הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בדצמבר, 2002 2 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


יותר מ-1,500 איש ואישה, רובם צעירים, הפגינו במוצ"ש מול "ועידת ישראל לעסקים" שנפתחה במלון דייויד אינטרקונטיננטאל שעל חוף ימה של תל-אביב. שורה ארוכה של ארגונים לקחו חלק באירוע המחאה תחת הכותרת "ועידת העשוקים השלישית" ביזמת "פורום הארגונים למאבק באבטלה". בעצרת שנערכה השנה בלטו תושביהן של שכונות וערים בפרפריה. עשרות מפעילי תנועת "מהפך" עשו את דרכם לעצרת בהפגנת לפידים שצעדה משכונת פלורנטין. כמו כן, באו מפגינים בהסעות מקרית שמונה, מגדל העמק, באר-שבע וירושלים. עוד בלטו בהפגנה מדריכים וחניכי תנועות הנוער – הנוער העובד והלומד, השומר הצעיר ונוער חד"ש. חרף החג המוסלמי, הגיעו אל ההפגנה גם תושבים מהמשולש.

מנהלת "הגדה השמאלית", סיגל הרוש, הנחתה את העצרת שכללה שורה ארוכה של נואמים, נציגי ארגונים חברתיים ופעילי ציבור. ח"כ תמר גוז’נסקי זכתה לקבלת פנים חמה במיוחד והתבקשה לנאום בפני באי העצרת. היא עמדה על פעילותה הענפה בכנסת, אך הזכירה ש"השינוי הגדול נעשה ברחוב ולאו דווקא בכנסת – שהיא חלק מהשיטה". עוד היא הבטיחה לשוב אל מאבק החברתי כפעילה מן השורה, לקול קריאות משתתפי העצרת. יהודה אלוש, מ"זעקת העם" (באר-שבע) עמד על המאבק המשותף של יהודים וערבים, נשים וגברים, ותיקים ועולים חדשים נגד המדיניות האנטי-חברתית של ממשלת שרון. במהלך כל העצרת נשעמו קריאות נגד הממשלה: "סילבן, שלום ולא להתראות", "סילבן שלום – בשירות בעלי ההון", "מושחתים", "גנבים" ו"צדק חברתי בשבילך ובשבילי".


חבר הנהגת ההסתדרות אפרים דוידי קרא למפגינים להמשיך ולהפגין כל עוד "נמשך הניצול והעושק". לדבריו "לאחר שלוש הפגנות שנערכו במקום זה מותר לגלות שהאשמים אינם רק שרון או שלום, האשמה היא השיטה הקפיטליסטית המייצרת אין ספור נפגעים ומובטלים. כבר מותר לגלות שיש להילחם למען החלופה הסוציאליסטית". יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, אתי פרץ, הצטרפה אל אלה שבירכו את ח"כ גוז’נסקי ושבה ודרשה "מאבק ללא פשרות" במדיניות הממשלה, בחוק התקציב ובגזרות החברתיות. ד"ר דני גוטוויין (אונ’ חיפה) ביקש לשיר את ה"אינטרנציונאל" לכבודה של ח"כ גוז’נסקי – דבר שנעשה על ידי רוב המשתתפים, ותקף בחריפות את הממשלה ואת בעלי ההון שהתנכסו באותן דקות במלון המפואר.


העצרת נמשכה כחצי שעה מעבר למה שתוכנן וכללה מיצג של פעילות ופעילי "כביסה שחורה" ודבריהם של משתתפים רבים. בתום העצרת נערך בגן הכובשים הסמוך מפגש עם דוידי של כשעה וחצי בהשתתפות כ-150 ממדריכי "הנוער העובד והלומד" לשיחה על הנושא "בחירות, הון ושלטון".

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. אמנון הגיב:

    מעניין לבדוק היכן גרים המארגנים של עצרת זאת . אף אחד מהם לא גר בשכונת עוני . מזכיר לי בדיחה . בדרום אמריקה היה בעל בית חרושת שהיה מנצל את עובדיו אך השתייך למנהיגות המפלגה הקומוניסטית . שאלו אותו הכיצד? תשובתו – אני בעד המהפכה ככל שאנצל את עובדי יותר כן תוקדם המהפכה … ודי לחכימא …
    אגב דווידי לא ציין לפי איזה מודל הוא רוצה את השיטה הסוציאליסטית , אני מקוה שלא השיטה הנהוגה בקובה . שם אם היה ניתן היו באים לועידת העשוקים מיליוני עשוקים

  2. גיל הגיב:

    אמנון. מדוע אתה מראה לכולם כמה שאינך חכם? האם חייבת להיות אשה ענייה כדי להפגין ןמול בעלי ההון? האם המעמד הנמוך הוא היחיד שנפגע?

    אנשים כמוך הם הם חוסר האונים של המדינה. ישראל הלא יפה. ישראל הרעה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים