הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בנובמבר, 2002 10 תגובות

אילו באמת רצתה הנהגת מק"י בתמר גוז’נסקי בכנסת הבאה – אפשר לשנות את תקנון המפלגה, שאיננו המניפסט הקומוניסטי. התקנון, מטרתו להסדיר את החיים במפלגה ולא להרוס אותה. כאשר המציאות משתנה מתאימים את התיאוריה למציאות. זה האלף-בית של כל מרקסיסט. כשם שהרמב"ם ידע להתאים את כללי התורה למציאות החדשה, או כפי שהנביא מוחמד ידע להתאים את עקרונות היהדות והנצרות לחיי השבטים הנודדים בחצי האי ערב – גם מק"י יכולה לעשות זאת.

למעשה, הרשימה לכנסת היא של חד"ש ומק"י היא רק חלק ממנה. אפשר אם כך לבחור בתמר גוז’נסקי כנציגת חד"ש ברשימה המשותפת למפלגה הקומוניסטית ואחרים. אבל נראה שבצמרת מק"י צרה עינם בכישוריה ובהצלחתה של חברת-הכנסת שהיתה היחידה בין כל חברי הסיעה שהצליחה בחקיקה למען העמלים, החלשים-חלשות והנדכאים-נדכאות. כל יתר חברי הסיעה עסקו כמעט באופן בלעדי בהגנה על הפלסטינים – שעל כך יש לברך כמובן, אלמלא הזניחו את תפקידם: להיאבק למען המקופחים היהודים והערבים במדינת ישראל.


 


כאשר נרצחו ערבים ישראלים בהפגנות יום-האדמה או באירועי הדמים אותם חוקרת ועדת-אור, עסקו שני החברים האחרים בסיעה בפעילות אינטנסיבית. ואולם מאבק החלשים בני שני העמים בישראל, מסתכם ביום האדמה או בהפגנות אחרות. המאבק האמיתי האפור, ללא זרקורי התקשורת, מתרחש בוועדות הכנסת בפעילות נגד חוקים מפלים ובקידום חוקים למען החלשים. וכן בסיוע יום-יומי למשפחות אומללות הפונות לח"כ כמושיע יחיד ובשיתוף עם חברי כנסת אחרים המוכנים להשתתף בהגנה על החלשים והמקופחים – את זאת עשתה בהצלחה גדולה חברת הכנסת גוז’נסקי.


 


הישגיה בכנסת חיזקו את מעמד חד"ש בציבור כולו, ובצורה ייחודית היא היתה הדוברת של נציגי העמלים והחלשים.


הוצאתה מן הכנסת כמוה כהצהרה של מק"י כי אין לה עניין בפעילות הסיעה למען השכבות החלשות וכי מעתה תעסוק סיעת חד"ש רק ב"מלחמות גדולות" כמו האינתיפאדה וקיפוח המיעוט הערבי. זאת בזמן שהעיסוק בנושאים "חשובים פחות", כמו ביטוח לאומי, אבטלה וקיפוח הנשים – יוזנחו. כדי שזה לא יקרה יש להחזיר את תמר גוז’נסקי לכנסת.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. אחד העם הגיב:

  דב חינין הוא כנראה "הנשק הסודי" של מק"י – הם

  הסתירו אותו היטב עד אתמול.קוראי "הגדה השמאלית"

  התוודעו אליו, כשחזר מפירנצה ודיווח במאמרו, שפורסם

  באתר, על "מיליון מפגינים", כשהמארגנים עצמם אמרו:

  "ארבע מאות אלף".

  את המינכאוזן המסתורי הזה, רוצה מק"י להכניס לכנסת

  במקומה של הפרלמנטרית המצטיינת תמר גוז’נסקי.

  הקומוניסטים הישראלים, השולטים בחד"ש, מצפצפים על

  התמיכה חסרת התקדים של חברי ואוהדי חד"ש שאינם חברי

  מק"י, בתמר גוזנסקי- אינה מרתיעה אותם- הם יורים לעצמם ברגל ומחישים את השלמת המהלך של הפיכתה של חד"ש למפלגה ערבית – הסכנה שחד"ש תזכה רק לשני מושבים בכנסת היא מוחשית ואילו המועמד "היהודי", מוצב במקום השלישי. אין אף מפלגה קומוניסטית בעולם כולו,לפני ואחרי קריסת ברית המועצות, שמועמדיה הראשונים הם בני מיעוטים.הטענה ו"ההצדקה" שחד"ש זוכה

  להרבה יותר קולות "ערבים" מ"יהודים" – מוכיחה את

  חוסר היושר האינלקטואלי של הטוענים ל"חזית יהודית-

  ערבית" -עם דב חינין במקום תמר גוזנסקי, חד"ש תקבל

  עוד פחות קולות לא ערביים.

 2. נועם הגיב:

  הכותב צודק לחלוטין. כמו רבים אחרים שאני מכיר, הצבעתי עד היום לחד"ש במידה רבה בזכות פועלה של ח"כ גוז’נסקי. בלעדיה, חד"ש תהיה כנראה מפלגה של נושא אחד – נושא חשוב אמנם, אבל נושא שבו היא אינה נבדלת באופן משמעותי ממרצ או מיוני העבודה. דחיקתה של צמר גוז’נסקי מרשימת המפלגה לכנסת היא התאבדות פוליטית. במקום להיבנות מההערכה העצומה שח"כ גוז’נסקי זוכה לה בציבור הישראלי, חד"ש נצמדת לכללי תקנון. חד"ש צריכה למצב את עצמה כמפלגת השמאל היחידה בנוף הפוליטי. בזכות תמר גוז’נסקי, לחד"ש יש סיכוי אמיתי לפרוץ לציבורים רחבים שמחפשים מפלגה שעובדת למענם וערים לפועלה של גוז’נסקי למען השיוויון. בלי ח"כ גוז’נסקי אובד הסיכוי הזה לחלוטין.

 3. גיל הגיב:

  אני ארחיב ואומר – בלי גוז’נסקי אני לא אצביע לחד"ש. מפלגה שעניינה בטחון וערבים-יהודים – אינה מייצגת אותי. צריך מפלגת שמאל אמיתית. לצערי, ברקה ומח’ול אינם כה סוציאליסטים בהתנהלותם הפוליטית. קולי לא שייך להם.

 4. אלמוג, קול צף הגיב:

  תגובתו של גיל מייצגת גם אותי היטב – או לפחות נגיד, בלי תמר גוז’נסקי הקול שלי הרבה הרבה יותר צף.

 5. גיל הגיב:

  אני חוזר בי. מפלגה אינה אדם אחד. ואינה יכולה להיות וטוב שכך. אני רק מקווה שבקדנציה הבאה יפרוש בראכה מן ההנהגה כנהוג בתקנון ועמו מח’ול. עד אז אני אתן את קולי לחד"ש. אחרי ששמעתי את דב חנין את גוז’נסקי מדברים השתכנעתי. זו הדרך.

 6. שני בעם הגיב:

  לאחד העם –
  למרות הכעס שלך על חד"ש – בהפגנת הענק בפירנצה אכן השתתפו מליון בני אדם לפי מרבית העיתונים היומיים האיטלקיים.
  את הויכוח על חד"ש בהחלט אפשר להמשיך אבל לא כדאי להתעלם מהנתונים.

 7. הראשון בעם הגיב:

  להד"ם.
  בהפגנה היו לא יותר מארבע מאות אלף.
  ולעניין: סילוקה של תמר גוזנסקי ומינויו של דב חנין
  ינחיתו מכת מוות לחד"ש בקלפיות הלא-ערביות.,

 8. מיכל הגיב:

  הדחתה של ח"כ גוז’נסקי מהוה עוד צעד בהצרת תחום פעילותה של חד"ש לנושא אחד בלבד.חשוב ככל שיהיה, הוא לא מצדיק תמיכה במפלגה זו או אחרת. חוששני, שאנו עדים לעוד צעד בלאומניזציה של חד"ש וויתור על כל תמיכה מצד הציבור היהודי בארץ. חבל.

 9. שני בעם הגיב:

  לאחד העם –
  אם תיתן מספר פקסימיליה אעביר אליך צילומים של עיתונים יומיים איטלקיים המדווחים על מליון משתתפים בהפגנה. חבל להתווכח על עובדות…

 10. שי הגיב:

  עכשיו מסתבר כמה את חסרה בכנסת ובמפלגתך. שובי אלינו בקרוב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים