הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בדצמבר, 2002 3 תגובות

1. אני מחפש צורב פנימי. צורב למחשב.


2. אני לוקח דיסק בתול, זהוב ונקי, וצורב אותו. מסתם לוח עגול עם חור קטן, היכול באותה מידה לשמש כמשחק פריזבי על החוף, אני הופך אותו בלחיצת מקש לדיסק הנושא מידע ותמונות במצגת שעשיתי במו ידי!


3. דיסק צרוב לא ניתן לצריבה חוזרת, לא ניתן למחיקה, לא ניתן לשימוש פרט למה שייעדתי לו מלכתחילה. על פניו, צרבתי לו את התודעה לעולמי עד.

4. כשיעלון, ראש צבא הכיבוש, מבקש לצרוב את תודעתם של הפלסטינים כי זו הדרך היחידה למגר מאתנו את האיום הקיומי שהם מאיימים עלינו, הוא בעצם רוצה לעשות להם את מה שאני עושה לדיסק במחשב שלי.


5. כשיעלון, ראש הצבא שנלחם כבר 20 שנה רק מלחמות של "יש ברירה", מציע לצרוב תודעה לעם שכן, הוא חוזר להיות רפתן, צורב את המספרים על גבי הגב הצעיר של העגלים. והם צורחים. תאמינו לי. צורחים מכאב. יעלון אומר שיכאב, אז מה. אנחנו הרפתנים כבר מזמן משתמשים בחומרי הרדמה ושיכוך כאבים כדי שלא יכאב, כדי שלא יצרחו.


6. אבל הוא צורב. ומוכן להמשיך לצרוב. ואם כואב, אז מבקשים סליחה על שהחיסול הממוקד לא היה ממוקד.


7. יעלון הוא ראש הצבא בו אני משרת במילואים. הרבה רמטכ"לים עברו ב-25 השנים בהן אני לובש מדים. חלקם שלחו אותי להילחם כדי להגן. חלקם שלחו אותי למלחמות כדי לכבוש, להרוס ולהחריב. אף פעם לא התביישתי כל-כך ללבוש מדים כפי שאני מתבייש עכשיו.


8. ערב ראש השנה האזרחי, האימפריה מתכוננת לשנה נוראית חדשה. זה לא ימים נוראים, אלו חודשים נוראים. מנהיגי האימפריה עלובים ושפלים בדרך שבה הם מגלגלים את האימפריה אל עבר פי-פחת. התקווה שיעלון, כראש צבא חדש, יביא בשורה אנושית יותר להתנהלות הדיקטטורית של הצבא שהותיר לו קודמו, התנפצה במהירות. מילא "הטעויות". האיש אומר וחושב ועושה את מה שהוא אומר, והאיש הזה מסוכן למדינת ישראל. הוא מחזיק את הצבא. אימפריות של בננות בנויות על הצבא, על הגנרלים בדימוס, על החברים של הגנרלים.


9. האימפריה נשלטת כיום על ידי אנשי צבא, אנשי דת ובג"צ. מתכון היסטורי מוכח לקטסטרופה. הגנרל הולך ודורש בפני רבניו, מציג בפניהם השקפת עולם משיחית ימנית, ורואה באופק רק שחיטה של עם שכן, פיסית או צורבת תודעה. השופטים נותנם לו גיבוי על כל צעד. יד רוחצת יד. שלאף אחד לא יהיו אשליות בנוגע לניקיון הכפיים של המערכת המשפטית בישראל. אימפריית בננות, כבר אמרנו.


10. יש לי הרגשה רעה שהגנרל חבש כיפה בהופעה ההיא בפני הרבנים. כמו בא לומר: אני מכבד את מנהגיכם. הגנרל לא טרח אף פעם לצאת וללמוד את בני העם הסמוך – ובטח שלא לכבד אותם. הם בשבילו דיסק לצריבה.


11. הגנרל הזה של אימפריית הבננות הישראלית, לא יקבל ולא יבצע פקודה לנסיגה, לפינוי התנחלויות. על פניו הסיכון להפיכה צבאית כשיעלון עומד בראש הצבא ואיתו המון מפקדים משיחיים וימניים בדעותיהם – גבוה מאי-פעם. 


12. הגנרל הזה כל-כך מלא בעצמו וברעיונות הדיאגנוזה השטחיים שתחב מישהו לראשו, עד שאין הוא רואה את העובדות ואת המציאות. הוא משרתם של אדונים ששמו לעצמם מטרה להשמיד את המדינה הפלסטינית. משרתם של מתנחלים קיצוניים ורבנים שמנסים למלא הבטחות שנתן איזה אל לאיזה אברהם. הגנרל הזה לעולם לא יבין שרק כוח רב-לאומי ורק נסיגה חד צדדית ופינוי מלא של ההתנחלויות, גדולות כקטנות, יביאו שקט ויחזירו לכאן חיים נורמליים.


13. שתהיה שנת שלום – בירכנו. הצחקתם אותם, את מנהיגי, רבני ושופטי האימפריה. הם לא רוצים בשלום. הם רוצים בדם, באש, בכיבוש הנאור. הם רוצים לצרוב תודעה. הם רוצים להשפיל. הם רוצים להביא עלינו שואה חדשה. והם יצליחו.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. טלי הגיב:

  עצוב

 2. אמנון הגיב:

  להנהלת העיתון . למרות שדעותי הפוכות לדעת העיתון אני מעריך את רמתו הגבוהה ואת חופש התשובה . גם רוב המאמרים מנוסחים ומנומקים היטב .מאמר זה חורג מגבולות הטעם הטוב . מי שקורא את המאמר ולא היה בארץ לא יקבל תמונה נכונה על המדינה .ניתן לא להסכים ולהתנגד בצורה תרבותית להתוכח ולא להסכים ולהפרד כידידים .
  מאמר זה חורג מגבולות הטעם הטוב , מלא, נוטף שנאה תהומית ולא מתאים לרמת העיתון.

 3. עמית, בוקר וטוחן הגיב:

  ככה זה.ועוד לא ראינו כלום. נותר רק לשאת תפילה שהסוף יהייה מהיר. עד אז נשתמש במשככים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים