הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בדצמבר, 2002 11 תגובות

שפת הכיבוש ממשיכה לשטוף את מוחם של האזרחים ולשטות בהם. הפיגוע בהתנחלות עתניאל בה נהרגו ארבעה מתנחלים וחיילים ונפצעו עוד שבעה, דווח בעיתונות הכתובה והאלקטרונית, כפעולה של ארגוני הטרור הפלסטינים נגד אזרחים שלווים שהיו בעיצומה של ארוחת שבת.

לב מי לא יסער לנוכח דיווח כזה? מה חושב לו מר ישראל והגברת ישראלית בשומעם את הדברים? שנאתם היוקדת ל"רוצחים הפלסטינים האלה" עולה על גדותיה. הם מקבלים בהסכמה אם לא בהתלהבות את התגובה של ראש הממשלה שרון ושר הכיבוש (והאין ביטחון) מופז כי יש "להגביר את החיסולים". הם לא מפנימים את העובדה שמדיניות שרון רק מעצימה את מעגל הדמים.


מרבית אזרחי ישראל הספיקו לשכוח כי רק יום קודם לכן רצחו כוחות הכיבוש הישראלי תשעה פלסטינים ביום אחד, כולל נער בן 16, והפעולה בעתניאל היתה תגמול פלסטיני שמבחינתם אפילו לא סגר את חשבון הדמים. הפעולה הפלסטינית עדיין לא מגיעה לרמת ההעזה של הצ’צ’נים שהצליחו להחדיר משאית עם טון וחצי חומר נפץ לבנין הממשל המרכזי שהרוסים בנו בגרוזני. אבל אל דאגה. אם שרון, מופז, יעלון וחבורת שוחרי המלחמה והחיסולים הנילווית אליהם ימשיכו להלך במסלול הרצח ההרג וההרעבה של העם הפלסטיני, לא ירחק היום ומשאית תופת תתפוצץ סמוך לבנין ראש הממשלה בקרית בן גוריון בירושלים. לא חבל?


דיווח על הפעולה בעתניאל בשפה לא קולוניאלית ייראה כך: כוחות גרילה פלסטינים (המהדרים יאמרו לח"פ – לוחמי חירות פלסטין, מזכיר את השם לח"י) ביצעו פעולה באחד מבסיסי הטרור הישראלי בשטחים הכבושים, התנחלות עתניאל. ההתנחלות, מוצב קדמי של תשתית הטרור הישראלי, מאכלסת חיילי ישיבת הסדר ותלמידים שעתידים להתגייס בקרוב ולהצטרף לצבא הכיבוש הישראלי.


מצבם של כוחות השלום בישראל החושבים ומדברים בשפה אלטרנטיבית, שהיא השפה התקנית הבינלאומית, לא חזק דיו עד כדי השפעה על שפת התקשורת. יש איים בודדים של עיתונאים העושים שימוש בשפה האלרטרנטיבית, אבל הם לא ממוקמים בחלק החדשותי של העיתון, שהוא הקובע את השפה הרשמית. בניגוד לאגדה שהימין מנסה, ומצליח, לטעת בציבור כי העיתונות היא "שמאלנית", הרי ככל שמדובר בחדשות, (וגם במרבית הפובליציסטיקה), השפה המקובלת היא שפת הממשלה, המתנחלים, דובר צה"ל ומפקדיו, הלוא היא העברית הקולוניאלית.


כל עוד שפה זו שולטת בכיפה, גובר הקושי לשנות את תודעת האנשים. שפת הכיבוש היא שפה שקרית שתפקידה לשתק את יכולת המחשבה העצמאית והבקרה של האזרחים על מעשי הממשלה. בסוף הבועה הזו תתפוצץ, והכאב יהיה קשה, כפי שראינו בברית המועצות. שמה זה לקח 70 שנים, ואילו אנחנו כאן נמצאים רק בשנה ה-35.


עם לא חכם (מצב זמני?)


בעוד דיווחי התקשורת בנושאים צבאיים הם פחות או יותר אחידים במרבית כלי התקשורת ומשקפים את עמדת השלטון והצבא, לא כך בנושאים חברתיים. כאן יש הרבה יותר פתיחות. כלי התקשורת מדווחים לא אחת בהרחבה על העוני, על האבטלה, על הפערים הכלכליים, על המחסור, על סיבלם של המובטלים, על סגירת מפעלים ופיטורי עובדים, על מאות האלפים מתחת לקו העוני, על מצבם המחפיר של ילדים שלעתים הולכים לישון רעבים, על קיצוץ קיצבאות הביטוח הלאומי למי שכבר ממילא נמצאים באזורי קו העוני וכך הלאה.


ולאחר כל הדיווחים האלה, כאשר מתפרסמים סקרי דעת הקהל, מתברר כי הליכוד בראשות שרון זוכה למספר המנדטים הגדול ביותר. אפילו השחיתות בליכוד עוד לא הפילה אותו לקרשים.


בקיצור, העם מצביע בעד תליינו, באופן מובהק נגד האינטרסים שלו. זה עם חכם? זה עם מטומטם, לפחות לפי הסקרים.


הפליטים הפלסטינים


אם יש נושא בו יש כמעט קונסנסוס יהודי מלא, מחירות של קליינר ומרזל ועד מרצ של שריד ודיין, הוא מתמצה בשאלת זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים: התנגדות מקיר לקיר לשיבתם של פליטים פלסטינים לתחומי מדינת ישראל. כאשר עולה הנושא על סדר היום ממהרים כולם להכריז, שאם יידרשו הפלסטינים מימוש כלשהו של זכות השיבה, יובהר להם מיד שאין על מה לדבר. לא יהיה הסכם, אומרת ישראל, אם הפלסטינים יתעקשו בנושא זה.


מפליא, כיצד בניו של עם שחוקקו את חוק השבות, אוטמים ליבם וראשם כאשר מדובר בזכות השיבה של העם הפלסטיני למולדתו.


אם העם היהודי לא ויתר על חלום השיבה לאחר אלפיים שנות גלות, מדוע יוותרו הפלסטינים על חלומם לאחר חמישים שנים? המגורשים עדיין חיים עם תעודות הטאבו של בתיהם ואדמותיהם במחנות הפליטים בלבנון, בסוריה, בירדן, בשטחים הכבושים, ואילו בישראל יש הסבורים כי החלום יתנדף ככה סתם. זה לא יקרה. כל הסדר שלום יהיה מוכרח לכלול גם את פתרון בעיית הפליטים.


אינני טוען כי זו בעייה קלה. להיפך, אני מודע לקשיים המעשיים והרגשיים שכרוכים בנושא.


אף אדם בעל תבונה לא יתכחש למציאות שנוצרה במדינת ישראל בחמישים השנים האחרונות. דומני כי גם הפלסטינים לא דורשים חזרה של כל פליט למקום בו גר בטרם גירושו/בריחתו ב-1948.


מידת הרגישות מחייבת קודם כל להבין את המאוויים של הפלסטינים לשוב למולדתם. סירוב מוחלט של ישראל לקלוט פליטים פלסטינים לתחומיה, כאלה שהם ומשפחותיהם גרו כאן מאות בשנים, פירושו, כי גם לאחר שייחתם הסכם כזה או אחר, ימשיכו גחלי הסכסוך לרחוש.


התקווה בת שנות אלפיים אינה מונופול יהודי. לכן, האינטרס הישראלי הוא לסייע ולפתור את בעיית הפליטים לא רק במתן פיצויים לאלה שרכושם הופקע, ולא רק בסידורי הגירה נוחים לארצות הים, אלא גם בנכונות להחזיר למולדתם פליטים שמספרם יסוכם במו"מ.


חרם על ישראל


מהי הדרך היעילה ביותר להביא את העם בישראל לחשוב מחדש ובאופן רציני על מתן גט כריתות למדיניות המלחמה של ממשלת שרון?


תשובתי ברורה. חרם בינלאומי. רק אם מדינות העולם החופשי יכריזו כי כל עוד ישראל מנהלת מדיניות של שליטה אכזרית על עם אחר, מקיימת משטר אפרטהייד, מבצעת פשעי מלחמה, היא אינה יכולה להיות חברה לגיטימית בחבר המדינות הדמוקרטיות.


אני מדבר על חרם חרם. כלומר, שישראלים לא יוכלו יותר לטייל בעולם עם דרכון ישראלי, שמשלוחי נשק אל ישראל יופסקו, שיצוא ישראלי יוחרם, שזרם הכספים מחו"ל יופסק, שהאוניברסיטאות לא יוכלו לנהל קשרי מדע עם המערכת האקדמית בעולם ועוד.


העולם הנאור יאמר לישראל: חברים יקרים, אנו לא נגד מדינת ישראל בגבולות ה-4 ביוני 1967, אנו תומכים בה. אבל אנחנו נגד הקולוניאליזם הישראלי, נגד ההתנחלויות והאפרטהייד הישראלים. אתם בישראל צריכים להחליט: מה יותר חשוב? התנחלויות ופשעי מלחמה או מדינה דמוקרטית החיה בשלום עם שכניה? אתם בישראל לא יכולים לטעון כי נישקפת לכם סכנת השמדה. להיפך, אתם מאיימים בהשמדה על שכניכם עם מאות פצצות האטום (בבקשה לפרק גם אותן). העולם הערבי מוכן להכיר בכם ולקיים איתכם יחסי שלום מלאים כפי שהחליטה הליגה הערבית, אם תיסוגו מהשטחים ותפרקו את ההתנחלויות ותגיעו להסדר מוסכם בבעיית הפליטים.


אז בבקשה נא לפעול בכיוון.


הישראלים יחושו מהר מאד את ההשלכות של החרם. דוכני המרכולים יהיו ריקים כי לא תהיה סחורה מחו"ל. נחזור לתקופת הצנע של חלוקת תלושי מזון, כפי שהיה בשנים הראשונות לקיום המדינה. דלק יהיה במשורה ובעלי הרכב לא יוכלו לנסוע בגלל מחירי הבנזין האדירים. החשמל יהיה יקר ורק לשעות קצובות. בקיצור, הישראלים יבינו, כי מחיר הטירוף הפונדמנטליסטי של המתנחלים הקנאים וסוכניהם בממשלה דורש מחיר שאיש אינו מוכן לעמוד בו.


הניחוש שלי? בטרם יחלפו שלושה חודשים, יזרוק העם בישראל את ממשלת שרון או כל ממשלה ימנית אחרת, יעלה ממשלת שלום, ויגיד למתנחלים, קישטה מהשטחים, מהר, לפני שאנחנו מפעילים נגדכם את הצבא ואת התותח הקדוש כמו באלטלנה.


ובא שלום על ישראל.


בזכות העריקות


בסוף השבוע נפגשתי עם אחד הצעירים הנפלאים שנימנה עם סרבני המצפון שאינו מוכן להתגייס לצבא הכיבוש, בעת ששהה בביתו בחופשה מהכלא.


הוא גילה רוח איתנה, נחוש להמשיך במאבק, לא מראה שום סימני שבירה גם אם הצבא יגזור עליו עוד ועוד ימי מאסר.


אמרתי לו, ידידי, אתה את המסר כבר העברת. ברור לכל, שאתה איש מצפון מהזן הנדיר של גיבורים שאומרים לא לעוולות ממשלתם. אם תראה שהצבא ממשיך להתעלל בך, ממשיך ברשעותו ומדי 28 ימים משליך אותך מחדש לכלא, אזיי עצתי לך, עזוב את המדינה המחורבנת הזאת. תהיה עריק. זו עריקות שיש עימה כבוד.


תלמד בחו"ל באחת האוניברסיטאות, תתחיל חיים מלאי עניין ותוכן, ותחזור, אם בכלל יהיה לך עוד חשק, כשהמדינה תשוב למצב של שפיות.


הוא לא אמר כן, לא אמר לא, אמר ששמע.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. יואב הגיב:

  ממי אתה מצפה שיטילי את החרם?
  על איזה "עולם נאור" אתה מדבר? על העולם שתמך בהתקפה הרצחנית כנגד אפגניסטן ותומך עכשיו בתקיפת עירק? "העולם הנאור" בין אם זה ארה"ב או אירופה מעוניין בהמשך הכיבוש ובהסלמת העימות לכן הוא תומך במעשיה של ממשלת ישראל , היצוא של נשק לישראל – שאותו היית רוצה שה"עולם" יפסיק הוא מטרת המלחמה והתאגידים שנהנים ממצב הלוחמה בעיקר תאגידי הנשק והנפט הם הגורם לכך שממשלות המערב תומכות בכיבוש.
  נכון אמנם שישנה הרבה רטוריקה באירופה כנגד הכיבוש , אבל מעשיהם של הממשלות מראות בבירור אילו אינטרסים הם משרתות.
  לא במעשיהם של ממשלות המערה נוכל לתלות את תקוותינו אלה רק בהתארגנות אזרחית שתתנגד לאינטרסים של האליטה הצבאית-בטחונית המקומית ולאינטרסים של ארה"ב. להתארגנות כזו כמו שראינו במקרה של "ארבע אימהות" יש כוח לא מועט.

 2. יוני הגיב:

  שלום מר ספירו
  לא למדת דבר, אין לך דבר לחדש, והסמרטוט האדום הוא לעורכי האתר שיתחילו לפרסם מאמר על רמה ולא סתם רוק.
  לדוגמא :
  עברית תיקנית.

  רוצחים שפלים וקרי דם נהרגו בקרב עם אנשי החוק שבאו לעוצרם.
  הפושעים הסאדיסטיים חסרי צלם האנוש תכננו לרצוח אזרחים חפים מפשע.

  ניסית להשתמש במילים "כוחות גרילה" בהקשר לפושעים הללו ואחרים.
  זה ודאי לא מינוח נכון, והוא גם מסוכן, אתה מעודד אנשים קיצונים מימין לקחת את החוק לידיים כמו הפלסטינים!

  מה אתה חושב? אין אזרחים יהודים בשטחים? אז מה עם הם לא רוצחים נשים וילדים, הם לא יכולים להקים מחתרת?

  אתה כנראה לא מכיר טיפת הסטוריה, כאשר אתה כותב "לחי" ליד שם של ארגון הפושעים.
  לחי השקיע זמן ןמאמץ ניכרים כדי לפגוע רק בחיילים ולא באזרחים. כנ"ל שאר המחתרות.
  אני מפנה אותך לנאום המתנקשים בלורד מוין .
  קל מאוד לענות גם על שאר טיפות הארס בכתבה, אולם כיוון שלא למדת כלום עד עתה, נראה לי שהסמרטוט האדום קשור סביב עיניך.

 3. אחד העם הגיב:

  מי שלא למדו כלןם – אם לצטט את גסותו של "יוני" –
  הם עורכי "הגדה השמאלית" המתירים ליוני ושכמותיו
  להשתולל על בימת האתר.
  לח"י רצח גם את מתווך האו"ם בירושלים: ברנאדוט. לאחר הכרזת עצמאותה של מדינת ישראל. יצחק שמיר, לימים ראש הממשלה, הוכרז כ"טרוריסט" ונכלא.

 4. שלי הגיב:

  מותר ליוני לטעות, גם אם הוא מגובה באידאולוגיה. הרי לא כולם יודעים. וישנם כאלו שאפילו מאמינים שסנטה-קלאוס יחלק לעיראקים מתנות השנה.

  הנה מאמר שנכתב במרץ 2001 על ידי העיתונאי יגאל לביב. אחד הכותבים הטובים באתר זה. ראיתי את המאמר באתר גוש שלום. אביא אותו בשלמותו.

  "אחת המשימות שלקח על עצמו ראש הממשלה, אריאל שרון, בביקורו בארה"ב היתה לשכנע את ראשי הממשל, כי יאסר ערפאת וצמרת הרשות הפלשתינית עוסקים בטרור. כל מי שבקי בתולדות התעוררותן של התנועות הלאומיות, ובעיקר של ישראל, יודע, שכמעט אין תנועה לאומית שנלחמה בכובש זר שהטרור לא סייע לה במישרין או בעקיפין. על מנהיג הליכוד היה להיזהר מהגדרת הטרור כמעשה מגונה שכן בין גדולי הטרוריסטים היו גם ראשי האצ"ל והלח"י.

  תיעוד מפורט של פעולות הטרור של הארגונים הללו מצוי בספר "דברי הימים למלחמת השחרור" בעריכת יעקב עמרמי ובהוצאת "שלח" הרוויזיוניסטית. מתברר, כי עם אבות ה"פטנט" של ירי על אוטובוסים ופיגועי טרור בארץ ישראל נמנים האצ"ל והלח"י. האצ"ל החל את דרכו בנובמבר, 1937 כשאנשיו ירו על אוטובוס ברוממה. התוצאה: שלושה ערבים הרוגים ושמונה פצועים. באפריל1938 נורו יריות על רכבת פועלים בחיפה וקרונותיה פוצצו – שני שוטרים בריטים ושני עובדים ערבים נהרגו. בחיפה היו תשע התקפות על אוטובוסים באותו חודש, שבהן נהרגו ונפצעו ערבים.

  גם בתחום הפיגועים בבתי קפה ובתי קולנוע היו האצ"ל והלח"י מורי דרך. באפריל 1938 פוצץ בית קפה בחיפה. ערבי אחד נהרג ושישה נפצעו; במאי 1939 הוטלה פצצה בקולנוע "רקס" בירושלים. חמישה ערבים נהרגו ו-18 נפצעו. בדצמבר הושלכה פצצה לקפה ערבי ביפו ושישה ערבים נהרגו. גם פיצוץ מטעני חבלה בשווקים לא היה המצאה ערבית. ביולי 1938 הוטלה פצצה בשוק הירקות
  בחיפה. 18 ערבים נהרגו, ו-38 נפצעו. באותו חודש, בפיצוץ בשוק הערבי בירושלים, נהרגו 10 בני אדם ונפצעו 31. מהתפוצצות בשוק בחיפה באותו חודש נהרגו 27 ונפצעו 46.

  ביולי 1939 הוטלו פצצות בשער יפו בירושלים. חמישה נהרגו ו-14 נפצעו. באותו חודש הטעינו חומר נפץ על חמור והובילוהו להתפוצץ בשוק הירקות בחיפה. 78 ערבים נהרגו 14 נפצעו. בדצמבר 1947 נזרקו פצצות על השוק בשער שכם בירושלים. 10 בני אדם נהרגו 57 נפצעו.

  גולת הכותרת היתה כמובן הפיגוע במלון המלך דוד בירושלים ביולי 1946. בפיצוץ שם נהרגו 100 בני
  אדם – שליש יהודים, שליש אנגלים, שליש ערבים.

  גם הוצאת המאבק מחוץ לגבולות המדינה אינו המצאה פלשתינית. באוקטובר 1946 הותקפה שגרירות בריטניה ברומא; במארס 1947 פוצץ מועדון המושבות הבריטי בלונדון וכמה בריטים נהרגו; באוגוסט פוצץ מועדון קצינים בריטי בווינה.

  אפילו מדיניות ההוצאה להורג של מנהיגים פלשתינאים אינה דבר חדש. בנוסף לחיסול של יותר מ-15 קצינים גבוהים בריטים, נרצח בקהיר בנובמבר 1944 השר לענייני המזרחי התיכון, לורד מוין. האצ"ל והלח"י גם חיסלו יהודים שעבדו במשטרה הבריטית, בין שסייעו במסירת מידע נגד המחתרות ובין שלא; לפחות עשרה מקרים של חיסולי יהודים מוזכרים בספר בהוצאת "שלח".

  נראה שראשי הארגונים שהוציאו לאור את הספר המתעד את מעשיהם הבינו שיש טעם לפגם במה שעשו, ולכן אולי כתב ד"ר אלדד בהקדמה לספר: "בשם מלחמת השחרור העברית אנו מכנים את כל אותם המעשים אשר נעשו בכוח הזרוע והנשק, מתוך ניגוד לחוקיו של השלטון הזר ומתוך מלחמה בשלטון הזר עצמו… לדוגמה: מלחמות השחרור של ארה"ב, או אירלנד או איטליה". החלף את המשפט "מלחמת
  השחרור העברית" במשפט "מלחמת השחרור הפלשתינית" ותמצא שאין כל הבדל בין מעשי אבות הליכוד למעשי אבות האומה הפלשתינית.

  אפשר לומר, שטרוריסט הוא מי שטרם עלה לשלטון. לאחר מכן הוא ייקרא לוחם חירות".

  עד כאן המאמר המרתק. יוני, כדאי שתלמד לפני שתתבטא בחריפות. לידע יש משמעות – גם אם שולית בעיניך. שנאת הכותבים באתר לא תכפר על המציאות. אתה יכול לומר כי האצ"ל והלח"י פעלו בצדק וכראוי וכי לא ניתן היה לפעול אחרת. לטעון כי יש חשש שהימין יקח את החוק לידיים. אנחנו חיים בדמוקרטיה קטועת ראש מאז 95. גם גרינצוויג נרצח כתוצאה מלקיחת החוק לידיים. וגם אנשי המחתרת היהודית לקחו את החוק לידיים. ומה עם אלו שלקחו עצי זית וזיתים השנה בידיים מלאות?

  לטעון שרוצחי הלורד מוין רצו לפגוע רק בחיילים? תקרא את המשפט ואת טיעוניהם. הם רצו לגרום לתהודה עולמית כי מתקיים קרב על ארץ ישראל וכי יש גורם זר על אדמה זו. רצח הוא רצח.

  ההבדל הוא שלאצ"ל וללח"י לא היו מתאבדים. נחמה פורתא.

 5. דוד איתן הגיב:

  יש הרבה אמת במה שגדעון ספירו כותב אבל החד צדדיות הקיצונית הנה טעות מהותית וטקטית . מהותית משום שבמצב הנוראי אשמים שני הצדדים וטקטית משום שגישה קיצונית זו, דוחה ומרחיקה הרבה תומכים פוטנציאלים בפעילות הנדרשת להבאת שינוי בדרכים דמוקרטיות וכך קטן הסיכוי לשנוי תהליכי במצב. הדבר יוביל בהכרח למשבר קיצוני בו יפגעו עשרות אלפים (נקוה שלא יותר), משני הצדדים.

 6. טל לוין הגיב:

  ספירו, אתה כל כך שמאלני קיצןני שאם
  תקח את הדעות שלך עוד שמאלה אתה בסוף
  תשלים מעגל של שלןש מאות ןשישים מעלות
  ותהפך למתנחל מקרית ארבע
  כל טוב

 7. גדעון ספירו הגיב:

  ליואב: אני שרטטתי תסריט חרם אופטימלי שלדעתי יכול להוביל את ישראל למסלול הנכון. יחד עם זאת אני מסכים איתך שכיום אין סיכוי שתסריט זה ימומש, ולכן אני מאד פסימי באשר לעתידה של ישראל.

  לשלי: תודה על שהבאת את מאמרו (המצויין – חייבים להוסיף) של יגאל לביב. הוא אכן מהווה תשובה מוחצת לבורות שאתה הפגין יוני באשר למחתרות היהודיות, בעיקר אצ"ל ולח"י, בתקופת הכיבוש הבריטי. תגובתך פטרה אותי מהצורך לענות, וכך מתקיים בי הכתוב, צדיק זכה ומלאכתו נעשתה בידי אחרים. תודה גם לאחד העם, שהשלים מידע בנושא.

  לטל לוין: הסר/הסירי דאגה מליבך. אני שמאל מאד מתון ועוד לא הגעתי אפילו למעלה ה-180. לא נראה לי כי בגילי המתקדם אני הולך לסגור 360 מעלות ולהיהפך למתנחל בקרית ארבע. אפילו היתה אפשרות תאורטית שזה יקרה, הרי שהתהליך יהיה כה ממושך, שעד שהייתי משלים אותו, קרית ארבע כבר מזמן היתה מפורקת. (אמן).
  אני מציע לך להיכנס למנוע החיפוש של אינדימדיה, ולחפש שם את המחמאות שהרעיפו עליי אנשי הגוף המתקרא "ברית הפועלים הסוציאליסטית", ולפיהם אני ציוני, בורגני, אימפריאליסט, אויב מעמד הפועלים, לאומן, גזען, משרת ניקלה של בעלי ההון, וכיוצא באלה דברי שבח. כלומר, אם אצלך אני הולך שמאלה עד שאי אפשר יותר, אצלם אני עדיין אי שם בעיבורה הימני של הביצה הקפיטליסטית. החישוב הזוויתי בין שני הקצוות האלה מראה שמצבי שפיר, כפי שאמרתי, כמה מעלות לפני ה-180.

 8. elton הגיב:

  שמתם לב? איך הכותב מחכה ומצפה בכליון עיניים
  למשאית שתתפוצץ ליד ביתו של ראש הממשלה
  ומה אתה תעשה אדוני הכותב?
  תצפה במתרחש ותמחא כפיים? הוי כמה אתה מת שזה יקרה!!!

 9. אחד העם הגיב:

  הרוצה לשקר ירחיק עדותו או, לכל הפחות, יבחר לו שם
  לועזי:"ELTON "…ויכתוב באדיבות "הדלת הפתוחה" של
  האתר, כאילו גדעון ספירו מצפה להתפוצצותה של מכונית
  תופת ליד ממשרד ראש הממשלה.
  ספירו כתב זאת כתסריט-אימה, החזאי מודיע על ברקים,
  רעמים, שטפונות ושלג – אין "מאשימים" אותו בתחזיותיו

 10. המאמין בדמוקרטיה הגיב:

  מר ספירו !
  בוא ונסה לשכנע את העם בישראל בצדקת טענותיך
  ולשנות את התנהלות ממשלת ישראל באופן דמוקרטי
  ולא ע"י חרמות בינלאומיים ולחצים חיצוניים .
  לא זו הדרך לשינוי במשטר דמוקרטי !!!

 11. מה יהיה הגיב:

  די כבר עם השטויות !!!
  עם ישראל חי
  גם בהר חברון וגם בת"א

  תפסיקו לעזור למחבלים עם הטיעונים!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים