הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 באוקטובר, 2002 תגובה 1

מאת כתב "הגדה השמאלית"


מספר רב של הפגנות התקיימו בסוף שבוע נגד כוונת ארה"ב לפתוח במלחמה נגד עיראק. ההפגנה הגדולה נערכה דווקא בבירת ארה"ב. לדברי המארגנים, יותר ממאה אלף איש השתתפו בהפגנה "הגדולה ביותר מאז שנות השבעים". כמו כן, עוד רבבות השתתפו בהפגנות שנערכו בסאן פרנסיסקו ובשיקגו. יצוין שבתחילת אוקטובר, כ-30 אלף מפגינים השתתפו בעצרת נגד מלחמת עיראק שנערכה בסנטרל פארק בניו-יורק.

בין הסיסמאות שהונפו בהפגנות: "לא למלחמה", "יש לעצור את המלחמה נגד עיראק", "כסף ליצירת מקומות עבודה ולא למלחמה", "לא נמות למען הנפט העיראקי". כמו כן, הפגנות נוספות נערכו בברלין, בה השתתפו 30 אלף מפגינים על פי קריאה של קואליציה רחבה נגד המלחמה בה המרכיב העיקרי היא מפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי (PDS). עוד אלפים השתתפו בהפגנות שנערכו בפרנקפורט ובהמבורג.


ברומא נערכה בשבת הפגנה ועצרת על פי קריאת מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית. בהפגנה לקחו חלק כ-15 אלף מפגינים. בהפגנה שנערכה ברומא הונפו גם כרזות נגד הכיבוש הישראלי. בראש המפגינים הונפה כרזה ובה נכתב "לא למלחמה נגד עיראק. לא יהיה שלום במזה"ת ללא צדק עם הפלסטינים". גם בהולנד, אלפים לקחו חלק בהפגנות שנערכו בכמה ערים. הפגנות התקיימו גם בשוודיה, מקסיקו, יפן, ארגנטינה, ספרד, דרום קוראה, בלגיה ואוסטרליה. בישראל צפויה הפגנה נוספת ביום ג’, בשעה 18:30 מול שגרירות ארה"ב שברחוב הירקון בתל-אביב על פי קריאת חד"ש.


בסוף השבוע גם הוקם בהודו "ועד נגד מלחמה בעיראק". בין יזמי הוועד: מפלגת הקונגרס, המפלגה הקומוניסטית, המפלגה הקומוניסטית המרקסיסטית, המפלגה הקומוניסטית המרקסיסטית-לניניסטית ואיגודים מקצועיים. במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר הקמת הוועד נמסר כי הפגנה ארצית נגד המלחמה תתקיים בבירת הודו ב-14 בנובמבר. המארגנים צופים לבואם של מאות אלפי מפגינים. כמו כן, פעילי שמאל בלגים מארגנים שתי הפגנות נגד מלחמת עיראק בבריסל: בימי ראשון ה-10 וה-17 בנובמבר.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. עמיר מינסקי הגיב:

    ההפגנה בוושינגטון,בה השתתפתי, הייתה צבעונית ומרשימה, אבל קשה לומר שהיו בה 100 אלף משתתפים. ארגון הגג המארגן היה: International ANSWER (Act Now to Stop War and End Racism).

    ההפגנה החלה בשעות הבוקר בנאומים של הכומר ג’סי ג’קסון, סוזן סרנדון, פטי סמית ופעילי שלום נוספים ונמשכה אחר הצהריים בתהלוכה שהקיפה את הבית הלבן (שלמרבה הצער לא נפל הפעם, מה גם שבוש לא היה בבית). בתהלוכה לקחו חלק ארגונים סוציאליסטים(socialist worker),אנרכיסטים, ארגוני זכויות אדם ופרו-פלסטינים. האחרונים דאגו שהסכסוך הפלסטיני-ישראלי לא ירד מסדר היום, עם ססמאות בגנות שרון ודגלי פלסטין.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים