הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 בדצמבר, 2002 4 תגובות

בשבוע שעבר יצאה "שלום עכשיו" להפגין בחברון כנגד הרחבת ההתנחלות. מתנחלי חברון בגיבוי הצבא מקימים שכונה חדשה שמחברת בין מתחם בית הדסה – מערת המכפלה – לבין קרית ארבע. בהתחלה הקימו המתנחלים אוהל אבלים בנקודה בה התחולל הקרב ב-15 בנובמבר. אחר כך נוספו עוד אוהלים והם חוברו לרשת החשמל. כבר הוצב שלט "לשכונה החדשה". עוד נהרסו שלושה בתים פלסטינים ונעקר מטע זיתים. זאת כחלק מהתגובה הציונית ההולמת. כ-15 משפחות פלסטיניות קיבלו הודעה שבתיהם עומדים בפני הריסה. בציניות חסרת גבולות מנצלים המתנחלים, והצבא העומד לרשותם, את נפילתם של חיילים ושוטרים במלחמה לא להם, במלחמת שלום מטורפי חברון, בכדי להרחיב את הטירוף – את התנחלות חברון.

אולם תהיה זו טעות להפנות את האצבע המאשימה אל מתנחלי חברון בלבד. הם זוכים לכל התמיכה והעידוד מהממשלה ומהעומד בראשה. אריאל שרון, בשיא הציניות והחוצפה, אמר שיש לנצל את ההזדמנות שנוצרה בכדי ליצור רצף טריטוריאלי בין קרית ארבע למערת המכפלה. למי שמוכן להקשיב, היתה זו אולי הפעם הראשונה בה חשף שרון את נקודת השקפתו האמיתית. נפילתם של חיילים אינה אלא הזדמנות לחזק את ההתנחלות בחברון. הזדמנות לביצוע תוכנית שהוא הציג ב-1996, שחיכתה במגירה לשעת כושר – הרג חיילים.


באותו אופן, כל האינתיפאדה הנוראית הזו היא בעיניו הזדמנות. הזדמנות לקדם את מטרתו האמיתית – הנצחת השליטה הישראלית בשטחים הכבושים. ואת ההזדמנות יש לטפח. לשם כך יש למנוע כל אפשרות למשא ומתן. זוכרים את תוכניות מיטשל וטנט? לשם כך יש למוטט את הרשות הפלסטינית, ולסגור את משרדיו של סרי נוסייבה. שהרי פלסטיני מתון הוא הדבר המסוכן ביותר להזדמנות זו.


שרון מעוניין בהעמקת האינתיפאדה משום שהיא מאפשרת לו ליישם בשטחים מדיניות שלא היתה מתאפשרת במצב אחר. השאלה היחידה שנותרה היא אם שרון מעוניין, בסופו של דבר, בטיהור אתני – טרנספר של הערבים מכאן – או במדינת אפרטהייד.


אמרתי שיצאנו להפגין בחברון. לא אמרתי שהגענו. כצפוי, בצומת הגוש, ליד ההתנחלות אפרת, נחסמנו על ידי המשטרה. כשם שהצבא משמש כלי בידי המתנחלים ובידי מדיניות ההתנחלות של שרון, כך גם המשטרה. פעמים רבות ניסינו להגיע להפגין בהתנחלויות, ובכל פעם נחסמנו בידי המשטרה האחראית למניעת הפגנות שמאל בשטחים. אבל חשוב מאוד להמשיך ולנסות. משום שגם אם נחסמנו בדרך, הצלחנו להעביר מסר לקהל. מסר שמשהו מתרחש בחברון, משהו רע, משהו ששרון אינו רוצה שידעו עליו.


נדמה שבשבועות האחרונים מתחילה להישבר המסכה. שרון חשף את עצמו בעניין ה"הזדמנות" בחברון. הצלחתו של מצנע במפלגת העבודה מראה שיש ציבור גדול שרוצה באלטרנטיבה. אנו צריכים להמשיך וללחוץ. להכריח את שרון לחשוף את פרצופו. להביא את העם להכיר שדיכוי גורר טרור ושהפתרון היחידי לטרור הוא הידברות וסיום הכיבוש.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. אמנון הגיב:

  מתיחס ל 3 מילים במאמרך – "צבא העומד לרשותם " , טעות זה הצבא של כולנו כולל שלך . בין אם תרצה או לא .
  אתה רואה בחברון או עופרה התנחלות , הם רואים בחיפה תל אביב וירושלים התנחלות . אוי לנו ואבוי לנו אם חבריך הערבים ינצחו . גם אותך ישמידו , אך אותך ישמידו בבוז וזלזול , כי מי אוהב שטינקרים ?

 2. יוסי שורץ הגיב:

  מדוע האיתיפאדה דהיינו התנגדות הכבושים לכיבוש של השטחים שנכבשו ב1967 במלחמת תוקפנות ישראלית היא נוראה? הדיכוי הוא נורא. התוכניות לעשות טרנספר הן נוראות. אולם מדוע ההתנגדות לכיבוש?

 3. אלעד הגיב:

  ההתנגדות לכיבוש היא נוראה כי הכבושים עושים אותה נוראה.
  חבל שאין להם מנהיג נפלא כגנדי של הודו,ששיחרר את הודו מהבריטים הכובשים, שידע את האמת על נשק- כל נשק, וכל תוקפנות וכל הרג.
  הרג מביא הרג, אהבה מביאה אהבה.
  אני מצפה מהכבושים את הבלתי אפשרי- שיגמלו ליהודים בטוב על עוולותיהם המרושעים.
  ומהיהודים אני מצפה גם את הבלתי אפשרי- שיגמלו לפלסטינים בטוב על הדם שהם גומלים להם.
  מנהיג כגנדי הבין מה משמעותו של העניין הזה.
  האמיתי הטוב והיפה מתחיל בסליחה.
  השקר מכריז שיש כאן שני עמים- אך אין זה נכון- יש כאן הרבה אנשים.
  הרבה אחים.

 4. ישראל הגיב:

  שלום ( זו לא מילה גסה…)
  אני תושב חברון ומנוי על העידכונים כדי לנסות ולהבין עד כמה שונאים אותנו.
  לצערי אני מגיע למסקנה נוראה והיא שאני וכותב הכתבה והמזדהים איתו לא כ"כ בעלי מכנה משותף בשום בחינה …
  אני מזדהה עם המשפחות הערביות שחיות בסמיכות אלי ואני מזדהה ומקשיב למה שהן אומרות לי על היהודים " המג’נונים" ששונאים את העם שלהם ובשם ההומניות מוכנים לפנות יהודים אחים להם אבל ערבים הם לא מוכנים לפנות.
  די כואב לי לראות את זה אבל מה לעשות – עם לא מחליפים ועם מה שיש מסתדרים .( יצחק רבין אמר " נחליף את העם" ?….)
  אנחנו עדיין אחיכם ולא משנה מה אתם חושבים עלינו. כל פעם שאני במילואים אני שואל אנשים שמתווכחים איתי אם הם היו בהתנחלות ולכולם אותה תשובה " מי שאנחנו ראינו הוא לא קיצוני אבל " המתנחלים.." " וזאת הטעות של רוב העם שרואה את המתנחלים דרך מראת התקשורת המעוותת… לא כולם פנאטים כמו כותב הכתבה ולא כולם מעוותי חשיבה כמו אורי אבנרי… אני מקווה שהעם החזק שלנו יצליח להבין אותנו ולהבין למה אנחנו שם ולא יתפתה לחשוב שאם לא נהיה שם השלום יפרוץ . ברור לי שאם ניאלץ להתפנות הטרור ישלוט בכל ערי ישראל. כשצהל והמתנחלים בערים, יותר שקט
  תהיו בריאים ותעשו חיים בת"א הכבושה (1948 לא היה לפני 2000 שנה…)
  להתראות בקלפי…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים