הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בדצמבר, 2002 5 תגובות

אתמול בישר אלי יונס, מנהל "בנק הפועלים", הבנק הגדול במדינה, על פיטורי 900 עובדים מצוות הבנק. זאת למרות שלרווחי הבנק נוספו מתחילת השנה עוד 100 מיליון שקל כתוצאה מ"התייעלויות" קודמות, כך שלא מדובר בבנק שמפסיד כסף. מסיבה זו בלבד הפיטורים הם שערוריה. אך השערוריה הגדולה באמת היא הסכמת ועד עובדי "בנק הפועלים" לפיטורים. האם ערך הוועד משאל בין העובדים לפני שקיבל את ההחלטה? כמובן שלא. מי הסמיך את הוועד להחליט החלטה כזאת בלי לקבל תחילה את הסכמת כל עובדי הבנק? אף אחד.

למעשה אין פלא שהוועד נהג כך, כי ראש הוועד הקודם, אריק פינטו, עבר להנהלה, קיבל העלאה גדולה במשכורת, והפך לראש מחלקת כוח אדם… הוא הדריך את ראש הוועד הנוכחי, צ’ארלי אמזלג, כיצד "לשכנע" את יתר חברי הוועד הנוכחי לתמוך בהחלטת הפיטורים.


אין זו הפעם הראשונה שוועד עובדים בוגד בעובדים ומוכר אותם להנהלה. כדי לבטל בגידות כאלה בעתיד על העובדים להחתים מיד עצומה הקובעת שרק החלטת ועד שקיבלה את הסכמת כל העובדים מחייבת את העובדים. על העובדים לארגן בעצמם – ללא התערבות הוועד – משאל שיברר כמה מעובדי הבנק תומכים בפיטורים. אם יתברר שרוב העובדים מתנגדים לכך יש להודיע שהוועד אינו מייצג את העובדים, סמכותו – והחלטת הפיטורים – מבוטלת.


עובדי "בנק הפועלים" – הסמכות להחליט החלטות המחייבות אתכם היא אך ורק בידיכם, לא בידי ועד כלשהו. ועד הוא נציג – לא שליט. כל נציג כפוף לאלה אותם הוא מייצג, הם אינם כפופים לו. אתם יכולים להחליט בעצמכם בכל רגע כל החלטה שתרצו ורק החלטות אלה מחייבות אתכם. סמכות נציג כפופה לסמכות אלה שהוא מייצג. החלטה של כל העובדים – היא בלבד מחייבת אתכם – וגם את הנציגים שלכם.


התחילו מיד להעביר שאלון בין כל עובדי הבנק לבירור השאלה: האם את/ה מסכים/מתנגד להחלטת פיטורי 900 עובדי הבנק?

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. ציוני הגיב:

  כמגיב קבוע בשמות שונים אני רחוק מאוד מדעות המגיבים בעיתון זה .
  הפעם אני מזדהה מילה במילה עם הכותב .
  הבנק נעשה מבנק של ה"מפלגה" לבנק פרטי . הקונים רכשו את הבנק מתוצאה מאשראי נדיב שניתן להם או מכספים שהוזרמו מחול מעסקים מפוקפקים . כל מה שמענין את הבעלים הוא כסף והרבה כסף . עתה נקרתה ליור ההסתדרות הזדמנות נדירה ללמד את הבעלים לקח . יש להדיח את הבוגדים , גייס חמישי בועד ,( בבנק הפועלים כל יור ועד הוא מנהל סניף שמובטח לו קידום בסוף הקדנציה ). ולעשות שביתה כזאת שתפגע בדבר היקר ביותר לבעלי הבנק – הכיס .ניתן לצמצם את חברי ההנהלה להוריד את משכורתם ב – 50% . לעשות את כנסי הבנק באולם ולא במלונות מפוארים , לחסוך בקניית רכבים חדשים לחברי ההנהלה ובבונוסים של מיליוני שקלים מדי שנה ועוד ועוד .

 2. גל הגיב:

  הבעלים רכשו את הבנק מהמדינה.
  למה הדבר דומה? לאדם המקבל תרנגולת המטילה ביצי זהב ומשלם עבורה מביצי הזהב שהיא מטילה.

 3. למה שהעובדים יסכימו בכלל הגיב:

  הא?
  מה שעקיבא אור וחבריו לארגון המשונה שלו רוצים, זה בסך הכל לרכך את המכה של הקפיטליזם ולקרוא לה "דמוקרטיה ישירה", כשבפועל אין היא דמוקרטיה בכלל אלא דיקטטורה של בעלי ההון.
  כיפאק לעקיבא.

 4. להקים וועדת חקירה ממלכתית הגיב:

  שתחקור לאן נעלמו מאות מליוני ש"ח ש הנהלות הבנקים חילקו למקורבים ללא בטחונות וללא כח החזר.

 5. חף הגיב:

  אולי עקיבא אור פעיל במצפן
  אבל מצפן הוא גוף לא פעיל

  גז בניוטראל…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים