתבצע מסע הפחדה נגד אנשים חפים מפשע וחסרי אונים, ואינם נוקטים שום צעד נגד המטרידים. המתנחלים מקבלים למעשה פרס על ניסיונם "לנקות" את האזור מפלסטינים – לבצע טרנספר קטן, על ידי הפחדה ואיומים.

הכפר ח’רבת ינון נמצאת באזור שכם, סמוך לכפר עקרבה. במקום מתגוררים כ- 150 תושבים, רובם קשישים, ילדים ונשים. התושבים סובלים מהתנכלויות של מתנחלים מאיתמר מאז תחילת האינתיפאדה באוקטובר 2000. המתנחלים ניתקו את התושבים מאספקת המים והחשמל, הגיעו למקום בשעות הלילה כשהם רעולי פנים ורכובים על סוסים, ניפצו זכוכיות, שברו דלתות, ירו באוויר לעבר בתים וזרעו פחד וטרור בקרב התושבים. מספר משפחות עזבו את הכפר לפני כמה חודשים. שאר המשפחות המשיכו להתגורר בכפר בתנאים קשים וחיו בפחד מתמיד מפני המתנחלים. ההתנכלויות החריפו בשבועיים האחרונים, מאז החלה עונת המסיק. המתנחלים לא איפשרו לתושבים להגיע לכרמי הזיתים, מקור פרנסתם היחיד. נוסף על כך החלו המתנחלים להזרים שפכים לעבר הכפר. המצב הפך לבלתי אפשרי בסוף השבוע האחרון, לאחר שהמתנחלים שרפו את הגנרטור היחיד שסיפק חשמל לכפר. התושבים שנותרו נאלצו לעבור אף הם להתגורר אצל קרובי משפחה בעקרבה.

התושבים חוששים לחזור לכפר ולכן פנו אל פעילי תעאיוש על מנת שילוו אותם לכפר וישהו עימם שם. לפני כשבועיים, (6 אוקטובר) רצחו אזרחים ישראלים את האני בני מניה, תושב הכפר עקרבה בשעה שמסק זיתים בחלקה של משפחתו. השבוע ירו מתנחלים מיצהר לעבר הפעילים שהגיעו למסיק בכפרים באזור שכם. יצויין של פי נתוני "בצלם", מאז תחילת האינתיפאדה נרצחו בידי מתנחלים 17 פלסטינים. המשטרה עצרה לחקירה חשודים אחדים, אולם כתבי אישום לא הוגשו באף אחד מן המקרים האמורים.


בימים אלה עושים תושבי ח’רבת יאנון את דרכם חזרה לבתיהם יחד עם פעילי תעאיוש. התושבים נאלצו לעזוב את כפרם בימים האחרונים. פעילי תעאיוש מתכוננים לקיים במקום תורנות רצופה של פעילים בשתי משמרות כדי להפחית את הסיכויים להתנכלויות נוספות מצד המתנחלים.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים