הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותמאת כתב "הגדה השמאלית"


מבדיקה של עמותת "ידיד" עולה כי הבנקים מחזיקים ביותר מ-1,200 דירות מעוקלות בעקבות אי-תשלום החזרי המשכנתא על ידי המשפחות שהתגוררו בהן. בעקבות כך פנתה מנכ"ל "ידיד", שרי רבקין, אל שרי האוצר והשיכון  בדרישה כי החברות המשכנות ירכשו את הדירות שעוקלו ופונו מדייריהן, ולהפכן למאגר דירות לזכאי הדיור הציבורי באמצעות הכספים שהתקבלו ממכירת הדירות הציבוריות.

"על החברות המשכנות, לרכוש את מלאי הדירות, שפונו מדיירים, המוחזק בידי הבנקים וכונסי הנכסים השונים, ובכך להגדיל את מלאי הדירות המיועדות לזכאי הדיור הציבורי", דורשת מנכ"ל "ידיד" במכתב ששלחה אל שרי האוצר והשיכון. "הרכישה תתבצע באמצעות הכספים שהתקבלו ממכירת הדירות לדיירי הדיור הציבורי ובכך לא ייפול הנטל התקציבי על משרד השיכון", אומרת רבקין במכתבה תוך שהיא מדגישה כי מדובר רק בדירות אשר פונו מדייריהן.


"העובדה כי הבנקים מחזיקים ביותר מ-1200 דירות מעוקלות וריקות אשר הם אינם מצליחים למוכרן גורמת נזק ועוול כפול", אומרת  רבקין במכתבה. "מצד אחד בעלי הדירות אשר משוועים למחיקת חובם אינם משתחררים מהעול הנפשי והפיזי שיוצר החוב הכספי ומצד שני אלפי זכאים לדיור אינם מקבלים דירה כיון שברשות החברות המשכנות אין מלאי שכזה."


יצויין שבשנתיים האחרונות נמכרו דירות ציבוריות תמורתן קיבלו החברות המשכנות יותר מ-1,300 מיליון שקל, ואולם רק חלק קטן מכספים אלה הועבר למשרד השיכון לצורך בניית דירות חדשות. החלק הארי של הכסף עבר לחברת "עמיגור" כפיצוי על זכויותיה בדירות. אם יתקבל הפתרון שמציעה עמותת "ידיד" ניתן יהיה להשאיר את הכסף בתוך החברות המשכנות והן יוכלו לממש את המטרה שלשמה הן פועלות.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים