הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 באוקטובר, 2002 6 תגובות

17 חיילים מרצים עונשי מאסר שונים בגלל סירובם לשרת את הכיבוש. השבוע נשלחו לכלא ארבעה סרבנים חדשים : אבי אנדה, ניב גולדקין, ת., א. (ביקשו לא להזדהות).

החיילים המסרבים לשרת את דיכוי הם: • אבי אנדה, פציפיסט בן 26 , נשפט ביום א’ (27 באוקטובר) לתקופת מאסר של 21 יום. עקב מחסור במקום בבתי הכלא הצבאיים הוא נשלח לתא מעצר בבסיס שדה דב שליד תל-אביב. הוא המילואימניק היחידי במתקן, ולכן הוא מקבל יחס של חייל סדיר, בניגוד לסרבנים אחרים אשר נמצאים בפלוגת המילואים בכלא 6.
 • ניב גולדקין, נשפט ל 14 יום.
 • א. נשפט ל 21 יום בכלא 4.
 • ת. נמצא בכלא 4, לא ידועה תקופת המאסר.
 • חגי מטר, סרבן גיוס ומיוזמי "מכתב השמיניסטים" נשפט  ל-14 יום בכלא 4.
 • דרור בוימל, פעיל ב"שמיניסטים" נשפט  ל-14 יום בכלא 6. זוהי תקופת הכליאה השלישית שלו.
 • יוני בן ארצי, מרצה תקופת מאסר רביעית , הפעם של 21 יום, כלא 4.
 • יוני יחזקאל, מחותמי "מכתב השמיניסטים", נשפט ל-21 יום, זו הפעם השלישית.
 • אורי יעקובי, מחותמי "מכתב השמיניסטים", נשפט ל-28 יום, כלא 4, זו הפעם הרביעית.
 • יובל דפני, סטודנט בן 23, נשפט ל-21 יום בכלא 6.
 • דני גרינוולד, בן 32, נשפט ל-28 יום בכלא 6.
 • יובל אנדורן, בן 28,נשפט ל-28 יום בכלא 6.
 • אבנר עבר, בן 21 ,נשפט ל-28 יום בכלא 6.
 • יגאל אוניק, בן 35, נשפט ל-28 יום בכלא 6.
 • עידן אייזנר , בן 35, נשפט ל-28 יום בכלא 6.
 • סלמן סלמה, סרבן מצפון, מוחזק כעל"מ (עציר לפני משפט) מאוגוסט, הוא מוחזק כעת בכלא 4 ואמור להישפט ב- 3.11. תקופת מאסר ארוכה שכזו לפני משפט היא תופעה נפוצה עבור בני העדה הדרוזית.
 • יגאל ברונר, סרבן שטחים, נשפט ל-28 ימים. במקום להישלח לכלא צבאי, הוא כלוא במחנה מעצר לסדירים, בניגוד לתקנות צה"ל הקובעות בבירור כי אנשי מילואים כלואים יופרדו מסדירים.  יגאל מחוייב לעבוד מ-6 בוקר עד 9 בערב בשטיפת סירים במטבח. נאסר עליו לשוחח עם אסירים אחרים בכל שעות היום, והוא נתון גם להטרדות רבות: חפציו האישיים נלקחו ממנו, אסור לו לענוד שעון, הוא חייב לחבוש כובע בכל עת ובכל מקום.

מה עומד מאחורי ההחלטה לסרב לשרת את הכיבוש. את הסיבות ניתן ללמוד מהמכתב ששיגר אורי יעקובי אל מפקדיו: "המכונה המוכרת המשוכללת ביותר היא האדם, מכונה כל כך מדהימה שהיא בעלת מחשבה מפותחת, רגשות ומצפון. אני, בתור אחת מהמכונות האלה, לא מכיר בזכותי לסיים את חייו של אדם אחר ולהביא לסוף של הזרם הבלתי פוסק של אותן מחשבות ולהפסקה המוחלטת ההכרה שלו, ולא משנה אם הפעולה הזאת היא מוצדקת או לא. אני גם לא מכיר בזכותי לסייע לאחרים בהרס הנוראי הזה של חיים אחרים או להיות חלק מארגון המוכן להשתמש באמצעים הגורמים אובדן איום שכזה. אני לא שולל את זה שלאחרים יש זכות שכזו במקרים מאוד מסוימים ומוצדקים, אך אני, אישית, לא מוכן להרוג אף אחד בשום פנים. הצבא הישראלי לא בוחל בשימוש בהרג להשגת מטרותיו ולכן אני לא מוכן להפוך לחלק ממנו בשום צורה או לסייע לו בשום דרך".


סרבן אחר, דרור בוימל כתב: "התהליך שבסופו החלטתי שלא לשרת בצבא החל לפני כארבע שנים, כאשר אחי הגדול, לוחם סדיר בחטיבת חי"ר, עלה ל’קו’ בלבנון. אז הצטרפתי לאימי, שהיתה פעילה ב’ארבע אמהות’, במחאה נגד המלחמה שנראתה גם בעיני מחוסרת תכלית וחסרת תוחלת. למעשה סיכונם לשווא של אחי וחבריו לנשק גרם לי להרהר בסוגייה של מלחמות צודקות ולא צודקות. לאחר תקופה ארוכה של התלבטות עם עצמי וויכוחים עם אחרים הגעתי למסקנה שכל מלחמה מיותרת ולכן אין מלחמה צודקת. כל המלחמות הן מתוך ברירה של מנהיגים. על פי ההיגיון ועל סמך הניסיון למלחמה שתי סיבות: אי שוויון ותועלת עצמית של המנהיגים. לכן כדי למנוע מלחמה יש להילחם בעוני במקום באלימות של העניים ועל האזרחים להגן על האינטרסים של עצמם ולא לשרת את האינטרסים של המנהיגים המשרתים את האינטרסים הכלכליים של בעלי ההון".


חגי מטר, מחותמי מכתב השמיניסטים, כתב: "למרות שעודני צעיר, רק בן 18, ואיני נושא עמי זיכרונות מעברה של המדינה, אני יכול להצהיר בלב שלם כי ישראל הגיעה לשפל מוסרי שעוד לא נראה כמותו. ההידרדרות הקיצונית החלה בימי "ההצעות הנדיבות של ברק", שלא היו אלא ניסיון נוסף לכפות על העם הפלסטיני הסכם חד-צדדי. כיום מגיעות כבר המיליטריזציה והגזענות בציבור היהודי בישראל לרמה של פשיזם. דיכוי המחשבה הביקורתית, ההשלמה הגורפת עם כל פשעי הכיבוש, האלהת הצבא והחלחול האיטי של עקרונות ה"טיהור-האתני" – כל אלה מהווים רק חלק ממגמות ההידרדרות של החברה. לכך יש להוסיף את ההתנכלויות השיטתיות לאזרחי ישראל הפלסטינים, את האלימות רווית-השנאה המופנית כלפי מפגינים שוחרי-שלום ואת אטימות-הלב הגורפת כלפי כל החריגים והחלשים. עם כל אלה מסרב אני לשתף פעולה".

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. נ.ל הגיב:

  מר אורי יעקובי, ישנם מצבים בחיים שלמורות המצפון וחוסר ההסכמה האישית שלך עם אקט מסויים אתה צריך לבצע אותו. מה נותן לך את הזכות להגיד שאתה לא מסוגל להרוג, ובגלל זה לא לשרת בצה"ל??

  המציאות שאנו חיים בה כיום לצערנו גורמת לנו לעשות דברים שאנחנו לא רוצים.

  אתה לא תהרוג מישהו שמאיים כדי להגן על אמא שלך? על בתך הקטנה?

  בסופו של דבר, עקב אי שירותך מי שמגן על המשפחה שלך ועליך זה אנשים אחרים, וזה פרזיטיות לשמה, בדומה למצב החברתי השורר בין חילונים וחרדים.

  אם הכיבוש עצמו הוא מוצדק? אני חושב שלא!!

  אני מזדהה עם הסבל של הפלשתינאים, ואני מנסה לתפוס עד כמה מצבם חמור… דעתי האישית היא שבסופו של דבר צריך לצאת מהשטחים ולהפסיק את הכיבוש, אבל המצב שבו אנחנו נמצאים בו כיום לא מאפשר לי לערער על העובדה שאני צריך לשרת בצה"ל ולהגן על עצמי, גם אם אני לא מסכים עם מה שצה"ל עושה…

  אין לי את הזכות להעביר את האחריות לאחרים במסווה של דעותיי שלי, וגם לא לך (לא משנה אם אתה צודק או לא…)

 2. לינא הגיב:

  כל הכבוד לסרבנים.

  יגאל ברונר משלם בעונש מאסר כה רשע בגלל סירובו לשרת ובגלל המכתב שהוא כתב, המכתב הכה אמיתי שהפחיד מי מהברגים במערכת הצבא המרושעת, כדאי לקרוא אותו. הוא פורסם באתר של יש גבול

 3. שי הגיב:

  גזענות יהודית אינה חסרה, תודה לאל (שולחו של הרב הראשי האשכנזי).

  מוזר הוא שהערבים היהודים נותרו השונאים הגדולים לערבים המוסלמים. ומוזרה נטייתם אל עבר אשכנז השנואה (שטריימלים לחסידי ש"ס ורצון עז להידמות לאמריקה (עלאק אמריקה, היא רק כבשה את היבשת והשתמשה בשמה, קוראים לה באמת ארה"ב)).

  כדי להוכיח זהות ישראלית מפאיניקית לעילא בחרו היהודים הערבים להבליט עצמם באמצעות שנאה (כמו פוליטיקת השנאה הרווייה של שינוי) לערבים המוסלמים. ישראל לא צריכה מצעדי הזדהות שכאלה. אין צורך שבן ישי יישא את נס הלפיד. משחקם של זה ושל זה זהים הם, ועצובים דיים.

  ניסיונות ההדחקה הבוטים של המזרחים אל מול המראה הובילו אותם הרחק מן המזרח התיכון הישן אל אירופה הישנה והטובה. שנאה כהגדרה עצמית ולאומית.

  אבוי לנו שיהודי ערב אינם יכולים להתעלות מעל התעמרות מפאי (כמו ניצולי השואה והדור השני) ולבחור ביצירת מדינה הנטועה עמוק במזרח התיכון וההולכת בקצבו.

  פלגנות א-סוציאלית (ש"ס הרי מצביעה לתקציב – מה תאמר המפלגה לבוחריה שבהם בגדה והלכה עם ראשי המשק – אוי לנו מכאלו ראשי משק) לא תובילנו למקומות טובים.

  גורו לכם.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אשכנזים כלם

  אני מתביישת שאני אשכנזיה

  מסתבר שזו אינדיקציה לשנאה עצמית.

 5. חיים הגיב:

  על איזה דיכוי אתם מדברים בדיוק.

  אתם לצערי פשוט איבדתם כל פרופורציה בתיאור שלכם את

  המאבק בטרור הערבי.שאם לא היה מנוהל בי"שע היה מנוהל על סף ביתכם.גלו קצת אמפתיה לאם הישראלית

  לפחות כמו לאם הערביה.

 6. יחיאל ירדן הגיב:

  מה זה העונשים האלה
  14
  21
  חחח
  יש אנשים כמוני למשל שנשלחו ל51 ימי מאסר
  תיהיו רציניים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים