הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בנובמבר, 2002 10 תגובות

כמה סימנים חיוביים צצו בשבוע האחרון מתוך מדמנת היאוש וסכנת הפשיזם הטרנספריסטי. נראה לי כי ניתן לפרש את נצחונו של עמרם מצנע על בנימין בן אליעזר כניצחון גישה שמאלית אופוזיציונית לממשלת האחדות הלאומית ועל כך יש לברך. ממצא מעניין נוסף הוא הויכוח על מדינה פלסטינית בליכוד. כ-50% ממתפקדי הליכוד, לא ממצביעי הליכוד, תומכים או מוכנים לתמוך בהקמת מדינה פלסטינית. כ-65% מוכנים לפרק התנחלויות ומתוכם 11% חושבים כמוני שצריך לפנות את כל ההתנחלויות (ידיעות אחרונות, 22.11.02 המוסף לשבת ע’ 9 ).

ברור שהגדרת המדינה הפלסטינית גבולותיה וכן הגדרת ההתנחלויות (מעלה אדומים זו התנחלות?) שונות בתכלית בהתאם למגדיר. השוני הוא רב בין הגדרות השמאל – חד"ש והגדרות ומטרות ה"שמאל החדש" בליכוד ובעבודה. אבל, המציאות עושה את שלה. איננו יודעים במדויק את מגבלות הכוח וכמה זמן יקח לציבור להפנים, אם בכלל, את הפתרונות שלנו לסכסוך. האם זה יקח שנה או חמש שנים? איננו יודעים. מה שברור הוא שהמצב הבלתי נסבל יוצר חוסר יציבות בדעת הקהל. המטוטלת הרעיונית – פוליטית, ועמה סקרי דעת הקהל, נעה הלוך וחזור על סקלה רחבה, והשאלה היא איפה תעצר המטוטלת.


לפני חודשיים, או לפני שבועיים, נראה היה כי הליכוד לוקח הכול ובגדול. אופוזיציה אין וממשלת ישראל אצה רצה לכיבוש מלא של הגדה והרצועה. נראה היה שהמתנחלים שוב הפכו למלח הארץ ואהדה מהולה ברחמים, על מר גורלם של המתנחלים, קנתה לה שביתה בדעת הקהל הכללית. אך אירועי חוות גלעד, שוד הזיתים, והצורך לאבטח מתפללים בחברון ומתנחלים ברצועת עזה – גם הם עושים משהו. אולי חלה התפכחות מסוימת בציבור, אותו ציבור שהיה מוכן להקמתה של מדינה פלסטינית לצידה של מדינת ישראל לאחר הסכמי אוסלו.


אין בכוונתי להיכנס לניתוח מדיניותו של ממשלת ברק, שאיפשר את צעידתו של שרון להר הבית, שאיפשר את המשך "מפעל ההתנחלות" בניגוד להסכמי אוסלו ושהביא בסופו של דבר לחיסול המו"מ עם הפלסטינים. נושא זה ראוי לדיון אחר, אך דבר אחד ברור עם סיום כהונתו של ברק, לאחר אירועי אוקטובר 2000 ועלייתו של שרון נוצר מצב חדש בחברה הישראלית ובסכסוך הישראלי פלסטיני. במצב החדש הזה היתה הנהגת חד"ש חייבת להציג אלטרנטיבה חדשה שתוכל ללכד סביבה את השמאל הרדיקאלי בישראל.


אם נסתכל אחורה על השנתיים האחרונות נראה שנוצר חלל גדול בשמאל הישראלי. חד"ש היתה הגוף הפוליטי היחיד שהציג את האופציה של מאבק ערבי-יהודי משותף לשוויון זכויות ולעתיד משותף לשני העמים בארץ הזו.


מרצ לעומת זאת הלכה ודעכה כיוון שלא ידעה להבחין בין עיקר לטפל בשלב זה של הסכסוך הישראלי פלסטיני. נכון, חלקים לא קטנים מתנועת ההתנגדות הפלסטינית בחרו בדרך הפסולה מעיקרה של טרור במאבק נגד הכיבוש. חד"ש ורבים אחרים בשמאל הישראלי יהודים כערבים, יחד עם גורמים ציבוריים בשטחים הכבושים, גינו את דרך הטרור. אך, וזה העיקר, הם לא שכחו להצביע על הניגוד המרכזי בסכסוך והוא הניגוד בין כובש לנכבש. זהו הניגוד המכתיב את מערכת היחסים העקובה מדם בין הכובש – מדינת ישראל לבין הנכבש – העם הפלסטיני.


מרצ מחד גיסא נגררה אחרי הניתוח של ברק, שרון ופואד: אין עם מי לדבר, ומה לעשות צריך למגר את הטרור, צריך להחליף את ערפאת או לחלופין אין כרגע מה לדבר איתו. כל זאת במקום לומר חייבים להמשיך ולהידבר עם ערפאת, עם הרשות או כל נציגות נבחרת בשטחים הכבושים (כן אני מודע לכך שבשטחים לא שררה הדמוקרטיה האידיאלית). מאידך גיסא, נבהלה מרצ מ"פרץ האלימות של ערביי ישראל", כאילו הם לא סובלים כבר למעלה מחמישים שנה מאלימות מוסווית כ"צרכי המדינה היהודית". וכך בשנתיים האחרונות מרצ כמעט שחדלה להיות גורם משמעותי בפעילות שמאלית רדיקאלית. יותר משהיא יזמה, פעילי שלום עכשיו גררו את מנהיגיה להופעות בהפגנות שונות כשהגיעו מים עד נפש.


גם במישור החברתי למרצ אין הרבה מה להציע. בהיותה אכסניה לליברלים וסוציאליסטים מתונים – יכולתה לייצר ולהנהיג מאבקים חברתיים היתה מוגבלת. את המשבצת החברתית מילא עמיר פרץ. הישגיו בבחירות להסתדרות והסקרים לגבי עתיד מפלגתו מצריכים ניתוח מעמיק יותר ממאמר קצר זה.  


לחד"ש נקרתה איפה הזדמנות פז להפוך למוקד המרכז של פעילות שמאלית רדיקאלית בישראל. אך כדי להיות מובילה היה על חד"ש להזיע ולהשתנות. חד"ש נדרשה להיפתח; נדרשה הנהגה פעילה ולא הנהגה מתוקף זכויות היסטוריות; נדרשה נכונות לסגל דרכי עבודה חדשות המביאות בחשבון את דרישות השטח ודרישות הפעילים. הנהגה שיודעת לנתח את המצב, לזהות הזדמנויות ולנסות לכבוש קהלים חדשים. הנהגת חד"ש הציבה במרכז פעילותה את הפעילות הפרלמנטרית. זו הלכה וצרכה את מיטב כוחותיה עם תוצר שולי נמוך מאוד. נכון, הסיעה בכנסת השמיעה את קולה – קולנו – ברוב האירועים הפוליטיים החשובים. נכון, תמר גוז’נסקי הצליחה להעביר חוקים חברתיים חשובים.


אך האם נערך אי פעם דיון רציני על המאבק באבטלה? כיצד מארגנים מובטלים? מה הם לקחי עבודת חברי הנהגת חד"ש שהיו ממפעילי חדר המצב של ההסתדרות בזמן השביתות הכלליות? הידרדרות המצב הכלכלי לא הביאה לשום חשיבה מחודשת, שום דיון רציני על מה עושים. כך היה גם בנוגע להתפתחות מה שמכונה "המגזר השלישי" – מגזר העמותות. הנהגת חד"ש זיהתה מגזר זה כתנועה אלטרנטיבית לפעילות פוליטית מפלגתית אך לא השכילה לפתח כלים להתמודדות עם התופעה. האם העמותות גורמות לדה-פוליטיזציה או למאבק ממוקד חד נושאי? פעילות העמותות ביישובים הערביים זוהתה עם פעילותה של בל"ד וכך העמותות נתפשו כיריבות פוליטיות ולא כתופעה חברתית הראויה לניתוח מעמיק.


גם תנועת השלום נחלשה בשנים האחרונות ואולם ארגונים כמו תעאיוש, הוועד נגד הריסת בתים ואחרים המשיכו בפעילותם וצברו ניסיון רב. צריך לציין כי ארגונים אלה ואחרים זכו לסיוע מצד הח"כים של חד"ש כשהללו נתבקשו לסייע. אבל האם נעשה ניסיון רציני להבין כיצד צריך לבנות תנועת שלום חזקה יותר על סמך הניסיון המצטבר של פעילים שונים? מלבד מס שפתיים וברכות לארגוני השלום – לא נעשה דבר.


בנוסף לבעיות שהוזכרו לעיל חד"ש גם סובלת מחולשה ארגונית מדהימה. מתי יצא חוזר כלשהו לחברי חד"ש? האם מישהו קיבל כבר את ההזמנה למועצת חד"ש המתכנסת בסוף השבוע? האם נדונו דרכים לפתרון בעיית החברות בחד"ש? מיהו חבר חד"ש? מה הם חובותיו וזכויותיו? כיצד נוצר התקציב של חד"ש? מי מפקח עליו? שאלות רבות יש ותשובות אין.


יש תחומי פעילות פוליטית וחברתית רבים אחרים שאיני בקי בהם, אך התרשמותי היא שבכל אותם שטחים חד"ש היא עוד גורם אחד מני רבים. לא היתה לחד"ש בשנים האחרונות כל תרומה משמעותית לפיתוח השמאל הישראלי. יוצא מכך שחד"ש, הגוף שהיה יכול להיות אבן שואבת לפעילים רבים, היה לעוד גוף אחד מני רבים.


ובכן מה הפתרון? צריך לבנות כוח פוליטי מן היסוד. לשם כך צריך את הטובים ביותר. לכן אני מציע לפטר מהכנסת את שלושת חברי הכנסת הנוכחיים ולדרוש מהם לבנות את חד"ש מן היסוד ומעלה. לכנסת הנוכחית אנחנו צריכים לשלוח את השלישיה הבאה ברשימה או כל רשימה שתיבחר במועצה. בכלל, טוב שכמה שיותר פעילים יתנסו ב"חווית" הכנסת, ויראו בה מקפצה אל הפעילות האמיתית – היא הפעילות של בניית כוח פוליטי תוסס ולוחם ברחוב. רק כאשר נהפוך לגוף המוני נוכל להשפיע יותר על בניין  השלום, השוויון והצדק החברתי.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. אמין אמין הגיב:

  יש לפטר את נועם קמינר מחד"ש מיד!!

  דרישתו המתלהמת שהח"כים יעזבו את כסאותיהם וירוצו לעבוד בשטח, מראה שהוא עויין את הפרולטריון בכנסת ומייצג גישה סוציאליסטית מיכניסטית, שטחית ווולנטרית שרוצה לחלק את המשכורות, התהילה והכוח של הח"כים של חד"ש בין חברים רבים שאין להם מושג במאבק ההירואי למען מעמד הפועלים הפלחים ודלת העם.

  נועם החוצה!!

 2. אחד העם הגיב:

  המגיב "אמין" הוא כנראה סאטיריקן הכותב בלשון שגיא-

  נאור: מה עשה מועמד מק"י,"מחליףה" של תמר גןזנסגקי

  ב"משבצת היהודית" ברשימת חד"ש -למען "העמלים" ?

  מה אנו יודעים על ען"ד דב חינין, פרט למקום עבודתו:

  אצל עו"ד אמנון זיכרוני, חביב המוסד, השב"כ ומפעל

  הפייס ?

 3. נעם קמינר הגיב:

  אמין אמין ואחד העם

  צריך לפתוח מדור בשם

  הומור ופנטזיה בעילום שם

  והעורך צריך להיות מהקגב ורק הוא ידע את זהותם האמיתית של הכותבים.

  יתתכן שיש כאן מערכת דיסאינםורמציה והפוך על הפוך מטעם השלטונות בחד"ש.

  הקטע האחרון שייך כמובן למדור החדש.

  נעם

 4. נעם קמינר הגיב:

  ועכשיו ברצינות.

  יאיר אטינגר מדווח בהארץ על אפשרות לשינויים מרחיקי לכת ברשימת חד"ש לכנסת.

  אני עדיין חושב שברכה צריך לעבור לבניית הכח מחוץ לכנסת. אבל אם אין מתמודד/ת מולו הוא זה שצריך להעביר את הלפיד ולעשות את החפיפה עם שניים או יותר חכ"ים חדשים.

  ומה נאה יותר מאשר עיסם מחול יפנה את מקומו לאיידה תומא ותמר תפנה את מקומה לשאוקי חטיב. אלה שני מועמדים מצויינים.

  אני לא מקבל את כל הסיפור על נציגים יהודים עבור היהודים. השלישיה הזו תייצג אותי ב 99% מהמקרים.

  ומעשית נדמה לי שהללו יביאו הרבה קולות נוספים.

  בברכה

  נעם

 5. יוסי שורץ הגיב:

  נועם הגם אתה בין תומכי מצנע?"איך נפלו גיבורים ואבדו כלי מלחמה"

  נצחונו של עמרם מצנע על בן אליעזר הוא "ניצחון גישה שמאלית אופוזיציונית לממשלת האחדות הלאומית"?

  עמרם מצנע לא מבטא שום שמאל. עמרם מצנע מבטא את הגנרל הציוני שנבחר בידי ההון הפיננסי והתעשייתי כפי שכבר סיפרו לנו העיתונים מספר פעמים. תפקידו הוא ליצור אשליה חדשה של "פתרון" נוסח אוסלו שמכוונת להשיג מה שהאופוצייה הצבאית הציונית אינה מצליחה,והיא הכנעת העם הפלסטיני בדרכים דיפלומטיות.

  "השלום" הציוני כפי שהמלחמה הציונית, אינן אלא שני הצדדים של אותה מטבע. ההבדל אינו במהות אלא בשיטות בלבד. אוסלו הוא שהביא לגזל וסבל נוראים עד שהם הפלסטיני לא יכל לסבול יותר. אם הוא היה עדיף על מלחמה העם הפלסטיני לא היה בוחר להתנגד לו בכל כוחו, למרות הפשעים הנוראים שהמדינה הציונית מבצעת. מי שבוחר ב"שלום " ציוני בוחר בדיכוי העם הפלסטיני לא פחות מזה התומך במלחמה הציונית.

  יוסי שורץ

  ברית הפועלים הסוציאליסטית

 6. נעם קמינר הגיב:

  יוסי יקירי,

  אני תומך במוחמד ברכה, בחד"ש ולא במיצנע ובמיפלגת העבודה.

  אבל אני מנסה לזהות תהליכים ותמורות במפה הפוליטית הישראלית.

  לצערי מספר המתפקדים, שלא לדבר על מספר המצביעים למפלגת העבודה הוא גדול ללא שעור ממספרנו.

  לכן אנו חייבים הסברים לעצמנו ולאחרים. איך לפני חצי שנה זכה פואד בראשות העבודה ולפני שבועיים זכה מיצנע בראשות העבודה כשהבטיח לפנות התנחלויות וכו’. האם ההצבעה למיצנע מסמנת לדעתך סחף ימינה? או היא לא רלונטית לענין ההמהפכה כי היא מתרחשת במפלגה בורגנית?

  לדעתי התופעה, יתכן ומצביעה על תחילת ההשתחררות, בפעם השניה, מהצורך לשלוט בשטחים הכבושים.

  וכן אני חושב שלמרות שהסכם אוסלו אינו ההסכם היאדאלי הוא עדיף על המצב הנוכחי. יתר על כן נראה לי שהעם הפלסטיני נלחם נגד הפרת אוסלו ע"י ביבי ברק ושרון.

  נעם

 7. אחד העם הגיב:

  הצבת שלושה מועמדים ערבים בשלושת המקומות הראשונים

  ברשימת חד"ש – סופה של חד"ש כתנועה "יהודית-ערבית".

  בראש הרשימה צריכה לעמוד הטובה ביותר: תמר גוזנסקי

  שהוכיחה בעבודתה המוצלחת בכנסת, את יכולתה לדבר

  ולהשפיע בכנסת ומחוץ לה. ברכה ומחול לא הצליחו להעביר אפילו חוק אחד. במקום השני והשלישי צריכים

  להתיצב מועמדים כחטיב ואישה ערבייה וברביעי, אשר דוידי,

  שבניגוד לחינין האלמוני מוכר בתנועות המחאה והשלום,

  בין השכירים וגם לחברי חד"ש ומק"י

 8. נעם קמינר הגיב:

  אחד העם – בדבר אחד אנחנו מסכימים – אשר דוידי היה צריך להיות מועמד. דיברתי איתו על כך אך הוא סרב.

  ובכן מחר צריך להחליט:

  מקום ראשון כבר נבחר.

  מקום שני – אני בעד איידה תומא

  מקום שלישי – אני בעד שאוקי חטיב

  מקום רביעי – אני בעד ישי מנוחין

  תמר תוכל להמשיך לבנות את חד"ש מחוץ לכנסת ולחנוך את חברי הכנסת החדשים.

  ותאמין לי עם אחדותה היהודית ערבית של חד"ש עומדת על ח"כ יהודי אז אחדות זו לא שווה. ומה עם בכלל נקבל רק שניים האחדות תעלם? או שמא תדרוש מהשני להתפטר לטובת היהודי התורן?

  בברכה נעם

 9. אמנון הגיב:

  קמינר , נראה לי כי אתה רואה מהרהורי ליבך .
  לא בטוח שהצירים שאתה מדבר עליהם יבחרו .
  אתה מדבר על אנשי הליכוד כתומכי מדינה פלשתינית ומתעלם מהחלטת הועידה פה אחד נגד מדינה פלשתינית .
  אתם נלחמים על שלשה צירים כתגרנים בשוק וחבל .
  תמר היתה חברת כנסת מצוינת לא בגלל היותה בחדש אלא למרות היותה בחדש . לקחתם עסקן בגלל יצוג יהודים וזרקתם את תמר המקצוענית לכלבים תתבוששו לכם !

 10. אלמוג, קול צף הגיב:

  רק עוד הערה קטנה: מרץ מובילה בהצעות חוק חברתיות, ממש ממש לא "עם אחד". ונכון – מרץ מפלגה גדולה הרבה יותר מ"עם אחד" ומחד"ש – ובכל זאת, לבטל אותה מבחינה חברתית זה לדעתי קצת הגזמה. נכון שקיימת עדיין במרץ "שינוי" ההיסטורית, הליברלית (אגב, מישהו שם לב מתי השתנתה הגישה הליברלית כדי לגרוס התערבות של המדינה לטובת בעלי ההון במקום חוסר התערבות?).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים