הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 בנובמבר, 2002 4 תגובות

כשנקבע מועד הבחירות נזכר מי שנזכר כי שכחו להביא בחשבון שעד "היום הקובע" טרם יעברו שישה "חודשי הצינון"  של מופז והוא לא יוכל להיכלל ברשימת הליכוד לכנסת. לא נעים, אבל גם לא נורא. גם בלי להיות ח"כ הוא יוכל  להיות (או לא להיות) שר ביטחון. רק ראש ממשלה הוא לא יוכל להיות אם לא יהיה ח"כ, אבל מי חושב עליו כמועמד לראשות הממשלה?

אבל בכל זאת! לא נורא, אבל לא נעים. טוב שהראש היהודי ממציא לנו פטנטים. שנת השמש, שלפיה בנוי "הלוח האזרחי" היא בת 365 ימים ומשהו. שנת הלבנה, שלפיה בנוי הלוח העברי היא בת 354 ומשהו. ההפרש ביניהן הוא כמעט 11 ימים שלמים! בחצי שנה של הלוח העברי יש חמישה וחצי ימים (טוב, נאמר שישה) פחות מאשר בלוח הכללי. ובכן – איזה מזל! – לפי הלוח העברי כבר יעברו שישה חודשים תמימים (או לא כל כך תמימים) עד היום הקובע ומופז ישלים את "הצינון".


טוב, בדרך כלל אנחנו לא מתנהגים לפי הלוח העברי אלא בחגים הדתיים. [בוחן טריוויה קטן: מישהו יודע באיזה תאריך עברי יחול ה-28 בינואר, יום הבחירות? מישהו יודע בכלל מה התאריך העברי היום בלי להציץ ביומן או בשער העיתון?] וכך את יום הצהרת בלפור מציינים בשניים בנובמבר. החלטת האו"ם על חלוקת הארץ נתקבלה ב-29 בנובמבר. אמנם מישהו ניסה לייהד את התאריך ולקרוא לו כ"ט בנובמבר, אבל לא עלה בדעת איש לציין יום זה על פי הלוח העברי של שנת תש"ז. המדינה הוכרזה כידוע ב-15 במאי (סליחה, בגלל השבת הוקדמה ההכרזה ל-14 בחודש), אבל כאן כבר התחכמו ללוח השנה והחליטו שאת יום העצמאות נחוג בכל שנה בה’ באייר, או בד’ בו או אפילו בג’ בו, תלוי מתי שבת. אבל את יום השנה למלחמת ששת הימים מקפידים לציין ב-5 ביוני ולקו הירוק קוראים קווי ה-5 ביוני. [עוד חידון טריוויה: מישהו יודע מה היה אז התאריך העברי שנת תשכ"ז לפ"ק? טוב, מישהו יודע מה זה לפ"ק?] לא צריך להתפאר באי-ידיעה זו, אבל היא מטעימה את המלאכותיות שבציון ימים שאינם חגים או ימי מועד דתיים לפי הלוח העברי. הרי יש שנים שבהן – הודות לאותם תעתועי מספרים שבעזרתם ייכנס עכשיו מופז לכנסת – חל יום השנה לכיבוש ירושלים המזרחית במלחמת ששת הימים (שאותו מציינים, בשל קדושתו, אני מניח, לפי הלוח העברי) לפני יום פרוץ אותה מלחמה, שאותו מציינים כאמור לעיל לפי הלוח הכללי. אבל למי איכפת.


ובאמת, למי איכפת אם מופז יהיה בכנסת או לא יהיה בכנסת?

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. דנה הגיב:

  לא אכפת לאף אחד. והעצוב הוא שגם על פי הלוח העברי לא עברה לה חצי שנה.

  מופז כבר לא החייל הראשון מג’ אלול תשס"ב, יום הבחירות יחול בכ"ה שבט תשס"ג.

  6 חודשים מיום שחרורו, מה לעשות, יהיו רק ב-ג’ אדר א’ תשס"ג.

  ככה נראית חצי שנה עברית: אלול-תשרי-חשון-כסלו-טבת-שבט-אדר א’.

  תבדקו בעצמכם:

  http://www.math.bgu.ac.il/custom.html

  גם פה חסרים לו 8 ימים. או ח’ ימים. או שבוע ויום. או עזרה מהיועץ. ימים קשה לקבל – אבל ייעוץ טוב – לא חסר.

  זה יועץ משפטי זה?

 2. לינוי ישראלי הגיב:

  רשום יותר מדי דברים ואין לי עוח לקרוא אבל השורות הראשונות שכתבתם באמת עזרו לי…. תודה רבההה

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ציון 000000

 4. לינוי ישארלי הגיב:

  נגיד….. זאת אומרת לא מובןןןןן רשום דברים לא לעיניין אם הייתי צריכה לתת מינוס 2000000000000000000000000000000000000000000000

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים